کیف پول رمزنگاری، اپلیکیشنی است که به کاربران ارز دیجیتال، امکان ذخیره و بازیابی دارایی‌های دیجیتال خود را می‌دهد. همانند ارزهای معمولی، برای خرج کردن پول نقد خود به کیف پول نیاز ندارید، اما مطمئناً به نگه داشتن همه آن‌ها در یک مکان کمک می‌کند. هنگامی که یک کاربر ارز دیجیتالی مانند بیت کوین را به دست می‌آورد، می‌تواند آن را در یک کیف پول رمزنگاری ذخیره کند و از آن برای انجام تراکنش‌ها استفاده کند. کیف پول‌های رمزنگاری، اپلیکیشن‌هایی هستند که ممکن است در گوشی هوشمند یا رایانه شما اجرا شوند.


اگر تجربه لمسی و فیزیکی نگه داشتن کیف پول را ترجیح می‌دهید، می‌توانید یک دستگاه فیزیکی که یک برنامه کیف پول را اجرا می‌کند نیز خریداری کنید. حال ما نیز در این مقاله جامع و کامل در بورس پرشیا، صفر تا صد کیف پول ارز دیجیتال را برای شما بررسی می‌کنیم و شما را در مورد آن آگاه می‌کنیم. پس اگر شما هم به حوزه ارزهای دیجیتال علاقه دارید و می‌خواهید که در مورد کیف پول ارز دیجیتال اطلاعات بیشتری کسب کنید، ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید.

کیف پول دیجیتالی چیست؟

اولین کیف پول رمزنگاری شده، توسط ساتوشی ناکاموتو زمانی که برای اولین بار پروتکل بیت‌کوین را در سال 2009 منتشر کرد، معرفی شد. بیت‌کوین محبوب‌ترین و پرکاربردترین ارز رمزنگاری شده است، اما سایر ارزهای دیجیتال بر پایه فناوری بلاکچین ظاهر شده‌اند و هر یک از آن‌ها را می‌توان در یک کیف پول رمزنگاری ذخیره کرد. کیف پول‌ها می‌توانند چندین ارز دیجیتال را در خود جای دهند. هنگامی که می‌خواهید ارز دیجیتال را خریداری کنید، چه با خرید آن در صرافی یا دریافت آن به عنوان هدیه یا به عنوان درآمد، فرستنده را به یک آدرس رمزنگاری منحصر به فرد صادر شده توسط کیف پول هدایت می‌کنید.
ممکن است که ارز دیجیتال خود را که در کیف پول ذخیره می‌شود، به همان شکلی تصور کنید که فایل‌ها در یک درایو USB ذخیره می‌شوند، اما در واقع، اطلاعات ذخیره شده در کیف پول، تنها به مکان پول شما در بلاکچین اشاره می‌کند. برای یک ارز دیجیتال خرج کردن با کیف پول، به سادگی اسکن یک کد QR یا هدایت مقدار مشخصی از رمزارزها به آدرس عمومی مورد نظر است. برخی از اقتصاد دانان، هشدار می‌دهند که ارزهای دیجیتال، سرمایه‌گذاری بدی را برای هر فردی به همراه دارد! شاید بهتر باشد از مقایسه نرخ سرمایه ‌گذاری در موارد دیگر نیز استفاده کنید.

یک کیف پول رمزنگاری همچنین به عنوان کیف پول بیت‌کوین یا کیف پول کریپتو نیز شناخته ‌می شود. مانند یک کیف پول سنتی عمل می کند، اما به جای ارز کاغذی، اثبات پول نقد دیجیتال شما را در خود جای می دهد. یک کیف پول رمزنگاری، کلیدهای عمومی و خصوصی مورد نیاز برای خرید بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال را ذخیره می کند و امضاهای دیجیتالی را برای هر تراکنش ارائه می دهد. این کیف پول های دیجیتال می تواند یک دستگاه، یک برنامه در یک برنامه یا وب سایت آنلاین یا یک سرویس ارائه شده توسط صرافی های رمزنگاری باشد. شما باید کلید خصوصی خود را ایمن نگه دارید که به شما امکان می دهد قفل کیف پول رمزنگاری خود را برای تجارت یا خرج کردن ارز دیجیتال خود باز کنید.
کیف پول دیجیتالی چیست

این کیف پول‌ها چگونه عمل می‌کنند؟

بهترین راه برای درک این موضوع، استفاده از یک مثال آسان است. فرودو برای تولد 112 سالگی بیلبو می‌خواهد مقداری پول برای او بفرستد. او تصمیم می‌گیرد تا برای او، بیت‌کوین بفرستد که ارزش آن افزایش یافته است. بیلبو یک برنامه کیف پول رمزنگاری شده در اپل واچ خود دارد و آدرس عمومی آن را به فرودو می‌دهد. پس از 22 سپتامبر، فرودو یک بیت‌کوین را به آدرس کیف پول مورد نظر ارسال می‌کند. هنگامی که آن تراکنش در بلاکچین احراز هویت شد، بیلبو مالک بیت‌کوین می‌شود. بعداً، بیلبو می‌خواهد یک پرواز به فرانکفورت رزرو کند. آژانس مسافرتی او بیت‌کوین را می‌پذیرد و او مبلغ دقیقی را از کیف پول بیت‌کوین خود به آژانس مسافرتی هدایت می‌کند و در ازای آن بلیط هواپیما دریافت می‌کند. به همین راحتی!
آیا می‌خواهید بیت کوین یا سایر ارزهای رمزنگاری شده را معامله کنید، اما نمی‌دانید از کجا شروع کنید؟ یکی از چیزهایی که نیاز دارید یک کیف پول رمزنگاری شده است. در ادامه، پاسخ به برخی از سوالات متداول و چگونگی پیدا کردن بهترین کیف پول رمزنگاری شده را برای شما قرار می‌دهیم.

آیا برای تجارت بیت کوین به کیف پول ارز دیجیتال نیاز دارم؟

قطعا بله! در حالی که بسیاری از صرافی‌ها کیف پول‌های کریپتو را برای استفاده شما ارائه می‌کنند یا پیشنهاد می‌کنند، برای خرید یا معامله بیت‌کوین یا سایر ارزهای دیجیتال، باید یک آدرس کیف پول داشته باشید تا ارز دیجیتال به آدرس شما منتقل شود و کنترل آن دست شما باشد. بیشتر این کیف پول‌های دیجیتال، دارای رمز عبور هستند و بسیاری از آن‌ها ویژگی‌های امنیتی دیگری مانند رمزگذاری، احراز هویت دو مرحله‌ای و سایر حفاظت‌ها را نیز ارائه می‌کنند.

کیف پول ارز دیجیتال

انواع کیف پول ارز دیجیتال

کیف پول های دیجیتال برای بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال، در قالب‌های مختلفی عرضه می‌شوند؛ که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را در مورد سهولت استفاده برای تجارت و امنیت دارند. بدون توجه به فرمت و قالب آن‌ها، امنیت آن در ابتدا با شما آغاز می شود. درنتیجه مطمئن شوید که از رمزهای عبوری که دسترسی شما را به کیف پول دیجیتالی امکان‌پذیر می کنند، به خوبی محافظت می‌کنید. کیف پول ارزهای دیجیتال در دو دسته کلی قرار می‌گیرند، که عبارتند از:

1) کیف پول ذخیره‌سازی داغ

کیف پول‌های رمزنگاری شده ذخیره‌سازی داغ، مانند یک برنامه تلفن، یک نرم‌افزار دسکتاپ یا یک ارائه‌دهنده آنلاین، مستقیماً به اینترنت متصل هستند و به همین دلیل است که آن‌ها را داغ خطاب می‌کنند. خبر خوب این است که همه این خدمات برای شما رایگان هستند. در عین حال، خبر بد نیز این است که همه این موارد دارای برخی خطرات امنیتی نیز هستند؛ زیرا به اینترنت متصل هستند و به طور بالقوه مستعد سرقت آنلاین هستند. با این حال، درست مانند کیف پولی که در جیب شماست، همیشه به یاد داشته باشید که دیجیتال در کیف پول دیجیتال شما هدف احتمالی سارقان است. مواظب آن باشید!

الف) کیف پول دسکتاپ

کیف پول‌های دسکتاپ برنامه‌هایی هستند که بر روی کامپیوتر شما اجرا می‌شوند و تمام ارزهای دیجیتال شما را در کامپیوتر و دسکتاپ شما ذخیره می‌کنند. مزیت کیف پول دسکتاپ، این است که شما کنترل کامل ارزهای دیجیتال خود را دارید. بنابراین هیچ مشکلی مثل شخص ثالثی که می‌تواند وجوه شما را مسدود یا از دست بدهد، وجود ندارد. با این وجود، امنیت نیز مسئولیت شماست؛ پس باید کیف پول خود را ایمن کنید و از آن پشتیبان بگیرید و مطمئن شوید که رایانه شما از وجود بدافزار‌ها در امان است. نمونه‌هایی از کیف پول‌های محبوب دسکتاپ شامل بیت پی، الکتروم و اکسودوس هستند.

ب) کیف پول موبایل

کیف پول‌های موبایل برنامه‌هایی هستند که روی گوشی هوشمند شما برای ذخیره و کنترل ارزهایی مثل بیت کوینو دیگر ارزهای شما اجرا می‌شوند. کیف پول‌های موبایل برای سیستم عامل های iOS و اندروید راحت‌ترین راه برای پرداخت‌های حضوری و استفاده از کدهای QR برای انجام پرداخت‌های سریع هستند. مانند کیف پول‌های دسکتاپ، شما مسئول پشتیبان‌گیری از دستگاه خود خواهید بود، تا ارز دیجیتال خود را از آسیب، سرقت یا گم شدن در امان نگه دارید. کیف پول‌های محبوب موبایل عبارتند از:
• Bitcoin Wallet
• GreenAddress
• Mycelium
• Atomic
• BitPay
• Exodus

ج) کیف پول‌های تحت وب

کیف پول‌های تحت وب، کیف پول‌های مبتنی بر مرورگر را ارائه می‌دهند که می‌توانند روی دسکتاپ یا موبایل استفاده شوند، اما کنترل کاملی را که کیف پول‌های دسکتاپ یا موبایل ارائه می‌دهند را ارائه نمی‌دهند. صرافی‌هایی مانند کوین بیس و کارگزاری‌هایی که ارزهای دیجیتال را ارائه می‌دهند، کیف پول‌هایی مبتنی بر وب را در اختیار کاربران قرار می‌دهند.
انواع کیف پول ارز دیجیتال

2) کیف پول ذخیره‌سازی سرد

کیف پول سرد، یک دستگاه قابل حمل کوچک و رمزگذاری شده است که به شما امکان می‌دهد تا بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال خود را دانلود و حمل کنید. کیف‌پول‌های سرد، می‌توانند تا ۱۰۰ دلار قیمت داشته باشند، اما از آن‌ جایی که پول نقد به صورت آفلاین ذخیره می‌شود، بسیار امن‌تر از کیف‌پول‌های داغ در نظر گرفته می‌شوند. علت نام این کیف‌پول‌ها همین است که آفلاین هستند. دو مورد از برند‌های ارائه دهنده کیف پول سرد عبارتند از:

الف) Trezor

این شرکت کیف‌پول‌های سرد کوچک و کلیدی را ارائه می‌کند که قیمت آن‌ها از حدود 60 تا 200 دلار متغیر است.

ب)Ledger

برندLedger یکی از برندهای بسیار محبوب حتی در کشورمان، ایران، است. این شرکت دارای کیف پول‌های سردی است که قیمت آن‌ها، از 60 تا 120 دلار متغیر است.

کدام کیف پول دیجیتالی بهترین گزینه است؟

برای معامله‌گران ارزهای دیجیتالی که دارایی‌های دیجیتال زیادی دارند، ترکیبی از کیف‌پول‌های داغ برای معاملات یا خرید سریع و کیف پول‌های سرد برای ایمن کردن بخش عمده منابع ارزهای دیجیتال توصیه می‌شود. صرف نظر از این، دارایی‌هایی مانند بیت‌کوین به شدت بی‌ثبات درنظر گرفته می‌شوند. به یاد داشته باشید که، یک معامله خوب این است که هرگز بیش از آن‌چه می‌توانید از دست بدهید، معامله نکنید یا مالک آن نباشید. پس باید با توجه به ریسک‌پذیری و راحتی و امنیت، کیف‌پول دیجیتال خود را برای نگهداری از دارایی‌های ارز دیجیتال خود، انتخاب کنید.

آیا کیف پول‌های دیجیتالی امن هستند؟

در حالی که سرقت ارزهای دیجیتال، اصولا سرفصل خبرها می شود؛ حقیقت این است که صرافی‌ها و ارائه‌دهندگان کیف پول دیجیتال، در خنثی کردن و کاهش جرایم رمزنگاری بهتر شده‌اند. بر اساس مطالعه‌ای که توسط CipherTrace، یک شرکت تحلیلی و امنیتی بلاکچین، انجام شد، با وجود محبوبیت بسیار بالای ارزهای دیجیتال، سرقت ارزهای دیجیتال در سال 2020، تقریبا 57 درصد کاهش یافت. این نتیجه واقعا تحسین‌برانگیز است.
برخلاف یک کیف پول معمولی که می‌تواند پول نقد واقعی را در خود جای دهد، کیف پول‌های کریپتو، از نظر فنی رمزارز شما را ذخیره نمی‌کنند. دارایی‌های شما روی بلاکچین زندگی می‌کنند، اما فقط با استفاده از کلید خصوصی که شما دارید، می‌توانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید. کلیدهای شما، مالکیت شما را بر پول دیجیتال شما ثابت می‌کند و به شما امکان می‌دهد تا به راحتی تراکنش مورد نظر انجام دهید. اگر کلیدهای خصوصی خود را گم کنید، دسترسی به پول خود را از دست خواهید داد. به همین دلیل، مهم است که کیف پول سخت افزاری خود را ایمن نگه دارید یا از یک ارائه‌دهنده کیف پول قابل اعتماد مانند Coinbase استفاده کنید.
آیا کیف پول های دیجیتالی ناشناس هستند

آیا می‌توان در یک کیف‌پول، بیش از یک ارز دیجیتال را نگهداری کرد؟

پاسخ به این سوال هم بله است و هم خیر! خیلی از افراد دوست دارند تا تمامی ارزهای دیجیتال خود را در یک کیف پول نگهداری کنند. خبر خوب این است که شما می‌توانید از کیف‌پول‌هایی استفاده کنید که از چندین ارز پشتیبانی کنند و یا از چند کیف پول استفاده کنید که فقط از یک ارز خاص پشتیبانی می‌کنند. در واقع این مورد کاملا به انتخاب و سلیقه شماست که کدام مورد را انتخاب کنید.

آیا کیف پول‌های دیجیتالی ناشناس هستند؟

تمامی تراکنش‌ها در دنیای زیبای کریپتو کارنسی، روی بلاکچین ثبت می‌شوند. این بدان معنا نیست که آدرس و شماره تماس شما روی آن ثبت می‌شود، اما اطلاعات پرداخت و آدرس کیف پول شما روی آن ذخیره می‌شود. راه‌هایی نیز وجود دارد که شما تماما ناشناس بمانید (قطعی و کامل نیست)، که قطعا در یک مقاله جداگانه در بورس پرشیا بیشتر در مورد آن صحبت می‌کنیم. در نتیجه به صورت خلاصه پاسخ این سوال هم بله و هم خیر است، زیرا ما حتی با نام کاربری و دیگر موارد باید به کیف پول خود دسترسی داشته باشیم!

معرفی بهترین کیف پول‌های دیجیتال

در این بخش از مقاله، ده کیف پول برتر برای نگهداری ارزهای دیجیتال را نام می‌بریم و به صورت خلاصه، ویژگی‌های آن‌ها (مزایا و معایب) را بررسی می‌کنیم. این ده کیف پول عبارتند از:

1) Exodus

Exodus که به طور گسترده به عنوان یکی از قابل اعتمادترین پلتفرم‌های موجود در نظر گرفته می شود، یک کیف پول دسکتاپ و موبایل با رابط کاربری بسیار ساده و صرافی داخلی است. یکی از محبوب‌ترین ویژگی‌های Exodus، امکان مبادله بین تعداد بالایی از ارزهای دیجیتال به راحتی است، که امکان جابه‌جایی بین بیش از 100 ارز دیجیتال مختلف را در یک مکان ممکن می‌سازد! این کیف پول، با سادگی خود برای مبتدیانی که تازه وارد فضای کریپتو می شوند عالی است. همچنین دارای پشتیبانی عالی است، که یک ویژگی ضروری برای مبتدیان است که تازه وارد بازار می‌شوند و بسیاری آن را یک بازار گیج‌کننده می‌دانند.

2) Ledger Nano X

دارای ویژگی‌های امنیتی با مشخصات بالایی است که آن را به یکی از قابل اعتمادترین پلتفرم‌ها تا به امروز تبدیل کرده‌است. شما هرگز نباید نگران حملات هک یا سرقت از هر نوع باشید. از آنجایی کهLedger Nano X دارای پشتیبانی از تعدادی ارز دیجیتال مختلف است، راه‌اندازی حساب خود در این جا برای ایمن کردن ارزهای شما کافی است. همچنین یک کیف پول سخت‌افزاری است و به عنوان کیف پول سرد نیز شناخته می شود؛ زیرا ذخیره‌سازی آفلاین را ارائه می‌دهد. به عنوان یک کیف پول، می‌توانید آن را با استفاده از اتصال USB یا بلوتوث به دستگاه خود متصل کنید. پس از اتصال، می‌توانید رمزارز خود را هر زمان که بخواهید و در هر کجا که هستید خریداری یا مدیریت کنید.

3) Mycelium

کنترل مستقیم و یک به یک کلیدهای خصوصی رمزنگاری شما را فراهم می‌کند و پس از یکپارچه شدن، از دستگاه شما حذف نمی‌شوند. همچنین به شما این امکان را می‌دهد که کیف پول را با یک رم (پین) ایمن قفل کنید؛ مانند یک رمز عبور. به کاربران این امکان را می‌دهد تا چندین حساب کاربری داشته باشند و از آدرس‌ها استفاده مجدد کنند، که کل فرآیند را برای معامله‌گران مبتدی راحت‌تر می‌کند. آن‌ها همچنین مبادله درون برنامه‌ای و تجارت ارزهای دیجیتال ERC-20 و BTC را تسهیل می‌کنند.

4) Trezor

با دور ماندن از خطرات اتصال به اینترنت،Trezor یک کیف پول سخت‌افزاری رمزنگاری‌شده است که به خود می‌بالد که می‌تواند بیش از 100 ارز دیجیتال را به صورت آفلاین ذخیره کند. این کیف پول، به کاربران اجازه می‌دهد تا قبل از انتقال تراکنش‌ها به شبکه از طریق ارسال یا تبادل، تراکنش‌ها را به صورت آفلاین با استفاده از دکمه‌های دستگاه فیزیکی امضا و تأیید کنند. این کیف پول، یکی از بهترین کیف پول‌های رمزنگاری است؛ زیرا به افراد اجازه می‌دهد تا به طور ایمن پورتفولیوی خود را مدیریت کنند و همچنین ارزها را ارسال و دریافت کنند.

5) Electrum

به طور گسترده، به عنوان یکی از کیف پول‌های اصلی بیت‌کوین شناخته می‌شود. در سال 2011 تاسیس شد و از آن زمان توانسته که به یکی از بهترین کیف پول‌های رمزنگاری امروزی تبدیل شود. دو سال پس از ایجاد بیت‌کوین، راه‌اندازی شد و به دلیل داشتن یک رابط کاربری ساده و مینیمالیستی و تنها تعهد به بیت‌کوین شناخته شد! در حالی که این سادگی اغلب مورد انتقاد قرار می‌گیرد، در کارکرد اصلی خود، یعنی مناسب بودن برای کاربران پیشرفته‌تر عالی است. منبع باز است و به کاربران خود اجازه می‌دهد تا کارمزد تراکنش‌های سفارشی را تعیین کنند و این گزینه را دارد که بین بیت‌کوین و Segwit یکی را انتخاب کنند. همچنین به کاربران این امکان را می‌دهد که سطح امنیتی مورد نظر خود را تعیین کنند.
معرفی بهترین کیف پول‌های دیجیتال

6) Wasabi Wallet

از CoinJoin برای پنهان کردن هویت تراکنش‌های دریافت و ارسال شما استفاده می‌کند. همچنین شبکه Tor را برای ناشناس ماندن تراکنش‌های بیشتر یکپارچه می‌کند. همچنین، تاریخچه معاملات واضح است. به دلیل سیستم اختصاصی خود، از ترکیب ارزهای غیرخصوصی و ارزهای خصوصی در یک تراکنش که به طور منظم اتفاق می‌افتد، جلوگیری می کند؛ که ممکن است حریم خصوصی را در الگوریتم‌های انتخاب خودکار ارز دیجیتال کاهش دهد.

7) Opolo

از آنجایی که Opolo قبل از هر چیز یک کیف پول هاردکور است، از یک تراشه EAR 6+ برای ایمن‌سازی و رمزنگاری کاربران استفاده می‌کند. اکثر دستگاه های سخت‌افزاری فعلی، دارای تراشه‌های دسته EAL1 تا EAL5 هستند. همچنین توسط شرکت‌های خارجی مانند Digital Security Paris تأیید می‌شود که می‌تواند به امنیت دستگاه‌‌ها کمک کند.

8) Cobo

به کاربران این امکان را می‌دهد تا کارهای زیادی را درست از طریق تلفن همراه خود انجام دهند. می‌توانید کلیدهای خصوصی را در رمزارز آن‌ها در تلفن‌های همراه خود ذخیره کنید. ارزها را به کیف پول‌های دیگر وارد کنید، تراکنش‌ها را با کدهای QR تأیید کنید و کیف پول‌هایی را با رمزهای عبور و احراز هویت دو مرحله‌ای ایمن کنید. این مورد، به کاربران امکان می‌دهد که به dApps دسترسی داشته باشند و رمزارز خود را برای کسب درآمد بیشتر، علاوه بر ذخیره و ارسال و دریافت، به اشتراک بگذارند،

9) ZenGo

یک کیف پول ساده و در عین حال امن و همیشه قابل بازیابی برای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال است. تنها در 19 ثانیه یک حساب کاربری ایجاد کنید و مالک واقعی رمزارز خود باشید. علاوه بر این، شما همچنین می توانید 4% سود APY از بیت‌کوین خود کسب کنید و تراکنش های ارسالی خود را قبل از تایید در بلاکچین، با یک ضربه لغو کنید یا سرعت ببخشید.

10) CoinSmart

یک صرافی ارز دیجیتال است که کاربران را قادر می‌سازد تا بدون هیچ دردسری، رمزارز‌ها را خرید و فروش کنند. آن‌ها یک راه سریع و آسان برای خرید و فروش‌های مشتری با استفاده از SmartPay Invoicing ارائه می‌دهند. با در دسترس قرار دادن ارزهای دیجیتال برای همه، آن‌ها به طور گسترده به عنوان یک واحد مهم در نظر گرفته می‌شوند.

کیف پول دیجیتال
این مقاله به جرات یکی از کامل‌ترین و جامع‌ترین مقالات در حوزه کیف پول دیجیتالی است که در سایت بورس پرشیا منتشر شده است. شما با مطالعه توضیحات بالا، می‌توانید به راحتی کیف پول مناسب ارزهای دیجیتال خود را خریداری نمایید و از آن به بهترین نحو ممکن استفاده کنید.
شما از چه کیف پولی برای نگهداری ارزهای دیجیتال خود استفاده می‌کنید؟ نظرات و تجربیات خود را برای ما و دیگر کاربران بنویسید.