برای فعالیت در بازار رمز ارزها داشتن کیف پول ارز دیجیتال یکی از اولین اولویت‌ها محسوب می‌شود. کاربران برای اینکه بتوانند رمز ارزهای خود را ذخیره یا خرید و فروش کنند، نیاز به کیف پول دارند. اما برای اینکه بتوانید رمز ارزها را از افراد دیگر دریافت کنید و یا به آن‌ها انتقال دهید باید با استفاده از یک سری کد رمز نگاری شده موسوم به کلید عمومی و کلید خصوصی که بر اساس الگوریتم‌های رمزنگاری به وجود آمده‌اند، این کار را انجام دهید. رمزها و آدرس‌های کیف پول به دلیل استفاده از اعداد و حروف به سادگی شماره کارت‌های بانکی و یا رمزهای آن‌ها نیستند. در ضمن برای هر انتقال ارز دیجیتال و برای اینکه امنیت مبالغ به خوبی حفظ شود، برای هر تراکنش در کیف پول یک رمز جدید تولید می‌شود.

کلید عمومی و کلید خصوصی ارز دیجیتال

برای اینکه بتوانید رمز ارز به شخص دیگری انتقال دهید نیاز به کلید خصوصی و برای اینکه بتوانید رمز ارز از شخص دیگری دریافت کنید نیاز به کلید عمومی دارید. کلیدهای عمومی و خصوصی به شبکه رمز ارز وابسته نیستند و شما چه در حالت آنلاین و چه در حالت آفلاین می‌توانید آن‌ها را دریافت کنید. با استفاده از این کلیدها می‌توانید به کاربران دیگر اعتماد کنید و یک معامله امن داشته باشید. اما برای درک بهتر مفهوم کلید عمومی و خصوصی بهتر است ابتدا با رمزنگاری متقارن آشنا شوید. پس در ادامه با ما همراه باشید.

رمزنگاری متقارن چیست؟

رمزنگاری متقارن یک نوع رمزنگاری بر اساس کلید است. در این روش برای رمزنگاری و رمزگشایی از یک کلید واحد استفاده می‌شود. این کلید با استفاده از کانال ایمن بین گیرنده و فرستنده به اشتراک گذاشته می‌شود. هرکسی که این کلید را داشته باشد، می‌تواند عملیات مربوط به رمزنگاری و یا رمزگشایی را روی پیام انجام دهد. این مسئله می‌تواند امنیت انتقال کلید بین گیرنده و فرستنده را دچار مشکل کند. از این روش در دهه‌های گذشته بیشتر برای رمزنگاری بین دولت‌ها و یا نظامیان استفاده می‌شد. در حال حاضر از این روش در انواع سیستم‌های کامپیوتری به منظور افزایش امنیت داده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. رمزنگاری نامتقارن نسخه‌ای پیشرفته‌تر از مدل متقارن است که در ادامه با آن آشنا خواهید شد.

رمزنگاری متقارن

رمزنگاری نامتقارن چیست؟

رمزنگاری کلید عمومی یا نامتقارن برای اولین بار در دهه۷۰ میلادی معرفی شد و در واقع یک روش بنیادی در امنیت اطلاعات و علوم کامپیوتر است. رمزنگاری نامتقارن یکی از اصلی‌ترین مؤلفه‌های بلاک چین است و شرایط تأیید صحت تراکنش‌ها را فراهم می‌کند. رمزنگاری نامتقارن نسخه‌ای پیشرفته‌تر از رمزنگاری متقارن است. این نوع رمزنگاری از دارایی‌های دیجیتال در برابر خطرات پیش روی آن و حملات هکرها  محافظت می‌کند.

 بین جفت کلیدهای عمومی و خصوصی بیت کوین یک رابطه ریاضی وجود دارد که باعث می‌شود کاربران با استفاده از کلید عمومی بتوانند رمز ارز دریافت کنند و برای اینکه بتوانند امضای خروج بیت کوین از کیف پول را صادر کنند، نیاز به کلید خصوصی دارند. رمزنگاری نامتقارن به این معناست که هر شخص برای انجام تراکنش به یک جفت کلید یکی برای رمزگذاری و دیگری برای رمزگشایی نیاز دارد. این نوع رمزنگاری زمانی که تعداد افراد یک شبکه بیشتر شود، مناسب‌تر است و امنیت بالایی فراهم می‌کند.

روش کار رمزنگاری نامتقارن

روش کار رمزنگاری نامتقارن به این صورت است که فرستنده، در ابتدای امر، پیام را با استفاده از کلید عمومی که گیرنده در اختیار او قرار داده است، رمزنگاری می‌کند. سپس پیام را ارسال می‌کند. فرستنده با خیال راحت این کار را انجام می‌دهد. چرا که پیام تنها برای گیرنده که دارنده کلید خصوصی است قابل مشاهده است. در نهایت گیرنده پیام را دریافت می‌کند و با استفاده از کلید خصوصی که در اختیار دارد آن را رمزگشایی می‌کند.

کدام نوع رمزنگاری امن‌تر است؟ متقارن یا نامتقارن؟

هریک از روش‌های رمزنگاری نامتقارن و یا متقارن معایب و مزایای مخصوص به خود را دارند. اما آنچه مسلم است این است که در روش رمزنگاری نامتقارن به خاطر استفاده از جفت کلید، رمزنگاری داده‌ها با امنیت بالاتری انجام می‌شود. تنها کسانی می‌توانند داده‌ها را دریافت کنند که قادر به رمزگشایی آن هستند. جفت کلیدها همچنین برای احراز هویت نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای مدیریت آدرس در بلاک چین تمامی رمز ارزها از سیستم رمزنگاری نامتقارن استفاده می‌کنند. کلید عمومی در بردارنده نشانه‌ها است که هر کسی می‌تواند آن را مشاهده کند. کلید خصوصی نیز برای دسترسی به  آدرس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رمزنگاری امن تر

مزایا و معایب رمزنگاری نامتقارن

هریک از روش‌های رمزنگاری معایب و مزایای خاص خود را دارند. رمزنگاری نامتقارن کاربرد بسیار گسترده‌ای در بلاک چین دارد و بسیاری از فعالیت‌ها از جمله اجرای قراردادهای هوشمند و ساختارهای پیشرفته برای فعالیت خود نیاز به مجوز دارند.

مزایا و معایب رمزنگاری نامتقارن

مزایای رمزنگاری نامتقارن:

  • به دلیل اینکه نقل و انتقالات با استفاده از جفت کلید انجام می‌شود، نیازی به تبادل کلید نیست و مشکل توزیع کلید از بین می‌رود.
  • به دلیل اینکه کلیدهای خصوصی برای هیچ شخصی آشکار نمی‌شوند، امنیت به حد زیادی افزایش می‌یابد.
  • این نوع رمزنگاری استفاده از امضاهای دیجیتالی را امکان‌پذیر می‌سازد و شخص می‌تواند تأیید کند که یک پیام را از یک فرستنده خاص دریافت کند.
  • امکان اینکه شخص بتواند ارسال پیام را انکار کند، به طور کامل از بین می‌رود.

معایب رمزنگاری نامتقارن:

  • سرعت رمزنگاری نامتقارن نسب به متقارن کندتر است. به همین خاطر برای رمزنگاری تعداد زیاد پیام روش مناسبی نیست.
  • در صورتی که شخص به هر دلیل کلید خصوصی خود را گم کند، دیگر نمی‌تواند هیچ پیامی را رمزگشایی کند.
  • به دلیل اینکه کلیدهای عمومی تأیید نشده‌اند، هیچ شخصی نمی‌تواند به درستی تشخیص دهد که آیا کلید عمومی واقعاً متعلق به همان کاربر مشخص شده است یا خیر. در نتیجه کاربران قبل از ارسال باید تأیید کنند که کلید عمومی متعلق به خودشان است.
  • در صورتی که کیف پول شخص هک شود و هکر به کلید خصوصی دسترسی پیدا کند، می‌تواند تمام پیام‌های کاربر را بخواند.

کلید خصوصی و عمومی چگونه تولید می‌شوند؟

حال که با مفهوم رمزنگاری و انواع آن آشنا شدید، نوبت به مفهوم کلید خصوصی و عمومی می‌رسد. کلید خصوصی یک عدد ۲۵۶ بیتی است که به صورت تصادفی انتخاب می‌شود. یعنی فرض کنید یک عدد با ۲۵۶ رقم دارید که هر عدد به صورت تصادفی انتخاب می‌شود. احتمال تکراری بودن کلید خصوصی مثل این است که شما برای انتخاب هر رقم از آن، از سراسر جهان تنها یک اتم را انتخاب کنید. در بلاک چین بیت کوین، کلید خصوصی با استفاده از روش رمزنگاری منحنی بیضوی، باعث تولید کلیدهای عمومی می‌شود. یکی از برترین مزیت‌های این روش این است که این اتفاق تنها یک طرفه انجام می‌شود. به این معنا که با استفاده از کلیدهای خصوصی می‌توانید به کلید عمومی دست پیدا کنید. اما بر عکس آن غیر ممکن است.

کلید خصوصی یک عدد تصادفی است که در اختیار صاحب دارایی قرار دارد و تنها خود او از آن با خبر است و با استفاده از این کلید می‌تواند دارایی‌های خود را کنترل و مدیریت کند. این کلید برای تولید امضاهای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد تا مالکیت رمز ارزها را بتواند به اثبات برساند. در تولید کلید خصوصی، تصادفی بودن و غیر قابل تکرار بودن آن از اهمیت بالایی برخوردار است. کلید خصوصی یک عدد دودویی است که با صفر و یک نمایش داده می‌شود. اما از آنجا که نشان دادن ۲۵۶ عدد صفر و یک کنار هم کار دشواری است، عموماً تولیدکنندگان کلید خصوصی، آن را به صورت عدد شانزده دهی نمایش می‌دهند. کلید خصوصی باید به صورت کاملاً محرمانه نگهداری شود. چرا که پس از افشای آن نمی‌توان امنیت دارایی دیجیتال را تضمین کرد.

کلید عمومی چه کاربردی دارد؟

کلید عمومی در واقع همان آدرس کیف کاربر در شبکه است. آدرسی که در اختیار عموم  قرار می‌گیرد و افراد دیگر با استفاده از این کلید می‌توانند رمز ارز به حساب شما واریز نمایند. راستی آزمایی امضاهای دیجیتال و رمزگذاری آن‌ها با استفاده از کلید عمومی انجام می‌شود. این کلید را می‌توانید با خیال آسوده در اختیار دیگران قرار دهید. کلیدهای عمومی تنها برای رمزنگاری داده مورد استفاده قرار می‌گیرند و از آن‌ها نمی‌توان برای رمزگشایی استفاده کرد. این کلید مانند شماره کارت بانکی عمل می‌کند. به این معنا که برای اینکه پول از شخص دیگری دریافت کنید، باید شماره کارت خود را در اختیار او قرار دهید تا برایتان پول واریز کند. اما برداشت از حساب شما امکان‌پذیر نیست. چرا که رمزی دارید که در اختیار هیچ کس نیست.

کلید عمومی چه کاربردی دارد؟

کلید خصوصی چه کاربردی دارد؟

کلید خصوصی به کاربر اجازه می‌دهد که به دارایی‌های دیجیتال خود دسترسی داشته باشد و آن‌ها را مدیریت کند. از این  کلید برای رمزگشایی امضاهای دیجیتال استفاده می‌شود و از دارایی‌های کاربر در برابر دسترسی‌های غیر مجاز و سرقت محافظت می‌کند. کلید خصوصی به عنوان یک شناسه دیجیتال، تنها در اختیار صاحب کیف پول قرار می‌گیرد. این کلید به صاحب کیف پول اجازه می‌دهد رمز ارز برای دیگران ارسال کند و یا از دارایی‌های خود محافظت کند. کلیدهای خصوصی کاملاً محرمانه هستند و هرگز نباید در اختیار شخص دیگری قرار بگیرند. این کلیدها همچون رمز بانکی هستند. صد البته که امنیت بالاتری نسبت به رمزهای بانکی دارند. کلید خصوصی غیر قابل  تغییر است و به هیچ عنوان نباید آن را برای شخص دیگری فاش کنید.

تفاوت بین کلید عمومی و کلید خصوصی

بر خلاف کلید عمومی که می‌توانید آن را در اختیار دیگران قرار دهید، از کلید خصوصی باید به خوبی محافظت کنید و هرگز نباید آن را برای دیگران فاش کنید. کلید عمومی یک نوع کلید رمزنگاری نامتقارن است که در آن برای رمزنگاری از یک کلید و برای رمزگشایی از یک کلید دیگر استفاده می‌شود.  اما کلید خصوصی یک نوع رمزنگاری متقارن است که از آن تنها برای رمزنگاری داده استفاده می‌شود. کلید خصوصی سریع‌تر از کلید عمومی است.

سخن پایانی

در این مطلب با انواع رمزنگاری و مفهوم کلید عمومی و خصوصی آشنا شدید. برای اینکه بتوانید در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت کنید نیاز به کیف پولی دارید که دارای دو کلید عمومی و خصوصی است. برای دریافت رمز ارز باید کلید عمومی کیف پول را در اختیار کاربر دیگر قرار دهید و برای انتقال رمز ارز برای شخص دیگر باید از کلید خصوصی استفاده کنید. کلیدهای خصوصی کاملاً شخصی هستند و در صورتی که به هر دلیل از بین بروند دیگر نمی‌توانید به دارایی‌های دیجیتال خود دسترسی داشته باشید. بهتر است از کلیدهای خصوصی نسخه پشتیبان تهیه کنید تا در صورتی که به هر علتی یکی از نسخه‌ها از دست رفت، بتوانید از دیگری برای دستیابی به کیف پول و دارایی‌های خود استفاده کنید.