همه ما دوست داریم در هر کاری که انجام می‌دهیم، بازدهی خوبی داشته باشیم و بهترین نتیجه را به دست آوریم. اما عواملی وجود دارد که عملاً کارایی روزانه ما را نابود کرده و یا کاهش می‌دهد. وقتی بتوانیم بر روی عوامل درونی و بیرونی خود تمرکز داشته باشیم، به یک فرد موفق و پیشرو تبدیل خواهیم شد. بیایید این مبحث را با یک جمله ی زیبا آغاز کنیم؛ «انسان‌های کوچک راجع به آدم‌ها حرف می‌زنند، انسان‌های متوسط راجع به اتفاقات و انسان‌های بزرگ در مورد ایده‌ها»

برخی از مهم‌ترین عوامل کاهش و نابودی کارایی روزانه در افراد

داشتن ارتباطات نادرست

انسان‌ها ذاتاً موجودات اجتماعی هستند. به همین دلیل همه ما در طول روز با افراد زیادی در ارتباط هستیم که مستقیماً ما را ضعیف و ناتوان می‌کنند. در واقع ممکن است بخش مهمی از زمان ما را با حرف زدن در مورد موضوعات بی اهمیت به هدر بدهند و یا میزان انرژی مثبت ما را با گله و شکایت کردن از روزگار نابود کنند.

به همین دلیل وقتی به خودمان می‌آییم می‌بینیم که در کاری که بر عهده گرفته‌ایم، شکست سختی را متحمل شده‌ایم. سعی کنید با انسان‌هایی ارتباط داشته باشید که روی شما تأثیر مثبتی می‌گذارند و به نوعی شما را تشویق می‌کنند که روی کارتان تمرکز کنید. با اصلاح ارتباطات می‌توانید به راحتی کارایی روزانه خود را بالا ببرید و به نتایج خوبی برسید.

غرق شدن در دنیای مجازی

اینترنت و دنیای دیجیتالی یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت بشریت محسوب می‌شود. اما همین مهم موجب کاهش کارایی و از بین رفتن تمرکز را در افراد شده است. تصور کنید که حسابدار یک شرکت هستید و محاسبات مالیاتی را انجام می‌دهید که ناگهان صدای پیام تلفن همراه خود را می‌شنوید.

از این رو به راحتی بدون هیچ مقاومتی به سمت گوشی خود رفته و به پیام پاسخ می‌دهید. وقتی به خودتان می‌آیید متوجه می‌شوید که چندین ساعت گوشی به دست بوده‌اید و کار محاسبه مالیاتی شما عقب افتاده و حتی در اعداد و ارقام نیز اشتباهاتی را انجام داده‌اید. این مهم به راحتی می‌تواند امنیت شغلی شما را به خطر بیندازد و باعث می‌شود که دیگران شما را به عنوان یک حسابدار حواس پرت بشناسند.

وقتی در سر کار هستید، گوشی موبایل خود را خاموش کنید. می‌توانید در زمان ناهار و یا استراحت چند دقیقه آن را روشن کنید و پیام‌های ضروری را پاسخ دهید و بعد دوباره تا پایان زمان کاری آن را خاموش نگه دارید.

روشن بودن دائم تلویزیون

سعی کنید فقط زمانی که می‌خواهید فیلم و یا برنامه مورد علاقه خود را ببینید، تلویزیون را روشن کنید و در سایر ساعات روز، آن را خاموش نگه دارید. مثلاً ممکن است در طول روز ساعت‌های زیادی، تلویزیون خود را روشن بگذارید و برنامه‌هایی را تماشا کنید که هیچ فایده‌ای برایتان ندارد.

به جای آن می‌توانید یک کتاب در حوزه کاری خود تهیه کرده و در زمان‌هایی که هنوز برنامه مورد علاقه‌تان شروع نشده، به مطالعه آن بپردازید. این مهم با افزایش کارایی شما ارتباط مستقیمی دارد.

عدم اولویت بندی وظایف

یکی از عوامل مهم کاهش کارایی افراد، انجام همزمان چندین کار با هم است. وقتی شما همزمان چند کار را با هم انجام دهید، هیچ وقت هیچ کدام به درستی و بدون ایراد به پایان نمی‌رسد. از این رو بهتر است که آن‌ها را بر اساس بیشترین و کمترین اهمیت، دسته بندی کنید.

بعد از دسته بندی کارها، به صورت تک به تک آن‌ها را انجام داده و کنار بگذارید و بعد به سراغ کار بعدی بروید. این مهم باعث می‌شود که از هر کاری بهترین نتیجه را به دست آورید. تقسیم بندی کارها و اولویت دادن به آن‌ها، از شما یک فرد حرفه‌ای می‌سازد.

تداخل زندگی شخصی و کاری

برخی از افراد هیچ مرزی بین زندگی شخصی و کاری خود ندارند. یعنی مسائل مربوط به کار را به خانه می‌برند و مشکلات و دغدغه‌های خانه را وارد مسائل کاری خود در شرکت می‌کنند. این مهم مستقیماً روی کاهش و از بین رفتن کارایی آن‌ها تأثیر می‌گذارد.

تداخل زندگی شخصی و کاری باعث می‌شود که افراد تمرکز کافی را نداشته باشند، به دلیل استرس، دائم با همکاران خود درگیر می‌شوند یا بر سر کوچکترین موضوعی در منزل، با همه اعضای خانواده بدخلقی می‌کنند و….

بهتر است که مرزی بین زندگی شخصی و کاری خود ایجاد کنید و هرگز مسائل کاری را به منزل نبرید و برعکس آن را نیز رعایت کنید. انجام این کار شاید سخت به نظر برسد، اما به مرور زمان متوجه خواهید شد که هم  کارایی‌تان را بالا می‌برد و هم می‌تواند آرامش زندگی شما را حفظ کند.

 

سخن آخر

کارایی شما همانطور که به راحتی افزایش می‌یابد، به راحتی نیز از بین می‌رود. بهترین کار این است که هر کاری را با تمرکز بالا انجام دهید و با برنامه‌ریزی پیش بروید. یادتان باشد در این زمینه می‌توانید از دیگران نیز کمک بگیرید و قرار نیست که همه کارها را به تنهایی انجام دهید. افزایش دانش و کمک گرفتن از تجربیات دیگران، مسیر موفقیت و افزایش کارایی را برای شما هموارتر می‌کند. برای انجام اینکار کافیست اسفتاده کافی از مقالات این سایت و یا کتاب‌های رشد شخصی ببرید، فقط کمی روی‌شان وقت بگذارید همین!