شما هرکسی را که دوست داشته باشید در مناسبت‌های مختلف به او کادو می‌دهید. انتخاب یک هدیه خاص و منحصر به فرد، دغدغه‌ای است که همه افراد با آن مواجه‌اند. اینکه چه کادویی بدهیم که هم با ارزش باشد و هم شخص مقابل از دریافت آن خوشحال شود. بسیاری از هدایا نیز تکراری شده‌اند و انتخاب سخت شده است. یکی از جالب‌ترین و جدیدترین کادوها، ارز دیجیتال است. در حال حاضر و در چند سال اخیر ارزهای دیجیتال جایگاه ویژه‌ای در جوامع پیدا کرده‌اند و بسیاری از تجار این دارایی‌ها را برای خرید و فروش خود مورد استفاده قرار می‌دهند. بسیاری از افراد به معامله این رمز ارزها می‌پردازند یا آن را به عنوان سرمایه آینده ذخیره می‌کنند. پس اگر یک روز شنیدید که شخصی ارز دیجیتال هدیه گرفته اصلاً نباید تعجب کنید.

چگونه بیت کوین و ارز دیجیتال هدیه بدهیم؟

می‌توانید کسانی که دوست دارید را با این هدیه غافلگیر کنید. ارزش مالی این دارایی‌های دیجیتال از پول نقد بیشتر است و روز به روز نیز به ارزش آن‌ها افزوده می‌شود. پس می‌توان نتیجه گرفت هدیه دادن رمز ارز بسیار با ارزش‌تر از پول است و نه تنها هیچوقت تمام نمی‌شود، بلکه با گذشت زمان ارزش می‌گیرد و می‌توان روی آن به عنوان یک سرمایه ایده‌آل در آینده حساب باز کرد. برای اینکه بتوانید رمز ارز به دیگران هدیه دهید چند راه  مختلف پیش رو دارید که در ادامه به معرفی و بررسی هر یک از آن‌ها می‌پردازیم.

[su_note]بیشتر بخوانید: بیت کوین چطور شکل گرفت؟[/su_note]

کیف پول کاغذی

برای هدیه دادن ارزهای دیجیتال می‌توانید از کیف پول‌های کاغذی استفاده کنید. این روش، یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای هدیه دادن ارز دیجیتال است و کاغذی است که آدرس کیف پول و کلید خصوصی روی آن ثبت شده است. برای این کار می‌توانید به سایت رسمی ارائه‌دهنده کیف پول کاغذی (bitaddress.org) مراجعه کنید و پس از ساخت کیف پول با کلیدهای عمومی و خصوصی منحصر به فرد از آن‌ها پرینت بگیرید. در نهایت مقدار رمز ارزی را که می‌خواهید هدیه دهید را به آدرس کیف پول انتقال دهید و آن را به شخص مورد نظرتان هدیه دهید. توجه داشته باشید که تنها سایت رسمی برای ارائه والت کاغذی همین سایت است و بقیه سایت‌ها معتبر نیستند و ممکن است در آینده حساب مورد نظر را تخلیه کنند.

هدیه دادن بیت کوین

روی کیف پول کاغذی کدهای QR هک شده‌اند که مهم‌ترین ویژگی این والت‌ها محسوب می‌شوند و می‌توانید برای دریافت رمز ارز و یا انتقال آن این کد را اسکن کنید. البته فراموش نکنید که حتماً به گیرنده هدیه بگویید که این کیف پول موقت است و عاقلانه‌ترین کار این است که در سریع‌ترین زمان ممکن یک کیف پول جدید بسازد و دارایی موجود در آن را به کیف پول جدید انتقال دهد.

کیف پول سخت‌افزاری

اگر می‌خواهید هزینه بالاتری برای هدیه ارز دیجیتال پرداخت کنید، بهتر است از کیف پول سخت‌افزاری استفاده کنید. در کیف پول کاغذی شما به راحتی و به صورت رایگان می‌توانستید از کیف پول پرینت بگیرید. اما در این روش نه تنها باید رمز ارز به کیف پول سخت‌افزاری انتقال دهید. بلکه باید هزینه مربوط به خرید کیف پول را نیز پرداخت کنید. البته توجه داشته باشید که خرید یک کیف پول سخت‌افزاری خود یک هدیه گران‌بها محسوب می‌شود و حتماً لازم نیست آن را با رمز ارز پر کنید. این نوع والت، جزو کیف پول‌های سرد به شمار می‌آید که ذخیره‌سازی مبالغ را به صورت آفلاین انجام می‌دهد و از امنیت بسیار بالایی برخوردار است. این روش هزینه‌بر است و ممکن است هر کسی برای خرید آن اقدام نکند.

کیف پول سخت‌افزاری

اگر شخص مقابل برایتان با اهمیت است و می‌خواهید کادویی گران‌قدر برای او تهیه کنید، کیف پول سخت‌افزاری یک هدیه با ارزش محسوب می‌شود. با استفاده از این والت شخص می‌تواند به صورت بلند مدت رمز ارزهای خود را داخل آن نگهداری کند. به هنگام خرید این نوع کیف پول حتماً به سراغ والت‌هایی بروید که از بیشتر رمز ارزها پشتیبانی می‌کنند. لجر و ترزور والت‌های سخت‌افزاری مناسبی برای هدیه دادن هستند. برخی از این والت‌ها یک نمایشگر کوچک دارند که برای دیدن موجودی می‌توانید از آن استفاده کنید. باید طرز کار با این نوع والت‌ها را به شخص آموزش دهید. چون که کار کردن با آن‌ها کمی سخت‌تر است. اما روش ساده‌تری برای هدیه دادن ارزهای دیجیتال وجود دارد که در ادامه با این روش آشنا خواهید شد.

[su_note]بیشتر بخوانید: ارزش بیت کوین چگونه تعیین می شود؟[/su_note]

کیف پول‌ نرم‌افزاری یا ایجاد حساب در صرافی

برای اینکه بتوانید یک هدیه فیزیکی به شخص مقابلتان بدهید و او را غافلگیر کنید می‌توانید از یکی از والت‌های معرفی شده در بخش‌های قبل برای کادو استفاده کنید. اما در صورتی که شخص با شما ارتباط نزدیک‌تری دارد و دغدغه غافلگیر کردنش را ندارید، یک روش ساده‌تر و بدون زحمت را می‌توانید برای هدیه ارز دیجیتال انتخاب کنید. می‌توانید برای او یک حساب در صرافی‌های ارز دیجیتال باز کنید و یا به او کمک کنید یک والت نرم افزاری موبایلی بسازد و سپس مقادیر رمز ارزی که می‌خواهید هدیه دهید را به کیف پول او انتقال دهید. نرم‌افزارهای موبایلی و صرافی‌های ارز دیجیتال رابط کاربری ساده‌تری دارند و افراد به راحتی می‌توانند با این والت‌ها به معامله ارز دیجیتال بپردازند.

کیف پول‌ نرم‌افزاری

البته در مقابل کارکرد ساده، امنیت آن‌ها قابل تضمین نیست و ممکن است تحت حمله هکرها قرار بگیرد. بین این دو روش خرید رمز ارز، کیف پول‌های موبایلی و نرم‌افزاری از امنیت بالاتری نسبت به صرافی‌ها برخوردار هستند. در کل در بین تمامی روش‌هایی که برای هدیه دادن رمز ارز‌ها معرفی شدند، صرافی‌ها از پایین‌ترین ایمنی و امنیت برخوردارند. چرا که آن‌ها کلیدهای خصوصی را در اختیار کاربران قرار نمی‌دهند و اگر از صرافی غیر معتبری برای خرید رمز ارز استفاده کرده باشید، ممکن است در آینده تمامی دارای کیف پول را به تاراج ببرند. به همین خاطر توصیه می‌کنیم به هیچ عنوان برای نگهداری طولانی مدت رمز ارز از این روش استفاده نکنید. اگر هم برای شخص مورد نظرتان در صرافی حساب باز کردید از او بخواهید سریع‌تر مبالغ رمز ارز را به کیف پول دیگری انتقال دهد.

سکه فیزیکی

یکی از جالب‌ترین و منحصر به فردترین کادوهایی که می‌توانید به شخصی که دوست دارید هدیه دهید، سکه‌های فلزی بیت کوین است. ارزهای دیجیتال هیچ‌گونه ماهیت فیزیکی ندارند. اما می‌توانید این سکه‌های فلزی با طرح بیت کوین را به عنوان یک هدیه گران‌بها به شخصی که دوست دارید هدیه بدهید.  زمانی که برای اولین بار بیت کوین در بازارهای مالی عرضه شد، سکه‌های قدیمی و فیزیکی مانند Casascius و Denarium ضرب شدند که زمان اولین ضرب آن‌ها به دو سده قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد. در صورتی که این سکه‌ها با آرم بیت کوین ضرب شده باشند، از ارزش بالایی برخوردارند.

همچنین برخی از این سکه‌ها به همراه یک برگه کاغذی ارائه می‌شوند که شامل کلید خصوصی یک کیف پول هستند و داخل خود مقدار زیادی بیت کوین دارند و پس از نقد کردن و انتقال مبالغ آن، باز هم می‌توانید سکه را به عنوان یادگاری پیش خود نگه دارید.

[su_note]بیشتر بخوانید: چه تعداد بیت‌کوین باقی مانده؟[/su_note]

کارت هدیه‌های بیت کوین

این کارت‌ها یک روش ساده برای انتقال بیت کوین به حساب دیگر به شمار می‌آیند. روی این کارت‌ها کدی ثبت شده است که باید روی وب سایت شرکت وارد شود و به راحتی می‌توانید کارت هدیه را به مبالغ ارز دیجیتال تبدیل کنید. البته توجه داشته باشید که گیفت کارت‌های بیت کوین را حتماً از یک فروشنده قابل اطمینان تهیه کنید.

سخن پایانی

هرچه از عمر ارزهای دیجیتال می‌گذرد، ارزش آن‌ها بالاتر می‌رود و می‌توان به عنوان یک هدیه گران‌بها و غافلگیرکننده روی آن حساب باز کرد. ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری مناسبی برای آینده فرزندان و یا هرکس که دوستش دارید محسوب می‌شوند و با خرید و یا ساخت یک کیف پول مناسب می‌توانید به کسی که دوستش دارید بهترین هدیه را بدهید.