خوش بینی به چه معنایی است؟

آیا شما فرد خوش بینی هستید؟

چگونه می توان خوش بینی را افزایش داد؟

هر روزه همه ما شاهد اتفاقات و فراز و نشیب‌هایی در زندگی خود هستیم که برخی از آن‌ها ممکن است تلخ و مایوس کننده باشند. این اتفاقات می‌تواند احساس بد و منفی را در ما ایجاد کند و سبب شود که ما نسبت به کل زندگی بدبین شویم. اما در مقابل بدبینی، خوش بینی وجود دارد که با توجه به همه اتفاقات تلخ، بتوان همچنان نقاط خوب زندگی را دید و نگاهی مثبت داشت. خوش بینی یکی از موضوعاتی است که اخیرا بسیار مورد توجه افراد قرار گرفته است و روانشناسان تاکید بسیاری دارند که مردم می توانند با افزایش خوش بینی، حال بهتری در زندگی خود داشته باشند. بنابراین باید ابتدا دریابیم که خوش بینی به چه معنایی است و چگونه می‌توان آن را وارد زندگی خودمان کنیم.

خوش بین یعنی چه؟

شاید به طور دقیق تعریف واضحی از خوش بینی نتوان پیدا کرد. اما می‌توان خوش بینی را نگاهی مثبت به محیط اطراف و اتفاقات دانست. خوش بینی نوعی عادت محسوب می‌شود که براساس تجربیات ما از کودکی می‌تواند ایجاد شود یا به بدبینی تبدیل شود.

مارتین سلیگمن، روانشناس برجسته آمریکایی می‌گوید افرادی که به این آگاهی رسیده‌اند که رویدادهای مثبت زندگی، همیشگی و اتفاق‌های ناپایدار محکوم به گذرند، انسان‌های خوش بینی هستند. او همچنین بیان کرده است که بنا بر شواهد موجود، خوش بینی حامی دستگاه ایمنی بدن است.

باتوجه به انجام تحقیقات بسیار و ارائه راهکارهای فراوان برای به وجود آوردن خوش بینی در افراد، می‌توان بیان کرد که خوش بینی اکتسابی است و افراد می‌توانند با انجام راهکارهای ارائه شده، عادت خوش بینی را در خود ایجاد کنند. خوش بینی به نوعی مهارت است که با اجرای قدم‌های آن می‌توان آن را به عادتی همیشگی تبدیل کرد.

[su_note]مطالب دیگر: چگونه بیت کوین و ارز دیجیتال هدیه بدهیم؟[/su_note]

چگونه می توان خوش بین بود؟

راهکارهای بسیاری برای ایجاد عادت خوش بینی وجود دارد که در اینجا ما به چند مورد آن اشاره می‌کنیم:

1- بدبین نباشید!

اولین قدم برای ایجاد خوش بینی این است که نقاط منفی را در اتفاقات نبینید. با توجه به پیچیدگی‌های زندگی امروز، رخدادهایی روی می‌دهد که ممکن است آن‌ها را نشان بدشانسی یا بداقبالی خودتان ببینید. اما این رخدادها ربطی به شانس ندارد و احتمال رخ دادن برای هر کسی وجود دارد. تصادف کردن، تاخیر برای قرار ملاقات مهم، بحث با همکاران در محل کار همگی از جمله مواردی هستند که با در وهله اول می‌توان با کمی دقت از رخ دادن آن‌ها جلوگیری کرد و در صورت اتفاق افتادن، به جای نگاه کردن به وجه منفی آن‌ها، به دنبال راه حل برای رفع و بهبود بود. با ربط دادن اتفاقات بد به هم دیگر و بدشانس نامیدن، ذهن خود را عادت به دیدن تنها منفی‌ها می کنید و از خوش بینی و حال خوب دور می‌شوید.

2- اعتماد به نفس خود را افزایش دهید.

همه ما در زندگی دست آوردهای ارزشمندی داریم که وقتی به گذشته نگاه می‌کنیم می‌توانیم به آن‌ها افتخار کنیم. هر میزان که خود و تلاش‌های خود را ارزشمند بدانیم، اعتماد به نفس بالاتری را تجربه می‌کنیم. افرادی که اعتماد به نفس خوبی دارند، فرای همه اتفاقات بد که در زندگی خود متحمل شده‌اند و اهدافی که به آن‌ها نرسیدند، خود را لایق بهترین‌ها می‌دانند. این افراد به دنبال فرصت‌ها و دیدن نقاط مثبت در هر اتفاقی هستند. به عبارت دیگر اعتماد به نفس، پتانسیل خوش بین بودن را در افراد افزایش می‌دهد. بنابراین یکی از قدم‌هایی که می‌توان در جهت خوش بینی انجام داد، بالا بردن اعتماد به نفس است.

3- اهداف خود را مشخص کنید.

همه مردم دوست دارند که در زندگی خود پیشرفت‌هایی داشته باشند. برخی از افراد تمایل دارند که در زمینه کاری خود پیشرفت کنند و به مقام بالایی دست یابند. برخی دیگر ارتقای سطح علمی و تحصیلی را به عنوان پیشرفت در نظر می‌گیرند. بیشتر افراد نیز به دنبال بهبود وضعیت مالی و ثروتمند شدن هستند. همه این اهداف بدون داشتن یک برنامه دقیق و زمانبندی شده به دست نخواهد آمد. زمانی که شما برای آینده خود برنامه داشته باشید و اهداف خود را به صورت واضح و با زمان تعریف کنید، نگاه شفاف‌تری نسبت به آینده خود دارید و واقع گرایانه می‌توانید براساس انتظارات خود عمل کنید. یکی از دلایل ایجاد بدبینی در افراد این است که آن‌ها نسبت به آینده خود نگاه واضحی ندارند و تنها انتظار پیشرفت را دارند. در صورت نرسیدن به اهداف مد نظر، بدبینی در افراد ایجاد می‌شود. بنابراین با داشتن برنامه و مشخص بودن اهداف، افراد می‌توانند نسبت به پیشرفت زندگی خود خوش بین باشند.

4- ورزش کنید.

سلامت جسمی نقش بسیار ویژه‌ای در سلامت روحی ما دارد. بدون داشتن بدنی سالم، بعید است که ذهن سالمی داشته باشیم. بسیاری از تحقیقات و مطالعات نشان می‌دهد که انجام فعالیت‌های بدنی و ورزش، بر اجزای مختلف بدن تاثیرات بسیار خوبی دارد که سبب بهبود خلق و خو نیز می‌شود. بنابراین ورزش منظم سبب می‌شود افراد، حالات روحی بهتری را تجربه کنند. همچنین انجام فعالیت‌های بدنی باعث کاهش استرس و فشارهای روزانه می‌شود که می‌تواند در مشاهده نقاط مثبت به افراد نیز کمک کند. هرچه استرس و فشار بیشتری در زندگی خود داشته باشیم، بدبینی بیشتری را تجربه خواهیم کرد. در صورتی که انجام این فعالیت‌ها همراه با دوستان و دیگر افراد باشد، تاثیر بیشتری در بهبود سلامت روحی ما خواهد داشت. ورزش‌های خاصی مانند یوگا و مدیتیشن علاوه بر تاثیر بر وضعیت جسمی، بر اعصاب حسی و افزایش تمرکز نیز تاثیر گذارند. افزایش تمرکز به افراد کمک می‌کند تا در هنگام رخ دادن اتفاقات بد بتوانند تصمیم‌های بهتری بگیرند و به صورت هیجانی عمل نکنند.

[su_note]مطالب دیگر: امن‌ترین روش نگهداری ارز دیجیتال چیست؟[/su_note]

سخن آخر

باتوجه به مطالبی که بیان کردیم می‌توان گفت که خوش بین بودن کار سختی نیست. در کنار همه موضوعات پیچیده‌ای که در زندگی مدرن امروز اتفاق می‌افتد، با انجام راهکارهای ساده و پیوستگی در انجام آن‌ها می‌توان خوش بینی را به تدریج در زندگی خود وارد کنیم و خوش بینی خود را افزایش دهیم. مزیت خوش بینی این است که هرچه افکار مثبت بیشتری داشته باشیم و نقاط مثبت بیشتری را ببینیم، خوش بینی بیشتری نیز در نگاه ما ایجاد می‌شود.