همان‌طور که می‌دانید اکثر قشر جوان جامعه درگیر این سوال هستند که چگونه استعدادهای خود را بهتر بشناسیم و معرفی 5 روش برای استعدادیابی، پس در ادامه با ما همراه باشید.

در ابتدا باید به دو نکته توجه داشته باشید که اگر شما خواهان این هستید که استعدادهای خود را کشف کنید علاوه بر از بین بردن نقاط ضعف باید نسبت به نقاط قوت خود نیز اشراف داشته باشید؛ که در این مقاله بیشتر سعی کردیم شما را در شناخت نقاط قوتتان راهنمایی کنیم. نکته دوم این هست که سعی کنید در عرصه‌های مختلف یک انسان ریسک پذیر باشید. زندگی کردن در آرامش مطلق و عدم جرئت ورزی و عدم انتخاب تصمیم‌های با ریسک باعث می‌شود که شما نسبت به بقیه افراد نتوانید عمق بیشتری از برخی مسائل را کشف کنید. یک ضرب المثل قدیمی وجود دارد به این مضمون که اصلاً ریسک نکردن خیلی خطرناک‌تر از ریسک کردن است. به منظور آشنایی بیشتر و پاسخ به این سوال: چگونه استعدادهای خود را بهتر بشناسیم؟ و کشف استعدادها در این مقاله با ما همراه باشید.

تلاش اولیه به منظور کشف استعدادهایمان

در صورتی که شما در این زمینه شروع به تفکر و در ادامه دست به عمل بزنید تا حدودی می‌توانید به لایه‌های ابتدایی از استعدادهای خود دست پیدا کنید و با کامل شدن این فرآیند شما می‌توانید حوزه‌ای که در آن عالی هستید را کشف نمایید. هر انسانی دارای این پتانسیل است که بتواند در زمینه ای متخصص و عالی باشد با این اوصاف شما هم با کمی تلاش و به چالش کشیدن خود می‌توانید به این مرحله نزدیک‌تر شوید. خیلی از ما در دوران مدرسه همکلاسی‌هایی را داشتیم که از وضعیت هوش و استعداد درسی خوبی بهره مند نبودند و با گذشت سالیان و دوباره دیدن آن‌ها می‌بینیم که همان اشخاص در یک فعالیت یا صنعت خاصی دارای مهارت خوب بوده و از طریق آن گذران زندگی می‌کنند و در آن رشته ماهر شده‌اند. این مثال از آن جهت بود که متوجه شویم انسان‌ها اگر در برخی حوزه ها ضعیف باشند ممکن است در برخی حوزه های دیگر به شکل عالی عمل کنند و موفق شوند.

پس به منظور کشف استعدادها و تشخیص این که ممکن است شما در کدام فعالیت ها و صنعت های مختلف دارای بهترین عملکرد باشید، بهتر است که با عزمی راسخ در راستای شناخت بیشتر استعدادهایتان دست به عمل شوید و تصمیمات جدیدی در زندگی خود اتخاذ کنید. چرا که با یک جا نشستن و انتظار کشیدن هیچ معجزه‌ای برای شما رخ نخواهد داد. در ادامه سعی داریم در 5 گام شما را در راستای شناخت استعدادهایتان راهنمایی کنیم.

گام اول: شناخت ویژگی‌های شخصیتی خودتان

به منظور شناخت بعد شخصیتی خود لطفاً به سؤالات مطرح شده نگاهی بیندازید و برای آن‌ها جوابی را در نظر داشته باشید:

 1. آیا شما منطقی هستید یا احساسی؟
 2. آیا شما مهربان هستید یا خشک و بی عاطفه؟
 3. آیا شما درون گرا هستید یا برون گرا؟
 4. از کدام فعالیت ها در زندگی لذت می‌برید؟
 5. از چه کارهایی دوری می‌کنید و از آن‌ها لذت نمی‌برید؟
 6. چه چیزهایی باعث خوشحالی شما می‌شوند؟
 7. چه چیزهایی شما را ناراحت می‌کنند؟
 8. آیا شما کارها را به صورت فردی دوست دارید به ثمر برسانید یا به صورت گروهی؟
 9. آیا شما به همینی که هستید در حال حاضر بسنده می‌کنید یا دوست دارید بعدهای جدیدی از توانایی های خود را کشف کنید؟
 10. آیا زندگی شما یکنواخت است یا برنامه مشخصی برای زندگی خود دارید؟

در این بخش بعد از جواب دادن به سؤال‌ها وقت آن رسیده که بارها جواب خود را مرور کنید و از مطلق بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید. با این کار تا حدودی نسبت به شخصیت خود آگاهی پیدا می‌کنید و همین امر یک گام اساسی در راستای کشف استعدادهای شما است.

گام دوم: بررسی دوران کودکی و نوجوانی

شما در این گام باید به یاد بیاورید که در دوران کودکی و نوجوانی چه چیزهایی برایتان لذت‌بخش بوده یا چه چیزهایی شما را اذیت می‌کرده!

به عنوان مثال می‌توانید با خاطرات دوران مدرسه شروع کنید که چه کلاس هایی برایتان لذت‌بخش بوده یا چه کلاس هایی باب میل شما نبوده است. با کدام یک از همکلاسی های خود راحت بودید و وقت خود را می‌گذراندید و از کدام همکلاس‌های خود بیزار بودید و … همین امر را در پروسه دبیرستان و دانشگاه خود مرور کنید تا به یکسری جواب‌های مشخص دست پیدا کنید. شما می‌توانید به بازی‌های دوران کودکی خود هم استناد کنید که چه بازی‌هایی باب میل شما بوده مثلاً از فوتبال خوشتان می‌آمده و از گرگم به هوا بیزار بودید! همین بررسی رفتارها در دوران کودکی و نوجوانی نیز تا حد زیادی می‌تواند به شما در مسیر آشنایی با استعدادهایتان کمک کند.

گام سوم: بررسی مجدد موفقیت‌های گذشته‌تان

برای انجام این مرحله، سؤال‌های زیر می‌تواند به شما کمک کند:

 1. در چه حوزه‌هایی به موفقیت رسیدید؟
 2. در چه زمینه‌هایی به مدال دست پیدا کردید؟
 3. در چه زمینه‌هایی عالی عمل می‌کردید؟
 4. در چه حوزه‌هایی شما را تشویق می‌کردند؟
 5. در کدام دوره‌های آموزشی پررنگ بودید و عالی عمل می‌کردید؟
 6. در چه کارهایی خود را تشویق می‌کردید و از آن لذت می‌بردید؟

بعد از پاسخگویی به این سؤالات باید به جواب‌هایی که دست پیدا کردید اشراف داشته باشید و ببنید چه کارهایی بوده که شما در آن‌ها خوش درخشیدید و از عملکرد خود راضی بودید. همین فرآیند سرنخ خوبی برای شماست که بتوانید در آن حوزه ها فعالیت خود را بیشتر کنید.

گام چهارم: کارهایی که از آن لذت می‌برید را فهرست کنید.

در این گام هم به منظور راهنمایی می‌تواند با پاسخ دادن به سؤالات زیر به جواب‌های واضحی در این راستا دست پیدا کنید.

 1. در کدام کارها هست که حس می‌کنید در آن غرق شده‌اید و گذر زمان برای شما اهمیتی ندارد؟
 2. اگر یک سال از عمر شما باقی مانده باشد، دوست دارید مشغول چه کارهایی باشید؟
 3. در اوقات فراغت بیشتر مشغول چه کارهایی هستید؟

به این سؤالات به دقت تمام پاسخ دهید به تجزیه و تحلیل دقیق آن‌ها بپردازید که همین امر باعث می‌شود نسبت به استعداد و مهارت ذاتی خود آشنایی پیدا کنید.

گام پنجم: سؤال پرسیدن از دیگران

این امر را در نظر داشته باشید که گاهی اوقات اظهار نظر از جانب شخصی که شما را می‌شناسد در راستای کشف استعدادهایتان می‌تواند مفید واقع شود اما تمام قدرت تصمیم گیری خود را در این بخش نگذارید و بیش از اندازه بر آن متکی نباشید. این اشخاص می‌توانند از دوستان، اعضای خانواده، همکاران شما باشند. سؤال‌های مطرح شده در ادامه به شما دید مناسبی می‌دهد که درگیر چه پرسش‌هایی با آن اشخاص باشید:

 1. به نظر شما من در چه کارهایی موفق هستم؟
 2. وجه تمایز من از دیگران چیست؟
 3. به نظر شما در چه اموری مهارت دارم؟
 4. به نظر شما در چه حوزه‌هایی موفق نیستم؟
 5. کدام ویژگی‌های من شما را جذب می‌کند؟

بعد از این که از چند نفر این سؤال را پرسیدید، پاسخ‌ها را آنالیز کنید و بیشترین شباهت‌ها را کنار هم بگذارید همین فرآیند تا حد زیادی باعث می‌شود که نوع دیدگاه دیگران بر عملکرد و شخصیت خود را بشناسید و به دیدگاه خودتان نسبت به توانایی‌تان کمک شایانی می‌کند.

 

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم در 5 گام مختلف شما را در راستای کشف استعدادهایتان راهنمایی کنیم. توجه داشته باشید که هر کدام از این مراحل دارای اهمیت بالایی بوده و به هیچ عنوان از آن‌ها چشم پوشی نکنید. در نظر داشته باشید که اگر شما استعدادهای خود را کشف کنید و در زندگی طبق آن‌ها تصمیم گیری کنید و دست به عمل شوید، از زندگی خود لذت خواهید برد و می‌توانید به جایگاه‌های جدید در زندگی دست پیدا کنید. همین پروسه هم‌زمان باعث شکوفایی اعتماد به نفس و عزت نفس شما خواهد شد.