هر انسانی در دنیا آرزوها و رویاهایی دارد، اما افراد موفق در این بین کسانی هستند که می توانند آروزهایشان را به اهداف تبدیل کنند. تعیین اهداف به ما کمک می کند که بدانیم در کجای زندگی قرار داریم. با دانستن دقیق اینکه می خواهیم به چه چیزی دست پیدا کنیم، خواهیم فهمید که باید تلاش خود را در کجا متمرکز کنیم. جالب است بدانیم تعیین هدف در زندگی موضوع مهمی است اما مهم تر از آن دست یافتن به آن اهداف است. چه بسا افرادی که قبل از شروع سال جدید اهداف خود را تعیین نموده و در پایان سال رضایت چندانی از عملی شدن آن ندارند. در این مقاله سعی بر آن است به چرایی عدم تحقق هدف گذاری های و ارائه راهکار برای آن بپردازیم.

چرا هدف گذاری مالی ما جواب نمی دهد؟

هدف گذاری مالی مسئله بسیار مهمی است. با هدف‌ گذاری ایده آل‌ های ما مشخص می ‌شود. افرادی که هدف‌ گذاری می کنند، اعتمادبه‌نفس بالایی دارند و می‌ توانند ثروت زیادی جذب کنند و در نتیجه، نسبت‌ به دیگران موفق ‌تر هستند. تمامی ثروتمندان هدف‌گذاری می‌کنند.

اما برای اکثریت افراد پیش آمده که با شور و اشتیاق فراوان اهداف را نوشته و در جایی در معرض دید قرار داده است. در روزهای اول تلاش در جهت رسیدن به آن ها داشته اما بعد از مدتی بی انگیزه شده و روحیه پیگیری خود را از دست می دهد. نرسیدن به اهداف یکی از عواملی است که اعتماد به نفس را به شدت کاهش می دهد و اگر ادامه پیدا کند سبب بروز درماندگی خواهد شد. این شرایط زمانی بوجود می آید که افراد مطابق تجربیات گذشته مثل شکست و ناکامی های مداوم، به این نتیجه می رسند تلاش کردن با موفق شدن ارتباطی ندارد. آن ها فکر می کنند هر چه تلاش کنند موفق نخواهند شد؛ چراکه مغزشان با توجه به تلاش های بی ثمر گذشته، ارتباطی بین تلاش و موفقیت برقرار نمی کند.

امروزه روانشناسان معتقدند که نرسیدن به هدف، هشداری است برای تغییر؛ پس عملکرد یا رفتاری که نمی تواند آن هدف را حصول کند باید تغییر کند. در ادامه به راهکارهایی می پردازیم که به تحقق یافتن اهداف کمک بسزایی می کند.

تعیین نوع هدف

اهداف نیز مانند بسیاری مباحث دیگر انواعی دارد. وقتی نوع هدف خود را مشخص نماییم تکلیف مشخص است. چهار نوع هدف وجود دارد که باید از آن دور بمانیم زیرا زمان گرانبهاست. هدف های فوق رویایی، هدف های مبهم، هدف های کپی شده و هدف های متضاد، تمام مواردی هستند که باید به آن دقت فراوانی شود. انتخاب هدف دست یافتنی و معقول با توجه به توانایی و استعدادها مهم ترین نکته ای است که باید سرلوحه برنامه ریزی های خود جهت تعیین اهداف قرار دهیم. تعیین هدف دست یافتنی و معقول به معنای آن است که به توانایی های خود نگاهی انداخته و سپس هدف سازگار با آن را تعیین کنیم.

به عنوان مثال یک کارشناس فروش تعیین می کند که طی دوهفته کاری مبلغ 500 میلیون تومان فروش داشته باشد. ممکن است این هدف برای این شخص دست یافتنی نباشد اما برای شخص دیگری با توجه به استعدادها و مهارت هایی که کسب نموده، دست یافتنی باشد. باید دید این کارشناس فروش واقعا به هدفی که تعیین کرده ایمان دارد. من اعتقاد دارم ما انسانها به هر کاری که واقعا از درون ایمان داشته و باور داشته باشیم، نه اینکه فقط یک سری جملات، تلقینات مثبت رو هی تکرار کنیم.

تعیین مسیر درست جهت رسیدن به اهداف

مشخص نمودن راه صحیح رسیدن به اهداف مسئله ای بسیار مهم است و گرنه شکست و خستگی مفرط را به همراه دارد. خیلی اوقات افرادی را می بینیم که هدف گذاری را به بهترین شکل ممکن انجام داده اما نکته خیلی مهم این است که مسیر رسیدن به اهداف را نمی شناسند و یا فکر می کنند مسیری را که انتخاب کرده اند درست است چون دیگران نیز همان مسیر را رفته اند. موضوع با اهمیت این است که برای این که به اهدافتان دست یابید باید مطالعه کنید و همواره در حال یادگیری باشید. به عنوان مثال تصمیم دارید برای کسب درآمد بیشتر در بازار بورس سرمایه گذاری کنید. بنابراین نمی توانید بدون هیچگونه مطالعه و یا تقلید کورکورانه از سرمایه گذاران دیگر در این راه موفق شوید. مسیر درست جهت موفق شدن در امر سرمایه گذاری مطالعه و آموزش در این راه می باشد.

[su_note]بیشتر بخوانید: خلاصه کتاب با چرا شروع کنید اثر سایمون سینک[/su_note]

تلاش بی‌وقفه و مستمر

تعیین هدف را ممکن است اکثریت افراد بلد باشند اما آن چیزی که اهداف را محقق می کند تلاش مستمر در راه رسیدن به آن است. تلاش لازمۀ کسب ثروت است؛ اما در راستای هدف‌گذاری شده و درست. دقت داشته باشید بهترین سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاری روی خودتان است. اگر شما در ذهنتان این تفکر را داشته باشید که پول درآوردن سخت است، باعث می‌شود شما طمع داشته باشید و برای درآوردن پول حرص بزنید و فکر کنید که کاری بسیار دشوار است و شما نباید ثروتمند شوید. گاهی این حس را دارید که از بقیه عقب مانده‌اید. توجه کنید این ما هستیم که زندگی خودمان را تغییر می ‌دهیم. شما با تفکر مثبت، اندیشه هدفمند، و تجزیه و ‌تحلیل مسائل در ذهن خودتان می‌ توانید به نتایجی عالی دست پیدا کنید.

تقویت روحیه صبر و حفظ آرامش

همه ما ویژگی عجول بودن را در زمره ویژگی های منفی میشناسیم و قطعا هم همین طور است. عجله کردن در رسیدن به اهداف یک رفتار غیر حرفه ای بوده و افراد بسیاری وجود دارند که با این ویژگی به شکست برخورده اند. صبر و شکیبایی و حفظ آرامش در مسیر رسیدن به اهداف  از الزامات محقق شدن آن است. ثروتمند شدن راهی نیست که یک شبه اتفاق بیفتد. حتی اگر بهترین استراتژی های دنیا را جهت ثروتمند شدن یاد بگیریم اما روحیه خوبی نداشته باشیم امکان رسیدن به اهداف صفر است. پس نکته مهمی که جود دارد این است که با تسلط بر روح و روان و حفظ آرامش در کنار آموزش و یادگیری می توات با قدرت بیشتری به سمت اهداف حرکت کرده و کم کم به اهداف دست بیابید. به عنوان مثال از الزامات سرمایه گذاری در بورس داشتن صبر و حفظ آرامش است در غیر این صورت شکست را با قطعیت باید پذیرفت.

تعیین محدوده زمانی

یکی از نکات مهم در راستای رسیدن به اهداف این است که زمانی معین و معقول را در نظر بگیرید. زمانی را که می خواهید به هدفتان برسید مشخص کنید. اگر هدف خیلی بزرگ است، ضمن اینکه تاریخ رسیدن به هدف را مشخص می کنید، این فاصله زمانی را به زمان های کوتاه تری مرحله بندی کنید.

انتخاب الگو نه تقلید کورکورانه

کلید رسیدن به هدف و در واقع بهترین و سریع ‌ترین راه برای رسیدن به اهداف و رویاها، مدل سازی موفقیت و الگو برداری از بهترین ها است. به این معنی که یک نفر را به عنوان مدل و الگو که هم اکنون در کارش موفق است را در نظر بگیریم. اگر شما الگوی خوبی ندارید، باید فردی که در حوزه فعالیت انتخابی شما بهترین است را بیابید و از او الگوبرداری کنید. برای رسیدن به موفقیت در هر زمینه  ‌ای می ‌بایست ویژگی‌ های افراد موفق در راه رسیدن به موفقیت را کسب کنید. کارهایی که افراد موفق و ثروتمند انجام می ‌دهند از تجربه آنها نشات گرفته و قابل استناد است.

تقویت عادت‌های خوب رفتاری

عادت های خوب رفتاری بسیار زیاد است و پرداختن به همه آن ها در این مقاله منطقی نیست. با یک جستجوی ساده در اینترنت می توان به همه آن ها دست یافت. اما در راه ثروتمند شدن و یا مباحث مالی یکی از عادت های خوب رفتاری عادت به با برنامه خرج کردن پول و پس انداز کردن آن است. اگر هیچ ضرورتی برای خرید اقلام گران ‌قیمت وجود نداشته باشد و شما بطور مرتب اقدام به خرید آن ها کنید این موضوع برای شما به یک عادت بد تبدیل می شود و هیچ‌ گاه نخواهید توانست مثلا پول لازم برای سرمایه‌گذاری‌ های بزرگ که منجر به انباشتن ثروت می ‌شود را جمع‌آوری کنید.

به طور کلی چارچوب اصلی تعیین اهداف خارج از مقوله زیر نیست:

1- قابل اندازگیری باشد.
2- دست یافتنی باشد.
3- دامکان پذیر باشد.
4- زمان بندی داشته باشد.

 

سخن آخر

در این مقاله تلاش بر این بود که متناسب با شرایط فعلی زندگی هر شخص یکبار برای همیشه هدف گذاری صحیح را فراگرفته و براساس آن هدف گذاری نماید. قطعا این مقوله می تواند مباحث گسترده‌تری را شامل باشد ولی سعی شد که مهم ترین و کارآمدترین مباحث ارائه گردد. به طور خلاصه می توان گفت با مشخص نمودن هدف دست یافتنی، افزایش سطح دانش و آگاهی در جهت آن، تلاش مستمر، پیشه کردن صبرو شکیبایی، تقویت عادت های خوب رفتاری، محدود کردن زمان رسیدن به اهداف قطعا می توان در محقق کردن آنها موفق گردید.