بیت کوین معروف‌ترین ارز دیجیتال جهان است که همچنان در بین‌تریدر‌ها و همچنین مردم عادی طرفداران بسیار زیادی دارد.

در دنیای ارزهای دیجیتال میزان عرضه بیت کوین و به طور کلی میزان عرضه ارزهای دیجیتال به عنوان یک موضوع مهم در مقایسه با ارزهای فیات مطرح است. در اصل محدودیت یا عدم محدودیت در میزان عرضه یک ارز قابل معامله یک ویژگی مهم به حساب می‌آید که به نوبه خود فاکتوری تعیین کننده در ماهیت آن است. در این مطلب به وجود محدودیت در عرضه بیت کوین و دلایل این محدودیت خواهیم پرداخت و با نقش ماینرها در انجام این کار آشنا خواهیم شد. همچنین جواب‌هایی در مورد سوالات مطرح شده در بررسی دلایل و سرنوشت عرضه بیت کوین ارائه خواهیم کرد.

چرا فقط 21 میلیون واحد بیت کوین وجود دارد؟

جواب به این سوال تنها در چند کلمه امکان پذیر است: حفظ ارزش بیت کوین. تنها فاکتور تعیین کننده در ارزش گذاری ارزهای فیات میزان عرضه و تقاضای این ارزها است چرا که پول‌های ملی صرف نظر از حجم خرید و فروششان، فاقد ارزش هستند. در این میان و با توجه به شرایط اقتصادی که هر کشور درگیر آن است، دولت‌ها مختارند به هر مقداری پول چاپ کنند که این امر منجر به کاهش ارزش ارزهای سنتی خواهد شد.

بیت کوین به عنوان یک دارایی دیجیتال دارای تعداد واحدهای محدودی است که از قبل تعیین شده و دیگر تعداد واحدهای آن قابل افزایش نیست. پس بیت کوین دارای مزیتی در برابر ارزهای فیات است که فشارهای ناشی از تورم نمی تواند باعث کاهش ارزش آن شود.

در حال حاضر تعداد مشخصی از بیت کوین در سرتاسر این کره خاکی، قابل معامله است. این یعنی تمام 21 میلیون واحد آن قابل دسترس نیست و تنها تعدادی از این 21 میلیون واحد در شبکه بلاکچین در گردش است. به عبارتی دیگر عرضه بیت کوین به طور کامل انجام نشده است. اما عرضه بیت کوین به چه روش‌هایی انجام می‌شود؟ با ما همراه باشید تا اطلاعات جامعی از پاسخ به این سوال بدست آورید.

چرا فقط 21 میلیون واحد بیت کوین وجود دارد؟

چند درصد از بیت کوین استخراج شده است؟

از ابتدای پیدایش بیت کوین به عنوان شناخته شده ترین ارز دیجیتال، تعداد واحد‌هایی  از آن استخراج شده است. به طور کلی استخراج ارزهای دیجیتال به عنوان رایج ترین روش برای عرضه آن‌ها شناخته می‌شود. موضوع ذکر شده برای بیت کوین هم صدق می‌کند و عرضه بیت کوین به روش استخراج واحدهای آن امکان پذیر است. تا امروز چیزی نزدیک به 19 میلیون واحد استخراج شده و تنها 2 میلیون واحد بیت کوین باقی مانده است. این مقدار 90 درصد از کل بیت کوین‌های موجود را شامل می‌شود و این یعنی تنها 10 درصد از کل بیت کوین‌ها قابل استخراج بوده و در حال حاضر فاقد هرگونه مالکیتی است.

چه تعداد بیت کوین گم شده است؟

جواب به این سوال شاید به صورت قاطعانه امکان پذیر نباشد چرا که فاکتورهای مختلفی را برای گم شدن بیت کوین‌ها باید در نظر گرفت که شاید چندان صادق هم نباشند. به عنوان مثال تا چند روز پیش هیچگونه فعالیتی از یک کیف پول دارنده 2207 بیت کوین ماهده نشده بود و این کیف پول به مدت 8 سال هیچگونه تراکنشی انجام نداده بود. تا قبل از فعالیت دوباره آن گمان می‌رفت که فرد مالک دیگر دسترسی به این کیف پول نداشته و درنتیجه جز بیت کوین‌های گم شده به حساب میامد.

پاسخ‌هایی که برای جواب به این سوال مطرح شده متفاوت است اما به طور کلی برآورد می‌شود که چیزی در حدود 3 تا 4 میلیون بیت کوین گم شده است. همانطور که توضیح داده شد گم شدن یک ارز دیجیتال به معنی عدم دسترسی به آن است که هیچ راهی برای این دسترسی وجود ندارد.

افراد زیادی این فرضیه را مطرح کرده‌اند که تعداد بیت کوین‌های گم شده فراتر از این مقادیر است و ممکن است دارنده بیشترین مقدار از واحدهای بیت کوین دیگر زنده نباشد یا به دارایی‌های دیجیتال خود دسترسی نداشته باشد. از آن جایی که هویت ساتوشی ناکاموتو، بنیانگذار مخفی بیت کوین روشن نیست، این فرضیه را پدید می‌آورد که دیگر در قید حیات نباشد و شخص دیگیری هم به بیت کوین‌های او دسترسی نداشته باشد. طبق تخمین‌ها ساتوشی دارنده بیش از 1 میلیون بیت کوین است که نامشخص بودن سرنوشت این 1 میلیون واحد منجر به ایجاد فرضیه گم شدن آن‌ها خواهد شد. البته این احتمال هم وجود دارد که خود ساتوشی این 1 میلیون واحد را از چرخه حذف کرده باشد تا ارزش بیت کوین به واسطه آن افزایش یابد.

چه تعداد بیت کوین گم شده است؟

روزانه چند بیت کوین استخراج می‌شود؟

در حال حاضر تعداد بیت کوین‌های استخراج شده طی 24 ساعت، 900 واحد است که این میزان با توجه به تعداد بلاکچین‌های ایجاد شده مشخص می‌شود. در هر شبانه روز 144 بلاک تشکیل می‌شود و این 900 واحد از عرضه بیت کوین، پاداش عملکرد ماینرها است. این در حالی است که تعداد واحد‌های استخراج شده از محبوب ترین ارز دیجیتال با گذشت بازه‌های زمانی تغییر می‌کند. تعیین تعداد واحدهای استخراج شده توسط چرخه هاوینگ انجام می‌گیرد که در ادامه با این چرخه آشنا خواهید شد.

چرخه هاوینگ (Halving) چیست؟

چرخه هاوینگ در اصل الگوریتمی برای مشخص کردن مقدار عرضه بیت کوین در بازه‌های زمانی 4 ساله است. تعداد بیت کوین‌های دریافتی ماینر از روز اول با حجم امروزی قابل مقایسه نیست و این تعداد که به ازای ایجاد هر بلاک به ماینرها داده می‌شد بسیار بیشتر از رقم امروزی بود. به طور خلاصه الگوریتم نوشته شده تعیین می‌کند که تعداد بیت کوین‌های استخراجی هر 4 سال یک بار نصف شود. در حال حاضر تعداد بیت کوین‌هایی که به ازای ساخت هر بلاک به ماینرها پاداش داده می‌شود 6.25 است. رقمی که تا قبل از ماه می‌2020 دو برابر این مقدار بود.

[su_note]بیشتر بخوانید: چه فاکتورهایی بر روی قیمت بیت کوین تاثیرگذار هستند؟[/su_note]

بعد از استخراج همه بیت کوین ها، تکلیف ماینرها چه می‌شود؟

پیش از پاسخ دادن به این سوال باید بررسی کرد که آیا استخراج بیت کوین روزی به پایان می‌رسد؟ جواب به این سوال به صورت قاطعانه امکان پذیر نیست! همانطور که در چند خط گذشته با چرخه هاوینگ آشنا شدید، این چرخه با کاهش روند عرضه بیت کوین در بازه‌های زمانی تعداد بیت کوین‌های قابل استخراج را کنترل می‌کند. به عبارتی دیگر روند استخراج بیت کوین از یک روند ثابت برای استخراج تبعیت نمی کند که در نهایت روزی تعداد بیت کوین‌های قابل استخراج به صفر برسد. اما چرا در پاسخ به سوال مطرح شده جواب مثبتی ارائه ندادیم؟

درست است که چرخه هاوینگ اجازه اتمام تعداد بیت کوین‌های قابل استخراج را نمی دهد اما در نهایت کار به جایی خواهد رسید که پاداش حاصل از استخراج بیت کوین‌ها برای ماینرها به صرفه نباشد. در نهایت عرضه بیت کوین حدودا به اتمام خواهد رسید و ماینرهای کمی برای استخراج آن تلاش می‌کنند.

البته تعداد زیادی از ماینرها هم در این چرخه باقی خواهند ماند چرا که دریافت کارمزد تراکنش‌ها می‌تواند ارزش خاص خود را داشته باشد. در توضیح این مووع باید گفت که ماینرها علاوه بر پاداش استخراج بین کوین مقداری به عنوان کارمزد تراکنش‌ها بدست می‌آورند که مقدار آن قابل چشم پوشی نیست.

بعد از استخراج همه بیت کوین ها، تکلیف ماینرها چه می‌شود؟

سخن آخر

در این مطلب به جنبه‌های مختلف محدودیت‌های موجود در تعداد و میزان عرضه بیت کوین‌ها پرداختیم و اطلاعاتی درباره دلایل این محدودیت بدست آوردیم. از آن جایی که تعداد واحد‌های بیت کوین محدود به 21 میلیون واحد است، بسیاری از افراد بیش از اینکه این دارایی دیجیتال را با ارزهای فیات مقایسه کنند با دارایی‌هایی با ارزش ذاتی بالاتر مانند طلا مقایسه می‌کنند. این افراد در توجیه این مقایسه به وجود محدودیت در مقدار طلای موجود در جهان اشاره می‌کنند که باعث افزایش ارزش آن شده است. پس محدودیت در تعداد واحد‌های بیت کوین به ارزش بیشتر آن کمک کرده است.