کارآفرینی در رشد و توسعه اقتصادی یک جامعه نقش بسزایی دارند. آن‌ها با برنامه‌ریزی و راهبردهای تازه، موقعیت‌های جدید شغلی می‌آفرینند که در این راستا افراد زیادی کسب درآمد می‌کنند. افراد کارآفرین با مدیریت و به دست گرفتن کسب و کاری که در آن شناخت و استعداد دارند، به سرعت از فرصت ها بهره برداری می‌کنند. طبیعتاً افراد کارآفرین دارای مجموعه‌ای از ویژگی‌ها هستند که در برخی از آن‌ها مشترک‌اند. در این مقاله قصد داریم شما را با ویژگی‌های افراد کارآفرین آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

شور و انگیزه

یکی از بنیادی ترین ویژگی های کارآفرینی همین عامل شور و انگیزه در آن‌ها است. مقدار شور و انگیزه تا حد زیادی عامل موفقیت شما در هر تصمیم با ریسک است. همین که یک کارآفرین در مسیر ارائه و راه‌اندازی نمونه‌های اولیه طرح خود باشد تا مراحل بعدی که شامل تقبل ریسک این کار و یافتن سرمایه گذار و اجرای طرح های تأیید شده، باید عواملی نظیر شور و شوق و عزم و اراده قوی مشاهده شود.

ریسک پذیر بودن

همان‌طور که می‌دانید یکی دیگر از ویژگی‌های بارز افراد کارآفرین، عامل ریسک پذیر بودن آن‌ها است. این افراد در ذات اصلی خود باید ریسک پذیر باشند که با تمایل خود گام در دنیایی بگذارند که پر از ایده ها و چیزهای غیرقابل پیش بینی است. در نظر داشته باشید که تمام افراد ریسک پذیر به عنوان کارآفرین موفق شناخته نمی‌شوند این دو با هم تفاوت دارند. افراد کارآفرین معمولاً آماده ریسک کردن بوده و وارد دنیایی از احتمالات ناشناخته می‌شوند ولی با این حال دارای برنامه‌ریزی و راهبردهایی برای خود هستند. کارآفرینان معمولاً قبل از تقبل ریسک از خود می‌پرسند که آیا این فرآیند ارزش ریسک کردن دارد یا خیر؟!

خودباوری و تعهد به کار

کارآفرینان زمانشان را مدیریت می‌کنند و اغلب از کاری که انجام می‌دهند و زمانی‌که صرف آن می‌کنند لذت می‌برند. آن‌ها به خودشان و توانایی ها و طرز تفکرشان باور دارند و با اعتماد به نفس مهم‌ترین تصمیمات را در عرض کوتاه ترین زمان ممکن اتخاذ می‌کنند. آن‌ها در این پروسه باید منظم و دارای چهارچوب باشند تا بتوانند عملکرد خود را طبقه بندی کنند و درگیر شلوغی ذهن یا تصمیمات اشتباه و تکراری نشوند. با این اوصاف تمام کارآفرینان به شغل و کسب و کاری که در آن فعالیت می‌کنند بسیار متعهد هستند و تمام سعی و تلاش خود را در این راستا می‌کنند که به موفقیت های روزافزون دست پیدا کنند.

به روز بودن و انعطاف پذیری

این عامل پر شور و هیجان بودن در امور خیلی مهم و ضروری هست اما اگر شخص کارآفرین انعطاف‌پذیری لازم را نداشته باشد طبیعتاً با یک راهبرد خاص و بدون نقشه جایگزین و بروز نبودن به شکست منجر می‌شود. همان‌طور که می‌دانید میزان عرضه و تقاضا در یک جامعه سر به فلک کشیده و یک کارآفرین باید با توجه به نیازها و توقعات جامعه بهترین رویکرد خود را به اجرا بگذارد. گاهی ممکن است یک کارآفرین زمان زیادی را صرف یک ایده کند و نیاز جامعه به سمت و سوی دیگری تغییر مسیر دهد، در اینجا کارآفرین باید با توجه به تغییراتی که رخ داده و نیاز جدید جامعه آماده مرتب کردن امور ذهن خود و خلق تفکرات جدید باشد.

شناخت کامل از بازار و محصولات

هر کارآفرینی باید شناخت دقیق و جزئی از محصولی که ارائه می‌دهد داشته باشد. همچنین یک تحقیق میدانی دقیق از نحوه تعاملات در بازار و محصولات رقیب را به عمل می‌آورند که جایگاه خود را در بازار عرضه و تقاضا به دست بیاورند. اگر این مراحل در ویژگی‌های یک کارآفرین نگنجد و فقط تمرکز بر روی کار داشته باشد نسبت به تغییرات و هیجانات غالب در بازار اطلاعی نداشته باشد به اطمینان زیاد او و محصولش از بازار عقب خواهند ماند و این چیز غیر قابل جبران خواهد بود.

مدیریت سرمایه

مدیریت سرمایه یکی از مهمترین ویژگی‌های یک کارآفرین است. هر ایده و خلاقیت یک کارآفرین بعد از اجرا و کسب تجربه زمان می‌برد که به نتیجه بنشیند و به کسب سود برسد، تا آن‌وقت سرمایه طبیعتاً محدود بوده و کارآفرین باید تا ریال آخر با برنامه‌ریزی و به صورت دقیق خرج کند. یک کارآفرین موفق اهمیت مدیریت سرمایه پروژه را به خوبی درک می‌کند و تمام سعی و تلاش خود را بر این اساس بنا می‌کند که کمترین هزینه را برای امور بپردازد.

برنامه ریزی منظم و دقیق به اندازه

یکی دیگر از ویژگی های کارآفرینی، یک دنیایی است که از دل هیچ‌چیز یک کسب و کار را باید خلق کرد و هم‌زمان با این فرآیند منابع دیگری را باید مدیریت کرد. اشخاص کارآفرین همان‌طور که گفتیم خواه یا ناخواه درگیر تعهد بلندمدت به یک پروژه هستند و تمامی حرکات و تصمیمات آن‌ها در راستای هدفمند شدن مجموعه و کسب بیشترین رضایت از مجموعه تفکرات و اجراییات است. گام‌به‌گام تمام تصمیم های یک کارآفرین باید خردمندانه باشد. برنامه‌ریزی کمک شایانی به کارآفرینان و کسب و کار آن‌ها می‌دهد اماباید خود را خیلی درگیر یرنامه ریزی نکنند چون در پاره ای زمان ممکن است بنا به هر دلیل کار طبق برنامه از پیش تعیین شده پیش نرود و کارآفرین درگیر تصمیمات و راهبردهای جدید شود.

قابلیت های برقراری ارتباط

کارآفرین موفق باید توانایی برقراری ارتباط فوق العاده ای با همکاران و زیردستان خود داشته باشد که به هنگام بروز هر اختلال یا ناهماهنگی بتواند اوضاع را سروسامان دهد و با برقراری ارتباط با آن‌ها مشکلات را کمرنگ تر کند. یک کارآفرین باید یک قاضی عادل باشد و توانایی از بین بردن جوهای بد و خبرهای منفی را داشته باشد. طبیعتاً هیچ شخصی در محیطی مشغول به کار نمی‌شود که شخص بالاتر توانایی مدیریت کوچکترین ناراحتی ها و مشکلات را نداشته باشد. از زاویه دیگر کارآفرین با مجهز بودن به برقراری ارتباط می‌تواند سرمایه گذاران جدیدی را برای پروژه خود انتخاب کنند و از مشاوران جدیدی در راهبردهای خود استفاده نمایند.

آماده برای برون رفت از پروژه

کارآفرین همیشه در گوشه‌ای از ذهن خود این موضوع را می‌داند که تمامی پروژه‌ها در نهایت ممکن است به ثمر ننشسته و نتیجه ای که از ابتدا برای آن تلاش می‌کردند عاید نشود. بعضی اوقات تصمیم به موقع کارآفرین به منظور کم کردن تمرکز و برون رفتار یک پروژه یا عملیات خیلی بهتر از تلاش های بیجا و خرج سرمایه به شکل بیهوده است. تمام کارآفرینان در امور خود طعم شکست را چشیده اند و با این واقعیت روبه رو شده‌اند. همیشه به یا داشته باشید که موفقیت همیشه در پیروز شدن نیست بلکه گاهی اوقات موفقیت در بزرگواری در شکست است.

 

سخن آخر

در این مقاله با ویژگی های کارآفرینی آشنا شدید. به یاد داشته باشید که کارآفرینان همیشه خود و نحوه عملکرد خود را به اندازه مورد سؤال قرار می‌دهند که از تصمیماتی که می‌گیرند اطمینان کافی را کسب نمایند. مسیر کارآفرینی کار هر شخصی نیست و ممکن است در همان اوایل کار از حجم این همه تصمیم و پذیرش و ریسک و سایر ویژگی‌هایی که باید داشته باشید یکه بخورید و پا فراتر از آن چیزی که هستید نگارید. اکثر کارآفرین ها افرادی هستند که در شروع زندگی وضعیت مالی خوبی نداشته و فقط با یک ایده و پشتکار توانسته‌اند به وضعیت فعلی خود برسند پس به یاد داشته باشید که پشت هر موفقیتی کوهی از درد و رنج های تحمل شد و مهار شده وجود دارد که یک کارآفرین توانسته با وجود آن‌ها گام‌به‌گام به موفقیت نزدیک تر شود.