وال استریت کجاست؟ نام وال استریت را زیاد شنیده‌ایم در این مقاله با هم مطالبی را در این خصوص می‌خوانیم، وال ‌استریت (Wall Street) یکی از خیابان های مشهور در منطقه منهتن در شهر نیویورک است. جالب است بدانید معروف‌ترین بورس جهان از نظر حجم معاملات مالی در ساختمان بازار بورس نیویورک واقع شده است که در خیابان وال‌استریت قرار گرفته است. طبق شرایط خاص موجود در این منطقه، این ناحیه به مرکز اقتصاد ایالات‌ متحده آمریکا تبدیل شده است. به همین ترتیب بعضی از اتفاقات مهم در ایالات ‌متحده در این ناحیه شکل‌ گرفته می شود به‌ عنوان ‌مثال اولین رئیس‌جمهور آمریکا، جرج واشنگتن، قسم خود را به‌ عنوان اولین رئیس‌جمهور آمریکا در عمارت فدرال واقع در همین خیابان وال‌استریت یاد کرده است.

دلیل شهرت وال استریت چیست؟

در نقاط مختلف کره زمین مناطق معروف و زبانزد متعددی وجود دارند که فعالین حوزه سرمایه‌گذاری، همیشه به آن مناطق و فرصت‌های طلایی آن فکر می‌کنند و برای سرمایه خود یکسری سیاست ها و راهبردهایی را در نظر می گیرند. در همین راستا سرمایه گذاران بسیاری وجود دارند که که افکار و ایده‌های سرمایه‌گذاری خود را در این مناطق به نوعی تزریق کرده و به سودهای کلانی دست یافته اند. یکی از قطب های سرمایه‌گذاری بورس در جهان طبق مطالب ارائه شده، ساختمان بورس نیویورک واقع در خیابان وال‌استریت است که همین امر موجب معروفیت این ناحیه به‌ خصوص در سطح بین المللی شده است. معمولا در سراسر دنیا منطقه منهتن و خیابان وال‌استریت به آوازه‌های پول و سرمایه و سرمایه‌گذاری معروف شده اند که منطقه‌ای ایده‌ئال برای بسیاری از سرمایه‌گذاران در بورس تبدیل‌شده است؛ اما بااین تفاسیر، خیابان وال‌استریت بین آمریکایی‌ها از نظر محبوبیت چنگی به دل نمی زند چون بسیاری از گره های اقتصادی آمریکایی‌ها و حتی مردم سایر کشورها، به دلیل فسادهای مالی وال‌استریتی‌ها است و این امر برای تمامی مردم آشکار شده است.

 

گاو وال استریت

یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر نیویورک در منطقه منهتن، گاو وحشی واقع در خیابان وال‌استریت است که هر روزه بسیاری از توریست‌ها برای دیدن این مجسمه معروف به این نقطه مراجعه می‌کنند. بسیاری از مردم بر این باور معتقدند که این مجسمه (گاو وحشی) به‌نوعی نمادی از برکت و موفقیت در فرآیندهای مالی است. از طرف دیگر سرمایه‌گذاران و سهام‌داران به این باور تکیه‌ دارند که پیام این مجسمه گاو وحشی به معنای بی‌رحمی در معاملات بورس بوده لذا علاوه بر جاذبه‌های گردشگری و توریستی، این مجسمه معروف یکی از المان‌های تبلیغاتی بانک‌های دولتی و مؤسسات و بازار وال‌استریت به‌ حساب می‌آید.

 

فرآیند خرید سهام وال استریت چگونه است؟

وال‌ استریت به‌عنوان بزرگ‌ترین قطب معاملات اقتصادی شناخته ‌شده است. به همین ترتیب وال استریت به حدی شناخته‌ شده است که علاوه بر شرکت‌های آمریکایی، بسیاری از شرکت‌های خارجی نیز از سهامداران بزرگ آن به شمار می‌آیند. در واقع می‌توان به این موضوع اشاره کرد به نوعی که سرمایه‌گذاری و خرید سهام وال‌استریت باعث پیشرفت فوق‌العاده در سیستم اقتصاد داخلی آمریکا و حتی اقتصاد جهانی شده است و همین امر موجب ایجاد اشتغال‌ در سطح وسیع شده است. اگر قطب اقتصادی به اسم وال‌استریت وجود نداشت پروسه جمع‌آوری سرمایه توسط شرکت‌ها بسیار پرهزینه و پیچیده می‌شد و حتی می‌توان گفت این امر تا حدودی غیرممکن می‌شد. از طرف دیگر به دنبال نبود وال‌استریت بازارهای مالی کم‌تجربه نیز باعث ایجاد رکود اقتصادی در بازارهای جهانی می‌شدند.

بررسی خدمات سرمایه‌گذاری

در طی دهه‌های اخیر شاهد این امر هستیم که سیستم مالی جهانی انقلاب بزرگی را تجربه کرده است. در دهه‌های گذشته اکثر معاملات مالی بزرگ در نیویورک انجام می‌شد و یا از جهاتی با این شهر در ارتباط مستقیم بود. اکثر شرکت ها نیز دررده حوزه خدمات مالی در وال‌استریت جای داشتند حتی شرکت‌هایی که اکثر تجارت‌ها و معاملاتشان در جاهای دیگری در دنیا انجام می شد.

در گذر زمان شاهد این بودیم که با جابجایی ثروت و جمعیت از شمال شرق آمریکا به ‌طرف جنوب و غرب، همراه با پیشرفت روزافزون علم و فنّاوری، حجم زیادی از فعالیت‌های مالی که درگذشته تنها به وال‌استریت محدود می‌شد، از این محدوده خارج شد؛ اما کماکان مبدأ بسیاری از معاملات مالی در منطقه وال‌استریت به کرسی می نشیند.

منظور از خرس وال‌استریت چیست؟

جس لیرمور یک پسر 14 ساله در یک کارگزاری در ناحیه بوستون به‌ عنوان پادو مشغول به کار بود که با کمک علم و فنون ریاضی و هوشمندی زیادی که داشت به وجود برخی از الگوها و الگوریتم‌های خاص در نوسانات قیمت‌ها را کشف کرد به دنبال این امر، برخی افراد این امر را تصادفی می دانستند و تصمیم می گرفتند که بر روی دارایی سهام خود قمار کنند. درگذشته مراکزی به‌عنوان قمار بر روی نوسانات قیمت‌های بازار وجود داشت، این پسربچه آن‌چنان در فرآیندهای شناسایی الگوریتم‌های خود درفرآیند تحلیل و روند سهام موفق شده بود که تمام صاحبان این مراکز قمار بر روی نوسانات قیمتی، عصبی شده بودند و اجازه ورود به این پسر 14 ساله به این مراکز داده نمی‌شد. جالب این است که در آن زمان جس با سرمایه 10 هزار دلاری وارد بازار وال‌استریت شد و بعد از مدتی فعالیت در وال‌استریت از بدشانسی، ورشکست شد و سرمایه خود را از دست داد و مجبور شد دوباره به بوستون برگردد. جس مجبور شد به‌تمامی سناریوهای شکست خود در مسیر سرمایه‌گذاری مجدد فکر کند و بعد از کلی درگیری فکری با خودش تصمیم گرفت با الگوهای جدیدی به حوزه سرمایه گذاری در وال‌استریت برگردد. او با تکنیک‌های جدید خود توانست در مدت کوتاه سرمایه بربادرفته خود را برگرداند و در همین راستا سیستمی را برای خرید در وال‌استریت به راه انداخت. جالب است بدانید که بازگشت وی به وال‌استریت با الگوهای جدیدش باعث 5 برابر شدن سرمایه اش شد یعنی به نوعی سرمایه 10 هزار دلاری او به 50 هزار دلار تبدیل شد.

این پسر چهارده ساله در شروع سرمایه‌گذاری در وال‌استریت بیستر بر روی سهم‌ها و نوسانات کوچک تمرکز داشت اما بعدها به این نتیجه رسید که باید به دنبال نوسانات و فرصت‌های بزرگ‌ت در این بازار به منظور سرمایه گذاری باشد و سیستم و تکنیک‌های جدیدی در این حوزه را معرفی کرد و یکی از اظهارات وی بعد از تجربه در وال‌استریت این بود که فکر کردن من را پولدار نکرد بلکه این صبر کردن بود که مرا به این نقطه رسانده است. جس  به نوعی توانست زمان سقوط بزرگ 24 اکتبر سال 1907 را دقیق پیش‌بینی کند و از این فرآیند توانست سرمایه‌ای حدود 3 میلیون دلار را برای خود به ارمغان بیاورد. در ادامه فروش‌های سنگین جس، بازار بورس آن‌چنان تخت تأثیر قرار گرفت که یکی از اشخاص برجسته در این حوزه که چند دهه قبل سرمایه‌ای حدود 20 میلیون دلار به وال‌استریت تزریق کرده بود، به منظور جلوگیری از سقوط آن، شخصاً از جس خواسته بود که به روندهای فروش خود در بازار خاتمه دهد چراکه این رفتار وی باعث ورشکستگی سنگین سرمایه‌گذاران می‌شد و بعدازاین ماجرا بود که وی به خرس وال‌استریت معروف شده بود.

سخن آخر

طبق مطالب ارائه شده در این مقاله ناحیه وال‌استریت به‌عنوان یکی از قطب های اقتصادی و سرمایه‌گذاری در سطح بین المللی شناخته‌شده است. دارایی‌های بسیار زیادی در بورس‌های آمریکا به‌خصوص وال‌استریت دادوستد می‌شوند اما نمی‌توان اظهار کرد که وال‌استریت تنها محل ارتباط سازمان‌ها و مراکز مالی آمریکا به حساب می آید. چون در ایالات‌متحده بورس‌ها و بازارهای مالی مشابه اما کوچک‌تر نیز وجود دارد که نظیر آن در لسانجلس، شیکاگو و سان‌فرانسیسکو به چشم می خورد. امیدواریم با ارائه این مطالب اطلاعات جدیدی از تاریخچه یکی از قطب های سرمایه گذاری جهان کسب کرده باشید.