یکی از سوالاتی که همواره ذهن صاحبان کسب و کارها را به خود مشغول می‌کند این است که چگونه می‌توان با کمک یک برندینگ قوی برای برند خود هویتی منحصر به فرد و به یاد ماندنی ایجاد کرد؟ برندینگ مجموعه‌ای متشکل از اسم، لوگو، علامت یا مشخصه، طراحی، رنگ‌بندی یا ترکیبی از این موارد است که برتری‌ها و خدمات هر تجارتی را مشخص می‌کند و به آن هویت می‌بخشد. در این مقاله قصد داریم به سوال هویت برند چیست؟ پاسخ دهیم و از اهمیت هویت برند و روش ایجاد آن بگوییم. با ما همراه باشید.

برند چیست؟

در دنیای امروز میلیون‌ها کسب و کار وجود دارند که در تلاشند اسم و رسم‌شان زبانزد عام و خاص شود. این زبانزد شدن همان برند شدن است. در واقع در دنیای رقابتی امروز برندینگ قوی و ایجاد یک برند قدرتمند از مهمترین مسائل پیش روی تمامی کسب و کارهاست چرا که سبب متمایز شدن حرفه مورد نظر در برابر رقبایش می‌شود.

برای درک مفهوم هویت برند لازم است ابتدا تعریفی از خود برند داشته باشیم چرا که نام تجاری یا برند، در اصل بخش مهمی از هویت برند است. در تعریف، برند به مجموعه‌ای از نمادها و ویژگی‌هایی گفته می‌شود که به سازمان‌ها کمک می‌کند محصول خود را بهتر معرفی کنند تا مخاطبان‌شان هم درک بهتری از محصول داشته باشند. برند تصور مردم از یک شرکت یا سازمان  است که سبب می‌شود آن شرکت خود را از دیگر شرکت‌های مشابه جدا کند. به عبارتی برند برگرفته از حوزه فعالیت و کسب و کار مورد نظر بوده و معرف محصولات یا خدماتی است که توسط آن کسب و کار ارائه می‌شود. 

[su_note]بیشتر بخوانید: ریبرندینگ چیست؟[/su_note]

هویت برند چیست؟

با این مقدمه، به توضیح هویت برند می‌پردازیم. هویت برند عبارت از ارزش‌ها، نحوه ارتباط با محصول، ارتباط با مخاطب و در اصل همان احساسی است که افراد در تعامل با برند مورد نظرشان آن را تجربه می‌کنند.

هویت برند وعده‌‌ای است که صاحب کسب و کار به مشتریان خود می‌دهد و در تلاش است که آن را محقق کند. چرا که با این کار می‌تواند میزان وفاداری مشتری و نرخ حفظ مشتری را افزایش دهد. به قول Jeff Bezos (موسس سایت آمازون): «برندینگ یعنی همان چیزی که مردم پشت سر شما می‌‌گویند».

[su_note]بیشتر بخوانید: جف بزوس و پیشرفت فروشگاه آمازون[/su_note]

گفتیم که برند، تصور مردم از کسب و کار و هویت برند، شخصیت آن کسب و کار است. به تعبیری هویت برند، شکل دادن و روح بخشیدن به این تصورات است. 

به عنوان مثال با شنیدن نام کوکا کولا تصویر لوگوی معروف آن یا شعارهای تبلیغاتیش در ذهن شخص نقش ببندد. حتی ممکن است رنگ قرمز یا فونت آن در ذهن تداعی شود. هویت برند کوکاکولا بسیار قوی است و در ذهن افراد بسیاری در سراسر جهان تثبیت شده است.

اهمیت هویت برند در چیست؟

بهتر است بدانیم که برندینگ قوی سبب می‌‌شود که هویت برند تجسم یابد و در ذهن و قلب مصرف‌کنندگان به تکامل برسد. در نتیجه برندینگ و هویت برند دو عامل مهم و موثر در آینده یک تجارت هستند. در ادامه پنج مولفه‌ اصلی برندینگ که به هویت برند شما کمک شایانی می‌کند را شرح خواهیم داد.

1. چهره کسب و کار

چهره کسب و کار شما در لوگوی شما نهفته شده است. لوگو، چهره برند است که تمامی مقاصد و اهداف آن را جلوه‌گر می‌‌کند. بنابراین لازم است که لوگوی شما چیزی بیشتر از یک تصویر جالب باشد و هویت برند شما را به طور کامل معرفی کند.

2. اعتماد و اعتبار برند

هویت برند یعنی میزان اعتبار شما که این اعتبار، برند شما را برای مخاطبان به یاد ماندنی و قابل اعتماد می‌‌کند. چهره برند شما با جلب این اعتماد به تدریج در اذهان ثبت می‌شود و افراد به مرور آن را حفظ می‌‌کنند. این امر سبب می‌شود از رقبایتان یک سر و گردن بالاتر بروید.

3. تاثیر تبلیغات

گفتیم اولین گام در برندینگ تبلیغات است. هر نوع تبلیغاتی اعم از چاپی، آنلاین یا آگهی‌‌های یوتیوب، همگی منعکس‌کننده چهره و هویت برندتان است. بنابراین از تاثیر کوچکترین تبلیغ غافل نشوید. چرا که مخاطبان و مشتریان بالقوه را دو چندان می‌کند.

4. جذب مشتریان جدید و حفظ مشتریان موجود

همان طور که برندینگ قوی، هویت و اعتبار خوبی برای برند شما ایجاد کرده و اعتماد عمومی را به خود جلب می‌کند مشتریان جدید را نیز به سمت کسب و کار شما می‌کشاند. افراد گوناگونی که با محصولات و خدمات شما ارتباط برقرار کرده‌اند کم کم جزو طرفداران پر و پا قرص محصولات شما خواهند شد. این تعلق خاطر باعث می‌شود به صورت فرد به فرد نیز برای برند شما تبلیغات صورت گیرد.

روش ایجاد هویت برند

در مقدمه مقاله تعریف مختصری از برندینگ یا برندسازی ارائه کردیم و گفتیم که برندینگ مجموعه‌ای متشکل از اسم، لوگو، علامت یا مشخصه، رنگ‌بندی و… است که خدمات هر تجارتی را به طور منحصر به فرد نشان می‌دهد. در تعریفی دیگر برندینگ فرآیندی است که طی آن یک شرکت یا سازمان، محتوای بصری یا نمادهای خاصی را برای معرفی محصول خود به دیگران طراحی می‌کند.

اولین قدم در راه برندسازی معرفی محصول به وسیله بازاریابی و تبلیغات است. بنابراین باید از اصول برندینگ و کاربردهای آن در بازاریابی و تبلیغات مطلع باشیم و  اگر خودمان تخصص کافی در این زمینه نداریم لازم است از نیروهای حرفه‌ای و متخصص در حوزه برندسازی بهره ببریم.

حال سوال این جاست که برندینگ چگونه انجام می‌شود و برای ایجاد یک برند موفق چه مراحلی باید طی شود. در ابتدا باید با مخاطبان و جامعه هدف یا همان مشتریان بالقوه خود آشنا باشید تا بتوانید با شناخت این گروه اثرگذاری مناسبی روی آن‌ها داشته باشید. به عنوان مثال اگر کسب و کار شما فروش لوازم آرایشی یا محصولات بهداشتی از این دست باشد در نتیجه جامعه هدف شما اکثرا بانوان هستند و با شناخت خصوصیات و ویژگی‌های آن‌ها از همان آغاز می‌توانید هویت برندتان را طراحی کنید.

نکته دوم این که خط مشی، ارزش‌ها و مزایای شرکت یا سازمان خود را کامل و جزء به جزء مشخص کنید و در برندسازی از آن‌ها استفاده کنید. این کار به معرفی بهتر شما کمک خواهد کرد. سپس یک تیم حرفه‌ای و خلاق جلوه‌های تصویری و صوتی استخدام کنید تا برندتان را طراحی کنند.

موارد دیگری که برای ایجاد هویت برند لازم است به آن‌ها دقت کنید به شرح زیر است:

  • لوگو و ساختار مناسب
  • لحن و صدای یکپارچه برای برقراری ارتباط با مخاطبان
  • تبلیغات و رسانه‌های اجتماعی
  • شناخت نبایدها و دوری از آن‌ها
  • نظارت دائمی بر برند

در ادامه مقاله هر کدام از این موارد را به طور مختصر توضیح خواهیم داد.

1. لوگو و ساختار مناسب

معرفی کل هویت برند برعهده لوگوی آن است. چرا که لوگو قابلیت این را دارد که به یاد ماندنی‌‌ترین بخش برند شما باشد. نام تجاری شرکت شما در لوگو نمایش داده می‌شود تا از کارت ویزیت گرفته تا وبسایت و تبلیغات آنلاین شما همگی طرح لوگوی برند شما را به یدک بکشند. در ایجاد لوگو به مواردی چون فرم جالب، رنگ و فونت دقت کنید.

2. لحن و صدای یکپارچه

مرحله پس از ایجاد برند معرفی آن به جامعه هدف است. برای انجام موفقیت‌آمیز این کار باید محتوایی با کیفیت را برای نام تجاری خود فراهم کنید. در دنیای آنلاین امروزی، محتوای شما در واقع نقش فروشنده فروشگاه شما را بازی می‌کند. طرز بیان و لحنی که فروشنده استفاده می‌کند برای جذب مشتری بسیاری اهمیت دارد. در اصل محتوا داستان شما است. هر مطلبی که منتشر می‌‌شود تاثیر مستقیم بر برند شما و داستان آن دارد.

برای آن که محتوایی عالی داشته باشید دو نکته را رعایت کنید:

  1. لحن
  2. برقراری ارتباط و برانگیختن عواطف.

یعنی اولا از لحن و زبانی استفاده کنید که با شخصیت برند شما مطابقت داشته باشد. دوما به گونه‌ای بنویسید که مخاطب از دنبال کردن مطلب شما دست نکشد.

در این رابطه سعی کنید محتوای شما حالت داستانی داشته باشد زیرا داستان‌‌گویی مورد توجه مخاطبان است. همگان عاشق شنیدن داستان‌‌هایی هستند که عواطف‌شان را قلقلک دهد. یک برندینگ قوی و به تبع آن هویت برند قدرتمند می‌‌تواند با مصرف‌کنندگان ارتباطی عاطفی برقرار کند.

3. تبلیغات و رسانه‌های اجتماعی

مهمترین بخش برندینگ تبلیغات است. این تبلیغات اعم از سنتی و دیجیتال موثرترین روشی است که می‌تواند برند شما را به جهانیان معرفی کند و سبب جذب مخاطبان هدف و مشتریان بالقوه شود. در واقع مردم از طریق تبلیغات با نام تجاری شما آشنا می‌شوند و پیام آن را دریافت می‌‌کنند.

رسانه‌‌های اجتماعی یکی از عاملین تبلیغات برند شما هستند و بهترین ابزار برای برقراری ارتباط با مصرف‌کنندگان به حساب می‌آیند. پلتفرم‌های متعدد و متنوع موجود در فضای مجازی این امکان را به شما می‌دهد تا با افراد بیشتری ارتباط گرفته و برند خود را به آن‌ها معرفی کنید.

علاوه بر این رسانه‌های اجتماعی فرصت مغتنمی برای برقراری ارتباط عاطفی با مخاطبان هستند. در اکثر پلتفرم‌ها امکان گفتگو و تعامل وجود دارد. بنابراین هرجا ملزم به پاسخگویی به مخاطب هستید به راحتی این امکان فراهم است. پاسخگویی مناسب سبب افزایش میزان اعتبار برند و میزان وفاداری مشتری خواهد شد.

4. شناخت نبایدها و دوری از آن‌ها

آشنایی با بایدها و نبایدها یعنی این که بدانید چه کارهایی را برای برندتان انجام دهید و چه کارهایی را انجام ندهید. چرا که این کار به شما کمک می‌‌کند تا از انجام اشتباهات رایج دوری کرده و به تبع آن احتمال شکست برند خود را کاهش دهید. برای این کار از ارائه پیام نامفهوم و مبهم اجتناب کنید و سعی کنید که محتوای پیام واضح باشد. دقت کنید که گاهی پیش می‌آید پیام شما از نظر خودتان معنا و مفهوم داشته باشد و کاملا منطقی به نظر برسد اما نتواند با مخاطبان شما ارتباط برقرار کند.

نکته دیگر این که از تقلید و کپی کردن نیز اجتناب کنید. برند شما هر چه هست باید منحصر به شخص شما باشد. گاهی پیش می‌آید که برندینگ رقیب شما عالی است و این باعث شود شما به فکر تقلید از او بیفتید اما این کار به شدت اشتباه است و روی پیشرفت برند شما تاثیر معکوس می‌گذارد. روی کار خودتان تمرکز کنید و تلاش کنید تا دیگران شما را الگوی خود قرار دهند.

5. نظارت بر برند

KPI یا شاخص‌ عملکرد کلیدی نوعی نظارت دائمی بر عملکرد برند است و نقش مهمی در هویت برند شما دارد. با KPI می‌توانید اطمینان بیشتری از صحت و سقم عملکرد برند خود داشته باشید. برای نظارت و کنترل برند می‌توانید از ابزارهای دیگری نیز بهره ببرید. ابزارهایی چون Google Analytics این امکان را به شما می‌دهد که از میزان بازدید سایت خود و چگونگی عملکرد آن مطلع باشید. همچنین انجام نظرسنجی، بررسی اظهار نظرها و بحث‌‌‎های موجود در رسانه‌‌های اجتماعی و مواردی از این قبیل نیز به نوعی نظارت بر برند است.  

با انجام کارهای بالا یک برندینگ قوی و به یاد ماندنی ایجاد می‌کنید. با استفاده از رنگ، فونت، تصاویر و لحن مناسب و یکپارچه، لوگوی سازمان شما چیزی بیش از یک نام یا نماد خواهد شد و مصرف‌کنندگان با تعصب بیشتری شما را دنبال خواهند کرد.

 

سخن آخر

در این مطلب به تعریف هویت برند پرداختیم. اهمیت و روش ایجاد آن را شرح دادیم و عواملی چون لوگو، لحن، تبلیغات، رسانه‌های اجتماعی و… را که سبب ماندگاری برند شما می‌شوند را به طور مفصل توضیح دادیم. در حقیقت برند به مخاطبان برای درک بهتر محصول کمک می‌کند.

نکته آخر این که برندینگ تنها محدود به سازمان‌ها و شرکت‌ها نیست بلکه انواع مختلفی چون پرسونال برندینگ، برندینگ جغرافیایی، برندینگ مشارکتی، دیجیتال برندینگ و … نیز در دسته برندینگ قرار می‌گیرند.