هاوینگ بیت کوین یکی از اصطلاحات مهم در دنیای ارزهای دیجیتال است. برخی از افراد به اشتباه تصور می‌کنند که هاوینگ بیت کوین به معنای کاهش قیمت این ارز دیجیتال است. بنابراین در این مقاله تلاش می‌کنیم تا به سوال هاوینگ بیت کوین چیست، پاسخ دهیم. در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

هاوینگ بیت کوین چیست؟

واژه هاوینگ (halving) معنای نقسیم بر دو است و از واژه half گرفته شده که به معنای نصف است. معنای لغوی هاوینگ باعث شده تا برخی از مردم تصور کنند که پس از رخ دادن هاوینگ، قیمت بیت کوین نصف می‌شود. باید به شما اعلام کنیم که این تصور کاملا غلط است. این واژه در بازار ارز دیجیتال در مورد نصف شدن تولید بیت کوین به کار می‌رود، نه نرخ خرید و فروش آن. همه ما کم و بیش با محدودیت استخراج بیت کوین آشنایی داریم. این ارز دیجیتال تنها تا 21 میلیون واحد استخراج می‌شود و پس از آن دیگر امکان استخراج بیت کوین وجود نخواهد داشت. سازندگان بیت کوین، این ارز دیجیتال را به گونه‌ای طراحی کرده‌اند که پس از استخراج هر 210 هزار واحد از آن، یک هاوینگ رخ دهد. هاوینگ باعث می‌شود تا ضمن نصف شدن حجم تولید بیت کوین، فرآیند استخراج آن سخت‌تر شود.

هاوینگ به چه علتی رخ می‌دهد؟

همانطور که اشاره کردیم پس از رخ دادن هر هاوینگ شرایط برای استخراج بیت کوین سخت‌تر می‌شود. شاید فکر کنید که این اتفاق به ضرر استخراج کنندگان خواهد بود اما اینطور نیست. در یک بازار آزاد هر کالایی که به راحتی تولید و عرضه شود با کاهش قیمت مواجه خواهد شد. بنابراین باید برای حفظ ارزش کالای مذکور از قانون عرضه و تقاضا پیروی کرد و گاهی اوقات میزان عرضه را کاهش داد. به همین علت وجود هاوینگ باعث افزایش ارزش بیت کوین خواهد شد.

به عبارت بهتر، هدف اصلی هاوینگ، کنترل تورم است. برای درک بهتر این موضوع به مثال زیر توجه کنید:

  • طلا یکی از ارزشمندترین کالاهای موجود در جهان است چرا که حجم طلای موجود در دنیا محدود است. به همین علت این کالا هرگز ارزش خود را از دست نمی‌دهد. این در حالی است که پول نقد موجود در جوامع محدودیت ندارد و می‌تواند تا بی‌نهایت چاپ و تکثیر شود. البته چاپ بیش از اندازه اسکناس باعث کاهش ارزش پول و ایجاد تورم می‌شود.
  • بیت کوین هم مانند طلا عمل می‌کند. استخراج این ارز دیجیتال مانند طلا در آینده به اتمام می‌رسد و همین مورد باعث افزایش روز افزون ارزش بیت کوین شده است. هاوینگ بیت کوین از طریق ایجاد محدودیت در حجم استخراج آن باعث افزایش ارزش بیت کوین و جلوگیری از ایجاد تورم می‌شود.
  • یکی از اهداف هاوینگ بیت کوین ایجاد تعادل در عرضه و تقاضای این ارز دیجیتال در بازار کریپتوکارنسی است.

تغییر قیمت بیت کوین پس از رخ دادن هاوینگ

آخرین هاوینگ بیت کوین در سال 2020 رخ داد. هم‌زمانی این هاوینگ با شیوع کرونا و تمایل مردم به سرمایه گذاری روی ارزهای دیجیتال باعث شد تا قیمت بیت کوین با افزایش زیادی موجه شود و روندی صعودی پیدا کند. فرآیند برنامه نویسی بیت کوین به گونه‌ای است که هر 4 سال یک هاوینگ رخ می‌دهد. بنابراین هاوینگ بعدی در سال 2024 اتفاق خواهد افتاد. بسیاری از تحلیل‌گران بازار معتقدند که قیمت بیت کوین پس از هاوینگ 2024 با رشد زیادی مواجه خواهد شد و حتی ممکن است قیمت هر یک بیت کوین به چند میلیون دلار برسد. پیش‌بینی این تحلیل‌گران باعث شده تا فعالان بازار هم به رکود فعلی این ارز دیجیتال اهمیت ندهند و به رشد مجدد آن در آینده امیدوار باشند. حتی پیش‌بینی شده که قیمت هر بیت کوین در سال 2024 به محدوده 5 میلیون دلار خواهد رسید. توجه به این نکته ضروری است که این اعداد صرفا پیش‌بینی تحلیل‌گران هستند و امکان اشتباه بودن آن‌ها نیز وجود خواهد داشت. با این حال احتمال صعود نکردن مجدد بیت کوین و کاهش ارزش آن در سال‌های آتی تقریبا نزدیک به صفر است.

تاثیر هاوینگ روی قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال

بررسی روند تغییر قیمت پس از هاوینگ‌های رخ داده در سال‌های گذشته نشان می‌دهد که نرخ بیت کوین پس از هر هاوینگ با روندی صعودی مواجه شده است. به عنوان مثال قیمت بیت کوین پس از هاوینگ سال 2012 از 13 دلار به 1.115 و پس از هاوینگ سال 2016 به 600 دلار رسید. همچنین این ارز دیجیتال پس از هاوینگ سال 2020 به ارزشی معادل 20.000 دلار دست پیدا کرد. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که ارزش بیت کوین پس از هر هاوینگ با روندی صعودی مواجه می‌شود.

لازم به ذکر است که بیت کوین، 60 درصد از بازار ارزهای دیجیتال را در اختیار دارد و طبیعی است که تغییر روند قیمت آن روی سایر ارزهای دیجیتال نیز تاثیر بگذارد. به همین علت افزایش نرخ بیت کوین باعث رشد سایر ارزهای دیجیتال و کاهش آن نیز باعث نزولی شدن روند قیمت سایر ارزهای دیجیتال خواهد شد. وابستگی ارزهای دیجیتال به روند بیت کوین باعث می‌شود با افزایش قیمت بیت کوین پس از هر هاوینگ، بازار کریپتوکارنسی نیز روندی صعودی پیدا کند.

تاریخ هاوینگ بیت کوین

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، هاوینگ بیت کوین هر 4 سال یک بار رخ می‌دهد. نخستین هاوینگ در تاریخ 28 نوامبر 2012 اتفاق افتاد. اطلاعات موجود از سال 2012 قابل اطمینان نیستند چرا که در آن سال افراد زیادی با بیت کوین آشنایی نداشتند و تعداد کاربران این ارز دیجیتال کم بوده است. لازم به ذکر است که ارز دیجیتال بیت کوین از سال 2016 به صورت گسترده توسط عموم مردم شناخته شد. بنابر گزارش‌های موجود، 11 ماه پس از رخ دادن هاوینگ سال 2012 قیمت بیت کوین روندی صعودی پیدا کرد. هاوینگ بعدی در سال 2016 رخ داد. در این هاوینگ هم پس از گذشتن 10 تا 11 ماه قیمت بیت کوین افزایش یافت. بیت کوین تا امروز شاهد 3 هاوینگ بوده است. این هاوینگ‌ها در سال‌های 2012، 2016 و 2020 میلادی رخ دادند. در هر سه مورد هم پس از گذشت چند ماه از هاوینگ، قیمت بیت کوین روندی صعودی پیدا کرد. هاوینگ 2020 نتایج زیر را برای کاربران این ارز دیجیتال به همراه داشت:

  • تعداد بیت کوین‌های استخراج شده در هر دقیقه از 12.5 بیت کوین به 6.5 بیت کوین رسید.
  • متوسط استخراج بیت کوین در هر روز از 1800 بیت کوین به 900 بیت کوین رسید.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا به پرسش هاوینگ بیت کوین چیست، پاسخ دهیم. در ادامه تاریخ‌های هاوینگ بیت کوین و نتایج رخ دادن آن را برای استخراج کنندگان و کاربران این ارز دیجیتال توضیح دادیم. همچنین عنوان کردیم که هاوینگ با هدف جلوگیری از تورم و حفظ ارزش بیت کوین انجام می‌گیرد.