نگرش و تفکر مثبت را چگونه می‌توانیم درزندگی‌مان نهادینه کنیم؟ ما انسان ها در دنیای واقعی زندگی می کنیم، دنیایی مملو از مسائل و مشکلاتی که روزانه با آن ها مواجه می شویم و بر کیفیت زندگی ما و لحظه های عمرمان اثر گذارند. امروزه جامعه ما درگیر مشکلات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی زیادی است که می بایست برای رفع آن ها تلاش بسیاری کرد. زندگی هیچ یک از افراد کره زمین عاری از پستی و بلندی نیست. قطعا در خلال روزهایی که زندگی بر وفق مراد شما بوده اتفاقات تلخ و مایوس کننده را نیز دیده اید. اما چیزی که حائز اهمیت است نحوه مواجه شدن با مشکلات است که نیمه پر لیوان را می بینید یا دائما به نیمه خالی لیوان توجه می کنید!؟ با پاسخ دادن به این سوال مشخص می شود که چقدر در زندگی روزمره تان خوش بین یا بدبین هستید و نگرش و تفکر مثبت چه تاثیری در موفقیت ما دارد؟

تاثیر اعجاب انگیز افکار مثبت در زندگی و کار

انسان ها به دو دسته خوش بین ها و بدبین ها تقسیم می شوند و عاملی که بین این دو تفاوت ایجاد می کند، در نوع عادت اندیشیدن این دو گروه است. تمام اتفاق های خوبی که در زندگی اتفاق می افتد یا اکثر اتفاقات ناخوش زندگی در کنترل ذهن ما هستند. فرانسیس بیکن فیلسوف انگلیسی می گوید: بشر براساس سیرت خود فکر می کند، براساس دانش خود سخن می گوید اما همیشه براساس عادت عمل می کند. انسان های خوش بین افرادی ارزشمند هستند که خود را عادت داده اند تا نیمه پر لیوان را ببینند و در انبوهی از مسائلی که بقیه افراد به آن ها مشکلات غیر قابل حل می گویند، نه تنها راه حلی درست پیدا می کنند بلکه در آن بین، فرصتی برای پیشرفت و گسترش کار خود ایجاد می کنند. انسان‌ های خوش ‌بین، وقتی با ماجراهای ناخوشایندی رو به رو می‌ شوند از دو ابزار برای تبدیل کردن آن به ماجرایی خوب و خوشایند استفاده می‌ کنند. اولین ابزار آنها رها کردن و دومی” نوع نگاه است.

استفاده از این دو ابزار، وقتی معنا پیدا می‌ کند که ما شیوه برخورد آدم بدبین را هم مورد بررسی قرار بدهیم. آدم‌های بدبین، باورهای منفی و هر رویداد مخالفی که برایشان پیش می ‌آید را مدت‌ ها در خود نگه می ‌دارند و آن را رها نمی‌ کنند. بارها و بارها آن را مرور می‌کنند. تمام ماجراهای گذشته ‌شان را زیرورو می ‌کنند تا ماجرایی مشابه آنچه برایشان رخ داده را پیدا کنند و به این نتیجه برسند که «همه چیز نابود شده، من اصلا تو زندگیم شانس ندارم! دنیا جای خیلی بدی شده»

خوش بینی و بدبینی دو ویژگی کاملا اکتسابی است که با توجه به شرایط محیط شکل می گیرد، که حتی اگر این محیط قابل تغییر نباشد باز هم می توان خود را به فردی خوش بین تبدیل نمود چرا که خوش بینی تنها یک نوع عادت اندیشیدن است و عادت ها قابل تغییر هستند. تنها با نگاه خوش بینانه می توان زندگی را تغییر داد بنابراین به مهم ترین مواردی که به ایجاد حس قوی خوش بینی کمک بسزایی می کنند می پردازیم.

[su_note]بیشتر بخوانید: قانون مورفی چیست؟[/su_note]

شناخت احساسات و عواطف خود

چقدر خود را می شناسید؟ خودآگاهی یعنی شناخت دقیقی از افکار، اعتقادات، احساسات، توانایی ها و نقاظ ضعف و قوت داشته باشیم. به عنوان مثال سعی کنید بفهمید چه اوقاتی دچار احساسات منفی می شوید سپس زمینه بروز آن را بررسی کنید و به دنبال راهکاری جایگزین برای این گونه احساسات و افکار باشید.

تمرین کنترل ذهن

ندای درونی ذهن می تواند به جای استفاده از واژه غیر ممکن از واژه امکان پذیر استفاده کند و یا جمله چه روز خوبی به جای زندگی سخت است همانند نوری برای گذشتن از پیچ و خم زندگی کمک می کند. ذهن آگاهی یک از مولفه های خوش بینی است که به شما کمک می کند در لحظه بدون هیچ قضاوتی، به احساسات خود اذعان داشته باشید و واکنش خود را نسبت به احساسات خود کنترل کنید.

چشم پوشی از امور غیر ارادی

برخی از موارد در زندگی افراد وجود دارد که تحت کنترل و اراده فرد نیست؛ بلکه غیرقابل تغییر است. در نتیجه در این موارد، راه حل ساده این است که از آنها چشم بپوشید و روی موارد دیگری تمرکز کنید که قابل کنترل و در اراده است.

دوری از جوانب منفی و پیروی از جوانب مثبت زندگی

دوری از فضاهایی که حس منفی در انسان ایجاد می کند با جایگزین کردن جوانب مثبت زندگی. تفکر مثبت و نگرش مثبت تاثیر بسزایی روی سلامت ذهن و جسم دارد. با یادداشت کردن جملات کوتاهی که مثبت اندیشی شما را تقویت می کند می توانید به انجام پذیری کاری که قصد انجامش را دارید باور پیدا کنید. بسیاری از افراد به طور طبیعی عادت دارند فقط روی جوانب منفی هر اتفاقی تمرکز کنند و جوانب مثبت را نادیده بگیرند. مطالعات نشان داده است توانایی یافتن جوانب مثبت در اتفاقات تلخ یکی از اجزای کلیدی خوش بینی است و در بهبود استرس، افسردگی و کیفیت ارتباطات افراد با دیگران نقش دارد.

معاشرت با افراد خوش بین

برای انتخاب افرادی که بتوانند در بهبود روحیه شما کمک کنند لازم است که، خودشان افراد خوش بینی باشند و  شما هم با شناخت کافی به سمت چنین افرادی بروید. زیرا ممکن است افراد مختلف جهت گیری های مختلف و متفاوتی در زندگی داشته باشند. به همین خاطر لازم است که بدانید، هدف ارتباط گیری با این افراد چیست؟ و این افراد تا چه اندازه و چگونه می توانند به شما کمک کنند.

تمرکز بر بیرون از خود

بر افراد مهم زندگی و کارهایی که به شما انرژی می دهد تمرکز کنید. برتراند راسل می گوید: “بهترین راه برای شکست دادن خودمان این است که تنها روی خود متمرکز شویم.”

تغییر لحن کلام

تغییرات جزئی در لحن جملات، می‌تواند تأثیر شگرفی در مثبت‌اندیشی شما داشته باشد. اگر از عباراتی مانند «درست است، اما …» بسیار استفاده می‌کنید، بهتر است یک بازنگری در رفتار خود داشته باشید. کلمه‌ی «اما» تمام عبارات قبل از خود را نفی می‌کند. تغییر جزئی این عبارت به «درست است و …» می‌تواند تأثیرات مثبتی داشته باشد یا اگر در زمینه ای نتیجه لازم را نگرفتید و موفق نشدید می توانید از کلمه جادویی « هنوز» استفاده نمایید. چنانچه از این کلمه استفاده کنید گویی ادامه داستان را باز نگه می دارید و با ادامه دادن مسیر و تلاش بیشتر می توانید مسیر مورد نظر خود را بسازید و موفق شوید.

تغییر نوع نگرش

نگاه کردن به قضایای زندگی با دیدی متفاوت و یا به عبارتی دیدن نیمه ی پر لیوان نیز یکی دیگر از راهکارهای ایجاد خوش بینی در زندگی است. بدبینی اغلب از احساس درماندگی و عدم کنترل ناشی می‌شود. یک یا دو جنبه‌ی کلیدی زندگی‌ خود را که مایل به بهبود آن هستید، شناسایی کنید و همه‌ی تلاش‌ خود را در جهت تغییر به کار بگیرید. این رویکرد به شما کمک‌ می‌کند تا بار دیگر به قدرت و توانمندی‌ خود در ایجاد تغییر در زندگی روزمره‌ ایمان بیاورید.

تک گویی های مثبت درونی، کنترل استرس، یادداشت جملات مثبت، نگرش مثبت در موفقیت، عدم مقایسه خود با دیگران، لبخند زدن، داشتن سبک زندگی سالم، تقویت حس ایمان به عملکرد خود، فکر کردن به نتایج خوش بینی، تنوع در فکر کردن، نسبی در نظر گرفتن امور، همه همه در تغییر زندگی کمک فزاینده ای می کنند.

سخن آخر

در مقابل موانع یا دشواری ‌های یک مسیر پیچ در پیچ، چه مسیر تعالی و رشد، چه سایر اهداف زندگی، ممکن است با موانع برخورد کنیم و راه عبور از آنها را بیابیم یا از مشکلات فرار کنیم و نا امید شویم! با پی بردن به مولفه های بدبینی و خوش بینی و دانستن راهکارهای ایجاد خوش بینی، می توانید در جهت تغییر زندگی و موفقیت خود نقش موثری ایفا کنید. انگیزش و ایجاد تفکرات مثبت در مواقع بحرانی و استرس زا باعث کنترل و غلبه بر استرس و سختی ها و علاوهه بر آن باعث افزایش طول عمر و سلامت جسمانی و روانی و به طور کلی تغییر زندگی می شود.