به جرات می‌توان گفت که نظم شخصی یا نظم درونی یک از عامل‌های بسیار مهم در موفقیت افراد سرشناس در تمام دنیا است. اگر شما هم در مسیر پیشبرد اهداف و برنامه‌ریزی‌های خود (برای کسب مهارت بیشتر در خصوص برنامه ریزی مقاله: چگونه در ابتدای سال برای خود برنامه‌ریزی کنیم؟ را مطالعه کنید.) از چهارچوب‌های استاندارد نظم شخصی استفاده کنید تضمین می‌کنیم به نتایج بسیار خوب و قابل قبولی دست پیدا می‌کنید. به همین منظور بهتر است برای استفاده از این ابزار مهم برای رشد و موفقیت در زندگی شخصی و کاری خود در گام اول معنی و مفهوم صحیح آن را یاد بگیریم و در گام‌های بعدی نحوه استفاده از این ابزار مهم در پیشبرد امور را فرا بگیریم. به همین منظور پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بهتر با موضوع نظم شخصی و بهره بردن از آن در راستای بهبود عملکرد زندگی شخصی و حرفه‌ای خود، با این مقاله با ما همراه باشید.

نظم شخصی یا نظم درونی چیست؟

نظم شخصی بر خلاف باور عام به این معنی نیست که شما الزاما باید یک میز کار مرتب و تمیز یا اتاق خواب تمیز داشته باشید، حتی در تعریف دیگر به معنی خوش قول بودن در ساعات قرار و دیدارهای دوستانه و کاری هم نیست! مرتب بودن و تمیز بودن و خوش وقت بودن در قرارها یکی از بهترین اخلاق هر فرد در زندگی است اما این معیارها لزوما عامل اصلی در تعریف نظم شخصی محسوب نمی‌شوند.

در یک تعریف همه جانبه باید در نظر داشته باشید که منظور از نظم شخصی یا نظم درونی، احترام به قواعد، مقررات، اهداف و آرمان‌هایی است که با برای خود تنظیم کرده‌ایم. بنا به تعاریف متعددی که در این حوزه برای نظم شخصی ارائه شده است این تعریف به عنوان برآیند کلی از تمامی تعاریف ارائه می‌شود. در صورتی که به این موضوع فکر کنید که تمام مشکلات و چالش‌هایی که برای شما در زندگی پیش آمده است، بیشتر از این نشات گرفته که به قولی که به خود داده‌ایم پایبند نبودیم یا در راستای اهداف خود ثابت قدم نبودیم!

در تعریف دیگر باید بگوییم که نظم شخصی و درونی زمانی اثر خود را در زندگی شما می‌گذارد که شما قادر باشید که چشم‌تان را به لذت‌های آنی و لحظه‌ای ببندید یا دست رد به سینه آن بزنید. با این روش کنترل شما بر روی امور و برنامه‌ریزی‌هایی که برای اهداف‌تان داشته‌اید بیشتر خواهد شد. ممکن است در حین خواندن این مطلب پیش خود فکر کنید که چشم بستن روی لذت‌های آنی کاری ندارد و به راحتی از پس آن برمی‌آیید اما این کار به همین راحتی‌ها هم نیست و ممکن است با یک اشتباه درگیر این امور و لذت‌های گذرا شویم که در نتیجه نظم شخصی و درونی خود را زیر سوال می‌بریم! به عنوان مثال به نمونه زیر توجه داشته باشید:

فرض کنید شما یک دوست و شریک کاری بسیار صمیمی دارید که با او در یک عصر پاییزی قرار دوستانه‌ای در یکی از کافه‌های شهر گذاشته‌اید. دوست شما کمی زودتر به قرار رسیده و از دور شاهد این صحنه‌اید که ایشان در حال کشیدن سیگار در هوای بارانی پاییزی است، در صورتی که همین دوست و شریک شما 3 ماه است که در حال ترک سیگار بوده! با نزدیک‌تر شدن به او و پرسیدن اینکه این چه کاری است انجام می‌دهی؟ مگر تو سیگار را ترک نکرده‌ای؟! این جواب را می‌دهد که حالا یک نخ سیگار چیزی نیست! در این هوا نمی‌دانی این سیگار چقدر دلچسب است!!! همین لذت لحظه‌ای برای دوست شما منجر شد که سه ماه تلاش و برنامه‌ریزی برای داشتن یک زندگی سالم‌تر را زیر سوال ببرد و نظم شخصی و درونی خود را فراموش کند!

یادگیری اصول نظم شخصی بیشتر مناسب چه افرادی است؟

نظم شخصی عاملی است که به اشکال مختلف به بهبود زندگی تمامی افراد کمک می‌کند. اگر در زندگی شخصی و حرفه‌ای خود درگیر مشکلات زیر هستید، به یادگیری اصول نظم شخصی نیاز خواهید داشت:

 • نقشه‌هایی که می‌کشید با شکست مواجه می‌شود.
 • در مسیر اهداف و پیشبرد امور خود دلسرد و بی انگیزه می‌شوید.
 • به دلیل پیش آمدن یک مشکل کوچک در مسیر زندگی شخصی یا کاری مدام خود را سرزنش می‌کنید.
 • برنامه‌ریزی خوبی دارید اما هنگام عمل پر از استرس و اضطراب می‌شوید.
 • با این که نسبت به اشتباهات پیش رو آشنایی دارید باز مرتکب همین اشتباه‌ها می‌شوید.

دلیل درگیری انسان با لذت‌های آنی چیست؟

برای درک بهتر از این عنوان، لازم است به مثالی که در این بخش ذکر می شود دقت داشته باشید. بیایید فرض کنیم که یک فیل و یک فیل‌سوار داریم که شخص فیل‌سوار قصد دارد برای یک هدفی از فیل برای رسیدن به یک منطقه‌ای استفاده کند. در شروع مسیر همه چیز خوب به نظر می‌رسد و فیل سوار به راحتی در مسیر شروع به حرکت می‌کند. حال در ادامه مسیر اگر فرض کنیم فیل قصد خوش‌گذرانی و هیجان داشته باشد و فیل‌سوار به دنبال اهداف و برنامه‌ریزی‌های خود باشد چه باید کرد؟! فیل با آن جسته و قدرت زیادی که دارد قادر است هر کاری را به منظور خوش‌گذرانی خود انجام دهد و فیل سوار در مقابل او ناتوان به نظر می‌رسد.

حال برای استفاده از این مثال می‌توانیم بگوییم که در این داستان فیل نقش لذت‌های آنی را دارد و فیل‌سوار همان نظم شخصی یا نظم درونی ما است. در این مثال اگر یک فیل‌سوار نابلد و کم‌تجربه باشیم، واقعا کاری از ما ساخته نیست و با تلاش‌های فراوان پشت هم به بن‌بست می‌‌رسیم و تا آخر عمر در مسیر اشتباه و غرق لذت‌های آنی خواهیم شد.

اما اگر ما یک فیل‌سوار باتجربه و کارآزموده باشیم می‌دانیم که با چه ترفند‌ها و کلک‌هایی می‌توانیم فیل قدرتمند را به مسیر درست و صحیح بازگردانیم و چشمان آن فیل را به سمت لذت‌های آنی و هیجانی بپوشانیم. کار به همین راحتی‌ها هم نیست اما هیچ کس راه موفقیت را یک شبه نپیموده است و شما هم به همین ترتیب. پس همیشه این مثال را به یاد داشته باشید که به منظور جلوگیری از درگیر شدن با لذت‌های آنی، باید با برخی ترفندها جلوی چشم فیل را ببندید و دوباره او را به مسیر اصلی خود برگردانید و تمامی این‌ها با تمرین و پشتکار برای شما مقدور خواهد بود.

نمونه‌هایی از لذت آنی در زندگی روزمره

در این بخش قصد داریم به ساده‌ترین لذت‌های آنی که ممکن است هر انسانی درگیر آن شود اشاره کنیم:

 1. لذت بیشتر خوابیدن به جای سحرخیزی
 2. شرکت در دورهمی‌های دوستانه به جای رسیدن به پروژه‌های دانشگاهی
 3. پرخوری و عادات بد غذایی به جای تغذیه سالم
 4. تنبلی به جای ورزش
 5. سرگرم شدن با شبکه‌های اجتماعی به جای رسیدگی به امور کاری و تحصیلی به منظور کسب موفقیت در آینده
 6. انتخاب کوتاه‌ترین و ساده‌ترین راه‌ها به منظور کسب نتیجه نهایی در هر کاری فارغ از کیفیت آن

اگر شما هم در زندگی شخصی، کاری، تحصیلی و … درگیر این مسائل هستید، باید آگاه باشید که به منظور کسب نتایج بهتر از برنامه‌ریزی و اهداف خود باید هرچه زودتر به نظم شخصی خود چهارچوب‌های جدیدی بدهید و با عزم راسخ‌تری در این مسیر گام بردارید.

دلایل اصلی بی‌نظمی در زندگی چیست؟

یکی از دلایل بسیار مهم در این زمینه، نتایج نامرئی است؛ نتایجی که در همان ابتدای راه ما قادر به مشاهده و بررسی آن نیستیم اما به تدریج اثرات خود را نشان می‌دهند. بیایید همان مثال سیگار را در نظر بگیریم. به نظر شما اگر هر شخص با همان اولین پکی که سیگار می‌کشید درگیر ناراحتی تنفسی و ریوی می‌شد، تا به امروز نرخ و آمار افراد سیگاری به این شکل رشد پیدا می‌کرد؟! دقیقا این مثال نمونه بارزی از نتایج نامرئی لذت‌های آنی در فرآیند زندگی شخصی و حرفه‌ای ما است، با این که نتیجه نهایی را می‌دانیم اما چون قادر به دیدن و تشخیص زودهنگام آن‌ها نیستیم باز به این عادت اشتباه ادامه می‌دهیم.

مثال‌هایی در راستای ایجاد نظم شخصی یا درونی خود

در این بخش بیایید به دو عنوان مهم در راستای کتاب‌خوان شدن و ورزش و تندرستی اشاره کنیم. در مرحله اول به عادت‌هایی برای کتاب‌خوان شدن اشاره می‌کنیم:

 • برای مسیر‌هایی که در روز در پیش دارید حتما یک کتاب داستانی با حجم کم به همراه خود داشته باشید.
 • دنج‌ترین نقطه منزل و محل کار خود را برای خواندن کتاب شناسایی کنید.
 • در زمان مطالعه برخی از تنقلات مثل آجیل و شکلات و نوشیدنی را کنار دست خود داشته باشید.
 • از فرآیند خرید کتاب و کتاب خواندن خود عکس بگیرید و در شبکه‌های مجازی خود منتشر کنید.
 • در زمان مطالعه گوشی همراه خود را در حالت بی‌صدا تنظیم کنید و فقط حواس‌تان را به مطالعه اختصاص دهید.

حال اگر ما قصد ورزش و تندرستی داشته باشیم و به صورت متعدد با مسائل دیگری درگیر شویم و این فرآیند پشت گوش بیفتد بهتر است از این عادت‌هایی که اشاره می‌کنیم استفاده کنید:

 • برای ورزش کردن همیشه نیازی به پرداخت هزینه و ثبت ‌نام کردن در باشگاه نیست.
 • برای ورزش همیشه یک لباس خوب و تمیزی که دوست دارید را بر تن کنید.
 • حداقل در روز برای زمان ورزش خود نیم ساعت را در نظر بگیرید.
 • به موسیقی‌های دلخواه خود در زمان ورزش گوش دهید و پیشنهاد می‌کنیم از هندزفری استفاده کنید.

با رعایت این نکات و برخی نکات دیگر شما در راستای برنامه‌ریزی‌های خود که بهتر به آن آگاهی دارید، به راحتی می‌توانید از مزایای داشتن نظم شخصی یا نظم درونی بهره‌مند شوید.

[su_note]بیشتر بخوانید: خلاصه کتاب قدرت عادت (the power of habit) اثر چارلز دوهینگ[/su_note]

سخن آخر

در یک تعریف ساده اشاره کردیم که نظم شخصی همان متعهد بودن به برنامه، اهداف و خواسته‌هایمان به دور از درگیر شدن با لذت‌های آنی و لحظه‌ای در زندگی است. شاید از نظر شما این یک تعریف ساده باشد و تصور کنید پایبند بودن به آن بسیار راحت است اما این برداشت سطحی مغز شما است و به منظور داشتن نظم شخصی، باید تمرین و ممارست‌های زیادی را از خود نشان دهید. در همین راستا به منظور آشنایی و معرفی کاربرد نظم شخصی در زندگی و امور کاری به مثال‌های متعددی پرداختیم که در نهایت کسب نتیجه از این مثال‌ها با خود شما است. در صورتی که با پشتکار و برنامه منظم به نظم شخصی و درونی خود پایبند باشید تضمین می‌کنیم که همیشه چند پله نسبت به رقیب‌های خود جلوتر هستید و کسب موفقیت برای شما امکان‌پذیرتر خواهد بود. با داشتن نظم شخصی شما دارای هویتی فردی خاصی خواهید بود و دوستان و خانواده با دیدن این هویت و شخصیت بیشتر جذب شما و برنامه‌های شما برای موفقیت‌تان خواهند شد.پیشنهاد می‌کنیم در این راستا ابتدا موضوع اصلی یا دغدغه‌ اصلی خود برای بهره‌مندی از نظم شخصی را شناسایی کنید و با استفاده از مهارت‌ها و خواسته‌های خود در این مسیر گام بردارید. چرا که با گرفتن تصمیمات هیجانی و لذت‌های آنی و زودگذر، به هیچ عنوان شانس کسب موفقیت در مسیر پیش رو را نخواهید داشت.