بازار رمزارزها امروزه دارای پیچیدگی و ظرفیت قابل توجهی برای سرمایه‌گذاری اقشار گوناگون جامعه در سراسر جهان است. با توجه به این که صرافی‌های دیجیتال امروزه علاوه بر بیت‌کوین، رمزارزها یا کریپتوکارنسی‌های بسیار زیادی را پشتیبانی می‌کنند و می‌توان با ثبت حساب کاربری و احراز هویت به همراه شارژ مالی اقدام به خرید انواع این رمزارزها کرد، دانش منشا و دسته‌بندی انواع این ارزهای رمزنگاری‌شده می‌تواند برای معامله‌گران بسیار سودمند باشد و آن‌ها را از خطرات احتمالی مانند خرید و فروش ارزهای بی‌ارزش یا سقوط ارزش رمزارزهایی که در دسته‌های مناسبی قرار ندارند آگاه کند.

یکی از انواع رمزارزهایی که امروزه در بازار به فراوانی توسط معامله‌گران (Traders) خرید و فروش می‌شوند، میم کوین (Memecoin یا Meme coin) است. میم کوین به دسته‌ای از ارزهای رمزپایه (رمزارز یا Cryptocurrency) گفته می‌شود که از یک میم اینترنتی سرچشمه گرفته یا دارای ویژگی‌های طنزآمیز دیگری هستند. بروز شبکه‌های اجتماعی امروزه نقشی جدی در ساخت و پرداخت انواع شکلک‌های طنز داشته است. عبارت میم برگرفته از انواع این شکلک‌ها است که روی رمزارزها نهاده شده است.

در اواخر سال 2013، دوج کوین یا Dogecoin پس از ایجاد شوخی در میم Doge (به شکل یک سگ) توسط مهندسان نرم افزار منتشر شد. استقبال از این رمزارز که امروزه ارزشی در حدود 0.14 دلار دارد در ادامه باعث ایجاد چندین میم کوین بعدی شد. تا اکتبر 2021، حدود 124 میم کوین در بازار در گردش بوده که از نمونه‌های قابل توجه آن علاوه بر دوج کوین می‌توان به Floki Inu اشاره کرد. در این نوشتار درباره منظور از عبارت میم کوین، تفاوت میم کوین با دیگر رمزارزها، فرق میم کوین و شت کوین و خطرات سرمایه‌گذاری در میم کوین‌ها و همچنین آینده میم کوین و شناخت بهترین انواع آن توضیحاتی ارائه شده است.

منظور از میم کوین چیست؟

همان طور که اشاره شد، میم کوین به این علت به این صورت نام‌گذاری شده است که برگرفته از یک شکلک یا میم (meme) اینترنتی است. عبارت میم کوین در واقع جنبه‌ای طنزپردازانه داشته و با توجه به اثری که افراد شناخته‌شده در رسانه‌های جمعی (اینفلوئنسرها) بر روندهای ایجادشده بر آن دارند انتخاب شده است. خالقان اولین میم کوین به اصطلاح به طور شوخی آن را توسعه دادند و هدف خاصی برای جایگزینی آن با ارزهای سنتی مانند اهدافی که بر بسترهای بلاک چین بیت کوین و اتریوم دنبال می‌شوند نداشتند. با این وجود، قیمت انواع میم کوین ها امروزه و پس از گذشت حدود 9 سال از عرضه اولین نوع آن‌ها رشد چشمگیری داشته و با وجود ریسک بالا به دلیل نوسان قیمت، معامله‌گران پرشماری اقدام به خرید و فروش آن‌ها کرده‌اند.

با توجه به افزایش روی‌آوردن معامله‌گران به انواع ارزهای رمزنگاری شده، بسیاری از کشورها قوانینی اصلاحی یا حمایتی برای جلوگیری از سقوط بازار داخلی و همچنین پیشگیری از کلاهبرداری وضع کرده اند. به طور مثال در اوایل سال 2021، کمیسیون بورس و اوراق بهادار تایلند معامله میم‌کوین‌ها را به دلیل قرارگیری در بخشی از سرکوب کالاهای دیجیتال بدون «هدف یا ماهیت روشن» ممنوع کرد.

تفاوت میم کوین با دیگر رمزارزها

امروزه بیش از 9000 رمزارز در بازار ارزهای دیجیتال رمزنگاری‌شده وجود دارند که بیشتر آن‌ها ارزش سرمایه‌گذاری و خرید و فروش ندارند و تنها به صورت مقطعی رشد و نوسان قیمت داشته‌اند. در کنار بسترهای قدرتمند بیت‌کوین و اتریوم، توسعه میم کوین امروزه به دلیل آسانی تبلیغ توسط سوداگران رسانه‌های جمعی رونق فراوانی داشته و بر خلاف نداشتن منطق و بستری قدرتمند در پروژه هر کدام از میم کوین‌ها، تریدرهای بسیاری اقدام به معامله آ‌‌ن‌ها می‌کنند و بعضا صاحب سودهای کلان نیز می‌شوند.

ارزش میم کوین در قیاس با بیت کوین و اتریوم بسیار ناچیز است و تنها هدف آن اثرگیری از شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر است که با توجه به شناخته‌شدن شکلک (میم یا meme) آن‌ها و واکنش افراد معروف مانند سلبریتی‌ها به خرید یا تبلیغ آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی قیمت آن‌ها بالا یا پایین می‌رود. بسیاری از تریدرهایی که اقدام به معامله میم کوین می‌کنند از ماهیت آن اطلاع نداشته و ممکن است با سودی چند ده برابر و یا برعکس زیانی چند صد برابر مواجه شوند. با توجه به موارد یادشده، تاثیر افراد مشهور مانند مارک زاکربرگ مالک فیسبوک، ایلان ماسک مالک تسلا و اسپیس اکس (Space X) و سایر سلبریتی‌های فعال در رسانه‌های اجتماعی به این کوین‌ها می‌تواند اثری بسیار فراتر از پروژه‌ای که آن‌ها برای آن تعریف شده‌اند فراهم کند.

در واقع، اگرچه تمامی رمزارزها وابسته به فضای مجازی و تبلیغ یا معامله آن‌ها توسط سلبریتی‌ها و روندهای ایجادشده در رسانه‌های اجتماعی هستند، اما وابستگی میم‌کوین‌ها به این فضاهای مجازی بیشتر از سایر انواع رمزارزها است چرا که در ارزش‌گذاری آن‌ها هدف خاصی دنبال نمی‌شود و تنها وابسته به تصاویر طنز و جوک‌های شبکه‌های اجتماعی هستند.

فرق میم کوین و شت کوین

با توجه به ماهیت شت کوین (Shitcoin) که در واقع قرار نداشتن پروژه‌ای در پشت آن برای توسعه هر چه بهتر ارزهای رمزنگاری شده است، خرید و فروش و ارزش‌گذاری آن صرفا به جهت روی‌آوردن معامله‌گران به تعداد بسیار زیادی از این رمزارزها است. به طور کلی در بازار هر ارزی اگر عده‌ای اقدام به خرید مقدار زیادی از ارزها کنند بازار با کمبود آن مواجه شده و قیمت آن بالا خواهد رفت. دسته‌ای از شت‌کوین‌ها که به دلایل ظاهری مانند نماد یا میم انتخاب‌شده برای آن‌ها معروف می‌شوند و دلیل روی‌آوردن معامله‌گران به خریدوفروش آن‌ها، تبلیغ آن‌ها در رسانه‌های جمعی مانند توییتر یا فیسبوک است، به نام میم کوین نامیده می‌شوند.

ماهیت شت کوین و میم کوین تقریبا با هم برابر است، با این تفاوت که میم کوین ها عمدتا از شکلک‌های جذاب در روندهای اینترنتی رسانه‌های جمعی برای افزایش محبوبیت خود استفاده می‌کنند و به همین دلیل ممکن است توسط بسیاری از افراد مشهور در رسانه‌های مجازی آگهی شوند. باید به خاطر داشت که به دلیل نبود راهبرد مشخصی در قیمت‌گذاری انواع این رمزارزها و در پشت پروژه آن‌ها، امکان هدررفت سرمایه هزینه‌شده و یا حتی کلاهبرداری توسط انواع صرافی‌هایی که از این رمزارزها پشتیبانی می‌کنند وجود دارد.

خطرات سرمایه‌گذاری در میم کوین‌ها

اگرچه اولین رمزارز یا همان بیت‌کوین در سال 2008 روانه بازار شد اما در طی سال‌های پس از آن و حتی با وجود معرفی بسترهای مختلف و رمزارزهای گوناگون دیگری به بازار، محوبیتی که در پنج سال اخیر به دست آورده را نیافت. دلیل این امر را می‌توان در چند مورد جست‌وجو کرد که اولین و مهمترین آن‌ها بروز شبکه‌های اجتماعی مختلف در دهه اخیر و اقدام به معروف کردن افرادی است که در دنیای واقعی نمی‌توانند اثری روی روندهای بازار داشته باشند.

همچنین تغییر رده ثروتمندان جهان در چند سال اخیر و صعود افرادی مانند ایلان ماسک، کارآفرین و مولتی میلیاردر آمریکایی-آفریقایی در جهان سبب شده است که کوچکترین گرایشی به معرفی یا نمایش یکی از رمزارزها در کلیپ، سخنرانی یا ویدیوها و پست‌های شبکه‌های اجتماعی این افراد سبب نوسان و افزایش یا کاهش قیمت یکی از آن‌ها شود.

همچنین، به دلیل ورشکستگی و آسیب جدی به زیرساخت‌های صنعتی بسیاری از کشورها در دوره کرونا در سه سال اخیر به ویژه در کشورهای صنعتی، سرمایه‌گذاران مختلفی اقدام به خرید انواع شت کوین ها و میم کوین‌ها کرده‌اند تا از تورم و کاهش ارزش سرمایه‌شان در امان بمانند.

با وجود این سرمایه‌گذاری در خرید و فروش انواع میم کوین مانند شیبا (SHIBA)، دوج (DOGE)، سیف مون (SAFE MOON)، کیشو اینو (KISHU) و … می‌تواند دارای خطراتی جدی باشد. اگرچه ممکن است در مقطعی سرمایه‌گذاران و مالکان کسب‌وکار مختلف و البته مهمتر از همه سلبریتی‌ها، افراد را به خرید یا معامله روزانه این رمزارزها تشویق کنند اما، پس از مدتی افزایش قیمت به یکباره آن‌ها را به فروش رسانده و بازار آن‌ها به حال خود رها می‌شود و کسانی که سودهایی کلان از فروش آن به حساب خود ریخته اند ممکن است فرار کنند. باید به خاطر داشت که پیش از خرید انواع کوین و رمزارز دیجیتال، باید از بررسی آن‌ها و ممیزی و نظارت توسط اشخاص یا نهادهای ثالث مطمئن شد تا کلاهبرداری صورت نگیرد.

آینده میم کوین ها

با توجه به موارد یادشده، پاسخ به این پرسش که کدام یک از آن‌ها آینده بهتری برای سرمایه‌گذاری دارند بسیار دشوار است. نوسان لحظه‌ای و غیر قابل پیش‌بینی میم کوین ها می‌تواند تمامی سرمایه تریدرها یا بخشی از آن بر باد داده و سبب زیان شود. به یاد داشته باشید که در صورتی که انگیزه معامله یکی از میم‌کوین‌ها را دارید، پیش از پرداخت هر گونه وجهی اقدام به دریافت داده‌های مرتبط و پژوهش درباره منشا آن کنید.

اگرچه این نوسانات قیمت کار را برای معرفی بهترین میم‌کوین‌ها و رمزارزهای آینده‌دار سخت می‌کنند اما با توجه به روند (ترند) موجود در بازار این نوع از رمزارزها، در ادامه تعدادی از میم‌کوین‌های آینده‌دار جهت خرید و فروش معرفی شده‌اند:

  • دوج کوین (DOGE)
  • شیبا اینو (SHIB)
  • مونا کوین (MONA)
  • هوج فایننس (HOGE)
  • مینی هالیوود دوج (MOLLYDOGE)

بهترین میم کوین

با توجه به معرفی تعدادی از میم کوین های آینده‌دار در جهان رمزارزها، می‌توان بهترین میم کوین را از میان آن‌ها یافت. مقایسه قیمت چند سال اخیر این رمزارزها با ارزش فعلی، نوسان و تاثیرپذیری از رسانه‌های اجتماعی و افراد مشهور، اعتبار و وجود ممیزی برای تایین صحت در ارزش‌گذاری آن‌ها و همچنین کسب اطلاعات درباره بستر توسعه هر کدام از این رمزارزها می‌تواند به خرید و فروش بهترین انواع آن‌ها جهت سرمایه‌گذاری یاری رساند.

سخن آخر

در این مقاله میم کوین را به شما معرفی کردیم. نام این نوع ارز دیجیتال برگرفته از یک شکلک یا میم (meme) اینترنتی است. میم کوین ها ارزش بنیادی ندارند اما با وجود ریسک بالا، معامله‌گران پرشماری اقدام به خرید و فروش آن‌ها می‌کنند. اگر قصد سرمایه‌گذاری در این ارز دیجیتال را دارید، باید کمال احتیاط را به کار ببرید زیرا نوسانات بالایی دارد.