جف بزوس کارآفرین، بنیانگذار و مدیر اجرایی شرکت آمازون است و سرمایه‌گذاری‌های موفق وی باعث شده تا امروزه نام او در صدر ثروتمندترین افراد جهان دیده ‌شود. توصیه می‌کنم خواندن این مطلب را ادامه دهید زیرا با خواندن این مطلب با زندگی‌نامه جف بزوس مالک شرکت آمازون و مهم‌ترین دلایل موفقیت جف بزوس بیشتر آشنا خواهید شد.

جف بزوس کیست؟

جف بزوس کارآفرین و پیشگام تجارت الکترونیک و همچنین بنیانگذار و مالک شرکت آمازون است. موفقیت‌های وی باعث شد تا به یکی از ثروتمندترین افراد جهان تبدیل شود.

بزوس متولد سال 1964 در نیومکزیکو است. او از بچگی علاقه خاصی به رایانه داشت و در دانشگاه پرینستون در رشته کامپیوتر و مهندسی برق تحصیل کرد. پس از فارغ‌ التحصیلی، در وال استریت مشغول به کار شد و در سال 1990 به جوان‌ترین معاون ارشد در شرکت سرمایه‌گذاری D.E Shaw تبدیل شد.

چهار سال بعد، بزوس برای راه‌اندازی شرکت آمازون، مجبور به ترک شغل سودمند خود شد. نام این شرکت از رودی در آمریکای جنوبی گرفته شده است و کار خود را در گاراژ شخصی بزوس شروع کرده است. این شرکت مسئولیت فروش کتاب در آمریکا و 45 کشور خارجی دیگر را بر عهده گرفت و توانست در 2 ماه اول، 20000 دلار درآمد کسب کند. بعدها شرکت آمازون به یکی از بزرگ‌ترین کتاب‌فروشی‌های آنلاین تبدیل شد و پس از گذشت سال‌ها، مسئولیت فروش محصولات دیگر را نیز بر عهده گرفت. امروزه پیشرفت این شرکت آنقدر زیاد بوده که تقریبا مرسولات را به تمام نقاط جهان ارسال می‌کند.  

اما گذشته از زندگی شخصی جف بزوس و موفقیت‌های روزافزون شرکت آمازون، یک موضوع ذهن هر فردی را به خود مشغول می‌کند. اینکه جف بزوس موسس آمازون چگونه به این موفقیت رسید؟ چه عواملی در پیشرفت او نقش داشته است؟ در ادامه با چندین نکته از اصول موفقیت جف بزوس آشنا می‌شوید.

 

مهم‌ترین دلایل موفقیت جف بزوس

تصمیم خود را عملی کنید، حتی اگر ایمن نباشد.

جف بزوس کمتر از 10 سال بعد از فارغ‌ التحصیلی از دانشگاه تصمیم خود را گرفت و به رویایی که در سر داشت رسید. او نیز می‌توانست مانند افراد دیگر رویای خود را نادیده بگیرد و از ریسک کردن بترسد. خود را جای او بگذارید، آیا مانند او انتخابی ریسک‌پذیر می‌کردید یا به شغل معمولی خود قانع می‌شدید؟ آنچه تعجب‌آور است، قدرت ایمان، سخت کوشی و رشادت اوست. قدرتی که در همه افراد دیده نمی‌شود. این همان چیزی است که او را از بقیه متمایز می‌کند.

اهمیت انتخاب خود را دریابید.

باهوش بودن یک هدیه از طرف خداوند است اما مهربانی یک انتخاب است. هدایا به راحتی به افراد داده می‌شود؛ اما آنچه سخت است انتخاب است. می‌توانید خود را با هدایایی که دارید قانع کنید، اما این کار جز به ضرر شما ختم نمی‌شود.

ما هر روز انتخاب‌هایی داریم که در برخی مواقع موفق می‌شویم و در برخی دیگر قربانی حواس‌پرتی‌های خود می‌شویم. اگر یک برنامه دقیق داشته باشیم، می‌توانیم با تعیین اهداف و سخت کوشی، انتخاب‌های درستی داشته باشیم و با همین انتخاب‌ها به موفقیت برسیم.

بزوس تشخیص داد که در عصر پیشرفت تکنولوژی که همه چیز در حال تغییر و تحول است، باید سریع و هوشمندانه حرکت کرد. برای همین تصمیمات خود را انتخاب کرد. یکی از همین تصمیمات درخشان، راه‌اندازی آمازون بود. اصطلاحا تا تنور داغ بود، نان خود را چسباند.

سرسخت باشید، اما از نوع انعطاف پذیر

اگر سرسخت نباشید، خیلی زود در تصمیمات خود با شکست مواجه می‌شوید و اگر انعطاف پذیر نباشید، راه‌حل دیگری برای مشکل خود پیدا نخواهید کرد. تعادل داشتن در این دو موضوع باعث ایجاد نوابغی در میان سرمایه‌گذاران می‌شود. 

تو باید خودت را باور داشته باشی! اما باید در هنگام تغییرات نیز وضعیت خود را حفظ کنی، در غیر این صورت تنها زمان خود را هدر می‌دهی. یکی از دلایل دیگر که باعث شد شرکت آمازون به یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌ها تبدیل شود این بود که بزوس هم سرسخت بود و هم انعطاف پذیر.

افراد اطراف خود را به خوبی بشناسید و به آن‌ها توجه کنید.

آن چیزی که هر فردی را به طرف موفقیت می‌کشاند، انگیزه است. ایجاد انگیزه می‌تواند یک دانش‌آموز تنبل را برای همیشه به یک دانش‌آموز درس‌خوان تبدیل کند. یا یک فرد بیکار را به ریاست یک سازمان برساند.

شما در زندگی روزمره خود با افراد بسیاری معاشرت می‌کنید. هنگامی که هنوز موفقیتی به وجود نیامده باشد، برای پیشرفت و کارآیی به انگیزه بیشتری نیاز خواهید داشت. همیشه به افرادی که شما را حمایت می‌کنند (خانواده) و در کنار شما در حال کار هستند (کارمندان)، توجه کنید. منافع آن‌ها را در اولویت قرار دهید و انگیزه‌هایی که به شما می‌دهند را به خاطر بسپارید. آن‌ گاه شاهد رشد خود خواهید بود!

 

سخن آخر

از داستان زندگی بزوس و موفقیت شرکت آمازون چیز‌های زیادی برای آموختن وجود دارد. این چهار اصل به فراهم آوردن چارچوبی برای موفقیت یک فرد کمک می‌کند. شما می‌توانید همین اصول را زندگی خود پیاده کنید و به موفقیت فوق‌العاده‌ای دست یابید.