سال پیش را می‌توان سال ظهور فاینانس غیرمتمرکز یا Defi نامید. در واقع امسال شاهد صعود و سقوط پروژه‌های مختلف Defi بوده‌ایم. به‌عنوان مثال یکی از این پروژه‌ها پلتفرم Yam بود که بیش از 400 میلیون دلار از آن واریز شد و به دنبال یک اشکال در کد پایه پلتفرم، ارزش بازار توکن آن در کمتر از یک ساعت نزدیک به شصت میلیون دلار پسرفت داشت و به صفر کاهش پیدا کرد.

از سوی دیگر، دیفای موفق به ایجاد طیف گسترده‌ای از توکن‌های پرتقاضا در حوزه ارز‌های رمزنگاری شده است و بدون شک می‌توان این پروژه‌ها را به‌عنوان محرک اصلی بازار ارز‌های دیجیتال در سال 2021 دانست. توکن‌های Defi توکن‌هایی هستند که در فضای غیرمتمرکز مالی استفاده می‌شوند و اغلب برای وام ‌دهی کشاورزی و پروژه‌های پاداش استفاده می‌شوند. از این ‌رو در این مقاله قصد داریم به معرفی بهترین توکن‌های دیفای سال 2021 بپردازیم.

چرا باید در پروژه‌ های برتر سرمایه ‌گذاری کنیم؟ آ

طبق گفته Defi Llama، از ابتدای سال 2021، ارزش کل قراردادهای Defi از 21 میلیارد دلار در ژانویه به بیش از 237 میلیارد دلار تا به امروز افزایش یافته. یعنی بیش از 1000٪ افزوده شده است! ارز‌های دیجیتال قدرت را از بانک‌ها و مؤسسات مالی گرفته و در دسترس عموم قرار داده‌اند. این قدرت رو به رشد در مسیر پیشرفت خود، هر روز نوآوری‌های جدیدی را به منصه ظهور می‌رساند. صنعت Defi یکی از آن نوآوری‌هایی است که بسیار محبوب بوده و میلیون‌ها سرمایه ‌گذار از سراسر جهان را به بازار پر سود ارز‌های دیجیتال جذب کرده است. قصد داریم 6 توکن برتر صنعت مالی غیرمتمرکز را برای سرمایه‌گذاری سودآور در سال 2021 معرفی کنیم، بدون شک شناخت این ارز‌های دیجیتال مقدمه‌ای برای سرمایه‌گذاری پربار با حداقل سود سالانه 200 درصد خواهد بود!

شش توکن برتر در سال 2021

در ادامه شش توکن شاخص را به شما عزیزان معرفی می‌کنیم.

1- آوه (Aave)

ارز دیجیتال Aave یک پروژه موفق دیفای است. Aave یک پلتفرم وام دهی باز و شفاف ایجاد کرده است که در زمینه وام ‌دهی کار می‌کند. پلتفرم Aave یک بازار مالی ایجاد کرده است که وام‌دهندگان و وام گیرندگان در آن عضو می‌شوند. نقدینگی مورد نیاز هم توسط سپرده‌گذاران و هم توسط تأمین‌کنندگان سرمایه تأمین می‌شود. وام گیرندگان باید تعهد بدهند و وام بگیرند. در واقع یک روش وام دهی غیرمتمرکز و همتا به همتا است که مردم را از داشتن واسطه‌هایی مانند بانک‌ها بی‌نیاز می‌سازد. در این بستر تأمین‌کنندگان نقدینگی وام‌ دهنده می‌شوند و از سرمایه‌ای که وام داده‌اند بهره‌مند می‌شوند.

Aave بستری را ایجاد کرده است که هم برای وام ‌دهنده و هم برای وام ‌گیرنده سود می‌برد. آوه که در سال 2017 با نام ETHLend راه‌اندازی شد، یکی از پلتفرم‌های اصلی Defi در بازار ارز دیجیتال است. قیمت توکن که در اواسط ماه می به 650 دلار رسید، پس از شکست بازار به ورطه 300 دلاری سقوط کرد. اما در مجموع، قیمت آوه از 100 دلار به 300 دلار در سال رسیده، یعنی 200 درصد رشد داشته است و این می‌تواند یکی از عوامل مهم در قرار دادن این توکن در بین گزینه‌های شما باشد.

2- لینک، توکن شبکه Chainlink

Chainlink نیز یکی از بهترین توکن‌های دیفای در سال 2021 است. بسیاری از کارشناسان این پروژه را برای سرمایه‌گذاری در این سال بسیار مناسب می‌دانند. Chainlink یک سیستم غیرمتمرکز Oracle است که اطلاعات خارج از بلاک چین را به شبکه بلاک چین منتقل می‌کند! شبکه چین بستری را برای انتقال امن و مطمئن داده‌ها در داخل و خارج از بلاک چین برای تأیید اعتبار آن‌ها فراهم می‌کند. بسیاری از برنامه‌های کریپتو به اوراکل نیاز دارند تا با انواع مختلف داده‌ها تعامل داشته باشد و رهبر فعلی اوراکل Chainlink است. پروتکل پیوند توکن بومی چین (LINK) در سپتامبر 2017 تأسیس شد و در ماه می 2019 به طور رسمی در شبکه اصلی راه‌اندازی شد.

Chainlinkاخیراً راه‌اندازی Defi block Chain Bridge را اعلام کرده است. این پل به مقیاس دهی دیفای و غلبه ‌بر تنگنا‌هایی کمک می‌نماید که نسل‌های قبلی پروژه‌های بلاک چین هنوز با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. این خبر بدون شک تاثیر بسزایی در رشد قیمت توکن چین خواهد داشت. توکن لینک در سال 2021 با قیمت 11دلار شروع کرد؛ در اواسط ماه مه به 50دلار رسید، اما با افت شدید در ماه مه که همه ارز‌های دیجیتال را تحت تأثیر قرار داد و یک سقوط آزاد به 32 دلار تجربه کرد. درمجموع نرخ رشد سالانه این توکن حدود 190درصد بوده است.

3- آواکس، توکن شبکه Avalanche

Avalanche که در سپتامبر 2020 راه‌اندازی شد، خود را به‌عنوان “سریع‌ترین پلتفرم قرارداد هوشمند در صنعت بلاک چین” معرفی کرده است. در همان زمان، بلاک چین موقعیت خود را در فضای پررونق NFT تثبیت کرد و به سرعت با سایر پروژه‌های بلاک چین مانند سوشی سواپ، لینک چین و گراف تعامل کرد. این پروژه به دلیل توانایی در انجام تراکنش‌ها با کارمزد بسیار پایین توانست در کسری از زمان خود را به عنوان رقیب مستقیم اتریوم معرفی کند. در چند ماه گذشته، Avalanche عملکرد خوبی داشته و در حال حاضر در لیست برترین توکن‌ها از نظر ارزش بازار در رتبه چهاردهم قرار دارد. داشتن این توکن سودآور خواهد بود زیرا در ماه‌های اخیر نشان داده است که همواره در مسیر رشد بوده است.

قیمت توکن‌های آواکس از 1 دلار به 70 دلار در سال رسیده یعنی 6900 درصد افزایش یافته است. البته این رشد تا حدودی طبیعی به نظر می‌رسد؛ زیرا معمولاً در سال اول بهره‌برداری از توکن‌ها استقبال می‌شود. بدیهی است که انتظار نمی‌رود قیمت این توکن در سال آینده همین رشد را تجربه کند، اما می‌توان گفت با پتانسیلی که دارد مسیر رشد آن معکوس یا متوقف نخواهد شد. Avalancheاخیراً 230 میلیون دلار برای حمایت از پروژه‌های دیفای خود سرمایه‌گذاری کرده و بلاک چین را به مکان خوبی برای راه‌اندازی پروژه‌های دیفای تبدیل کرده است.

4- کیک، توکن صرافی PancakeSwap

Pancake Swap یک صرافی غیرمتمرکز است که برای خرید و فروش توکن‌ها در بلاک بایننس چین استفاده می‌شود. توکن‌های موجود در بلاک بایننس چین، توکن‌های BEP20 نامیده می‌شوند. پلتفرم Pancake Swap از یک مدل بازاریابی خودکار استفاده می‌کند و دارای جریان نقدی برای معاملات است. کاربران توکن‌های خود را به صندوق پول واریز می‌کنند و توکن‌های LP را دریافت می‌کنند. توکن‌های LP توکن‌های نقدینگی هستند که کاربران می‌توانند برای پرداخت تراکنش‌های خود از آن‌ها استفاده کنند. Pancake Swap بر روی Bainance Smart Chain ساخته شده است که توسط Bainance، بزرگترین صرافی ارز دیجیتال جهان، با میانگین تراکنش‌های روزانه 27 میلیارد دلار اداره می‌شود. Pancake Swap با سود سپرده 55.25% در صدر فهرست سودآورترین توکن‌های سپرده قرار دارد. در بدبینانه‌ترین حالت، بازده سالانه 276 دلار در هر 1000 دلار است!

5- لونا، توکن شبکه Terra

پروژه Terra مجموعه‌ای از سکه‌های پایدار غیرمتمرکز است. هدف آن توزیع عادلانه رشد اقتصادی از طریق مکانیسم اجماع دموکراتیک است. Terra قصد دارد جایگزینی برای پول فیات باشد، نه فقط یک ارز دیجیتال برای نگهداری سرمایه! توکن آن LUNA نام دارد. ترا StableQueen خود را برای پرداخت و کاهش کمیسیون تثبیت کرده است. لونا توکن ابزاری است که به ثابت نگه داشتن قیمت سکه کمک می‌کند و به شما این امکان را می‌دهد که سکه خود را ثابت نگه دارید. در واقع LUNA مانند یک توکن پشتیبان یا ذخیره‌سازی عمل می‌کند.

ترا دارای طیف وسیعی از سکه‌های پایدار از جمله TerraJPY، TerraCNY، TerraEUR، TerraGBP، TerraSDR و TerraKRW است. چیزی که این شبکه را متمایز می‌کند، تشکیل اتحاد Terra است که از گروهی از مشاغل و پلتفرم‌ها تشکیل شده است که از پذیرش Terra پشتیبانی می‌کنند. در فوریه 2019، این شرکت اعلام کرد که ده‌ها پلتفرم تجارت الکترونیک از 10 کشور مختلف، با پایگاه کاربر 45 میلیون و ارزش ناخالص 25 میلیارد دلار عضو اتحادیه هستند. حرکت لونا در سال 2021 به وضوح صعودی بوده است. قیمت این توکن از 1.09 در ابتدای سال 2021 به 50.63 دلار تا به الان رسیده که به معنای رشد حدود 4500 درصدی تنها در یک سال است!

6- آدا، توکن Cardano

کاردانو یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های بلاک چین است که به دلیل صرفه‌جویی قابل‌توجهی که در گزارش‌های مصرف انرژی پروژه و همچنین پروتکل اثبات سهام منعکس می‌شود، گاهی به آن «بلاک چین سبز» نیز می‌گویند. کاردانو ماه گذشته اعلام کرد که اکوسیستم خود را با سرمایه‌گذاری 100 میلیون دلاری اخیر خود در امور مالی غیرمتمرکز، NFT و آموزش بلاک چین تقویت کرده است. ماه گذشته، در 25 سپتامبر، کاردانو شروع همکاری با پروژه Chainlink را اعلام کرد. این مشارکت به توسعه‌دهندگان اپلیکیشن دیفای کمک می‌کند تا قرارداد‌های هوشمندی را برای برنامه‌های بلاک چین کاردانو بسازند.

از آنجایی که کاردانو قیمت را به نزدیک به 3 دلار افزایش می‌دهد و توکن کاردانو را به سومین ارز دیجیتال بزرگ بازار تبدیل می‌کند، هاسکینسون پیش‌بینی می‌کند که قیمت این ارز دیجیتال تا پایان سال به 150 دلار برسد. اکنون پس از آپدیت آلونزو و شبکه ناکارآمد قرارداد‌های هوشمند کاردانو، قیمت این ارز دیجیتال تقریباً ۲ دلار است و با پیش‌بینی هاسکینسون فاصله زیادی دارد، اما یک ارز دیجیتال قدرتمند با ارزش بازار بالا می‌باشد و قطعاً خرید توکن آن در آینده بازده خوبی خواهد داشت. قیمت این ارز از 0.16 دلار در اول ژانویه به 2 دلار رسیده و در طول سال 1150 درصد رشد داشته است.

توکن دیفای، پل سوددهی شما

ایده یک سیستم مالی غیرمتمرکز مستقیم و همتا به همتا که توسط قرارداد‌های هوشمند غیرمجاز بر روی یک بلاک چین پیاده‌سازی می‌شود، ایده درخشانی است. مردم به‌جای حضور در محیط خشک و رسمی بانک، مستقیماً با سرمایه‌گذاران در سراسر جهان معامله می‌کنند. دیفای یک بازار نوظهور و بسیار پررونق است، با آگاهی از بهترین توکن‌های دیفای در سال 2021 و هدایت بخشی از سرمایه مازاد خود به این بازار می‌توانید از مزایای بسیار قابل توجه آن بهره ببرید.