آلت کوین از جمله کلمات پرکاربرد در دنیای ارزهای دیجیتال است. فعالان این حوزه به خوبی با این واژه و مفهوم آن آشنایی دارند. در حال حاضر سود حاصل از خرید و فروش برخی از آلت کوین‌ها از بیت کوین بیشتر است. به همین دلیل لازم است که با این ارز دیجیتال و ویژگی‌های آن آشنا باشید. بنابراین در ادامه این مطلب به سوال آلت کوین چیست، پاسخ می‌دهیم و به بررسی مزایا و معایب آلت کوین ها می‌پردازیم. در صورت تمایل تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

آلت کوین چیست؟

آلت کوین از ترکیب دو واژه alt به معنای جایگزین و coin به معنای رمزارز پایه تشکیل شده است. در واقع به هر ارز دیجیتالی که پس از بیت کوین ایجاد شده است، آلت کوین گفته می‌شود.  بازار ارزهای دیجیتال پس از ظهور بیت کوین ایجاد شد. پس از همه‌گیر شدن نام بیت کوین به عنوان نخستین رمز ارز دنیا، کوین‌های زیادی ایجاد شدند و پا به این عرصه گذاشتند. این کوین‌ها تلاش می‌کنند تا جایگزینی برای بیت کوین باشند. به همین دلیل با نام آلت کوین شناخته شده‌اند.

آلت کوین‌ها نیز مانند بیت کوین از فناوری بلاکچین استفاده می‌کنند و از طریق فرآیند استخراج ایجاد می‌شوند. در حال حاضر شمار زیادی از آلت کوین‌ها در بازار کریپتو کارنسی وجود دارند که از نظر سوددهی با بیت کوین رقابت می‌کنند. این کوین‌ها موفق شده‌اند تا سرمایه‌گذاران خود را به سود قابل توجهی برسانند. بنابراین سرمایه‌گذاری روی آلت کوین‌های پرسود، اقدامی درست و منطقی است. در ادامه به برسی مزایا و معایب آلت کوین ها خواهیم پرداخت تا با اطمینان بیشتری برای خرید و فروش این رمزارزها اقدام کنید.

مزایای آلت کوین

آلت کوین‌ها مزایای بسیاری دارند. در ادامه به برخی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 • رفع مشکلات بیت کوین:

  آلت کوین‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که برخی از مشکلات بیت کوین را رفع کنند یا بهبود دهند. به عنوان مثال برخی از آلت کوین‌ها برای افزایش سرعت تراکنش‌ها و برخی هم برای کاهش هزینه استخراج ایجاد شده‌اند.

 • کارمزد پایین:

  یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از آلت کوین‌ها به عنوان روش پرداخت، کارمزد پایین آن‌ها برای تراکنش‌های مالی است.

 • کاربرد بیشتر در صنایع:

  بسیاری از آلت کوین‌ها با اهداف و کاربردهای خاصی در صنایع ایجاد شده‌اند. به عنوان مثال بلاکچین اتریوم به گونه‌ای طراحی شده که در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار بگیرد.

 • ارزش بالا:

  برخی از آلت کوین‌ها مانند اتریوم، کاردانو و ریپل از ارزش بالایی برخوردارند و سود قابل توجهی برای سرمایه‌گذاران خود به همراه داشته‌اند.

معایب آلت کوین

تمامی آلت کوین‌ها در کنار مزایای خود، دارای معایب مشخصی نیز هستند. در این بخش به برخی از این معایب اشاره خواهیم کرد.

 • نوسانات قیمتی:

  نوسان قیمتی در آلت کوین‌ها شدیدتر از بیت کوین است. به همین دلیل ریسک سرمایه‌گذاری روی این دسته از ارزهای دیجیتال بیشتر به نظر می‌رسد.

 • امکان کلاهبرداری:

  به طور کلی احتمال وقوع کلاهبرداری در آلت کوین‌ها بیشتر از بیت کوین است؛ چراکه شرایط بازگشت سرمایه، کنترل یا توقف تراکنش و شناسایی فرستنده و گیرنده برای آلت کوین‌ها وجود ندارد.

 • محدودیت در راه‌های خرید و فروش:

  تعدد روش‌های خرید و فروش بیت کوین باعث شده تا محدودیت آلت کوین‌ها در این مورد، مشکلی بزرگ جلوه کند. به عبارت بهتر، افراد می‌توانند بیت کوین را از تمام صرافی‌های داخلی و خارجی تهیه کنند اما تمام صرافی‌ها از تمام انواع آلت کوین‌ها پشتیبانی نمی‌کنند.

معرفی برخی از برترین آلت کوین‌ها

آلت کوین‌ها، انواع متعددی دارند. برخی از این کوین‌ها سوددهی بالایی دارند و سرمایه‌گذاری روی آن‌ها از نظر اقتصادی منطقی است. این در حالی است که برخی از آلت کوین‌ها، گزینه خوبی برای سرمایه‌گذاری نیستند. در ادامه شماری از بهترین آلت کوین‌های موجود در بازار را به شما معرفی می‌کنیم.

اتریوم، شناخته‌شده‌ترین آلت کوین بازار

اتریوم، (Ethereum) مهم‌ترین بلاکچین پس از بیت کوین است. ارز دیجیتال این بلاکچین با نام اتر و با نماد ETH نمایش داده می‌شود. اتر یکی از ارزهای پربازده بازار کریپتوکارنسی است که خریداران خود را به سود خوبی می‌رساند. لازم به ذکر است که بلاکچین اتریوم کاربردهای گسترده‌ای برای انسان‌ها دارد. این بلاکچین با هدف توسعه ویژگی‌های بلاکچین بیت کوین ایجاد شده است. از بلاکچین اتریوم برای انجام قراردادهای هوشمند، بهبود خدمات بانکی، ذخیره امن اطلاعات، مدیریت هویت دیجیتال، حفظ حریم خصوصی و بسیاری موارد دیگر استفاده می‌شود.

ریپل، مناسب‌ترین آلت کوین برای انتقال سریع پول

ریپل، (Ripple) یکی دیگر از معروف‌ترین آلت کوین‌های موجود در بازار کریپتو کارنسی است که سوددهی مناسبی دارد. این آلت کوین با هدف تسهیل و تسریع مبادلات مالی طراحی شده است. ریپل تاثیر زیادی در سرعت بخشیدن به مبادلات مالی بین بانکی دارد. لازم به ذکر است که کارمزد تراکنش‌های ریپل از بیت کوین کمتر است. این ویژگی‌ها باعث شدند تا ریپل به سرعت به جایگاه مناسبی در بازار کریپتوکارنسی برسد و توجه سرمایه‌گذاران را به خود جلب کند.

 تتر، مطمئن‌ترین استیبل کوین بازار

تتر، (Tether) یکی از محبوب‌ترین آلت کوین‌ها و در عین حال مطمئن‌ترین استیبل کوین بازار است. قیمت تتر همواره برابر با یک دلار در نظر گرفته می‌شود. سرمایه‌گذاری روی این ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاران ایرانی سود زیادی دارد؛ چراکه در کشور ما نرخ دلار، روندی صعودی دارد. تتر با هدف کنترل نوسانات بازار کریپتوکارنسی ایجاد شده است و پس از آن نیز سایر استیبل کوین‌ها به این بازار وارد شدند.

کاردانو، رقیب اصلی اتریوم

کاردانو (Cardano) دیگر بلاکچینی است که مانند اتریوم با هدف پشتیبانی از قراردادهای هوشمند طراحی شده است. ارز دیجیتال این بلاکچین آدا نام دارد و با نماد ADA نمایش داده می‌شود. تیم توسعه‌دهنده کاردانو تلاش کرده‌اند تا سرعت و کارمزد تراکنش در این بلاکچین را کاهش دهند. به همین علت، این تیم ادعا دارد که کارمزد و سرعت تراکنش در کاردانو از اتریوم کمتر است.

بایننس کوین، محبوب‌ترین آلت کوین بازار

بایننس (Binance) نام یکی از بزرگترین صرافی‌های ارز دیجیتال در دنیاست. ارز دیجیتال بایننس کوین، (Binance Coin) به این صرافی تعلق دارد. این ارز دیجیتال با نماد BNB نمایش داده می‌شود. در حال حاضر بایننس کوین یکی از محبوب‌ترین آلت کوین‌های موجود در بازار کریپتو کارنسی به شمار می‌رود و رشد قابل توجهی داشته است.

سولانا، آلت کوینی با بلاکچین منفرد

سولانا، (Solana) نام ارز دیجیتالی است که متعلق به بلاکچینی منفرد با همین نام است. این بلاکچین نیز مانند اتریوم و کاردانو برای پشتیبانی از قراردادهای هوشمند طراحی شده است. منفرد بودن این بلاکچین باعث شده تا از فعالیت با سایر زنجیره‌ها بی‌نیاز شود. ارز دیجیتال سولانا با نماد SOL در صرافی‌ها نمایش داده می‌شود.

مونرو، آلت کوینی غیرقابل ردیابی

ارز دیجیتال مونرو (Monero) با نماد XMR نوعی رمزارز خصوصی و غیرقابل ردیابی به شمار می‌رود. مونرو از تکنیک منحصر به فرد “امضاهای حلقه‌ای” (ring signatures) استفاده می‌کند و از این طریق باعث حفظ حریم خصوصی معاملات می‌شود. به همین دلیل امکان ردیابی معاملاتی که توسط این ارز دیجیتال انجام می‌شوند، تقریبا وجود ندارد. آلت کوین مونرو، مکانیزم امنیتی بسیار قوی دارد و به همین دلیل مورد توجه کلاهبرداران قرار گرفته است. با این حال این ارز دیجیتال برای استفاده‌های قانونی، بسیار مفید و کاربردی است.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا ضمن بررسی مزایا و معایب آلت کوین ها به معرفی بهترین آلت کوین‌های موجود در بازار کریپتو کارنسی بپردازیم. همچنین اعلام کردیم که به هر ارز دیجیتالی که بعد از بیت کوین ساخته شده باشد، آلت کوین گفته می‌شود. سرمایه گذاری روی آلت کوین‌ها در مقایسه با سرمایه گذاری روی بیت کوین ریسک بیشتری دارد اما انتخاب درست آلت کوین باعث می‌شود تا صاحبین سرمایه به سود قابل توجهی دست پیدا کنند. در همین راستا پیشنهاد می‌کنیم که برای سرمایه‌گذاری از آلت کوین‌های شناخته شده و سودده استفاده کنید.

امیدواریم مطالب گفته شده در این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشند. در پایان از شما تقاضا می‌کنیم تا نظرات و پیشنهادات خود را در این زمینه از طریق بخش ارسال دیدگاه با ما به اشتراک بگذارید.