با پیشرفت تکنولوژی و افزایش اهمیت پول در دنیا، ارزهای دیجیتال به وجود آمده و نقش اساسی در زندگی افراد ایفا می‌کنند. با وجود اینکه تمامی کارشناسان و متخصصان حوزه اقتصاد در سال‌های ابتدایی انتشار ارزهای دیجیتال اعتقاد داشتند این پروژه به هیچ وجه موفقیت‌آمیز نخواهد بود اما امروزه شاهد رواج شدید استفاده از ارزهای دیجیتال در جهان هستیم. به‌طوری که ارزهای دیجیتال به وسیله‌هایی برای سرمایه‌گذاری، تبادل، خرید و فروش و غیره تبدیل شده و کاملا جای پول را گرفته‌اند. در این مطلب، به یکی از محبوب‌ترین و با ارزش‌ترین ارزهای دیجیتال موجود در بازار با نام لایت کوین می‌پردازیم.

با توجه به میزان محبوبیت ارزهای دیجیتال در جامعه، کارشناسان سعی کرده‌اند تمامی این ارزها را بررسی کرده و بهترین‌ها را به مردم معرفی کنند. یکی از این ارزهای بسیار باارزش و کاربردی در بازار، لایت کوین بوده که اخیرا به شدت مورد توجه ایرانیان قرار گرفته است؛ زیرا صرفه اقتصادی بسیار عالی دارد و افراد می‌توانند آن را به سادگی و با اطمینان خرید و فروش کنند. اگر شما نیز می‌خواهید به بازار ارزهای دیجیتال وارد شوید و در آن درآمد داشته باشید، سرمایه گذاری در لایت کوین ا فراموش نکنید. در ادامه مطلب می‌توانید اطلاعات بیشتری از لایت کوین را مطالعه کنید.

لایت کوین چیست؟

در سال 2011 که بیت کوین به تازگی در بازار ارز دیجیتال به وجود آمده بود و برخی معایب بسیار برجسته داشت، فردی به نام چارلی لی با هدف ایجاد یک ارز دیجیتال بهینه‌سازی‌شده، لایت کوین را به وجود آورد. چارلی لی که ابتدا کارمند شرکت گوگل بود، اهداف بسیار بزرگی در ذهن داشت و می‌خواست لایت کوین را به گزینه بهتری برای مشتریان ارز دیجیتال تبدیل کند. این ارز دیجیتال که با کدها و پروتکل‌های متفاوت از بیت کوین طراحی شده، برخی مزایای متمایزکننده نسبت به بیت کوین دارد و توانسته توجه عده کثیری از افراد را در بازار کریپتوکارِنسی به خود جلب کند.

امروزه لایت کوین به عنوان یک وسیله پرداخت مبلغ در جهان شمرده می‌شود و از تکنولوژی بلک چین بهره دارد. این ارز دیجیتال به‌قدری کاربردی و ارزشمند است که روزانه حدود 15000 عدد از آن استخراج می‌شود و یکی از بهترین ارزهای دیجیتال در این حوزه به شمار می‌رود.

[su_note]بیشتر بخوانید: امن‌ترین روش نگهداری ارز دیجیتال چیست؟[/su_note]

به عبارتی می‌توان گفت، لایت کوین مزایای بسیار زیادی دارد و می‌تواند انتخابی بی‎نظیر برای افراد علاقه‌مند به تبادل ارز دیجیتال و سرمایه گذاری باشد. چراکه این ارز دیجیتال از همان ابتدای عرضه، رشد بسیار قابل توجهی داشته و همواره درحال پیشرفت است. در حالی که قیمت نجومی ندارد و عموم افراد می‌توانند آن را برای خود خریداری کنند. چنین مواردی از عواملی هستند که لایت کوین را از دیگر ارزهای دیجیتال متمایز می‌کنند. طبیعتا کاربرد این ارز دیجیتال چندان دشوار نخواهد بود و شما می‌توانید با خیال راحت به بازار کریپتوکارنسی وارد شوید.

لایت کوین چگونه کار می‌کند؟

همان طور که خودتان نیز متوجه شده‌اید، ارزهای دیجیتال کم‌کم جایگزین پول‌های فیزیکی می‌شوند و عموما برای پرداخت مبالغ نجومی و بزرگ از آن‌ها استفاده می‌کنند. لایت کوین نیز از این قائده مستثنی نیست و امروزه شاهد کاربرد گسترده آن در دنیای دیجیتالی هستیم. به طوری که افراد از ارزهایی مانند دلار و یورو برای پرداخت‌های بین‌المللی استفاده نمی‌کنند.

لایت کوین نوعی ارز مجازی است که افراد می‌توانند آن را از طریق صرافی‌های مختلف، به حساب کاربران دیگر انتقال دهند. افراد باید در پرداخت لایت کوین توجه داشته باشند که ارزش این ارز مجازی متغیر است و در مواردی امکان اشتباه در پرداخت وجود دارد. در آینده‌ای نه‌چندان دور، مشاهده خواهید کرد که ارزهای دیجتال مانند لایت کوین و بیت کوین، کاملا جایگزین واحدهای پولی امروزی خواهند شد.

ریسک معاملات لایت کوین چیست؟

مطمئنا هر معامله‌ای در بازار اقتصادی جهانی ریسک‌هایی دارد و تمامی افراد نمی‌توانند به یک میزان موفق و پیروز معامله باشند. ریسک در بازار کریپتوکارنسی، تنها مرتبط به ارز لایت کوین نیست؛ چراکه معامله با تمامی ارزهای مجازی موجود در جهان کاملا پرریسک هستند و همواره امکان باخت اموال و از دست دادن سرمایه در آن‌ها وجود دارد.

از آنجایی که ارزهای مجازی به تازگی در سرتاسر جهان ظهور کرده‌اند، طبیعی است که امکان از بین رفتن بازار این معاملات همواره کاربران را تهدید کند. لایت کوین نیز از این قائده مستثنی نیست و شما باید همواره با این ریسک که تمامی سرمایه خود را در معاملات این ارز ببازید، دست و پنجه نرم کنید. ریسک معاملات لایت کوین در امکان حذف شدن این ارزهای کاربردی از دنیای دیجیتال است. به خصوص که ما در کشوری تحریم‌شده از سوی کشورهای ثروتمند قرار داریم.

ریسک معاملات لایت کوین چیست؟

 

لایت کوین در کجا ذخیره می‌شود؟

همان طور که در بخش‌های قبلی به آن اشاره کردیم، ارزهای دیجیتالی در واقع نوعی واحد پولی مجازی و غیرفیزیکی هستند. افراد می‌توانند لایت کوین‌های خود را در حساب‌های مجازی و کیف پول‌های دیجیتالی با تکنولوژی بلاک‌چین نگهداری کنند. این کیف پول‌های دیجیتالی، هیچ ارتباطی به بانک‌های موجود در کشور ندارند و افراد می‌توانند آن‌ها را از گوشی خود با اینترنت مدیریت کنند.

محل نگهداری لایت کوین، مهم‌ترین مزیتی است که در این ارز دیجیتالی وجود دارد. افراد می‌توانند لایت کوین‌های خود را در کیف پولی دیجیتال مدیریت کرده و در صورت تمایل، آن‌ها را با اینترنت به کیف پول دیگر واریز کنند. این اتفاق باعث شده هیچ محدودیت مکانی در این میان وجود نداشته باشد و کاربران بتوانند در سرتاسر جهان از لایت کوین بهره ببرند.

[su_note]بیشتر بخوانید: چه تعداد بیت‌کوین باقی مانده؟[/su_note]

مزایای لایت کوین

لایت کوین مزایای بسیار قابل توجهی دارد و می‌توان آن را یکی از برترین ارزهای دیجیتالی موجود در جهان نامید. افراد اگر در خرید ارز دیجیتال تردید دارند و می‌خواهند سرمایه‌گذاری را به بهترین نحو انجام دهند، بهتر است مزایای لایت کوین را با مزایای ارزهای دیگر مقایسه کنند. در ادامه، برخی از مهم‌ترین و برجسته‌ترین مزایای لایت کوین را برایتان شرح می‌دهیم:

         امکان واریز بین‌المللی لایت کوین

شاید برایتان جالب باشد که امروزه اکثر وب‌سایت‌های خدماتی خارجی، پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال را در اختیار مشتریان گذاشته‌اند. به عبارتی دیگر، شما در ازای خدماتی که وبسایت به شما ارائه می‌دهد، می‌توانید به همان میزان لایت کوین پرداخت کنید. مخصوصا ارز لایت کوین که واریز بین‌المللی را کاملا امکان‌پذیر کرده است.

         امکان تراکنش کم‌هزینه و فوری

قیمت معقول لایت کوین باعث شده تا کاربران بتوانند تراکنش‌های اندک و فوری را با استفاده از این ارز دیجیتال انجام دهند. این امکان در ارزهای گران قیمت رقیب وجود ندارد؛ چراکه قیمت آن‌ها بسیار بالا است و شما نمی‌توانید از آن برای خرید لوازم عمومی زندگی استفاده کنید.

         امکان تولید لایت کوین با تعداد زیاد

در بخش‌های قبلی نیز اشاره کردیم که روزانه حدودا 15000 لایت کوین در سرتاسر جهان استخراج می‌شود که این آمار، یک رکورد است. این مزیت برای افرادی که به دنبال استخراج ارز دیجیتال هستند، بسیار کاربردی و موثر خواهد بود؛ زیرا استخراج این تعداد ارز مجازی از رقیب‌هایی مانند بیت کوین به هیچ وجه امکان‌پذیر نیست.

         عدم وجود محدودیت مکانی

فرکانس‌های ارز دیجیتالی لایت کوین مناطق گسترده‌ای را پوشش می‌دهد و باعث شده هیچ محدودیت مکانی در استفاده از آن وجود نداشته باشد. هر فردی که در کره زمین حضور دارد می‌تواند به تعداد دلخواه خود لایت کوین خریداری کند.

         امکان معامله سریع

جالب است بدانید، لایت کوین عموما هر 2.5 دقیقه یک‌بار یک معامله را در دنیای دیجیتال پردازش می‌کند و سرعت بسیار بالایی در انجام این کار دارد. این امر به کاربران اجازه می‌دهد بدون داشتن محدودیت زمانی خاصی، به معامله لایت کوین‌های موجود خود اقدام کنند.

معایب لایت کوین

معایب لایت کوین

حال که می‌دانید لایت کوین چه مزایایی دارد، بهتر است از معایب آن نیز آگاه باشید. مطمئنا هیچ کدام از ارزهای دیجیتالی بی‎نقص نیستند و شما نباید انتظار سوددهی فوق‌العاده و رویایی را از آن‌ها داشته باشید. آگاهی از معایب لایت کوین همواره نقش برجسته‌ای بر روی نحوه کسب درآمد شما از این ارز دارد و نباید از آن‌ها غافل شوید. در ادامه، برجسته‌ترین معایب لایت کوین را در اختیارتان می‌گذاریم:

·         نیاز به انرژی زیاد برای ماینینگ

ماینینگ یک عمل بسیار عمومی برای استخراج ارزهای دیجیتالی است و در مواردی نیاز به انجام آن خواهد بود. برای اینکه لایت کوین استخراج کنید، باید یک منبع انرژی بسیار قدرتمند و خالص بیابید؛ زیرا ماینینگ لایت کوین نیاز به انرژی شدیدی دارد و در مواردی می‌تواند موجب تخریب منبع انرژی محل شود. به حدی که شما نمی‌توانید از برق خانگی برای ماینینگ لایت کوین استفاده کنید.

·         محبوبیت نه‌چندان زیاد

به دلیل وجود برخی ارزهای قدرتمند در دنیای دیجیتال، لایت کوین نتوانسته در حدی قابل‌قبول در دل کاربران جای بگیرد. همین محبوبیت اندک، یک عیب بسیار حائز اهمیت می‌باشد؛ زیرا محبوبیت کم یک ارز دیجیتال، باعث می‌شود مشتریان و خریداران آن کم شده و شما نتوانید لایت کوین‌های خود را بفروشید.

·         قیمت غیرقابل پیش‌بینی و متزلزل

ارزهای دیجیتال، در واقع کالاهایی هستند که به صورت دیجیتالی در اختیار ما قرار دارند. وقتی میزان محبوبیت و خرید آن‌ها افزایش می‌یابد، موجب بالا رفتن قیمت آن‌ها در بازار می‌شود. به همین دلیل، تزلزل قیمت یک ارز مجازی به هیچ وجه به نفع شما نخواهد بود؛ زیرا همواره امکان کاهش قیمت و باخت تمامی اموال وجود دارد. ارز لایت کوین نیز قیمت متزلزل و غیرقابل پیش‌بینی داشته و تنها می‌توانید قیمت احتمالی آن را تخمین بزنید.

·         نیاز به مهارت زیاد

مطمئنا تمامی حوزه‌های کسب و کار، نیازمند مهارت و دانش بسیار زیادی است تا به کسب درآمد ختم شود؛ اما در معامله لایت کوین، این دانش باید بسیار زیاد باشد. اگر شما بدون مهارت و دانش کافی اقدام به سرمایه گذاری در لایت کوین کنید، به احتمال زیاد تمامی سرمایه خود را می‌بازید. این امر در مواردی یک عیب بسیار برجسته برای کاربران تازه‌کار است. پس اگر یک فرد تازه‌کار در حوزه ارز دیجیتال هستید، توصیه می‌شود معاملات خود را با لایت کوین آغاز نکنید.

[su_note]بیشتر بخوانید: چرا عرضه بیت کوین محدود به 21 میلیون واحد است؟[/su_note]

ویژگی‌ها و تفاوت‌های لایت کوین با بیت کوین

به احتمال زیاد، شما هم نام بیت کوین را شنیده‌اید. ارز دیجیتالی که توانسته بخش بزرگی از بازار ارزها را از آنِ خود کند. با وجود این ارز، قطعا تمامی کاربران در انتخاب یکی از ارزهای لایت کوین و بیت کوین مردد خواهند بود. به‌خصوص در حال حاضر که تفاوت‌های آن‌ها چندان قابل تشخیص نیست و نمی‌توان تمایزهای قابل توجهی در آن‌ها یافت. برای آگاهی بیشتر، ما ویژگی‌ها و تفاوت‌های لایت کوین با بیت کوین را برایتان شرح می‌دهیم:

·         میزان عرضه

بهتر است بدانید که در بازار کریپتوکارنسی، تعداد زیاد عرضه ارز دیجیتال باعث کاهش قیمت آن خواهد شد. طبق آمار، لایت کوین حدود 4 برابر بیشتر از بیت کوین عرضه می‌شود؛ بنابراین احتمالا در آینده‌ای نه‌چندان دور، قیمت و ارزش لایت کوین یک چهارم بیت کوین خواهد بود.

·         میزان سرمایه در بازار

اگر از بازار ارزهای دیجیتال آگاه باشید، می‌دانید که سرمایه بازار هیچ‌کدام از ارزها را نمی‌توان با بیت کوین مقایسه کرد. اگرچه لایت کوین بین 5 ارز پرفروش و محبوب جهان قرار دارد، اما به هیچ وجه با سرمایه بیت کوین در بازار قابل مقایسه نیست. بیت کوین امروزه در بازار ارزهای دیجیتال جهان سلطنت می‌کند.

·         الگوریتم به کار رفته برای ماینینگ

الگوریتم استخراج هردو ارز بیت کوین و لایت کوین، بر اساس استمرار و ثبات کاری طراحی شده است. اما کدهایی که در هرکدام از این موارد استفاده شده، تفاوت‌هایی دارد. الگوریتم استفاده شده در بیت کوین، SHA-256 است؛ درحالی که الگوریتم لایت کوین بر اساس کدهای اسکریپت (Skrypt) می‌باشد.

·         سرعت پردازش معاملات

سرعت پردازش معاملات لایت کوین، بسیار زیاد است و هر 2.5 دقیقه یک‌بار می‌تواند معامله لایت کوین را پردازش کند. این در حالی است که سرعت پردازش بیت کوین 10 دقیقه یک‌بار می‌باشد. از طرفی دیگر، تعداد معاملات بیت کوین بسیار بیشتر از لایت کوین است.

·         میزان پاداش بلاک‌ها در ماینینگ

یکی از بهترین منابع استخراج ارز دیجیتال، استفاده از پاداش بلاک‌ها در ماینینگ است. شبکه هرکدام از ارزهای دیجیتالی، پاداش مشخصی برای بلاک‌های ماینر مشخص می‌کنند که افراد علاقه‌مند باید از آن‌ها آگاه باشند. عموما افراد با ماینینگ لایت کوین، می‌توانند به ازای هر بلاک 35 لایت کوین کسب کنند؛ درحالی که پاداش هر بلاک برای ماینینگ بیت کوین، 6.25 بیت کوین است.

[su_note]بیشتر بخوانید: ارزش بیت کوین چگونه تعیین می شود؟[/su_note]

قیمت لایت کوین

در بخش‌های قبلی، اطلاعات جامعی از لایت کوین در اختیارتان گذاشتیم. در نهایت، به اصلی‌ترین بخش از ارز دیجیتال لایت کوین می‌رسیم. عموما قیمت لایت کوین بین 170 الی 220 یورو متغیر است و هموار بین این دو عدد قرار می‌گیرد. معامله‌گرهای حرفه‌ای می‌توانند با استفاده از این نوسانات و قیمت ارزان لایت کوین، سود بسیار خوبی برای خود رقم بزنند.

جالب است بدانید که ارز لایت کوین از سال قبل، بین 100 الی 250 یورو بوده و همواره در این رنج قیمت حضور داشته است. این امر باعث می‌شود امکان از دست دادن تمامی اموال و سرمایه به حداقل برسد. البته همواره باید ریسک سقوط ناگهانی و شدید قیمت لایت کوین را در نظر بگیرید و برای پیشگیری از آن چاره‌اندیشی کنید.

 بیت کوین یا لایت کوین؟

بیت کوین یا لایت کوین؟

در این مطلب، شما را به صورت کامل با لایت کوین آشنا کردیم و توضیحات جامعی درباره آن در اختیارتان گذاشتیم. افرادی که به دنبال سرمایه گذاری و ورود به دنیای کریپتوکارنسی هستند، باید یک انتخاب عاقلانه میان لایت کوین و بیت کوین داشته باشند؛ زیرا این دو ارز مجازی، دو غول دنیای کریپتوکارنسی هستند که ارزش بسیار زیادی در بازار دارند. شما باید با توجه به بودجه و مهارت خودتان در معامله ارزهای دیجیتال، یکی را انتخاب کنید.

توصیه می‌شود از ورود به بازار هردو ارز دیجیتال در ابتدای کار خودداری کنید؛ چرا که این کار باعث از دست رفتن تمرکز کامل شما شده و امکان از دست رفتن سرمایه را دوچندان می‌کند. چنین کارهایی نیاز به بودجه بسیار زیاد و تجربه چندساله دارند و شما نمی‌توانید بدون کسب تجربه کافی از پسِ دشواری‌های آن بر بیایید.