فناوری بلاک چین به گونه‌ای است که امکان تغییر در بلاک چین را فراهم نمی‌کند اما این تکنولوژی نیازمند تغییر و به‌روزرسانی است. هنگامی که توسعه‌دهندگان یک بلاک چین تصمیم به ایجاد تغییر در آن بگیرند، فورک رخ می‌دهد. فورک در زنجیره بلوکی یکی از مفاهیم مهم در دنیای ارزهای دیجیتال است. به همین علت تصمیم داریم تا در این مطلب به پرسش فورک چیست، پاسخ دهیم. همچنین انواع فورک و نتایج حاصل از ایجاد آن‌ها را برای شما توضیح خواهیم داد.

فورک چیست؟

قوانین و مقررات هر بلاک چین مشخص و ثابت است. گاهی اوقات توسعه‌دهندگان بلاک چین تصمیم به ایجاد تغییردر این مقررات می‌گیرند. در این شرایط فورک رخ می‌دهد. به عبارت بهتر، به روزرسانی یک بلاک چین، فورک یا انشعاب نام دارد. این تغییرات زمانی رخ می‌دهند که برنامه‌نویسان متوجه وجود نوعی باگ یا اشتباه در پروتکل‌های بلاک چین شوند. رفع باگ در بلاک چین یا زنجیره بلوکی تنها از طریق ایجاد تغییر در قوانین بلاک چین رخ می‌دهد. تغییر قوانین بلاک چین هم به معنای ایجاد یک بلاک چین جدید است. لازم به ذکر است که بلاک چین جدید با بلاک چین قبلی مشابه است اما باگ مذکور را ندارد.

انواع فورک

فورک‌ها در دنیای بلاک چین به دو دسته سخت و نرم تقسیم می‌شوند. این دو دسته به ترتیب با نام‌های هارد فورک و سافت فورک شناخته شده‌اند.

نکته:

پیش از هر چیز باید به این نکته توجه کنید که در زمان رخ دادن هر نوع فورک در بلاک چین از انجام هرگونه تراکنش خودداری کنید. همانطور که اشاره کردیم، فورک به معنای ایجاد تغییر در پروتکل‌های بلاک چین است. این جمله به این معنا است که پس از اتمام فورک، یکی از بلاک چین‌های قدیمی یا جدید تراکنش شما را تایید نخواهد کرد. به همین علت به خصوص به ماینرها توصیه می‌شود که در زمان رخ دادن فورک‌ها از انجام هرگونه تراکنشی خودداری کنند.

سافت فورک چیست؟

سافت فورک یا فورک نرم یکی از انواع فورک‌ها در زنجیره بلاک چین است. بلاک چینی که پس از یک سافت فورک ایجاد می‌شود با بلاک چین قبلی سازگاری دارد. همچنین امکان استفاده از هر دو بلاک چین جدید و قدیمی برای کاربران وجود خواهد داشت. این در حالی است که ویژگی‌های بلاک چین جدید به قدری کاربردی و جذاب خواهد بود که کاربران کم کم به استفاده از آن متمایل شده و بلاک چین قدیمی را رها می‌کنند. لازم به ذکر است که پس از رخ دادن یک سافت فورک، ماینرها تنها با کمک بلاک چین جدید امکان استخراج ارز دیجیتال خواهند داشت. به عبارت بهتر، بلاک‌هایی که با استفاده از بلاک چین قدیمی به شبکه معرفی می‌شوند، مورد تایید شبکه قرار نمی‌گیرند در نتیجه ماینرها ملزم به استفاده از بلاک چین جدید خواهند بود.

هارد فورک چیست؟

هاردفورک نوعی از انشعاب در زنجیره بلوکی است که باعث ایجاد تغییرات گسترده‌ای در بلاک چین می‌شود. بلاک چینی که پس از رخ دادن یک هارد فورک ایجاد می‌شود با نسخه قدیمی خود ناسازگار است. در این حالت نسخه جدید کاملا مستقل از نسخه قدیمی فعالیت می‌کند. مهم‌ترین اتفاق پس از رخ دادن هارد فورک، ایجاد یک ارز دیجیتال جدید است. پس از هاردفورک، گره‌ها (Nude) دیگر به تراکنش‌هایی که در نسخه قبلی رخ می‌دهند، دسترسی ندارند در نتیجه یک بلاک چین و یک ارز دیجیتال جدید ایجاد می‌شود. به عنوان مثال پس از رخ دادن یک هارد فورک در بلاک چین بیت کوین، بیت کوین کش ایجاد شد. هارد فورک خود در سه دسته هارد فورک برنامه‌ریزی شده، هارد فورک ناسازگار و هارد فورک کوین اسپین آف طبقه‌بندی می‌شود.

1- هاردفورک برنامه ریزی شده

هارد فورک برنامه ریزی شده به نوعی از فورک سخت گفته می‌شود که زمان و علت رخ دادن آن توسط توسعه‌دهندگان بلاک چین از قبل مشخص شده است. این نوع فورک با هدف اصلاح و ارتقا بلاک چین ایجاد می‌شود و باعث رضایت بیشتر کاربران خواهد شد. به عنوان مثال هارد فورک متروپولیس، سومین مرحله توسعه بلاک چین اتریوم بود و زمان رخ دادن آن نیز از قبل به کاربران اطلاع داده شده بود. این هارد فورک برنامه‌ریزی شده با هدف بهبود سطح امنیت و مقیاس‌پذیری شبکه ایجاد شد.

2- هاردفورک ناسازگار

هارد فورکی که در اثر اختلاف بین توسعه‌دهندگان ایجاد می‌شود، هارد فورک ناسازگار نام دارد. در این شرایط توسعه‌دهندگان به گروه‌های کوچک تقسیم می‌شوند و هر گروه یک فورک سخت را ایجاد می‌کنند. به عنوان مثال بیت کوین کش حاصل اختلاف نظر توسعه‌دهندگان درباره میزان مقیاس‌پذیری بیت کوین است.

3- کوین اسپین آف

ایجاد تغییرات جزئی در کد بلاک چین‌ها باعث ایجاد هارد فورک کوین اسپین آف می‌شود. این تغییرات می‌توانند توسط تمام کاربران صورت بگیرند چرا که بلاک چین به صورت منبع باز فعالیت می‌کند و همه کاربران به کدهای آن دسترسی دارند. به عنوان مثال ارز دیجیتال لایت کوین در اثر یک کوین اسپین آف در بلاک چین بیت کوین ایجاد شده است.

تفاوت سافت فورک و هارد فورک

دو تفاوت عمده بین هارد فورک و سافت فورک وجود دارد. این دو تفاوت به شرح زیر هستند:

  • همانطور که قبلا اشاره کردیم، نسخه جدید و قدیمی بلاک چین پس از رخ دادن سافت فورک یا یکدیگر سازگاری دارند و کاربران می‌توانند پس از اتمام فورک از هر دو نسخه بلاک چین استفاده کنند. این در حالی است که نسخه جدید بلاک چین که پس از هارد فورک ایجاد می‌شود، با نسخه قدیمی خود ناسازگار است. به عبارت بهتر، امکان استفاده از نسخه قدیمی برای کاربران وجود نخواهد داشت.
  • ایجاد یک ارز دیجیتال جدید پس از هارد فورک، بزرگترین تفاوت هارد فورک و سافت فورک است.

نتایج هارد فورک روی ارزهای دیجیتال

همانطور که اشاره کردیم، پس از هر هارد فورک در بلاک چین یک ارز دیجیتال جدید ایجاد می‌شود. این ارز دیجیتال به بازار کریپتوکارنسی وارد خواهد شد اما اثربخش بودن یا نبودن آن به عوامل متعددی وابسته است. ارز دیجیتال جدید توسط سرمایه‌گذاران و فعالان بازار ارزهای دیجیتال مورد بررسی قرار می‌گیرد. این ارز دیجیتال برای موفقیت در بازار کریپتوکارنسی باید شرایط زیر را داشته باشد:

  • از امنیت بالایی برخوردار باشد.
  • ویژگی‌های قابل توجه و جذابی داشته باشد.
  • اعتماد سرمایه‌گذاران را جلب کند.
  • ظرفیت لازم برای رشد در آینده را داشته باشد.
  • آینده روشنی داشته باشد.
  • سرمایه‌گذاران پیش‌بینی‌های مثبتی در خصوص رشد قیمتی آن داشته باشند.
  • پاسخگوی سوالات سرمایه‌گذاران باشد (سرمایه‌گذاران را قانع کند که از آن به عنوان یک ارز دیجیتال قابل اعتماد و سودده یاد کنند).

در این حالت این ارز دیجیتال با استقبال عمومی مواجه خواهد شد. در صورتی که یک ارز دیجیتال موفق به کسب اعتماد کاربران نشود، فرصت رشد را پیدا نخواهد کرد.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا به پرسش فورک (زنجیره بلوکی) چیست، پاسخ دهیم. در همین راستا به ارائه توضیحاتی در خصوص فورک یا انشعاب در بلاک چین، انواع فورک و انواع هارد فورک پرداختیم. همچنین عنوان کردیم که فورک در بلاک چین، دو نوع هارد فورک و سافت فورک دارد که هارد فورک نیز خود در سه دسته کوچک‌تر طبقه‌بندی می‌شود. در پایان نیز عنوان کردیم که در اثر رخ دادن یک هارد فورک، یک ارز دیجیتال جدید ایجاد می‌شود که برای باقی ماندن در بازار کریپتوکارنسی باید توجه و اعتماد سرمایه گذاران را جلب کند. امیدواریم مطالب گفته شده در این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشند. در پایان از شما تقاضا می‌کنیم تا نظرات و پشنهادات خود را در این زمینه از طریق بخش ارسال دیدگاه با ما و سایر خوانندگان این مطلب به اشتراک بگذارید.