یکی از اهداف اساسی و مهم در هر کشوری، تلاش در راستای رونق اقتصادی و شکوفای مالی در جهت رشد و توسعه آن جامعه است. همان‌طور که می‌دانید این فرآیند در درجه اولِ تمام سیاست ها و راهبردهای هر جامعه‌ای جای دارد. یکی از پروسه های کارآمد و پرسود در هر جامعه ای بازار سرمایه است که در همین راستا بورس نقش بسزایی به عنوان رشد اقتصادی در هر کشوری ایفا می‌کند. نقش بورس در چهارچوب اقتصادی بسیار مهم است و سرمایه گذاری در بازار بورس همیشه مورد استقبال مردم قرار می‌گیرد. در این مقاله بیشتر سعی داریم به فواید بورس برای اقتصاد و تولید یک کشور بپردازیم به همین منظور با ما همراه باشید.

نقش بورس در اقتصاد کشور چیست؟

از ابتدا این قانون حاکم بوده که به منظور رشد و توسعه اقتصادی در هر کشوری، باید سرمایه گذاری های کلان وجود داشته باشند و مبنای این سرمایه گذاری ها ازنظر زمانی در بازه‌های بلندمدت در نظر گرفته می‌شود. بازار سرمایه به عنوان یک بستر مناسب برای سرمایه گذاری های کلان در هر کشور از اهمیت و جایگاه خاصی برخوردار است. معمولاً طی تجربه در جای‌جای این کره خاکی، پیشرفت بازار بورس و کسب سودهای کلان نشانگر رشد اقتصادی و اوضاع مناسب آن جامعه در آن بازه زمانی دارد که در این راستا هر چه قدر سرمایه گذاری های کلان بلندمدت تر باشند، طبیعتاً رشد و توسعه اقتصادی بیشتری را شاهد خواهیم بود و از طرف دیگر سرمایه گذاران به سودهای کلانی دست پیدا خواهند کرد. در ادامه این مقاله سعی داریم به صورت جزئی نقش بورس در اقتصاد یک کشور را بررسی کنیم.

[su_note]بیشتر بخوانید: خلاصه کتاب دید اقتصادی اثر پیتر دی شیف و اندرو جی شیف[/su_note]

تأمین سرمایه

بازارهای مالی یکی از بهترین بسترهای تشکیل سرمایه در هر کشوری محسوب می‌شوند. بازارهای مالی از جهات مختلف دارای اهمیت فراوانی هستند که برای مثال می‌توانیم به این موارد اشاره‌کنیم: جمع آوری منابع مالی از طریق پس‌اندازها، هدایت منابع مالی به سمت نیازهای سرمایه گذاری و … . به زبان ساده یکی از اهداف مهم تشکیل بازار بورس در هر جامعه، جمع آوری سرمایه و هدایت آن در جهت فعالیت های اقتصادی است. همچنین بازار بورس قادر است به منظور ارائه سرمایه به شرکت های مورد نیاز وارد میدان شود. در صورتی که بازار بورس پویا و دارای جو سالم باشد این امکان وجود دارد که حرکت سرمایه را به سمت جریان های سفته بازی را گرفت.

مثلاً یک شرکت را در نظر داشته باشید که با پشت سر گذاشتن فرآیندهای مربوطه و امور کارشناسی مرسوم، توانسته خطوط تولید خود را افزایش دهد و در همین راستا محصولات جدیدی را در بازار عرضه نماید. همین امر باعث کسب سود بیشتر و فروش بیشتر محصولات برای شرکت خواهد شد. همین امری که به آن اشاره کردیم مستلزم سرمایه زیاد برای شرکت است که بتواند این خطوط تولید جدید را راه‌اندازی کند یکی از گزینه های موجود برای آن شرکت استفاده از تسهیلات باکی است که در این روش ممکن است زمان طولانی لازم باشد تا شرکت به سرمایه مدنظر بتواند دسترسی داشته باشد. روش دوم و کارا مدتر برای این شرکت به منظور تأمین سرمایه برای برنامه ریزی‌های جدید، گزینه بازار بورس است. در این روش شرکت مدنظر می‌تواند طرح جدید خود را ارائه نماید و در صورت تائید شرکت به بازار بورس دسترسی پیدا می‌کند. در صورت تائید همه‌جانبه از سوی کارشناسان بازار، شرکت می‌تواند با عرضه و فروش سهام جدید به سرمایه گذاران در بازار بورس، منابع مالی خود را در راستای ایجاد خط تولید جدید تأمین نماید.

حفظ سرمایه در تورم

همان‌طور که می‌دانید روز به روز از ارزش پول کاسته می‌شود و با وجود تورم موجود در جامعه اگر سرمایه در جای مناسب برنامه ریزی نشود ممکن است بیشتر از ارزش آن کاسته شود. در همین راستا ایجاد یک راهبرد مناسب در راستای جذب سرمایه های راکد در جامعه و هدایت آن به سمت تولیدات، ایجاد تسهیلات مالی در جهت رشد اقتصادی و … به عنوان یک ابزار مهم در جهت کنترل تورم محسوب می‌شود. در نظر داشته باشید که تنها شرط ورود به بازار بورس و شروع فرآیند معاملات در این بازار داشتن کد معاملاتی است که سرمایه گذاران با فعالیت در این بازار وخرید و فروش سهام می‌توانند سرمایه خود را از تورم دور کنند.

امنیت و شفاف بودن قوانین

از گذشته این امر اثبات شده است که یکی از مزایای مهم در فرآیند سرمایه گذاری در بورس، امنیت در سرمایه گذاری شماست. یکی از دلایلی که بازار بورس دارای جذابیت های سرمایه گذاری است وضع قوانین به روز و شفاف بودن این قوانین برای تمامی سرمایه گذاران است. در همین راستا شرکت های فعال در بازار بورس هم مجاب به ارائه تمام مدارک خود مبنی بر فعالیت های اقتصادی و تخمین وضع سود دهی شرکت در آینده هستند. به دنبال تمامی این عوام تعداد بسیار زیادی از سرمایه گذاران با تمایل خود سرمایه های زیادی را از طریق بورس در جهت رشد اقتصادی جامعه تزریق می‌نمایند.

کسب درآمد از بورس

اولین و مهم‌ترین هدف هر سرمایه گذار از فعالیتش در بازار بورس، دستیابی به سود و کسب درآمد از این بازار سرمایه گذاری است. در همین جهت سرمایه گذاران با استفاده از روش های متنوع و ابزارهای مختلف می‌توانند در انتخاب شرکت های خوب و سود ده در بازار تلاش کنند و به دنبال تحلیل های خود ب سودهای کلانی دست پیدا کنند. در همین راستا شرکت ها وارد یک رقابت سالم می‌شوند که همیشه سود ده باشند که مردم با تمایل خود و با استفاده از تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال به منظور خرید سهام آن‌ها اقدام نمایند. همین امر در کسب درآمد مردم نقش بسزایی داشته و همیشه با استقبال مردم در این بازار به همراه بوده است.

کنترل ریسک در بازار بورس

در نظر داشته باشید که اگر به منظور سرمایه گذاری بازار بورس وجود نداشت، تمامی سرمایه گذاری ها به حالت کوتاه‌مدت و میان‌مدت بودند و همین امر جلوی رشد اقتصادی در کشور را می‌گیرد. پس بازار بورس ریسک سرمایه گذاری را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. در نظر داشته باشید که هر شخص می‌تواند با حداقل سرمایه ممکن برای خرید سهام شرکت های مختلف اقدام نماید و همین امر به مرور زمان در سرمایه گذاری های بلندمدت باعث رشد اقتصادی در کشور خواهد شد. از سوی دیگر رشد اقتصادی با افزایش ظرفیت تولید و سرمایه گذاری، بر افزایش اشتغال تأثیرگذار است. افزایش دسترسی به ابزارهای مالی و نهادهای مالی، هزینه اطلاعات و مبادلات را در اقتصاد کاهش می‌دهد و سبب رشد اقتصادی، افزایش سرمایه گذاری، بهبود اشتغال و درمجموع افزایش رفاه جامعه خواهد شد.

کلام آخر

شرکت ها با استفاده از امکانات موجود در بازار بورس قادر هستند به سرمایه های مورد نیاز خود در راستای تولیدات جدید و رشد اقتصادی و ایجاد فرصت های شغلی گام های بزرگی بردارند. طبق مطالب ارائه شده در این مقاله متوجه شدیم که بازارهای مالی با گرداوری پس‌اندازهای کوچک و بزرگ و هدایت آن‌ها به سمت بخش های مولد اقتصادی، نقش بسزایی در رشد و توسعه اقتصادی یک جامعه می‌توانند داشته باشند. بازار بورس یکی از این نهادهای مالی در رکن اقتصادی هر کشور محسوب می‌شود. زمانی که یک کشور از لحاظ اقتصادی پیشرفت های چشم گیری داشته باشد، سایر کشورها نیز سعی می کنند به پیشرفت های بالاتر دست پیدا کنند و در همین راستا فواید بورس برای اقتصاد و تولید کشور بسیار زیاد است و نقش بسیار مهمی را ایفا کند.