بیاید قبل از بررسی فن توکن، ویژگی‌های آن و … به معنای اصلی فن توکن بپردازیم! فن توکن با داشتن کلمه فن می‌تواند سریع خود را معرفی کند! توکن‌های طرف‌داری را فن توکن می‌گویند. فن توکن‌ها یا رمز ارزهای طرف‌داری برای هواداران یک گروه موسیقی، باشگاه ورزشی، رویداد سینمایی و… هستند، به بیان ساده‌تر می‌توان گفت برگزارکنندگان هر رویدادی می‌توانند برای طرف‌داران آن یک فن توکن یا رمزارز هواداری ارائه کنند. سود فن توکن‌ها برای چیست؟ چرا برگزارکنندگان فن توکن عرضه می‌کنند؟ می‌توان گفت طرف‌داران با تهیه فن توکن‌ها می‌توانند از مزایای عضویت در کمپین موردنظر به‌صورت رسمی بهره‌مند شوند.

برای درک بهتر فن توکن‌ها بگذارید یک مثال بزنیم! تصور کنید که شما یکی از طرف‌داران یکی از تیم‌های ورزشی هستید و به شما این اجازه داده می‌شود که در تصمیمات مهم و سرنوشت‌ساز حضور داشته باشید، یا می‌توانید در جایگاه vip به تماشای بازی تیم محبوبتان با سایر تیم‌ها بپردازید یا حتی پیراهن بازیکن موردعلاقه خود را داشته باشید! دقیقاً هرآنچه که یک طرف‌دار دو آتشه نیاز دارد! این موارد با فن توکن امکان‌پذیر است.

به‌صورت خلاصه فن توکن یکی از دارایی‌های دیجیتال در شبکه بلاک‌چینی است که به دارندگان این اجازه را می‌دهد که اجازه دسترسی به دفتر کل توزیع شده رمزنگاری و حق رأی به همراه مزایای ویژه‌ای را فراهم می‌کند. یکی از فن توکن‌های معروف، فن توکن چیلیز است که به دارندگان این ارز حق رأی، پاداش و امکان دسترسی به امکانات مختلف در پلتفرم و مشارکت در بازی و مسابقات را می‌دهد.

ویژگی‌های فن توکن چیست؟

فن توکن‌ها علاوه بر مواردی که گفته شد، ویژگی‌های دیگری نیز دارند؛ از این ویژگی‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • باتوجه‌به اینکه تعداد عرضه این توکن‌ها بسیار کم است، دارندگان این رمزارزها در دریافت خدمات و بهره­مندی از امکانات اولویت دارند.
 • افراد دارای این رمزارز توانایی تصمیم‌گیری و مشارکت در موضوعات مرتبط با کمپین انتخابی را دارند.
 • با حضور فعال در بازی، اپلیکیشن‌های مربوطه و … می‌توان جوایز مختلفی را برنده شد.
 • قیمت فن توکن‌ها نیز مانند سایر رمزارزها تغییر کرده و افراد باتوجه‌به سود آن می‌توانند اقدام به خرید یا فروش کنند.

یکی از ویژگی‌های جذاب فن توکن‌ها این است که می‌توان آنها را با خدمات ویژه‌ای که کمپین انتخابی دارد تعویض کرد؛ برای مثال اگر فن توکن یک تیم ورزشی را دارید می‌توانید از خدمات کلوپ یا لباس تیم روزشی بهره‌مند شوید.

علاوه بر موضوع سرمایه‌گذاری و ارزش اقتصادی که یک fan token می‌تواند داشته باشد، نمی‌توان از موضوع مهم طرف‌داری و اتحادی که بین طرف‌داران و رشد تیم شود، این موضوع کمک می‌کند که افراد در موضوعات مرتبط با تیم یا گروه موسیقی و … مشتاق‌تر شوند. باتوجه‌به این موضوع متوجه شده‌اید که رمزارزها تنها ارزش خود را از بحث اقتصادی ندارند و ارزش آنها به سایر موارد نیز مرتبط است. وجود فن توکن‌ها با رشد تیم، باشگاه و … ارزششان بالاتر می‌رود، افراد نسبت به تیم انتخابی خود احساس غرور نیز دارند، اتحاد بین مردم و نهادهای مختلف از موضوعات مهمی است که از مسائل مالی خارج است.

کاربرد فن توکن چیست؟

با فن توکن و ویژگی‌های آشنا شدیم همچنین درباره برخی از کاربردهای فن توکن نیز توضیحاتی داده شد. می‌دانیم که فن توکن یک راه ارتباطی بین طرف‌داران و هواداران یک باشگاه و همچنین امکان دسترسی به امکانات مختلف را به دارندگان می‌دهد. با fan tokenها افراد می‌توانند در عملکرد باشگاه مداخله کنند؛ در واقع هر چه افراد توکن بیشتری داشته باشند تأثیر بیشتری در کمپین انتخابی خود دارند. افراد با تهیه توکن‌های یک باشگاه می‌توانند وفاداری خود را تیم‌های انتخابی نشان دهند.

فن توکن‌ها چگونه کار می‌کنند؟

پس از آشنایی با فن توکن سؤالاتی که پیش می‌آید این است که:

 • فن توکن‌ها چگونه کار می‌کنند؟
 • نحوه کار با فن توکن‌ها چگونه است؟
 • ترید با فن توکن چگونه انجام می‌شود؟
 • قیمت فن توکن توسط چه چیزی تعیین می‌شود؟

خریدوفروش فن توکن‌ها مانند سایر کریپتوکارنسی است؛ هواداران هر تیم با خرید این توکن‌ها می‌توانند به ترید کردن بپردازند. درباره تعیین قیمت فن توکن‌ها، باید بدانید که قیمت این مورد توسط فروشنده تعیین می‌شود اما ارزش هر توکن به تغییراتی که در بازار پیش می‌آید و البته محبوبیتی که آن ارز دارد نیز بستگی دارد. همان‌طور که گفتیم افراد با تهیه FAN TOKEN می‌توانند در تصمیم‌گیری‌های مهم باشگاه انتخابی شرکت کنند؛ این که طرف‌داران درباره چه مسائلی تصمیم بگیرند به خود باشگاه بستگی دارد اما به‌صورت کلی می‌توان گفت افراد با تهیه FAN TOKEN در انتخاب موارد زیر اجازه دارند:

 • نحوه فروش بلیت
 • طراحی تصاویر روی اتوبوس مورداستفاده باشگاه‌ها
 • طراحی محصولاتی که باشگاه دارد.
 • محل برگزاری مسابقه‌ها
 • تصمیم درباره تبلیغات
 • انتخاب بازیکن ارزشمند

معروف‌ترین فن توکن‌ها

تاکنون با FAN TOKEN، ویژگی‌ها و کاربرد آن آشنا شدید؛ حتماً توانسته‌اید حدس بزنید چه مواردی دارای فن توکن هستند! ما در این بخش به محبوب‌ترین و معروف‌ترین فن توکن‌ها می‌پردازیم. اولین فن توکن و مشهورترین فن توکنی که به رشد سایر توکن‌های هواداری باشگاه‌هایی مانند منچسترسیتی، یوونتوس، آس میلان و … شد؛ فن توکن چیلیز بود. چیلیز به‌عنوان اولین فن توکن پیشرو در زمینه سرگرمی و ورزشی شناخته شده است. فن توکن چیلیز تا امروز توانسته جز محبوب‌ترین فن توکن‌ها باشد و بلاک‌چین مخصوص خود را دارد. این توکن هواداری پلتفرم SOCIOS.COM را که یک پلتفرم محبوب برای باشگاه‌ها است را توسعه داد.

فن توکن چیلیز

توکن هواداری چیلیز که به شکل اختصاری CHZ شناخته می‌شود در شبکه اتریوم وجود دارد. از شبکه اتریوم برای تولید FAN TOKENهای جدیدی استفاده می‌شود. میزبان برگزاری رویدادهایی که به فن توکن‌ها ارتباط دارد پلتفرم SOCIOS است. عرضه فن توکن یک رویداد است که در آن هر رمزارز بعد از مشخص‌شدن قیمتش و قبل از ارائه به بازار به مدت محدودی به هواداران آن تیم به فروش می‌رسد.

فن توکن باشگاه بارسلونا

فن توکن باشگاه بارسلونا که با نماد BAR شناخته می‌شود رمزارزی است که برای معاملات و استیکینگ نیز مورد استفاده قرار می گیرد. طبق تحقیقات انجام شده میزان ارائه این ارز به بازار از 39.000.000 حدود 2.000.000 در گردش است.

فن توکن باشگاه پاری‌سن‌ژرمن

توکن هواداری باری سن ژرمن با نماد PSG شناخته می‌شود. این توکن امکان تماشای رایگان بازی را به دارندگان آن می‌دهد و همچنین امکان دریافت محصولات و پیراهن امضا شده از اعضای تیم را به دارندگان این ارز می‌دهد. مقدار عرضه این ارز هواداری 20 میلیون توکن بوده که بیش از 3 میلیون آن در گردش است.

فن توکن منچسترسیتی

افراد دارای توکن هواداری این تیم از تخفیفات کالاهای این تیم بهره‌مند شده و همچنین می‌توانند در نظرسنجی‌هایی که در طول فصل‌های مختلف انجام می‌شود شرکت کنند. عرضه این ارز نیز 20 میلیون توکن بوده که بیش از 3 میلیون توکن آن در گردش است.

فن توکن آس میلان

توکن طرف‌داری آ س میلان که با نماد ACM شناخته می‌شود اجازه حضور در جایگاه ویژه ورزشگاه را به هواداران این تیم می‌دهد. همچنین امکان داشتن بلیط رایگان و استفاده از خدمات و محصولات باشگاه نیز دیگر مزایای این توکن هواداری است. عرضه این ارز 20 میلیون بوده که بیش از 3 میلیون آن تاکنون در گردش است.

 فن توکن‌ها را از کجا بخریم؟

فن توکن‌ها نیز مانند تمامی ارزهای دیجیتال قابل‌خرید از صرافی‌ها هستند و اگر فردی قصد خرید توکن‌های طرف‌داری از شبکه چیلیز را داشته باشد باید در ابتدا این رمزارز را خریداری کند. برای خرید یا فروش فن توکن افراد می‌توانند از سایت Socios.com استفاده کنند. صرافی‌های مختلفی مانند بایننس، دکس گورو و پنکیک سواپ وجود دارد که افراد می‌توانند به کمک آن رمزارزهای هواداری خریداری کنند.

آیا fan tokenهای بایننس NFT هستند؟

فن توکن‌های بایننس با NFTها کاملاً متفاوت هستند. ان اف تی ها از آیتم‌هایی هستند که فقط یکبار تولید می‌شوند؛ تیمی که فن توکن بایننس را دارد امکان تولید NFT نیز دارد. FAN TOKEN بایننس قابلیت تعویض با توکن‌های دیگر را دارد مانند تعویض یک اسکناس 1000 تومانی با اسکناس 1000 تومانی دیگر همچنین برای برخی از توکن‌های هواداری این امکان وجود دارد.

یکی از ویژگی‌های فن توکن‌ها قابلیت تعویض‌پذیری آنها است. دارندگان FAN TOKEN می‌توانند آن را با امتیازهای VIP، کالاهای مارک‌دار و.. مبادله کنند؛ می‌توان گفت این مورد مانند پول فیات است با این تفاوت که امتیازات پیشنهادی را با فیات خریداری می‌کنید. FAN TOKEN به‌عنوان یک راه ارتباطی قوی بین سرسخت‌ترین وفاداران و هواداران و تیم عمل می‌کند همچنین به تقویت ارتباط با علاقه‌مندان به تیم نیز کمک می‌کند.

آینده فن توکن‌ها چه می‌شود؟

فن توکن‌ها مانند کریپتوها و سایر رمزارزها نوساناتی را دارند. تغییر قیمت هر رمزارز باتوجه‌به شرایط و همچنین عرضه و تقاضای آن تغییر می‌کند. همچنین گفته می‌شود فعالیت‌ها و برنامه‌های تیم می‌تواند بر روی قیمت هر توکن طرف‌داری نیز تأثیر داشته باشد. باتوجه به اینکه ارزش و قیمت این توکن‌ها بر اساس رفتار، احساسات و تعامل تیم است، بدیهی است که افرادی که این توکن‌ها را خریداری می‌کنند به علت وفاداری و علاقه شخصی آنها است و با دید سرمایه‌گذاری اصولاً افراد وارد این موضوع نمی‌شوند.

بهتر است قبل از هر سرمایه‌گذاری راهکارهای ارائه شده و ارزش سرمایه‌گذاری را برسی کنید سپس اقدام به سرمایه‌گذاری کنید. به‌صورت خلاصه و کلی می‌توان گفت توکن‌های هواداری قبل از اینکه از دید سرمایه‌گذاری بررسی شوند، به‌عنوان سرگرمی برای اثبات تعهد، وفاداری و علاقه به تیم و باشگاه موردعلاقه است.

سخن آخر

در نی بخش به بررسی FAN TOKEN، کاربرد، ویژگی‌های آن و… پرداختیم. اگر قصد سرمایه‌گذاری در بورس دارید بهتر است به فن توکن‌ها با دید سرمایه نگاه نکنید؛ این رمزارز باهدف اثبات تعهد و وفاداری به تیم و باشگاه انتخابی طراحی شده است و به‌اندازه‌ای که افراد برای تیم انتخابی ارزش قائل هستند این ارز نیز ارزش دارد. این توکن‌ها توسط هواداران و طرف‌داران یک تیم و ارائه‌کنندگان آن ارز به‌عنوان یک ارز محلی و مخصوص استفاده می‌شود.

با همه این مواردی توکن‌های طرف‌داری نیز مانند تمامی رمزارزها می‌توانند به‌صورت آزادانه در صرافی‌ها فهرست شده و معامله شوند. یکی از مهم‌ترین مواردی که باید در نظر گرفت این است که این ارز نیز مانند تمامی ارزها دارای نوساناتی است که زمان خریدوفروش باید به آنها توجه کرد؛ همچنین باید قبل از تصمیم‌گیری برای انجام هر کاری تمامی موارد را بررسی کنید. خوشحال می‌شویم اگر نظرات و پیشنهادات خود را با ما و دیگر همراهان در میان بگذارید.