افراد باهوش همیشه و در هر زمان از احترام بیشتری نسبت به دیگران برخوردار بوده‌اند و عموماً در کارهایشان موفق‌تر از دیگران ظاهر می‌شوند. شاید شما خود را فرد متوسطی فرض می‌کنید و همواره دلتان خواسته باشد که جزو نوابغ به حساب بیایید، اما بهتر است بدانید که هر انسانی دارای هوش ذاتی منحصر به خود است و هر فردی در زمینه‌ایی خاص استعداد دارد. استعداد هر شخص وابسته به هوش‌های مختلفی است که دکتر هاوارد گاردنر از آن‌ها به «هوش چندگانه» یاد می‌کند. شما هم ممکن است باهوش باشید ولی از این موضوع بی‌خبرید. دانشمندان عده‌ای از افراد باهوش را مورد بررسی قرار داده‌اند و در این میان به ویژگی‌های مشترک بین آن‌ها دست یافته‌اند. در ادامه ویژگی‌های مشترک بین افراد باهوش را نام می‌بریم. اگر شما هم فکر می‌کنید باهوش هستید، نشانه‌های زیر را در خودتان جستجو و پیدا کنید.

ویژگی‌های افراد باهوش

 1. شما فرزند ارشد خانواده هستید

بر اساس تحقیقات دانشمندان کودکان اول هر خانواده نمرات  IQ بالاتری نسبت به سایر فرزندان خانواده دارند. این تحقیقات که بر روی 5000 کودک از بدو تولد تا 14 سالگی صورت گرفته است،  نشان می‌دهد که مهارت خواندن، قدرت تطبیق عبارات و حافظه به خاطر سپاری تصاویر در فرزندان اول خانواده‌ها به مراتب بیشتر از خواهران  و برادران‌شان است . علاوه بر این فرزندان اول خانواده وظایف بیشتری را نسبت به سایرین تقبل می‌کنند  و این امر به  افزایش مهارت‌های فکری آن‌ها کمک شایانی می‌کند. 

 1. شما شب زنده‌دار هستید

توانایی کار تا دیر وقت امری ذاتی نیست و شخصی که تا دیر وقت بیدار است در اصل در تلاش است که محدودیت‌های مرتبط با توانایی‌اش را تغییر دهد. این بدان معناست که، کسانی که شب زنده‌دار هستند در اصل می‌توانند ریتم ساعت بدن را نادیده بگیرند و دانشمندان این موضوع را یکی از نشانه‌های هوش می‌دانند. محققان با مطالعه بر روی  بیش از 20000  شرکت کننده، به مدت هشت سال، متوجه این مطلب شدند که افراد با IQ  بالا نسبت به سایر افراد بیشتر بیدار می‌مانند. البته لازم به ذکر است که معمولاً هر شخصی در شبانه روز حداقل به  7 الی 8  ساعت خواب نیاز دارد، تا انرژی لازم فکری و بدنی را برای فعالیت روزانه به دست آورد.

 1. شما تنهایی را دوست دارید

اگر شما با تنهایی خودتان حالتان خوب است و این تنهایی باعث نگرانی شما نمی‌شود شما شخصی هستید که تنهایی‌تان پرباراست و توانایی این را دارید که هوشمندانه‌تر این اوقات را مدیریت کنید. محققان انگلیسی با مطالعه بر‌ روی 15000 فرد بزرگسال دریافتند؛ آن‌هایی که از سطح بالای IQ برخوردارند کمتر از سایرین در مکان‌های شلوغ رفت و آمد و زندگی می‌کنند. از طرف دیگر افراد باهوش می‌توانند خود را سریعاً با جامعه‌ی در حال تغییر وفق دهند.

نکته دیگر این که اگر در تنهایی‌تان با خودتان صحبت می‌کنید، این یکی از علائم هوش بالاست. کسانی که فکرشان را با صدای بلند تکرار می‌کنند در واقع در حال تقویت مغز خود هستند.

 1. شما طنز را دوست دارید و شوخ طبع هستید

این بار دانشمندان اتریشی با مطالعه بر روی 150 شرکت کننده و بررسی هوش کلامی و غیر کلامی آن‌ها دریافتند افرادی که حس طنز دارند و جوک‌های عامیانه را ترجیح می‌دهند از سطح بالایی از هوش برخوردارند. زیرا این اشخاص برای درک و تفسیر و بیان جوک‌های عامیانه و پیچیده‌ باید از عضلات ذهنی خود استفاده کنند و به تعبیری از این عضلات کار بکشند و این به تقویت هوش‌شان کمک می‌کند.

 1. شما لاغر اندام و قد بلند هستید

هرچه دور کمر افراد بیشتر باشد، توانایی‌ شناختی آن‌ها کم‌تر است شاید به همین دلیل است که کودکان لاغرتر، درس خوان‌تر هستند. علاوه بر لاغری، دانشمندان دانشگاه پریستون با تحقیقاتی که در سال ۲۰۰۶ انجام دادند به این مطلب پی بردند که توانایی یادگیری کودکان بلند قد بهتر از همسالان کوتاه قد خود است و در آینده نیز از تمکن مالی بیشتری برخوردار می‌شوند.

 1. شما چپ دست هستید

تفسیرها و مطالعات نشان داده که افراد چپ دست دارای تفکرات واگرا هستند، این نوع تفکرات با خلاقیت همراه است و به همین دلیل برای حل امور مشکل استفاده می‌شود. در تحقیقات دیگری مشخص شد اکثر خلافکار‌ها چپ دست هستند زیرا افراد چپ دست اغلب خلاق‌ترند و بهتر از راست دستان می‌دانند چگونه راه فرار را در موقعیت‌های دشوار پیدا کنند.

[su_note]بیشتر بخوانید: مهارت تفکر خلاق چیست؟[/su_note]

 1. شما اغلب نگران هستید

طبق مطالعات مشخص شد افرادی که دائماً نگران مسائل هستند دارای IQ بالاتری نسبت به افراد بیخیال هستند زیرا افراد نگران، همواره به عواقب احتمالی کارها و عملکردشان فکر می‌کنند.

 1. شما دائما کنجکاو هستید

از ویژگی‌های برتر افراد باهوش، حس کنجکاوی آن‌هاست زیرا همواره در تلاش برای کشف تازه‌ها هستند. اکثر دانشمندان و محققان در طول تاریخ از خصیصه کنجکاوی برخوردار بودند و برای ارضای این حس دائماً در حال یادگیری و کشف ناشناخته‌ها بودند و هستند. کسانی که هوش بالاتری دارند شبیه کودکانی که به دنبال کشف دنیای بزرگسالان هستند عمل می‌کنند.

 1. شما قبول می کنید چیزهای زیادی هست ،که نمی دانید

اگر اعتراف می‌کنید که چیزی را نمی‌دانید ضعیف نیستید، بلکه باهوش هستید. افرادی که تظاهر می‌کنند همه چیز را می‌دانند به دنبال یادگیری چیز جدیدی نیستند، این افراد اگر پرسش‌هایی در سرشان باشد هم در پی یافتن جواب نمی‌روند و از سوال کردن واهمه‌ دارند، زیرا خودخواه هستند و با غرور رفتار می‌کنند.

این رفتار نشانه هوش پایین آن‌هاست. فرد باهوش کاستی خود را می‌بیند و می‌پذیرند و برای رفع آن به سمت یادگیری گام برمی‌دارد.

 1. شما جملات دیگران را کامل می کنید

اگر به راحتی می‌توانید دنیای دیگران را درک کنید و با آن‌ها همسو شوید، نشانه آن است که مطمئناً شما باهوش هستید. افرادی که در ارتباط برقرار کردن با دیگران مشکلی ندارند و کاملاً حدس می‌زنند و درک می‌کنند که دیگران چه احساسی دارند، هوشمند هستند زیرا که همسویی و هماهنگی با احساسات و بیانات دیگران به آن‌ها این امکان را می‌دهد که جهان را از دیدگاه افراد دیگر ببینید.

 1. شما بر روی خود کنترل خوبی دارید

افراد هوشمند می‌توانند هیجانات خود را مهار کنند و خود کنترل‌گر هستند. تحقیقات نشان داده کسانی که تمایل دارند کنترل خود را به شدت حفظ کنند و در تصمیم گیری‌ها و یا در زمان رویداد اتفاقات تحریک کننده مقاوم هستند، افراد باهوش‌تری هستند. این افراد در برابر هیجانات خیلی سریع واکنش‌های عصبی و احساسی از خود بروز نمی دهند و  پیش از آنکه دست به کاری بزنند، به عواقب آن فکر می‌کنند.

 1. شما شکلات دوست دارید

اطلاعات به دست آمده نشان می‌دهد که ارتباطی قوی بین قدرت مغز و شکلات وجود دارد. شکلات دارای ترکیبات فلاونول است که بسیار در  بهبود عملکرد شناختی موثر است. محققان ایتالیایی با توجه به نتیجه  آزمونی دریافتند که خوردن شکلات باعث افزایش نمرات شرکت کنندگان شده است و تأثیر مثبتی بر نتیجه آزمون آن‌ها داشته است. افرادی که روزانه مقدار کمی شکلات می‌خورند در بلند مدت عملکرد شناختی‌شان افزایش پیدا می‌کند و افراد باهوش‌تری هستند.

 1. شما نمی توانید سر و صدای محیط را تحمل کنید

 افراد مهمی چون فرانتس کافکا، چارلز داروین و آنتون چخوف اصرار داشتند که در سکوت مطلق کار کنند. اگر شما هم نمی‌توانید صداهایی مانند بلند صحبت کردن، حرکت دادن پاها، جویدن مدام یا تایپ کردن را تحمل کنید این نشانه هوش شماست.

 1. شما می توانید بین موضوعات به ظاهر غیر مرتبط ارتباط برقرار کنید

افراد باهوش به راحتی می‌توانید الگوهایی را که دیگران قادر به تشخیص آن نیستند پیدا کنند. این امر با قدرت خلاقیت این افراد ارتباط مستقیم دارد. شاید این الگوها توسط افراد عادی هم شناخته شوند اما تفاوت در این است که افراد باهوش آنها را سریع تر تشخیص می‌دهند و ارزیابی می‌کنند. یک ذهن خلاق به مسائل نگاه سرسری و گذرا ندارد و در پس هر موضوعی به دنبال کشف واقعیت نهفته در آن است.

 1. شما تاثیرپذیرید و راحت حواس‌تان پرت می‌شود

همانطور که گفتیم افراد باهوش به دنبال سکوت می‌گردند حتی کوچکترین صدایی حواس آن‌ها را پرت می‌کند و تمرکزشان را بر هم می‌زند. اگر شما هم با زیرترین صدایی حتی در حین صحبت حواس‌تان پرت می‌شود، به احتمال زیاد باهوش‌تر از بقیه هستید زیرا تمرکز داشتن و حواس جمع ماندن در واقع تحت کنترل درآوردن سطح بالای فعالیت‌های مغزی‌ و نشانه هوشمندی است.

 1. شما زیاد راه می‌روید

شاید تا به حال درباره مزایای پیاده روی بر سلامت جسم مطالب زیادی شنیده باشید اما پیاده روی نه تنها بر جسمتان بلکه بر ذهن شما تاثیرات مثبت فراوانی می گذارد. دانشمندان آمریکایی با مطالعه‌ی آماری به این نتیجه رسیدند که افرادی که زیاد راه می‌روند و کمتر از وسایل نقلیه استفاده‌ می‌کنند نسبت به بقیه باهوش‌ترند.

 1. شما معمولا امروز و فردا می‌کنید

افراد باهوش معمولا تمایل دارند کارهای خود را به تعویق بیندازند. آدام گرانت، نویسنده‌ی آمریکایی می‌گوید: آنهایی که به راحتی بهانه جور می‌کنند تا از انجام کاری طفره بروند، در اصل به دنبال کلید نوآوری هستند زیرا با طفره رفتن و به قول معروف این پا و آن پا کردن، به مغز خود استراحت می‌دهند تا عملکردی نوآورانه‌ای داشته باشد. اغلب دانشمندان طفره‌روندگان قهاری بودند.

 1. شما مدام ذره ذره چیزهایی می‌خورید

طبق نظر دانشمندان افراد باهوش برای آنکه مغزشان آمادگی تجزیه و تحلیل را داشته باشد، عادت دارند مدام چیزی را بجوند و یا مزه مزه کنند. شاید شنیده‌اید که جویدن آدامس، به مدت بیست دقیقه در روز ، فعالیت و تمرکز مغز را بالا می‌برد. اگر عادت به ریزه خوری و آدامس جویدن و… دارید، خبر خوب این است که شما باهوشید.

سخن آخر

هوش عموما ذاتی نیست. همه‌ی افراد از هوش خوبی برخوردارند اما بعضی از افراد هوش بالا تری نسبت به بقیه افراد دارند. افرادی که از هوش بالاتری برخوردارند عموما موفق تر هستند. اگر این ویژگی‌ها را دارید بدنبال تقویت آن باشید تا بتوانید در تمامی مراحل زندگی موفق‌تر از بقیه افراد عمل کنید.