کریپتوکارنسی یا رمزارز، یک ارز دیجیتال است که برای خرج‌کردن به عنوان ارز مبادله‌ای از طریق یک شبکه کامپیوتری طراحی شده است و برای حفظ یا نگهداری آن به هیچ مقام مرکزی و مسئولی مانند دولت یا بانک مرکزی نیازی نیست. سوابق مالکیت رمزارزی هر فرد در یک دفتر کل دیجیتال ذخیره می‌شود، که در واقع یک پایگاه داده کامپیوتری با استفاده از رمزنگاری قوی برای ایمن کردن سوابق تراکنش، کنترل ایجاد رمزارزها یا کوین‌های اضافی و تأیید انتقال مالکیت کوین است. ارزهای رمزنگاری شده علیرغم نامشان، لزوما به معنای سنتی «ارز» کارکردی نداشته، بلکه معمولا و در عمل به عنوان طبقه دارایی مجزایی در نظر گرفته می‌شوند.

رمزارزها امروزه بازار قابل توجهی از خرید و فروش و تبادلات مالی در جهان را از جمله در ایران به خود اختصاص می‌دهند. علاوه بر بیت‌کوین، امروزه رمزارزهای بسیار زیادی روانه بازارهای معاملاتی ارز دیجیتال شده اند و هر کدام دارای ارزش و روش استخراج دیجیتال متفاوتی هستند. شت کوین نوعی از رمزارز است که در واقع دارای ارزشی به مراتب کمتر از بیت کوین بوده و ویژگی‌های خاصی دارد. در این نوشتار به توضیح ماهیت شت کوین، ویژگی‌های این رمزارز، مزایا و معایب معامله شت کوین و همچنین صرافی‌هایی که از آن پشتیبانی می‌کنند پرداخته شده است، و همچنین نحوه تشخیص شت کوین ها و آینده این ارز دیجیتال بررسی شده است.

شت کوین چیست؟

همان طور که اشاره شد، شت کوین ها (Shitcoin) دسته‌ای ار رمزارزها هستند که شامل بیت کوین نمی‌شوند. از منشا زمانی و مکانی واژه شت کوین اطلاعات دقیقی در دست نیست ولی با توجه به نام آن، دلالت بر دسته‌ای از ارزهای دیجیتال دارد که ارزشی ناچیز دارند یا بی‌ارزش‌اند.

در واقع خرید و فروش و سرمایه‌گذاری روی این نوع رمزارزها از الگو و هدف خاصی پیروری نمی‌کند و به همین دلیل بر حسب حدس و گمان ارزش‌گذاری و معامله می‌شوند. شت‌کوین‌ها در واقع دسته‌ای از آلت‌کوین (Altcoin) ها هستند که به عنوان جایگزین (Alternative) بیت‌کوین و پس از آن روانه بازار رمزارزها شده‌اند. شت‌کوین‌ها دسته‌ای از آلت‌کوین‌ها با ارزشی ناچیز هستند؛ به عنوان مثال می‌توان به  Cardano، Dogecoin، SAFEMOON، Pi و Hungry Bear اشاره کرد.

ویژگی‌ های ارز دیجیتال شت‌ کوین

همانند سایر رمزارزها، شت کوین‌ها نیز دارای توسعه‌دهنده‌هایی هستند که این ارزهای دیجیتال را کدگذاری می‌کنند. این رمزارزها دارای ویژگی‌های مختلفی هستند که در ادامه به تعدادی از آن‌ها اشاره شده است.

 • روند دقیقی برای ارزش‌گذاری آن‌ها وجود ندارد. در واقع ارزش‌گذاری این رمزارزها همان طور که اشاره شد بر حسب فرض و گمان است و بنابراین ریسک بالایی دارند.
 • افرادی که شت‌کوین‌ها را کدگذاری کرده و در واقع به عنوان دولوپر (Developer) آن‌ها فعالیت می‌کنند، ناشناس هستند.
 • پروژه‌هایی در در پشت هر کدام از رمزارزهای شت کوین وجود دارند دارای نقدینگی و ارزشی بسیار پایین، و عمدتا به صورت کپی‌شده از سایر پروژه‌های مشابه است.
 • بر خلاف وعده‌های جالبی که به کاربران می‌دهند، روند قیمت‌گذاری و نوسان قیمت شت‌کوین‌ها یا به طور کلی ارزش‌گذاری آن‌ها عملکرد مشخصی ندارد.

مزایای شت کوین

با توجه به ویژگی‌های شت‌کوین‌ها، می‌توان از نقاط ضعف آن به عنوان مزایایی بهره برد. همچنین می‌توان برای خریداری و استخراج تعداد پرشماری از آن‌ها در شبانه‌روز پیش از ارزشگذاری اقدام کرد. همچنین از سایر مزایای شت‌کوین می‌توان به احتمال افزایش ارزش ناگهانی آن اشاره کرد که برای افرادی که تعداد بسیار زیادی از آن را در حساب کاربری خود استخراج یا ذخیره کرده‌اند، می‌تواند سودآور و وسوسه‌انگیز باشد.

معایب شت کوین

با توجه به مواردی که به عنوان ویژگی‌های شت‌کوین‌ها معرفی شده اند، خرید و فروش هر رمزارزی که مبنای تحلیلی مناسبی برای قیمت‌گذاری و ارزش‌گذاری نداشته باشد، منطقی نیست و اگرچه ممکن است با افزایش قیمت لحظه‌ای سبب سوددهی به خریداران و معامله‌گران (Traders) رمزارزها شود، امکان رخداد معکوس آن یعنی کاهش قیمت ناگهانی بدون هیچ قاعده و قانونی نیز وجود دارد. همچنین ممکن است صرافی‌هایی که به طور فعلی از تعدادی از این شت‌کوین‌ها پشتیبانی می‌کنند در آینده با آن‌ها قطع همکاری کنند یا در حالت کلی در هنگام خریداری یا استخراج شت‌کوین‌ها کلاهبرداری صورت گیرد.

صرافی‌ های پشتیبانی کننده از شت کوین

پیش از معرفی صرافی‌هایی که معامله شت‌کوین انجام می‌دهند، باید به خاطر داشت که ثبت نام و احراز هویت برای تمامی صرافی‌های داخلی و خارجی مورد نیاز و ضروری است. همچنین دانستن این نکته که لزوما تمامی صرافی‌های رمزارزها از شت‌کوین‌ها پشتیبانی نمی‌کنند و به علاوه، با توجه به وجود بیش از 5000 شت کوین امکان افزودن همه آن‌ها به ردیف رمزارزهای معامله‌ای صرافی‌های ارز دیجیتال وجود ندارد مهم است.

در ادامه تعدادی از صرافی‌هایی که از شت‌کوین‌ها پشتیبانی می‌کنند معرفی شده‌اند.

صرافی‌های ایرانی:

 • -صرافی نوبیتکس

 • -صرافی دیجی ریال

 • -صرافی رمزینکس

صرافی‌های خارجی:

 • -صرافی غیر متمرکز پنکیک سواپ (pancakeswap)

 • صرافی غیر متمرکز یونی سواپ (Uniswap)

 • -صرافی بایننس (Binance)

 • -صرافی کوینکس (Coinex)

 • -صرافی بیت مارت (BitMart)

 • -صرافی بایننس (Binance)

همچنین معروف‌ترین کیف پول‌های ارزدیجیتال که برای ذخیره انواع شت‌کوین‌ها در دسترس معامله‌گران هستند عبارت اند از:

 • Ledger Nano S
 • Ledger Nano X
 • Trezor One
 • Trust Wallet
 • Jaxx Liberty

خرید شت کوین

 با توجه به موارد یادشده و روی‌آوردن معامله‌گران به خرید انواع رمزارزهای متفاوت با بیت‌کوین، خرید و فروش شت‌کویت فارغ از ریسک و نامشخص بودن روند ارزش‌گذاری آن‌ها بسیار رایج و معمول است. به علاوه، در زمان عرضه و آغاز استخراج آن‌ها، دارای قیمتی بسیار پایین هستند که همین امر استقبال تریدرها را به این نوع رمزارزها بیشتر خواهد کرد.

همان طور که اشاره شد، برای خرید هر گونه ارز دیجیتال یا معامله آن از طریق صرافی نیاز به احراز هویت کاربران و تریدرها بوده و با ایجاد حساب کاربری و شارژ حساب خود می‌توان انواع رمزارزها از جمله شت‌کوین‌ها را خریداری نمود. باید توجه داشت که پیش از ثبت نام در صرافی و احراز هویت، نوع ارزهایی که هر کدام از آن‌ها برای خرید و فروش پشتیبانی می‌کنند بسیار مهم است و باید درباره آن اطلاعات کسب کرد.

از عوامل مختلفی که بر قیمت و ارزش شت‌کوین‌ها اثر می‌گذارند می‌توان به خرید بسیار بالای انواع این ارزهای دیجیتال توسط معامله‌گران در آغاز عرضه اشاره کرد که همین امر سبب افزایش ناگهانی قیمت و ارزش آ‌ن‌ها خواهد شد. در سوی مقابل معامله‌گرانی که تعداد کمتری از این رمزارزها را خریداری کرده‌اند یا پیگیر نوسانات لحظه‌ای آن‌ها نیستند ممکن است با کاهش ارزش پول دیجیتال خود مواجه شوند و به همین دلیل نیاز به پیگیری لحظه‌ای قیمت و ادام به خرید و فروش برخط آن‌ها در صرافی‌های مجاز توسط کاربران و معامله‌گران است. به استراتژی خرید ناگهانی و افزایش قیمت شت کوین‌ها پس از خرید حجم زیادی از آن‌ها توسط معامله‌گرانی مشخص در هر جای دنیا، استراتژی Pump and Dump گفته می‌شود که می‌تواند سود هنگفتی را نصیب معامله‌گران این ارزهای دیجیتال کند.

آینده ارز دیجیتال شت کوین

همان طور که اشاره شد به دلیل اینکه ارزشگذاری شت‌کوین‌ها بر اساس حد و گمان صورت می‌گیرد، این رمزارزها برای سرمایه‌گذاری طولانی‌مدت مناسب نیستند. همچنین به توجه به معایب سرمایه‌گذاری در خرید و فروش شت‌کوین می‌توان آن‌ها را در قیمت‌های بسیار پایین و در حجم زیاد خریداری کرد و سپس در قیمت‌های بالا به فروش رساند که می‌تواند برای معامله‌گرانی که توان خرید حجم زیادی از آن‌ها را دارند کاربردی باشد.

همچنین شت‌کوین‌هایی که نام برده شدند به همراه صدها نوع شت کوین که هنوز نامگذاری و توسعه داده نشده اند می‌توانند در کنار بیت کوین به عنوان پول خرد مبادله‌ای روزمره در انواع صرافی‌های ارزهای دیجیتال خرج شده و با نوسانات زیاد خود سبب سوددهی به معامله‌گران حرفه‌ای ارز دیجیتال شوند.

باید به خاطر داشت که سرمایه‌گذارانی که در توسعه شت‌کوین‌ها همکاری می‌کنند کمتر از 300 نفر و همچنین دارای نقدینگی کمی هستند و به همین دلیل، این ارزها برای سرمایه‌گذاری بلندمدت مناسب نیستند.

چگونه شت کوین ها را تشخیص بدهیم؟

با توجه به موارد مطرح‌شده در این نوشتار، می‌توان نتیجه گرفت که ارزش شت‌کوین‌ها مشابه با بیت‌کوین یا سایر رمزارزها بر حسب ارزش ذاتی آن‌ها نیست و ممکن است طبق نیاز بازار و نظام عرضه و تقاضا ارزش‌گذاری شوند. همانند بیت‌کوین، هجوم سرمایه‌گذاران و معامله‌گرانی که به یک باره تعدای قابل توجهی از توکن‌های انواع ارزهای دیجیتال را خریداری می‌کنند می‌تواند سبب افزایش ناگهانی قیمت شت‌کوین‌ها شود که سود بالایی را برای آن‌ها به ارمغان خواهد آورد.

با جست‌وجویی ساده در اینترنت می‌توان از اعتبار یک رمزارز اطمینان یافت. جهت شناسایی انواع شت‌کوین‌هایی که معتبر و قابل معامله هستند می‌توان به تارگاه اینترنتی deadcoins.com مراجعه کرد و از اعتبار این رمزارزها یا منقضی شدن آن‌ها اطلاع یافت.

سخن آخر

با توجه به نیاز بازار رمزارزها به انواع سرمایه‌گذاری‌های خرد و کلان و روی ‌آوردن معامله‌گران به خرید و سود هر چه بیشتر انواع ارزهای دیجیتال، بسیاری از شت‌کوین‌هایی که تا به امروز توسعه داده شده‌اند همچنان علی‌رغم نوسان بالا در قیمت و عدم اطمینان در سرمایه‌گذاری، پرطرفدار هستند و توسط بسیاری از تریدرها در حجم بسیار بالا معامله می‌شوند. همچنین با توجه به وجود امکان کلاه‌برداری و نبود قانون مشخصی در بازار معامله ارزهای دیجیتال، امکان سوء استفاده در خرید و فروش انواع شت کوین و معرفی هر کدام از آن‌ها به عنوان نسل جدیدی از بیت‌کوین بسیار رایج است و معامله‌گران باید با آگهی و مطالعه درباره انواع این ارزهای دیجیتال اقدام به پرداخت ارز و خرید آن‌ها کنند.