سرمایه‌گذاری در بورس قدمت طولانی دارد و از دیرباز مورد توجه کسانی قرار داشته است که به ویژه از هوش مالی بالایی برخوردار بوده‌اند (برای بالا بردن هوش مالی کلیک کنید). اما این روزها که بازار ارزهای دیجیتال بسیار داغ است و در کنار دیگر بازارهای مالی مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار گرفته‌اند، یکی از سوالات اصلی بازار سرمایه این است که کدام یک از این بازارها انتخاب بهتری محسوب می‌شوند؟ در این مطلب به این موضوع می‌پردازیم و ضمن معرفی مزایا و معایب هر یک از آن‌ها، به شما می‌گوییم که سرمایه‌گذاری در بورس بهتر است یا ارز دیجیتال؟

سرمایه گذاری در بورس بهتر است یا ارز دیجیتال؟

هر دو بازار ارزهای دیجیتال و بورس ویژگی‌های خاص خود را دارند و سرمایه‌گذاری در هر یک از این بازارها با مزایا و معایبی برای سرمایه‌گذاران همراه است. آن‌چه در این میان اهمیت دارد، شناخت این مزایا و معایب و سرمایه‌گذاری در هر یک از این بازارها با آگاهی کامل و مناسب است.

در ادامه از جنبه‌های مختلف به بررسی هر یک از این دو بازار می‌پردازیم و سپس در پایان دوباره به سوال اصلی این مقاله برمی‌گردیم یعنی سرمایه‌گذاری در بورس بهتر است یا ارز دیجیتال؟

ریسک

یکی از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند در انتخاب یکی از دو بازار ارز دیجیتال و بورس برای سرمایه‌گذاری موثر باشد، میزان ریسک این دو بازار است. همه بازارهای مالی با ریسک و خطر کاهش سرمایه همراه هستند اما به نظر می‌رسد در بازار ارزهای دیجیتال ریسک بیشتری را باید تحمل کرد.

این بازار به صورت شبانه روزی فعالیت می‌کند و ممکن است در بازه زمانی خیلی کوتاه با نوسانات شدید قیمت مواجه شود و با توجه به اینکه برای ارزهای دیجیتال نرخ مصوبی هم وجود ندارد، ریسک سرمایه‌گذاری در این بازار بالاتر هم می‌رود. بنابراین ارزهای دیجیتال گزینه خوبی برای افرادی که ریسک‌پذیری بالایی ندارند و ترجیح می‌دهند سرمایه‌گذاری امن‌تر و مطمئن‌تری را تجربه کنند، محسوب نمی‌شوند.

در بازار بورس هم امکان کاهش یا از دست دادن سرمایه وجود دارد، اما در این بازار افراد با ویژگی‌های شخصیتی و میزان ریسک‌پذیری متفاوت گزینه‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاری در اختیار دارند و حتی اگر شما علاقه‌ای به انجام هیچ نوع ریسکی در بازار سرمایه نداشته باشید هم می‌توانید با انتخاب صندوق‌های با درآمد ثابت یک سرمایه‌گذاری با حاشیه امنیت بسیار بالا را تجربه کنید. چنین امکانی در بازار ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاران فراهم نشده است.

دامنه نوسان

در بورس ایران محدودیت نوسان قیمت 3 تا 5 درصد در خرید و فروش سهام وجود دارد اما در بازار ارزهای دیجیتال این محدودیت نیست. این موضوع سرمایه‌گذاری در این بازار را با سود بیشتری همراه می‌کند اما ریسک سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال را هم بسیار بالا می‌برد و به همین دلیل باید با احتیاط بیشتری وارد این بازار شد.

برای نمونه قیمت بیت کوین که در دسامبر ۲۰۱۷ به بیش از ۲۰۰۰۰ دلار رسیده بود، در در مارس ۲۰۱۸ به ۸۵۰۰ دلار کاهش پیدا کرد. بنابراین برای سرمایه‌گذاری در این بازار باید محتاطانه‌تر قدم برداشت.

ساعات کار

ساعات کار بازارهای بورس در دنیا کاملا مشخص است و معامله‌گران در این ساعات به خرید و فروش سهام و انجام معاملات در این بازار مشغولند و می‌توانند نوسانات بازار را نیز در این ساعات دنبال کنند.

بازار ارزهای دیجیتال بازاری شبانه‌روزی است و در هر ثانیه‌ای از شبانه‌روز امکان معامله در آن وجود دارد. این مسئله برای این بازار هم مزیت محسوب می‌شود و هم نوسان قیمت را در این بازار بالاتر می‌برد و از این نظر ریسک سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال را افزایش می‌دهد.

در ایران ساعت رسمی بورس همه روزه به غیر از روزهای تعطیل این بازار یعنی روزهای پنجشنبه و جمعه از ساعت 9 صبح تا 12:30 ظهر است.

قانونی بودن

خرید و فروش ارزهای دیجیتال در مجموع غیرقانونی نیست اما مشکلات مربوط به قوانین و مقررات یکی دیگر از عواملی است که سرمایه‌گذاران بازار ارزهای دیجیتال باید به آن دقت کنند. در مقابل بورس بازاری کاملا قانونی است، قوانین و مقررات شفاف و مشخصی دارد و تخلف از قوانین این بازار قابل پیگرد است. از این نظر نیز بورس بازار مطمئن‌تری برای یک سرمایه‌گذاری آرام و بدون دغدغه به نظر می‌رسد.

[su_note]بیشتر بخوانید: بهترین سرمایه گذاری در زمان تورم[/su_note]

تاثیر اخبار و تحلیل‌ها

اخبار و رویدادها در بازار بورس اثرگذاری بسیار بیشتری نسبت به بازار ارزهای دیجیتال دارند. در واقع در بازار ارزهای دیجیتال این تنها اصول تحلیل تکنیکال و بنیادی است که سرمایه‌گذاران باید بر آن تکیه کنند و اخبار و اطلاعات شرکت‌ها و … تاثیری بر این بازار ندارند.

دیگر مزایا و معیاب سرمایه‌گذاری در بورس و ارز دیجیتال

یکی از مهم‌ترین مزایای سرمایه‌گذاری در بورس، قابلیت سرمایه‌گذاری با سرمایه‌های اندک است. در این بازار شما می‌توانید در بستری قانونی و با توجه به میزان ریسک‌پذیری خود گزینه مناسب سرمایه‌گذاری را پیدا کنید و با مدیریت مناسب دارایی‌تان در این بازار، بورس را به جریان دوم درآمد خود تبدیل کنید.

وجود محدوده نوسان قیمت و  وجود زمان خاص برای انجام معاملات از جمله محدودیت‌های این بازار نسبت به بازار ارزهای دیجیتال به شمار می‌روند.

در بازار ارز دیجیتال اما محدودیت نوسان قیمت وجود ندارد و این بازار به صورت 24 ساعته فعال است. کارمزد انجام معاملات در این بازار نیز خیلی بالا نیست. شروع کار در بازار ارزهای دیجیتال هم بسیار ساده و آسان است. دو طرفه بودن و وجود اهرم‌ها از دیگر مزایای سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال به شمار می‌رود. اما نبود قوانین و مقررات شفاف در زمینه ارزهای دیجیتال، وجود ریسک بالا در این بازار و همچنین امکان هک شدن کیف پول و اتفاقاتی از این دست نیز از معایب سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال به شمار می‌روند.

[su_note]بیشتر بخوانید: بهترین و پرسودترین سرمایه گذاری در ایران در سال ۲۰۲۱ چیست؟[/su_note]

بورس نیاز به تخصص بیشتری دارد یا ارزهای دیجیتال؟

یکی از مهم‌ترین سوالات سرمایه‌گذاران این دو بازار به ویژه کسانی که به تازگی قصد ورود به آن‌ها را دارند این است که حضور در بورس نیاز به تخصص بیشتری دارد یا ارز دیجیتال؟ در جواب باید گفت برای حضور در هر دو این بازارها باید تخصص لازم را کسب کنید و سپس به انجام معاملات در آن‌ها بپردازید. اما برای یک سرمایه‌گذار مبتدی که به تازگی قصد دارد کار خود را آغاز کند، بورس بازار ساده‌تری برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود.

بازار ارزهای دیجیتال با توجه به جدید بودن آن‌ها برای این افراد ممکن است کمی گیج‌کننده باشند. بنابراین اگر به تازگی قصد ورود به بازار سرمایه را دارید و دانش زیادی هم از اصول تحلیل تکنیکال و بنیادی بازارهای مالی ندارید، بورس بازار مناسب‌تری برای شما به نظر می‌رسد.

به ویژه این‌که در این بازار ابزارهایی هم برای سرمایه‌گذاری غیرمستقیم وجود دارند که به یاری افرادی می‌آیند که دانش یا فرصت کافی برای حضور در بورس را ندارند. ابزارهایی مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری که با استفاده از آن‌ها شما می‌توانید مدیریت سرمایه‌تان را به دست افراد حرفه‌ای و متخصص در زمینه بورس و بازار سرمایه بسپارید و سرمایه‌گذاری مطمئن‌تر و امن‌تری را تجربه کنید.

سرمایه گذاری در بورس بهتر است یا ارز دیجیتال؟

می‌رسیم به سوال اصلی مقاله یعنی سرمایه‌گذاری در بورس بهتر است یا ارز دیجیتال؟ سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال با محدودیت‌هایی مانند وجود محدوده نوسان قیمت یا وجود ساعات معاملات مواجه نیست اما ریسک سرمایه‌گذاری در این بازار بسیار بالا است و به نظر نمی رسد این بازار گزینه‌ای خوب برای یک سرمایه‌گذاری مطمئن  و امن به ویژه برای بازنشستگی و به عنوان مکمل جریان درآمد شما باشد. بورس از این نظر به ویژه با وجود پشتوانه‌های قانونی بازار مطمئن‌تری برای سرمایه‌گذاری به شمار می‌رود.

 

سخن آخر

در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری در بازارهای مختلف مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. یکی از دغدغه‌های سرمایه‌گذاران انتخاب بازار مناسب برای این منظور است. از جمله این بازارها می‌توان به بورس و بازار ارزهای دیجیتال اشاره کرد که این سوال را برای سرمایه‌گذاران ایجاد کرده‌اند که سرمایه گذاری در بورس بهتر است یا ارز دیجیتال؟ در این مقاله مزایا و معایب هر یک از این بازارها را بررسی کردیم و به نتیجه رسیدیم برای یک سرمایه‌گذاری مطمئن با ریسک کمتر بورس بازار مناسب‌تری محسوب می‌شود.