خودسازی و توسعه کسب‌وکار دو اصل مهم در زندگی هستند که با دانستن قواعد ‌و مصادیق آن، می‌توان تغییر فوق‌العاده‌ای در زندگی ایجاد کرد.

یکی از بهترین آثاری که می‌توان با مطالعه‌ی آن انقلابی در حوزه‌های نامبرده در زندگی ایجاد کرد، کتاب شیب (کتاب دره موفقیت) اثر ست گادین است. اگر مایل به پیشرفت هستید یا می‌خواهید پیشرفت خود را تسریع ببخشید، به جای درستی آمده‌اید.

مقدمه‌ای بر ‌کتاب شیب (کتاب دره موفقیت)

 شیب، اثر ست گادین یا ست گودین | Seth Godin نویسنده‌ی برتر آمریکایی تبار، یک شاهکار در حوزه خودسازی، پیشرفت و موفقیت در کسب‌وکار است. این اثر در سال 2007 منتشر شد و علی‌رغم ۸۸ صفحه‌ای که داشت، طی چندین روز در دسته‌ی داغ‌ترین کتاب‌ها قرار گرفت.

این کتاب می‌خواهد بگوید؛ آنچه فوق ستاره‌ها را از دیگران جدا می‌کند، این است که آن‌ها می‌توانند به سرعت از موارد بی‌اهمیت بگریزند و تمرکز و انگیزه‌شان را روی چیزی بگذارند که ارزش دارد.

و در فصلی به شما بیآموزد؛ کارتان را ادامه دهید و یا در صورت لزوم شهامت رها کردن آن را نیز پیدا کنید تا بتوانید در زمینه دیگری بهترین باشید.

اما این تمام ماجرا نیست!

این کتاب می‌خواهد با تمام وجود بفهمید که چه چیزی ارزشش را دارد؟ و چه چیزی ارزش تلاش را ندارد؟ و به‌ طور‌ کلی؛ اگر آن ایده ارزشش را دارد، چگونه با قدرت ادامه‌اش دهید. بعد از خواندن این‌ کتاب دیدگاهی خواهید داشت که می‌گوید؛ نباید اجازه دهید هر کس و هر چیزی در مسیر زندگی، کار، روابط و … روی‌تان آن‌قدر اثر بگذارد که شما را از تمرکز بر مسیرتان دور کند. این همان شیبی است که نام کتاب از آن منشا می‌گیرد.

در شیب‌ها و سرازیری‌ها جا نزنید! چون ارزشش را دارد.

[su_note]بیشتر بخوانید: داستان موفقیت آمازون؛ بزرگترین فروشگاه اینترنتی جهان[/su_note]

این کتاب مناسب چه کسانی است؟

وقتی صحبت از ژانر موفقیت و‌ خودساخته‌گی به میان آید، این کتاب به‌درد همه می‌خورد. زیرا مواجه شدن‌ با مسائل تاثیرگذار در هر مرحله از زندگی برای همه‌ رخ می‌دهند و اگر بینش مناسبی در میان نباشد، ممکن است شخص خود را ببازد یا خودش را در وضعیتی که نمی‌خواست ببیند! از این دست موارد حتی در سال ۲۰۲۰ بیشتر هم شده، زیرا چیزی‌ که در شبکه‌های اجتماعی و ارتباطات مجازی به مردم ‌القا می‌شود تاثیر است، شاید اتفاق افتاده باشد که بخواهید بدون‌ دلیل و‌ فقط از تاثیر تصاویر مردم مسیرتان را عوض‌ کنید و از این‌ دست مثال‌ها.

با این حساب چیزی که بیش از اندازه در این شرایط مهم است، داشتن یک راهنمای جامع برای این‌گونه تصمیم‌گیری‌هاست که کتاب شیب (کتاب دره موفقیت) به کمک‌تان می‌آید.

از طرفی ما در مقدمه راجع به پیشرفت شغلی نیز صحبت‌هایی نمودیم که جالب است بدانید، تمام محتوای کتاب تنها بر روی شیب اختصاص داده نشده است و چاشنی‌های انگیزشی به‌مانند سوخت، پتانسیل شخص را جهت ادامه‌ی ‌مسیر درستی که در آن حضور دارد افزایش می‌دهد و شخص به‌کل می‌داند که این مسیری که در آن حضور دارد، بهترین راه است یا غلط پس این اثر را نمی‌توان دست کم‌ گرفت یا برای قشر‌ خاصی مناسب دانست، بلکه برای تمام سنین مفید است.

بررسی ظاهر ‌کتاب شیب

شیب، یک کتاب 88 صفحه‌ای جمع و جور است که با وزن کم و سبک می‌توان آن را به‌خوبی جابه‌جا کرد. ترجمه‌ی کتاب اما، بسیار روان، خوانا و رسا است. عناوین در چند پاراگراف، به صورت مختصر و واقعاً مفید توضیح داده می‌شوند تا که موضوع بعدی شروع می‌شود به طوری که حتی با سرعت متوسط، اگر اشتیاق داشته باشید در مدت چند روز این کتاب را کاملاً مطالعه می‌کنید. و حال به بینش و نگرشی انقلابی و منحصربه‌فرد در رابطه با مسائل خود دست پیدا می‌کنید که واقعا ارزشش را دارد…

فونت و صفحه‌آرایی کتاب هم از طرفی راحتی خواندن را به ارمغان می‌آورد تا بدون‌ حواس‌پرتی به چیزی مطالعه کنید.

جلد اما طراحی مفهومی‌ای دارد، هم ساده و هم مرتبط که در واقع می‌خواهد بگوید دره‌ی طراحی شده مثل یک ‌فیلتر است و اشخاص با پشتکار پاداش بیشتری‌ می‌گیرند.

اگر به پشت جلد کتاب نگاهی بی‌اندازیم، نوشته شده؛

شیب چیست و چند نمونه از تعریف‌های شیب را در آ‌ن‌جا آورده است. که دونمونه از آن را برای شما می‌آوریم:

شیب مسیر ناهمواری است که باید طی کنید تا به هدف بزرگ خود برسید… البته اگر در تعقیب هدف درست هستید.

شیب راهنمایی است برای حرفه‌تان، برنامه ریزی برای آینده شرکت تان، و چه بسا رسیدن به خوشبختی در زندگی تان.

در یک‌ دید کلی می‌توان کتاب شیب را اثری خوش محتوا اما با طراحیِ ساده که البته لازم است توصیف‌ کرد.

بخش‌های جالبی از کتاب

  • دلیل این که اشخاص، کم‌تر به سرسره بازی روی برف می‌روند این است که یادگیری اصول اولیه آن، برای‌شان زجرآور است! و چند روز طول می‌کشد که آن‌ها را یاد بگیرید، راستش در آن چند روز کاملاً نا امید می‌شوند. در اینجا، ول کردن کار، راحت تر از ادامه دادن است. هرچند شجاعانه‌ترین عمل این است که تحمل کنید و تا آخرش بروید و از همه‌ی مزایای کامیابی بهرمند شوید. عاقلانه‌ترین کار این است که حتی زحمت شروع یادگیری این مهارت را به خود ندهید. چون به احتمال زیاد، شیب را تحمل نخواهید کرد. اما احمقانه‌ترین کار این است که آن را شروع کنید، وقت و هزینه‌ی زیادی صرف آن کنید و دقیقاً در میانه شیب آن را ول کنید…!
  • بن‌بست، کسل‌کننده است و پرتگاه برای مدتی هیجان‌انگیز. اما هیچ‌کدام از آن‌ها شما را از شیب بیرون نمی‌آورند و نتیجه‌ی هر دو، شکست است.»
  • در دنیا، بهترین بودن یعنی انجام کارهای سخت و ول کردن کارهای معمولی.

نویسنده‌ی شیب

ست گادین یک نویسنده‌ی آمریکایی‌ست که متولد 1960 میلادی است، ست گادین یک نویسنده و یک کارآفرین به‌روز و مدرن است که در حوزه تجارت الکترونیک یا همان کسب و کارهای اینترنتی فعال بوده است. گادین در سال 1986 شرکت نرم‌افزاریِ اسپینکر که در آن کار‌ می‌کرد را ترک کرد تا شرکت خودش را به نام Seth Godin Productions راه‌اندازی کرد که ایده‌اش کسب‌و‌کاری در مورد بسته بندی کتاب بود.

او‌ در‌ مورد کتاب شیب‌ می‌گوید؛ ابتدا یک‌ مطلب در حوزه بسته‌بندی کتاب در بلاگ منتشر‌ کردم ولی بعد از این‌که روی ‌این‌ موضوع تامل می‌کردم ایده نگارش این‌ کتاب در سرم‌ آمد، آن را توسعه داده و تبدیل به یک‌ کتاب نمودم تا با آن کمکی در رشد‌ و توسعه‌ی فردی داشته باشم.

 

سخن آخر

کتابی ‌نمی‌توان یافت که خالی از اشکال باشد اما اثر خوب کتابی است که کمتر نواقص داشته باشد، برای شروع توسعه فردی یا افزایش توانمندی‌های شخصی می‌توانید با خواندن کتاب شیب یا کتاب دره موفقیت تحولی فراتر از‌‌ چیزی‌ که‌ می‌خواستید را اجرا کنید.