کارآفرینان در همه ‌جا حضور دارند، حتی در ایران خودمان! این افراد از روحیه خاصی برخوردارند که آن‌ها را وادار به ایجاد و رهبری یک سازمان می‌کند. دقیقاً چیزی که در این مطلب در قالب بیوگرافی آقای جک ما و داستان زندگی جک ما به آن می‌پردازیم. اما جک ما کیست؟ جک ما یک کارآفرین چینی است که امپراطوری علی بابا را تاسیس کرد و آن را به موفقیت رساند. اگر مایلید از داستان موفقیت زندگی جک ما درس‌هایی بگیرید، بیایید تا با داستان او همراه شویم.

جک ما کیست؟

ما یون | Ma Yun معروف به جک ما، موسس و رئیس هیئت مدیره‌ی سازمان علی بابا | Alibaba می‌باشد؛ یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تجارت آنلاینِ کشور چین. که در تاریخ ۱۹۶۴ در کشور‌ چین ‌متولد شد.

 او در حال حاضر دومین فرد ثروتمند کشور چین است و تا نوامبر سال ۲۰۱۹، سرمایه‌ی شخصی جک ما حدود ۵۵ میلیارد دلار در مجله‌ی فوربز گزارش شده است.

او در حال حاضر مالک شرکت‌های بزرگی در زمینه تجارت الکترونیک است و همواره سعی می‌کند خود را توسعه بدهد.

کودکی تا جوانی

او در کودکی زندگی چندان خوبی نداشته و در سمینار‌هایش می‌گوید؛ از آناتومی بدنیِ لاغر و چهره‌ام احساس خوبی نداشتم. جک ما در نوجوانی برای غلبه بر عدم‌ اعتماد به نفس خود که از لاغری بدنی‌اش سرچشمه می‌گرفت، به باشگاه هنر‌های رزمی ‌رفت تا زیر نظر استاد «وانگ ژیان» سبک تای‌چی را بیآموزد تا بلکه بر هم‌کلاسی‌هایش غلبه کند. او در مواقع بیکاری به هتل‌های نزدیک محل زندگی‌اش می‌رفت و با راهنمایی توریست‌ها، به کسب درآمد و یادگیری زبان انگلیسی از آن‌ها می‌پرداخت.

او ‌می‌گوید؛ هر وقت برای استخدام به مصاحبه‌ای می‌رفتم، مرا سریعاً رد می‌کردند! حتی به یاد دارم زمانی که رستوران‌های زنجیره‌ای KFC به چین آمدند، از بین ۲۴ متقاضی فقط من را رد کردند…

 او سختی‌های زیادی در زندگی کشیده است اما در همان جوانی با همان شغل راهنما‌ سعی داشت پس‌انداز جمع کند و سرمایه خود را افزایش دهد.

خانواده جک درآمد چندانی نداشتند و او مجبور ‌بود با پس‌انداز خود وارد دانشگاه شود، از طرفی او با کمک توریست‌ها توانسته بود به‌خوبی انگلیسی صحبت کرده و سبک ارتباطی خوبی برای خود اتخاذ‌‌ کند.

به‌دلیل علاقه زیادی که به تدریس و زبان داشت، در رشته‌ی تربیت معلم وارد دانشگاه شد ‌و بعد از چند شرکت در آزمون موفق شد تا مدرک خود را بگیرد و سپس در دانشگاه دیانزی که در شهرشان قرار داشت مشغول به تدریس شد.

جک ما و ایده‌ی علی بابا

ایده اولیه

اوایل که اینترنت به‌تازگی راه افتاده بود، جک اطلاعاتی از آن داشت اما نه به آن اندازه‌ای که کافی باشد. ولی بعد از یک سال فهمید که می‌توان با اینترنت اطلاعات کسب کرد و وقت گذراند. درست در سال ۱۹۹۵ که با آشنایان‌ خود به آمریکا رفته بود، کاملاً اتفاقی نام یک‌ «مالت» را که در کافه‌ی شهر در حال‌ نوشیدنش بود، در اینترنت جستجو ‌کرد. او انتظار داشت چند سایت چینی اطلاعاتی داشته باشند اما بر خلاف تصورش اثری از سایت چینی نبود. وقتی این‌ موضوع را با دوستانش در میان گذاشت، تصمیم بر این شد که یک سایت راه‌اندازی کنند.

اجرای ایده

جک نه‌ تنها کدنویسی بلد نبود، بلکه چندان به کامپیوتر هم تسلط نداشت که یک وب‌سایت راه‌اندازی‌ کند! به همین سبب با صرف مقداری پول که از تدریس زبان در دانشگاه بدست آورده بود، اولین سایت خود را به‌ راه انداخت و جالب است که بعد از ۵ ساعت ایمیل‌هایی از چین دریافت کرد که مردم می‌خواستند بدانند او‌ کیست؟ و چگونه یک سایت ساخته؟

جالب است بدانید جک ما بدون این‌که خودش بداند، بهترین فرصت درآمدی را پیدا کرده بود!

با خود کمی فکر‌ کرد و گفت می‌تواند با راهنمایی، مشاوره و ساخت وب‌سایت برای مردم، کسب درآمد کند.

توسعه‌ی ایده

جک بر سر تصمیم‌ خود جدی بود و می‌خواست با این فرصت خدمات ساخت وب‌سایت خود را به مردم ارائه داده و ‌کسب درآمد کند، بنابراین با گذاشتن سرمایه‌ی ۲۰ هزار دلاری با چند شریک، شرکتی به‌نام «صفحات زرد چینی» را تاسیس کرد و طبق انتظاری که داشت در عرض سه‌ سال ۸۰۰ هزار دلار پول به‌دست آورد.

ایده‌های بیشتر!

شرکت او، به دلیل درآمد بالا توسط دولت چین نیمه دولتی شد و این او را سرد می‌کرد. بنابراین سهام خود را فروخت و به شهر‌ خود برگشت تا این ‌بار با تجربه‌ی خوبی که بدست آورده بود، یک ‌سرمایه‌گذاری پرسود را آغاز کند.

او می‌خواست وب‌سایتی برای خرید و‌ فروش داشته باشد زیرا طبق تجربه‌ی قبلی‌اش خدمات‌دهی کار سختی بود! محصول‌ مدنظر او B2B بود. او ابتدا یکی از آپارتمان‌هایش را برای تاسیس علی بابا اختصاص داد و سپس ۱۸ کارمند خوب‌ گزینش کرد تا هر کدام به بخشی از سایت مشغول شوند و نهایتاً با سرمایه‌ی ۵۰۰ هزار یوآن چین، کار خود را استارت زد.

 

جک ما و امروز

راهی که آقای جک ما به آن قدم ‌نهاد به ‌راستی در ابتدا یک‌ شانس بود اما در دومین تصمیم او برای راه‌اندازی علی بابا، کاملا روشن است که با تجربیات قبلی‌اش توانست بهتر، قوی‌تر و سریع‌تر از گذشته مسیر را طی کند.

او در حال حاضر مالکیت Taobao ،Alipay ،Ali mama و Lynx را در دست دارد. جری یانگ،‌ موسس یاهو نیز در حال حاضر یکی از سهام‌داران اصلی شرکت اوست. جالب است بدانید شرکت علی‌بابا در بورس از ارزش بالایی برخوردار است و در شاخص‌های ارائه شده نقش موثری ایفا می‌کند.

 

سخن آخر

در زندگی نامه جک ما چیزی که مسیر‌ موفقیت جک ما را برجسته می‌کند، تجربیات اوست، خیلی‌ها باورشان نمی‌شود جک تا ۳۰ سالگی اصلاً کامپیوتر شخصی نداشت و تا به‌ حال حتی یک خط کد تحت وب هم‌ ننوشته است! اما صاحب بزرگ‌ترین شرکت‌های آنلاین است و سهم بزرگی در تجارت الکترونیک دارد. با این‌‌ حساب اگر در شرایطی هستید که می‌توانید شغلی آموزنده را تجربه کنید یا چیزی بیآموزید، بهتر است این فرصت را قدر بشناسید و به‌عنوان یک ‌مکمل عالی، مطالعه را نیز لابه‌لای تجربیات خود بگنجانید! روش‌های ایده‌پردازی می‌توانند کمک‌ خوبی برای سنجش نیاز جامعه به شما بکنند تا کسب‌و‌کار خود را با ریسک‌ کمتری استارت بزنید.

اگر به‌ جک به عنوان یک‌ الگوی‌ کارآفرینی نگاه می‌کنید، می‌توانید سمینارهای ویدئویی او را تماشا کرده و مقالات وی را مطالعه کنید.