همه‌ی ما در زندگی اشخاصی را می‌شناسیم که دستآورد‌های زیادی کسب‌ کرده و همچنان به دنبال پیشرفت‌های بیشتر هستند. در این مطلب به زندگی نامه ایلان ماسک می پردازیم.

آقای ایلان ماسک، یکی از این اشخاص موفق است که در زندگی خود توانسته است به جایگاه‌های زیادی دست پیدا کند و همواره برای پیشرفت تلاش می‌کند. این ویژگی شخصیتی او تقریباً برای همه جذاب است و افراد دوست دارند بداند او چگونه این کارها را انجام می‌دهد؟ از این رو در این مقاله می‌خواهیم از جنبه‌های مختلفی زندگی ایلان را بررسی کرده و در قالب یک‌ بیوگرافی کامل، قواعد موفقیت وی را بیآموزیم.

ایلان ماسک کیست؟

ایلان ریو ماسک | Elon Reeve مردی ایده‌پرداز، نوآور و کارآفرین است که مهارت‌های زیادی از جمله؛ مهندسی و اجرا، برنامه‌نویسی، طراحی قطعات صنعتی و مهندسی الکترونیک دارد. صاحب سه شرکت بزرگ از جمله؛ پی‌پال، تسلا موتورز و اسپیس‌اکس نیز می‌باشد. همچنین او را جزو ده شخصیت تاثیرگذار در فنآوری و اختراع می‌دانند، بیست و پنجمین شخص قدرتمند جهان، سومین شخص ثروتمند در حوزه‌ی فنآوری و چهارمین میلیاردر خودساخته‌ی جهان! اما او چگونه به این درجه از موفقیت رسیده؟ برای پاسخ به این پرسش می‌بایست از ابتدا او را شناخت.

تولد و کودکی

ایلان در سال ۱۹۷۱ میلادی، در آفریقای جنوبی به‌دنیا آمد. او فردی دو‌رگه است؛ پدرش اهل آفریقای جنوبی است و مادرش کانادایی.

طبق مصاحبه‌های ایلان، پدرش در کشور انگلستان با مادرش آشنا شده و بعد از ازدواج، اولین فرزند آن خانواده که آقای ایلان ماسک است به‌دنیا آمده است. سپس ۴ فرزند دیگر به خانواده آن‌ها اضافه شده که آقای کیم‌بال و خانم توسکا خواهر و بردار نزدیک او بودند.

ایلان در زندگی‌نامه خود می‌گوید؛ ۱۰ ساله بود که شاهد طلاق خانواده‌اش بود، او تصمیم گرفت بیشتر وقت خود را کنار پدر مهندس خود، در آفریقای جنوبی بماند و با کامپیوتر شخصی خود شروع به یادگیری برنامه نویسی کند.

در سن ۱۲ سالگی‌ بود که اولین محصول خود را در قالب یک ‌بازی رایانه‌ای به‌فروش رساند و ۵۰۰ دلار به‌جیب زد.

اصل اول موفقیت او

ابتدا بیایید از موفقیتِ کودکی او یک درس بگیریم و سپس به ادامه‌ی ماجرای وی بپردازیم.

چیزی که به‌صورت برجسته در دوران کودکی آقای ایلان به چشم ‌می‌خورد؛ یادگیری است! او توانست با یادگیری برنامه‌نویسی در سن ۱۰ سالگی، پس از دو سال اولین محصول خود را بسازد که یک بازی رایانه‌ای بود. دلیل دیگری که به رشد او‌ کمک‌ کرد، پدر او بود، شاید اگر پیش مادر خود که متخصص تغذیه بود می‌ماند، چندان موفق نمی‌شد. بنابراین دومین درس موفقیت او داشتن یک الگوی خوب بود که توانست از دستوالعمل‌هایش استفاده کرده و راحت‌تر مسیر را طی کند، چیزی که دقیقاً شما با خواندن این مقاله در حال انجام آن هستید.

دوران نوجوانی

او پس از اینکه با فروش بازی خود به اعتماد به‌نفس کافی رسید، متوجه شد که می‌تواند با مهاجرت به آمریکا، به تحصیلات بیشتری بپردازد چون حالا می‌دانست؛ علم و دانش مساوی است با پول.

او ابتدا به کانادا که در همسایگیِ آمریکا قرار دارد سفر ‌کرد و مادامی که مشغول تحصیل بود، با کار کردن خرج خود را درمی‌آورد. اما مشکلات همیشه هستند و او نیز به یک ‌مشکل بزرگ برخورد که باعث شده بود از نظر مالی توانایی خود را از دست بدهد و با فقر دست و پنجه نرم‌ کند.

 ۱۹ سالش بیشتر نشده بود که در دانشگاه کوئینز در کینگستون، انتاریو قبول شد و سپس در سال ۲۰۰۰ با همسر آینده خود به نام جاستین ویلسون که از استعداد و نبوغ خوبی برخوردار بود، آشنا شد؛ نتیجه‌ی پیوند ایلان با خانم جاستین، ۵ پسر دوقلو و سه قلو به نام‌های دامیان، گریفین، خاویر، ساکسون و کای بود که در واقع ایلان ۶ پسر داشت، اما یکی از آن‌ها در دوران کودکی به دلیل بیماری فوت شد.

با این‌که حس خوبی نسبت به این اتفاق نداشت، اما با این قضیه کنار آمد. رابطه‌ی ایلان با جاستین، بعد از ۸ سال مداوم، متوقف شد و در سال ۲۰۱۰ برای دومین بار ایلان با بازیگر بریتانیایی به نام Talulah Riley ازدواج کرد. هرچند بعد از ۴ سال زندگی با او، در سال ۲۰۱۴ از همسر خود جدا شد.

ایلان ماسک همچنان به مدت دو سال در انتاریو مشغول به تحصیل کردن بود که پس از آن، در نهایت در سال ۱۹۹۲ رؤیای خود را به واقعیت تبدیل و به آمریکا سفر کرد.

و در سال‌های ۱۹۹۵-۱۹۹۹-۲۰۰۲ سه شرکت بزرگ را تاسیس ‌کرد که در ادامه با هرکدام‌شان آشنا می‌شوید.

اصل موفقیت در جوانی

همانطور که خواندید ایلان با «اعتماد به نفس» توانست به مواردی مثل؛ بلندپروازی، ریسک‌پذیری و قدرت مواجه‌شدن با مشکلات برسد. او می‌دانست نباید تا ابد دست خود را جلوی پدرش دراز کند بنابراین طعم فقر را چشید، او می‌دانست افسوس یا ناراحتی برای از دست دادن فرزندش چیزی را درست نمی‌کند! و نهایتاً متوجه شده بود که ریسک کردن برای موفقیت الزامی است، به همین سبب شرکت‌هایش را تاسیس کرد. اما این شرکت‌ها چه هستند که چنین موفقیتی برای ایلان رقم زدند؟

شرکت zip2

ایلان در سال ۱۹۹۵ به همراه برادرش کیمبال ماسک، شرکت نرم‌افزاری زیپ۲ را تأسیس کردند که یک «راهنمای شهری» برای صنعت انتشارات روزنامه را توسعه و به بازار ارائه دادند.

 ماسک قراردادهایی با نشریه‌ی نیویورک تایمز و شیکاگو تریبون نیز بست. ایلان شرکت خود را وارد بورس کرد که شخصی به نام کامپک زیپ۲ را با قیمت ۳۰۷$ میلیون دلار به وسیله سهام در سال ۱۹۹۹ تصاحب کرد. ۷٪ یا ۲۲$ میلیون دلار از فروش به ماسک رسید و اینجا بود که ایلان ماسک تشنه شد تا شرکت‌های بعدی‌اش را تاسیس کند!

شرکت پی‌پال

این یک شرکت مالی بود که در سال ۱۹۹۹ تاسیس شد و برای انتقال وجه از طریق ایمیل به‌کار می‌رفت و می‌رود. ایلان به مشابه روال قبلی این شرکت را نیز وارد بورس کرد و با فروش آن توانست پول خوبی به‌ جیب بزند. هر چند او که دیگر سهام‌دار شرکت نبود، به‌دلیل اصرار هایش او‌ را از پی‌پال اخراج کردند! جالب است بدانید امروزه پی‌پال از بزرگ‌ترین شرکت‌های انتقال وجه است.

شرکت‌های دیگر

ماسک به‌ دلیل بلندپروازی و ریسک‌های حساب شده خود بازهم بر اهداف خود متمرکز بود. او شرکت‌هایی مثل اسپیس کیس که در ساخت موشک‌های فضایی فعالیت می‌کرد را با ۱۰۰ میلیون دلار تاسیس کرد و حتی با نیروی هوایی آمریکا نیز وارد همکاری شد. سپس ایلان فهمید که شرکتی به نام تسلا موتورز در ژوئیه ۲۰۰۳ توسط مارتین ابرهارد و مارک تارپنینگ تأسیس شده است.

این شرکت از همان ابتدای کار، خود را به عنوان اولین سری تولیدکنندهٔ وسایل نقلیهٔ الکتریکی معرفی کرد و بنیان‌گذاران آن در رؤیای بی‌نیاز ساختن مشتریان از سوخت بنزین به سر می‌بردند. ایلان ماسک از حامیان چنین اقدامات آرمانی بود و شریک این پروژه نیز شد که امروزه بزرگ‌ترین‌ ‌تولید‌کننده ماشین‌های الکترونیک است.

سخن آخر

ایلان ماسک همچنان در حال سرمایه‌گذاری و عملی‌ کردن ایده است! این نشان می‌دهد که ترس در دنیای پیشرفت و موفقیت معنی ندارد.

به پیشرفت ایمان داشته باشید و به مثابه ایلان به یادگیری بپردازید.