برای داشتن یک زندگی اجتماعی سالم، بهتر است که به چند تکنیک کاربردی و لازم، مجهز باشیم. ارتباط برقرار کردن یکی از این تکنیک‌های فوق‌العاده برای زندگی اجتماعی ما به شمار می‌‌آید.

برقراری ارتباط موثر با افراد دیگر به عنوان یک فاکتور مهم برای انسان به منظور پیشرفت و کسب آگاهی محسوب می‌شود و در همین راستا مسیر انسان برای خوشبختی و موفقیت، سهل‌تر خواهد شد. ارتباط خوب و موثر در اصل به رابطه‌ای گفته می‌شود که در آن هر دو طرفه به نیازها و خواسته‌هایشان پاسخ داده شود و در اصل این ارتباط حالت یک طرف سود به خود نگرفته باشد. در نظر داشته باشید که یکی از فاکتورهای بسیار مهم در برقراری ارتباط موثر با دیگران، جرأت ورزی است. در این مقاله بیشتر قصد داریم راجع به جرات داشتن و رفتار جرأت مندانه در ارتباطات صحبت کنیم. به منظور آشنایی بیشتر با این تکنیک اجتماعی با ما همراه باشید.

جرأت ورزی چیست؟

جرأت ورزی در زبان ساده یعنی دفاع از حقوق خود و بیان افکار و احساسات خویش که به شکل صادقانه و مناسب انجام می‌شود. در نظر داشته باشید که افرادی که دارای جرأت ورزی هستند، همیشه برای خود و دیگران احترام قائل هستند این در حالی است که به دیگران به هیچ عنوان اجازه نمی‌دهند که حق آن‌ها را پایمال کنند یا از خط قرمزی که تعریف شده عبور کنند. شخص جرأت ورز با استفاده از این تکنیک و برخوردهای اجتماعی قادر است که در اکثر مواقع با دیگران ارتباط موثر برقرار کرده و در این ارتباطات، امور به شکل احسن پیش رفته و هر دو طرف به نیازها و خواسته‌هاشان دست یابند.
همیشه به این نکته توجه داشته باشید که جرأت ورزی و خشونت دو مقوله جدا از هم هستند و هیچ ارتباطی با هم ندارند. پرخاشگری به معنی دفاع از حقوق خود با استفاده از تکنیک خصمانه است که به هیچ عنوان کار پسندیده‌ای نیست و در این رفتار احترام اشخاص حفظ نخواهد شد اما در عوض افراد با استفاده از تکنیک جرأت ورزی قادر هستند که با نهایت احترام به طرف مقابل، پیشبرد امور را به بهترین شکل ممکن مدیریت نمایند و از حق و حقوق خود به سادگی دفاع کنند.

هدف از رفتار جرات مندانه چیست؟

هدف از مجهز شدن به تکنیک جرأت ورزی در ارتباطات و پیشبرد امور، ایجاد حس مثبت در خود شخص و تغییر در باورها و افکار اولیه و پیش پا افتاده است تا از آسیب‌های احتمالی در امان باشد. یکی از مزایای رفتار جرأت ورزی این بوده که ممکن است شما در ارتباط با شخصی حتی با داشتن این مهارت به خواسته و نیاز خود دست پیدا نکنید اما در عوض خم به ابرو نیاورده و برای برآورده کردن نیاز خود این امر را با استفاده از جرأت ورزی با شخص دیگری پیگیری نمایید.

بررسی مزایای رفتار جرات مندانه

1- اولین و مهم‌ترین مزیت جرأت ورزی این است که شخص از حس مثبت برخوردار می‌شود. این در حالی است که افراد جرأت مند در مقایسه با افراد سازشکار یا پرخاشگر از آرامش بیشتری برخوردار هستند و به راحتی می‌توانند با دیگران ارتباط خوب و موثر برقرار کنند. در همین راستا افراد جرأت مند دارای اعتماد به نفس و عزت نفس بیشتری نسبت به سایر افراد خواهند بود.
2- یکی دیگر از مزایای جرأت مند بودن این است که در جامعه به شما به چشم یک انسان شریف که با صداقت امور را مدیریت می‌کند و اهل چاپلوسی نیست، مشاهده می‌کنند و این یک امتیاز والا محسوب می‌شود که به دنبال آن، مردم به صورت ناخودآگاه دوست دارند که با شما ارتباط برقرار نمایند.
3- مزیت سوم رفتار جرأت مندانه این است که افراد جرأت مند در زندگی هدفمند بوده و برای زندگی خود یک معنایی تعریف کرده‌اند. در این فرآیند آن‌ها معمولا برای تفکر به دیگران وابسته نبوده و مهم‌ترین تصمیمات خود را به تنهایی گرفته و روابط خود را به صادقانه‌ترین شکل ممکن با رعایت اصول و ادب و احترام پیش می‌برند.

بررسی پیامدهای نداشتن رفتار جرات مندانه

1- اولین نشانه‌های نداشتن رفتار جرأت مندانه در جامعه و دفاع از حقوق خود، افسردگی، عصبانیت از خویش، درماندگی و …. است.
2- به مرور زمان شخص دچار عصبانیت و پرخاشگری نسبت به دیگران می‌شود.
3- ناکامی در مسیر رسیدن به نیازها و خواسته‌هایش در زندگی.
4- در صورتی که شخص سازگار باشد، خشم وی روی هم جمع شده و در یک روز و یک موقعیت خاص منفجر شده و این اصلا خوب نیست.
5- درگیر شدن با اضطراب‌های شدید و سردرگم بودن در اکثر امور زندگی.
6- عدم توانمندی در برقراری ارتباط و تمدید این ارتباط‌ها برای آینده.
7- گیر افتادن در گرداب منفی اندیشی و عدم تشخیص خوب و بد از یکدیگر در ارتباطات.
8- بروز مشکلات فیزیکی نظیر: سردرد، ناراحتی‌های معده، فشار خون بالا و …
9- گوشه‌گیری و عدم توانایی پیشبرد امور در زندگی یا در جامعه.
10- وقتی شخص قادر به بروز رفتار جرأت مندانه نباشد، افراد دیگر از ضعف‌های وی سواستفاده کرده و شخص مجبور به سازش بادیگران خواهد بود.

چند راهکار برای ابراز رفتار جرات مندانه

حالا که تا این بخش از مقاله با مزایای رفتار جرأت مندانه و معایب عدم جرأت ورزی در ارتباط‌ها و جامعه آشنا شدید، بهتر است که به راهکارهای اشاره شده در این بخش به منظور داشتن رفتار جرأت مندانه، توجه بیشتری نمایید:
1- همیشه در نظر داشته باشید که نه گفتن می‌تواند یک راه برای نمایش جرأت مندی شما باشد. نه گفتن خود دارای روش‌های متعددی است که برخی از آن‌ها به این شرح هستند: الف) صرفاً گفتن نه، نظير: نه يا نه متشكرم. ب) گفتن نه همراه با توضيح نظير: نه متشكرم، من شب‌ها از خانه بيرون نمي‌روم.
2- یکی دیگر از تکنیک‌هایی که برای داشتن جرأت ورزی در روابط کارایی دارد، هنر تغییر دادن موضوع در گفتگوهاست.
3- اینکه با جملات خود در دیگران این حس را بوجود بیاورید که شخصیت شما بسیار ارزشمند است، مانند این جمله: من راجع به شما يك جور ديگر فكر مي‌كردم!
4- ارائه پیشنهادهای بهتر در گفتگوها و ارتباط‌ها می‌تواند راهکار مناسبی برای پیشبرد امور به شکل رفتار جرأت مندانه باشد.
5- در بعضی موارد شما باید در رد کردن نظر دیگران پافشاری نمایید و از جملات تأکیدی برای تکرار نشدن این ایده‌ها استفاده کنید.
6- زمانی که احساس ناراحتی شدید به شما دست داده و توانایی حضور در آن موقعیت را ندارید، بدون ابراز جمله‌ای اضافی، جمع را ترک نمایید.
لازم به ذکر است که راهکارهای بیشتری در این زمینه وجود دارد و شما با استفاده از تمامی این راهکارها به یک شخصی که دارای برخورد جرأت مندانه در جامعه است تبدیل خواهید شد اما در این بخش به مهم‌ترین موارد اشاره شد و با رعایت همین نکات مخصوصا راهکار اول، پیشرفت مثبت را در خود مشاهده خواهید کرد.

 

سخن آخر
همیشه به یاد داشته باشید که رفتار جرأت مندانه در ارتباطات به این معنی نیست که همیشه امور به دلخواه شما پیش رفته و خللی در فرآیند آن بوجود نمی‌آید. جرأت مندی یک ابزار و یک تکنیک برتر در برقراری ارتباط موثر در جامعه است که در اکثر موارد کارها و امور شما را به شکل احسن پیش می‌برد اما نباید از آن انتظار معجزه داشته باشید. در ادامه به این نکته اشاره می‌کنیم که مجهز نبودن به جرأت ورزی در جامعه باعث بروز علائم منفی و رفتارهای بد و افسردگی در شخص می‌شود که زیان‌های جبران‌ناپذیری را به شخص وارد می‌کند، در همین جهت پیشنهاد می‌کنیم در کنار امور روزمره خود، حتما درباره رفتار جرأت مندانه دانش بیشتری کسب کرده و همیشه این مهارت را در روابط خود آزمایش کنید تا به یک شخص حرفه‌ای در این زمینه تبدیل شوید.