انسان در برهه‌های مختلف زمانی و در هر موقعیتی ممکن است با اتفاقات ناخوشایندی مواجه شود و خواه یا ناخواه این اتفاقات تأثیرات بدی در روح و روان وی به جای می‌گذارد. از آنجایی که فرآیند زندگی در این دنیا دارای چالش‌های مخصوص به خود است هر انسانی در ماجراجویی زندگی خود ممکن است با انواع چالش‌ها و مسیرهای بن‌بست مواجه شود که البته این اتفاقات تا حد زیادی نرمال و طبیعی است.

هر فرد در زندگی خود با مجموعه تصمیمات و انتخاب‌های خودش وارد مراحل بعدی می‌شود و مجموعه‌ای از اتفاقات مختلف را تجربه می‌کند؛ اما هر از گاهی این تجربه‌ها برای انسان گران تمام می‌شود و منجر به گوشه نشینی و تحمل حال بد می‌شود. در این میان ما قصد داریم در این مقاله راه‌ها و روش‌هایی را به شما پیشنهاد کنیم که با استفاده از آن‌ها تا حد زیادی به تبدیل حال بد به حال خوب تأثیرگذارند. با ما همراه باشید.

منظور از حال بد چیست؟

حال بد به این معنی است که شما در حالت تعادل روحی خود قرار ندارید و به دلیل بروز یک یا چند اتفاق ناخوشایند درگیر حال روحی نامناسب شده‌اید. عوامل مختلفی می‌توانند نشانگر حال بد در هر انسانی باشند که در این قسمت به چند مورد از این عوامل اشاره می‌کنیم:

  • خشمگین بودن بدون دلیل
  • بروز علائم ناراحتی در خلوت یا در جمع
  • عدم تحمل تنهایی و پرخاشگری
  • بدبینی در زمینه‌های مختلف
  • عدم توانایی در برخورد با دیگران
  • عدم تعادل عاطفی در ارتباطات

معمولاً این عوامل به عنوان علائمی محسوب می‌شوند که شما در حال بد خود ناظر آن‌ها هستید و در ناخودآگاه خود هزاران سؤال و چرایی برای رفع این حال از خود دارید! برای این منظور همیشه به یاد داشته باشید که برای رفع حال بد و برداشتن گام مثبت به سمت مثبت‌گرایی و ایجاد حال خوب باید خودپذیری داشته باشید چرا که خودپذیری کلید تمام مشکلات هویتی انسان و لذت بردن از تمام لحظات زندگی به شمار می‌آید. شما با خودپذیری می‌توانید به یک فرد خوش‌بین تبدیل شوید و قدرت درک و ارزیابی شرایط مختلف زندگی را بدون از دست دادن تعادل آن داشته باشید. در ادامه به معرفی راهکارهایی می‌پردازیم که با انجام دادن آن‌ها می‌توانید در فرآیند تبدیل حال بد به حال خوب گام‌های مهمی را بردارید.

تخصیص زمان برای خودتان

همیشه در نظر داشته باشید که هر فردی در طول روز باید یک زمانی را برای خود اختصاص دهد. این زمان می‌تواند در ابتدای شروع روز یا در اواسط یا در انتهای روز باشد هیچ قاعده و فرمولی برای آن وجود ندارد. شما در این زمان طلایی باید به خود و نیازهای خود توجه کنید و به آن‌ها ارزش قائل شوید. همیشه یاد بگیرید که زندگی فراز و نشیب‌های زیادی دارد و آن کس که دوست واقعی خود است بهتر می‌تواند از پس این فراز و نشیب‌ها بربیاید. شما در این زمانی که به خود تخصیص می‌دهید قادر هستید هر کاری را انجام دهید اما ما به شما پیشنهاد می‌کنیم برای تلطیف روح و روان خود کمی در این زمان مراقبه کنید و به آرامش درونی خود دست پیدا کنید.

به عواملی که باعث ناراحتی شما می‌شوند آگاه باشید.

این امر بسیار مهم است که یک شخص به عواملی که باعث رنجش و بروز حال بد در وی می‌شوند آگاهی داشته باشد و با مجموعه رفتارها و تصمیمات خود در طول روز از این عوامل فاصله بگیرد. همین قدم کوچک باعث می‌شود که این رفتارها در طول زمان در زندگی شما به باور تبدیل شوند و با استفاده از این باورها روز به روز برای کسب حال خوب و حس مثبت از زندگی گام بردارید. فعالیت‌هایی وجود دارند که شما با استفاده از آن می‌توانید ذهن خود را نسبت به عوامل منفی در زندگی پرت کنید برخی از این فعالیت‌ها عبارت‌اند از:

 به حالت برانگیختگی خود مسلط باشید.

افرادی که قصد دارند در مسیر تبدیل حال بد به حال خوب گام بردارند این یک امر الزامی و اساسی است که در خود این قدرت را پرورش دهند که در زمان‌هایی که برانگیخته می‌شوند به خود و رفتارهای خود تسلط کافی داشته باشند و در زمان کوتاهی آن را کنترل نمایند. این افراد در صورتی که توانایی کنترل خود را نداشته باشند، در برخوردهای اجتماعی پرخاشگر خواهند بود و با این رفتار خود و دیگران را در وضعیت نامناسبی قرار می‌دهند. پس به یاد داشته باشید در این فرآیند همیشه کنترل احساسات و حالت‌های برانگیختگی را در رفتارهای خود داشته باشید.

همیشه سپاسگذار باشید.

شخصی که ازلحاظ روحی و روانی در وضعیت مناسبی به سر نمی‌برد نمی‌تواند به مواهب و چیزهای مثبتی که در زندگی‌اش جاری است توجه کند. این یک امر مهم است که همیشه به یاد داشته باشیم که سپاسگذار داشته‌هایمان باشیم حالا این داشته‌ها می‌خواهند از جنس مادی و فیزیکی باشند یا از جنس خانواده و دوستان. شما با این دیدگاه همیشه می‌توانید ناظر خوبی‌ها و نعمت‌های جاری در زندگی و اطرافتان باشید و همین امر تأثیر بسیار زیادی در ایجاد حس خوب در زندگی دارد.

خوش‌بین باشید.

انس آن‌ها به صورت کلی در دو گروه خوش‌بین و بدبین جای می‌گیرند و ممکن است حتی خودشان هم نتوانند این دو را از هم تشخیص دهند. خوش‌بین بودن یکی از امتیازهای طلایی زندگی است که شما با مجهز بودن به آن قدرت پذیرش را در زندگی افزایش می‌دهید. خوش‌بین بودن به این معنی نیست که در مواجه با اتفاقات ناخوشایند خوشحال باشید و آن‌ها را کم اهمیت تلقی کنید، بلکه به این معنی است که آن‌ها را مهم تلقی کنید به خود فرصت دهید که در این موقعیت‌ها به شکل مناسب و از زاویه خوب به ماجرا نگاه کنید تا قدرت بهترین تصمیم‌گیری را در این شرایط داشته باشید. شما با خوش‌بین بودن می‌توانید از زندگی بیشتر لذت ببرید و از شر حال بد در زندگی رهایی یابید.

مهربان باشید.

به یاد داشته باشید که شما با مهربان بودن در زندگی نسبت به خود و دیگران حس و حال خوب را ترویج می‌دهید و با پشت سر گذاشتن یک روز کاری با حال خوب به سمت خانه روانه می‌شوید. مهربانی را به یکی از روال‌های دائمی زندگی خود تبدیل کنید و در ارتباط با شخص خود و دیگران همیشه از مهربانی خود خرج کنید. مطمئن باشید با این روش شما چیزی را از دست نخواهید داد بلکه برعکس همین روال باعث کسب حال خوب و تجربه‌های شیرین در زندگی شما خواهد شد.

از خود مراقبت کنید.

شما برای مراقبت از خود می‌توانید کارهای مختلفی را انجام دهید. به عنوان مثال شما برای تغذیه خود باید یک برنامه‌ریزی داشته باشید تا در جهت حفظ سلامتی روحی و بدنی خود گام بردارید. شما به منظور کسب آگاهی و مراقبت از خود می‌توانید در اوقات فراغت مشغول مطالعه کتاب‌های مختلف شوید و آگاهی خود را در زندگی بالا ببرید. شما به منظور مراقبت از خود می‌توانید به صورت مدون برای خود برنامه ورزشی و تمرین داشته باشید. مجموعه‌این رفتارها تأثیر شایانی در حال خوب شما خواهند داشت و هیچ موقع از آن‌ها غافل نشوید.

در افکار خود غرق نشوید.

جالب است بدانید که یکی از کارکردهای ذهن انسان این است که مداوم شما را به حالت تفکر وا می‌دارد و همین امر باعث می‌شود که نسبت به زمان حال خودآگاهی نداشته باشید و مداوم در افکار خود در زمان گذشته یا آینده سیر کنید. به یاد داشته باشید که شما باید مهارت لذت بردن از لحظه حال را کسب نمایید تا به بهترین شکل ممکن از زندگی خود لذت ببرید. لحظه حال تنها چیزی است که من و شما قدرت اختیار آن را داریم و با مدیریت و کنترل آن و تصمیم‌گیری‌های مناسب می‌توانید با استفاده از آن آینده خود را به شکل مناسب رقم بزنیم. پس برای درک نیروی حال سعی کنید در افکار خود غرق نشوید.

 

سخن آخر

دستورالعمل‌های زیادی برای تبدیل حال بد به خوب وجود دارد، مهمترین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که بهترین کسی که برای تبدیل حال بد به خوب می‌تواند به شما کمک کند خودتان هستید اینکه بتوانید ممکن است شما مرتکب اشتباهی شده‌اید یا شکستی در زندگی خود داشته‌اید و منجر به حال بد شده است، شما باید به خود حق اشتباه کردن و شکست خوردن بدهید و اشتباه و شکست را روال عادی زندگی خود بدانید. این یعنی همان خودپذیری، هر وقت بتوانید چنین باوری را در خود پرورش دهید می‌توانید سریعتر حال بد خود را خوب کنید.