با پیشرفت علم و بالا رفتن سطح آگاهی مردم، بشریت در تمام زمینه‌ها رشد کرد. در گذر زمان نوع پول نیز پیشرفت کرد و از فلز تبدیل به کاغذ شد. سپس بانکداری شروع به کار کرد و پول هوشمند روی کار آمد. نوع دیگر پول ارزهای رمز نگاری شده هستند که ویژگی‌های عالی دارند.  ارزهای رمز نگاری شده یا ارز دیجیتال پول‌های در آینده هستند.به همان مراتب که علم پیشرفت کرده نوع جدید پول نیز پیشرفته شده است بنابراین فضای ارز دیجیتال بسیار گسترده می‌باشد. وقتی وارد این فضای جذاب شوید ممکن است کلمات جدید زیادی را بشنوید که لازم باشد معنا و مفهوم آن را بدانید. یکی از آن مفاهیم دیفای یا امور مالی غیرمتمرکز است. در این مقاله سعی داریم در مورد آن اطلاعات کافی را در اختیارتان بگذاریم.

 دیفای چیست؟

دیفای (defi) مخفف decentralized finance می‌باشد و به معنای امور مالی غیرمتمرکز است. غیرمتمرکز یعنی چیزی که وابسته به ارگان، سازمان یا کشوری نیست. فضای کریپتوکارنسی یا ارزهای دیجیتال فضایی غیرمتمرکز می‌باشد و قیمت گذاری آن توسط خود مردم تعیین می‌شوند. زمانی که تقاضا برای رمز ارزی زیاد باشد قیمت آن بالا رفته و همینطور زمانی که تقاضا برای رمز ارزی کم باشد قیمت آن پایین می‌آید. امور مالی غیرمتمرکز مجموعه‌ای از امور مالی مهم مانند دریافت وام، معاملات مالی و …است که به صورت غیرمتمرکز انجام می‌شود. این مسئله باعث می‌شود تسلطی که بانک‌ها و ارگان‌های مختلف روی اموال و امور مالی داشتند کمتر شده یا از بین برود. تحت نظر نبودن این فضا باعث می‌شود خطای انسانی و مهمتر از آن فساد کمتر شود و تمام امور به فضای هوشمند دیجیتال سپرده شود.

دیفای چیست؟

 مزایای دیفای

در تمام امورهای مالی متمرکز واسطه‌هایی برای معاملات وجود دارد. به عنوان مثال برای خرید یک ملک شما باید به بنگاه املاک مراجعه کنید. مشاورین و کارکنان آنجا شرایط شما را پرسیده و مطابق چیزی که برای عرضه دارید املاک متناسب با خواسته شما را بهتان نشان می‌دهند. پس از اینکه شما ملک را پسندیدید شما درصدی از پولتان را برای واسطه‌گری به کارکنان می‌دهید. همینطور صاحب قبلی ملک نیز همین کار را می‌کند. شما برای بررسی صحت معامله درصدی به واسطه‌ها داده و هزینه می‌کنید.

در فضای غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال شما تا حد امکان واسطه‌ها را حدف کرده و توسط قرارداد هوشمند معامله می‌کنید. به دلیل هوشمند بودن همه چیز خطای انسانی نیز از بین می‌رود. همینطور کارمزد و درصدی که به واسطه‌ها می‌دادید عملا حذف می‌شود و کارمزد فقط برای عملکرد خود شبکه گرفته می‌شود که در برابر کارمزد واسطه بسیار ناچیز است. بنابراین دیفای یا امور مالی غیر متمرکز برای حذف واسطه‌های مالی ایجاد شدند. این موضوع باعث می‌شود بشر کنترل بیشتری روی اموال خود داشته باشد. از مصادره و نظارت بر روی اموال شما نیز در این فضا خبری نیست. در این سیستم به دلیل وجود تکنولوژی قدرتمند بلاکچین، امنیت بسیار بالاست و دزدی به حداقل می‌رسد. با بلاکچین احتمال تغییر اطلاعات یا از کار افتادن سیستم بسیار کم رخ می‌دهد. همچنین از دیگر مزایای این اکوسیستم می‌توان به دسترسی آسان و راحت کاربران اشاره کرد.

مزایای دیفای 

 کاربرد دیفای

دیفای چندین برنامه محبوب دارد که می‌توان از آنها به عنوان کاربرد دیفای نام برد. به عبارتی دیفای یک پروژه نیست بلکه اکوسیستمی شامل صدها پروژه است که امور مالی را به صورت غیرمتمرکز ارائه می‌دهند. فعالیت دیفای در 3 حوزه دسته بندی می‌شود.

1- وام

از مزیت‌های بسیار زیاد این فضا نسبت به فضای سنتی می‌توان به محبوبیت سیستم وام دهی در دیفای اشاره کرد. در دریافت وام به صورت غیرمتمرکز و آزاد، دارندگان نقدینگی سرمایه خود را در پلتفرم گذاشته و از ان سود می‌گیرند. سایر افراد از این سرمایه و نقدینگی می‌توانند وام بگیرند. شما در این پلتفرم که بر بستر بلاکچین است، امکان وثیقه با اموال دیجیتالی بدون نیاز به چک‌های اعتباری را دارید. این سیستم شفافیت بسیار بالایی دارد و ریسک معامله کم می‌شود. از بهترین پلتفرم‌های وام دهی در سال 2020 می‌توان compound، salt، ethlend، nexo را نام برد.

 2- خدمات بانکی

خدمات بانکی پولی دیفای اعم از رهن، بیمه‌نامه، صدور ارزهای دیجیتال باثبات یا همان استیبل کوین‌ها و … است. به دلیل پیشرفت دنیای رمزارزها استیبل کوین‌ها کاربرد بیشتری پیدا کردند. این نوع ارزهای دیجیتال، ارزی هستند که ارزش ثابت داشته و پشتوانه دارند. به عنوان مثال تتر که به آن دلار دیجیتال نیز می‌گویند، همیشه به اندازه یک دلار ارزش دارد. پشتوانه آن نیز دلار است. زمانی که بیمه‌نامه‌ها توسط فضای بلاکچین صادر شوند دیگر تمام واسطه‌ها حذف می‌شوند. این کار باعث کم شدن کارمزد و از آن مهمتر باعث کم شدن ریسک قرارداد می‌شود. بنابراین با دیفای همان خدمات با کیفیت بالاتری به وجود می‌اید. همینطور رهن و وثیقه در فضای غیر دیجیتال و سنتی بسیار زمانبر و کلافه کننده هستند. در قراردادهای هوشمند در زمان و هزینه صرف جویی بسیار زیادی می‌شود.

3- صرافی غیرمتمرکز

در صرافی‌های غیر متمرکز کاربران می‌توانند توسط کیف پول‌های خود بدون واسطه، به صورت مستقیم و با تمامی مزایای موجود در فضای ارز دیجیتال دارایی خود را جابجا کنند. بلاکچین در این فضا باعث امنیت فوق‌العاده بالایی شده و غیرمتمرکز بودن باعث می‌شود علاوه بر کارمزد کمتر، کنترل و نظارتی روی اموال نباشد. دیفای ابزارها و منابعی را ارائه داده که با آن افراد و بیزنس‌ها می‌توانند برای دارایی خود ارز دیجیتال ایجاد کنند. همینطور بازارهای مشتقه نیز می‌توانند از این خدمات و تکنولوژی بهره ببرند.

چالش های دیفای

به طور طبیعی هر تکنولوژی در بدو ورود با چالش‌های خاص خود روبرو است. یکی از چالش‌هایی که امور مالی غیرمتمرکز دارند ناشناس بودن آنهاست. با یانکه از مزایای بسیاری مانند ریسک وکارمزد کمتر برخوردار است اما مراجع قانونی اسمارت کانترکت یا قراردادهای هوشمند را به رسمیت نمی‌شناسند. از دیگر مسائلی که برای دیفای هست مسئولیت شخصی هر فرد برای دارایی خود می‌باشد. گفتیم که در این فضای رمزنگاری شده هرکسی خودش مسئول اموال خودش بوده و تحت نظارت هیچ ارگان و نهادی نیست. چالشی که اینجا به وجود می‌آید خطای خود کاربر است. زمانی که امور مالی شما متمرکز باشد اگر اشتباها جابجایی صورت بگیرد یا هر اتفاق دیگری مانند گم کردن کارت و … رخ بدهد شما با پیگیری و صرف زمان می‌توانید تا حدودی به مال خود برسید. اما در فضای غیرمتمرکز با اینکه امنیت بسیار بالاست شما باید حواستان را جمع کنید تا کدها و رمزها را اشتباه وارد نکنید. در این صورت شما سرمایتان را به باد می‌دهید. همین موضوع مسئولیت تمام دارایی افراد را به دوش خودشان می‌گذارد.

ارتباط اتریوم با DeFi چیست؟

در واقع حوزه اصلی دیفای قراردادهای هوشمند هستند. بنابراین بلاکچین‌های پذیرای قراردادهای هوشمند از دیفای نیز پشتیبانی می‌کنند. اغلب برنامه‌های دیفای بر پلتفرم اتریوم ساخته شدند. این پلتفرم دومین بستر بزرگ دنیای ارزهای دیجیتال را دارد و از همان اول ویتالیک بوترین خالق این ارز در سفید نامه یا همان وایت پیپر ارز رمز نگاری شده اتریوم این مورد را بیان کرد که اتریوم برای موارد پیچیده مالی است. این بستر برای ساخت سایر برنامه‌های مالی غیرمتمرکز که پیچیدگی مختص خودشان را دارند فضای مناسبی می‌باشد. در قراردادهای هوشمند باعث انعطاف پذیری اتریوم می‌شود چرا که معاملات به صورت خودکار انجام می‌شود. چندین برنامه دیفای در اتریوم کار می‌کند. با ارتقائ اتریوم به نسخه جدیدش این برنامه‌ها نیز تقویت می‌شوند.

سخن آخر

دیفای یا همان امور مالی غیر متمرکز یکی از تکنولوژی‌های گسترده در فضای ارز دیجیتال است که مزایای بسیار زیادی دارد. دیفای باعث حذف واسطه، کم شدن کارمزد، تحت نظر نبودن دارایی توسط نهادهای متمرکز و … می‌شود. این فضا هم مانند سایر فضاهای موجود چالش‌های خاص خودش را دارد و در ضمن راحتی و دسترسی سریع و آسان برای نقل و انتقالات حواستان به عداد و ارقام موجود باشد. در نهایت تکنولوژی و پیشرفت علم برای راحتی روزافزوان بشر به وجود می‌آید. هیچ زمانی هیچکس نتوانسته در برابر علم ایستادگی کند و تنها راه برای رشد و به روز ماندن همراه شدن با تکنولوژی و پیشرفت علم است. در این مقاله توضیحات مفصلی درباره دیفای و امور مالی غیرمتمرکز در اختیار شما قرار دادیم. امید است حداکثر استفاده را از این اطلاعات ببرید.