در این مقاله قصد داریم بررسی کنیم که دستگاه ماینر چیست؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا لازم است با مفاهیم و نحوه کارکرد ارز دیجیتال بیشتر آشنا شویم. ارزهای دیجیتال در واقع وجود فیزیکی ندارند. آن‌ها برای انجام معاملات خود از سیستم بلاک چین استفاده می‌کنند. سیستم بلاک چین، بر پایه وجود استخراج‌کنندگان یا ماینرها بنا شده است. برای کارکرد مناسب و در امان بودن از حملات، باید ماینرها وجود داشته باشند.

ماینرها در این سیستم وظیفه دارند تا تراکنش‌ها را تایید کنند و الگوریتم‌ها را با سرعت هرچه بیشتر حل کنند تا بلوک‌های این سیستم، زنجیره بلوکی یا بلاک چین را تشکیل دهند. بلوک تراکنش‌ها باید به درستی روی هم چیده شود. دستگاه‌های ماینر نیز نقش تایید تراکنش‌ها و حل کردن الگوریتم‌ها را دارند که با سیستم‌های پردازنده قوی و برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای استخراج بر پایه الگوریتم رمز‌ارزهای دلخواه با سرعت‌های مختلف در حال انجام این فرآیند هستند.

به عنوان پاداش برای افرادی که وقت خود را صرف ماین کردن می‌کنند، برای آن‌ها مقداری رمز‌ارز د ر‌نظر گرفته می‌شود. افزایش یا کاهش درآمد یا همان پاداش‌های دریافتی به میزان دقت و سرعت حل مسائل مرتبط است. در واقع ماینر‌ها به واسطه دستگاه‌های ماینر که پردازنده‌های قوی با سی‌پی‌یو‌های قدرتمند دارند تراکنش‌های سیستم بلاک چین را تایید و امنیت سیستم را برقرار می‌کنند.

ماینر کیست؟

به استخراج رمز ارزها، ماین‌کردن یا ماینینگ گفته می‌شود. در حال حاضر ماینینگ توسط سیستم‌های معمولی امکان‌پذیر نیست. برای این کار نیاز به کامپیوترهایی بسیار پیشرفته است که به صرفه نیست. به همین جهت استخراج رمز ارزها در حال حاضر فقط با پردازنده‌های خاصی به نام ای‌سیک امکان پذیر است. به افرادی که به استخراج رمز‌ارزها می‌پردازند، ماینر گفته می‌شود. در واقع ماین کردن یا ماینینگ معادل انگلیسی استخراج است. در گذشته بسیاری از افراد با استفاده از سیستم کامپیوتر خود به استخراج می‌پرداختند. دیگر روند ماینینگ مثل قبل نیست و بسیار پیشرفته‌تر شده است.

دستگاه ماینر چه کاری انجام می‌دهد؟

بدون وجود ماینر‌ها شبکه رمز‌ارزها امنیت خود را از دست می‌دهد و مورد حمله قرار می‌گیرد. با وجود ماینرها تراکنش‌ها تایید و محاسبات انجام می‌شوند. ماینرها در واقع به وسیله دستگاه ماینر، به ایمن‌سازی و انجام تراکنش‌ها کمک می‌کنند. دستگاه ماینر، تراکنش ها را تایید، الگوریتم‌ها و معادله‌های محاسباتی را  حل می‌کند و امکان زنجیر کردن تراکنش‌ها یا همان ایجاد زنجیره بلوکی یا بلاک چین را فراهم می‌کند.

انواع دستگاه ماینر

در ابتدا ماین‌کردن توسط سیستم‌های خانگی و سی‌پی‌یوهای معمولی امکان‌پذیر بود. با پیشرفت رمز‌ارزها شرایط برای استخراج تغییر کرد و دیگر با سیستم‌های خانگی میسر نیست. در حال حاضر از پردازنده‌های ای سیک که قدرت بالایی دارند استفاده می‌شود. با توجه به میزان هزینه برای ماینینگ، حجم استخراج و سرعت دستگاه‌ها که منجر به درآمدزایی بیشتر می‌شوند، نوع دستگاه درخواستی نیز متفاوت خواهد بود. شما در حال رقابت برای حل کردن مسائل بلوک‌های 16 تایی با کل افراد حاضر در بازار رمز‌ارزها هستید.

شرایط دریافتی‌ها به سرعت حل مسائل و تایید تراکنش‌ها مرتبط است. پس در حال حاضر باید ببینید که چه میزان استخراج مد نظر شماست و چه میزان هزینه می‌توانید اختصاص دهید. چند عامل را برای خرید دستگاه مناسب باید در نظر داشته باشید.

 • مورد اول: قیمت دستگاه است که به بودجه و هدف شما مرتبط است.
 • مورد دوم: قدرت هش دستگاه است که به شما توان استخراج می‌دهد. هرچه هش دستگاه بالاتر باشد، توان بالاتر و میزان استخراج بیشتری نیز خواهید داشت.
 • موردسوم: میزان برق مصرفی است.

یکی از عواملی که بر درآمد شما خیلی تاثیر‌گزار است، میزان هزینه برق است. توجه داشته باشید که هزینه برق باید مورد بررسی کامل قرار گیرد. هزینه برق یکی از عامل‌هایی است که در سود شما دخیل خواهد بود و محاسبه مبلغ حدودی آن بسیار مهم است. مورد بعدی وزن، صدا و طول عمردستگاه است. همان‌طور که ذکر کردیم اگر میزان هش دستگاه پایین باشد در حل کردن معادلات و دریافت پاداش کامل با مشکل مواجه می‌شوید. پاداش کامل به شخصی تعلق می‌گیرد که زودتر یک بلوک را حل کرده باشد. مورد بعدی اینکه باید در نظر داشته باشید که دستگاه با الگوریتم ارز مورد نظر شما برای کارکرد مطابقت دارد یا خیر، زیرا رمز‌ارزها با استفاده از الگوریتم‌های خاصی فعالیت می‌کنند.

در ادامه به ذکر چند تولیدکننده دستگاه ای‌سیک خواهیم پرداخت:

بیت من، کنان، اینوسیلیکون، چیتا ماینر، میکرو بی تی، ابلیسک، هالونگ ماینینگ، علائدین ماینر، دایون ماینر و فیوژن سیلیکون

عوامل تاثیر‌گذار بر ماینینگ

یکی از عوامل مهم در این فعالیت بازگشت سرمایه است. در واقع هرقدر دستگاه بهتر عمل کند و شرایط بهتر باشد، به پاداش بهتری دست پیدا خواهید کرد. عوامل موثر دیگری نیز وجود دارند که به آن‌ها خواهیم پرداخت.

قدرت پردازش یا هش‌ریت

دستگاه‌ها با توجه به سرعت هش خود، حل کردن الگوریتم‌ها و تشکیل بلوک‌ها ارزیابی می‌شوند. هرچه میزان هش دستگاه بالاتر باشد، میزان استخراج بیشتر است. در ایران هش دستگاه‌ها بین 14 تا 50 تراهش بر ثانیه است.

میزان برق مصرفی

مصرف برق عاملی است که هم در قیمت دستگاه و هم در میزان سود به‌دست‌آمده تاثیرگذار است. بنابراین عاملی است که باید مورد بررسی دقیق قرار گیرد و با توجه به محل سکونت و قیمت برق برای انجام ماینینیگ بررسی شود.

سختی شبکه

میزان پاداش بر اساس میزان سختی شبکه است. سختی شبکه در واقع با افزایش قدرت پردازش ایجاد می‌شود. در بازه‌هایی ممکن است، سختی استخراج رخ دهد اما قیمت رمز ارز بالاتر نرود که به نوعی ضرر محسوب خواهد شد. دستگاه‌هایی که قدیمی‌تر می‌شوند و از لحاظ توان انجام سختی های سیستم کارایی کمتری دارند نیز در این حالت ارزان می‌شوند.

وزن و ابعاد دستگاه

با توجه به میزان سرمایه و فضای ماینینگ باید به سایز و وزن دستگاه نیز توجه کنید. دستگاه‌هایی که کیفیت بالا به همراه حجم مناسب و وزن کم دارند برای ماینینگ مناسب‌تر هستند.

برند دستگاه

در هر خریدی و برای هر امری برند سازنده جزء عوامل قابل بررسی است. برای این امر باید بدانید که بهترین برندهای سازنده بیت من، میکروبی تی و کنان هستند.

برای ماینینگ به چه چیزهایی نیاز است؟

به صورت کلی به یک سری تجهیزات اساسی برای ماینینگ نیاز داریم که عبارتند از:

 • دستگاه استخراج ای‌سیک
 • کیف پول رمزارزها
 • اینترنت پرسرعت
 • تجهیزات برقی کامل
 • تجهیزات تهویه

ماینینگ چگونه به درآمد منجر می‌شود؟

همان‌طور که ذکر کردیم رمزارزها برای فعالیت در سیستم بلاک چین و تامین امنیت به کاربرانی احتیاج دارد تا تراکنش‌ها را تایید کنند. با حل معادلات و سرعت هش خود، بلوک‌های این زنجیره بلوکی را حل کنند و تشکیل دهند. با توجه به سرعت حل معادلات و ساختن بلوک درصد پاداش متغیر است. در واقع پاداش به حل‌کننده برتر و سریع‌تر معادلات بلوک‌های 16 تایی می‌رسد. با جمع‌آوری پاداش ها و کم‌کردن هزینه‌های پرداختی می‌توانید میزان درآمد حاصل را محاسبه کنید.

آیا استخراج رمز ارزها با دستگاه ماینر منطقی است؟

پاسخ این سوال کاملا فردی است. این فرآیند سختی‌های خاص خود را دارد. شما با افراد زیادی رقابت می‌کنید. سرعت عمل شما در حل کردن بلوک‌ها باعث درآمدزایی است. که این فرآیند نیاز به تجهیزات زیادی دارد و با توجه به میزان سرمایه، می‌توانید اقدام کنید. به دلیل اینکه سرعت بالا تجهیزات قوی نیاز دارد و نحوه تقسیم پاداش بر اساس حل کردن سریع‌تر است، هر میزان سرمایه‌ای مناسب نیست و سرمایه‌های کوچک در این قسمت، که برای صاحبان خود بزرگ هستند منجر به سود نمی‌شوند. پس باید در نظر داشته باشیم که باید هزینه‌ای درخور و بالا انجام دهید تا بتوانید بعد از حذف تمامی هزینه‌ها و پرداخت آن‌ها، به سود لازم دست پیدا کنید.

مورد دیگر که به آن نیاز دارید، فضا برای دستگاه‌ها است. هم‌چنین تهویه و خنک‌سازی دستگاه‌ها امر دیگری است که برای آن هم باید دستگاه‌های مناسب در اختیار داشته باشید. میزان برق مصرفی و هزینه آن خیلی مهم است که باید پیش‌بینی و فعالیت‌های لازم را برای تامین و کاهش هزینه‌های آن انجام دهید. در حال حاضر با اخذ مجوز می‌توانید به ماین کردن بپردازید. با بررسی تمام این فاکتورها، پیش‌بینی برخی هزینه‌ها، میزان افت و میزان خواب سرمایه و در کل بازدهی چرخه می‌توانید پی ببرید که آیا این کار منطقی است. در ضمن به روند کاهش پاداش‌ها نیز در سال‌های اخیر توجه کنید.

دستگاه‌های ماینر چقدر برق مصرف می‌کنند؟

میزان مصرف برق در دستگاه‌های ماینر با توجه به مدل و قیمت آن‌ها، میزان پیشرفته بودن و سرعت هش متفاوت است. برای اینکه بتوانید کمی بیشتر با هزینه آن آشنا شوید با مثالی درباره یکی از دستگاه‌های خوش مصرف به توضیح آن خواهیم پرداخت.

یکی از دستگاه‌های ماینینگ که میزان مصرف برق خوبی دارد و به صورت سفارشی برای حل کردن الگوریتم‌های بلاک چین طراحی‌شده، انت ماینر اس 9 است. اگر در طول یک سال دائما در حال کار باشد می‌تواند ۰.۸۵ بیت کوین استخراج کند. مصرف برق یک سال آن نیز معادل 15 هزار کیلووات ساعت است. با توجه به میزان درآمد، میزان هزینه دستگاه و هزینه برق مصرفی نسبت به محل سکونت خود، می‌توانید میزان پاداش حدودی را نیز مشخص کنید.

برترین تولیدکنندگان دستگاه‌های ماینر

برای توضیح این قسمت به ذکر چند کمپانی سازنده دستگاه های ماینر برتر خواهیم و برای هر کدام مدلی از دستگاه ذکر خواهیم کرد.

 • دستگاه بیت من، مدل انت‌ماینر اس ۱۷پلاس
 • دستگاه میکرو بی‌تی، مدل واتس ماینر ام 20 اس
 • دستگاه کنان، مدل آوالون ماینر1066

قیمت دستگاه ماینر

دستگاه‌های ماینر با توجه به میزان ماینینگ و موارد دیگر که توضیح دادیم و قدرت خود به قیمت‌های متفاوتی وجود دارند . برای آشنایی با بازه این قیمت‌ها می‌توان به دو مدل که بالاترین و پایین‌ترین قیمت را دارند اشاره کرد. بازه نوسان نیز در بین این قیمت‌هاست. پایین‌ترین قیمت متعلق به بیت مین انیمیتر تی9 پلاس که حدود 8 میلیون و چهارصد هزار تومن است. بالاترین قیمت متعلق به دستگاه ماینر گلدشل است که حدود 1 میلیارد و 700 میلیون تومان قیمت دارد.

انتخاب و خرید دستگاه ماینر

پس ‌از اینکه موارد ذکرشده در این مقاله و پیش‌نیازهای موجود را بررسی کردید، به علمی نسبی و حدودی در خصوص این مطلب رسیدید که حداقل چه میزان هزینه باید کنید تا به سودی قابل‌ قبول برسید، آن‌گاه به تناسب میزان سرمایه خود، می‌توانید تصمیم بگیرید که از چه دستگاهی استفاده کنید. اگر واقعا قصد فعالیت در استخراج رمز‌ارزها دارید باید در نظر داشته باشید که به میزان زیاد و قابل قبولی هزینه کنید تا به سودهای خوب برسید. پس اگر این سرمایه و علم را ندارید انجام ندهید و این فرآیند را آسان و پیش پا افتاده نبینید.

کلام آخر

کارکرد رمز ارزها در بستر سیستم بلاک چین یا زنجیره بلوکی فعالیت دارد. این سیستم برای حفظ امنیت و انجام تراکنش‌های خود به افرادی نیاز دارد که ماینر نامیده می‌شوند. ماینرها بر اساس سرعت تایید تراکنش‌ها، حل الگوریتم‌ها و تکمیل بلوک‌ها پاداش دریافت می‌کنند.

دستگاه‌های ای‌سیک مناسب استخراج رمز‌ارز‌ها هستند که انواع مختلفی دارند. با توجه به سرعت هش دستگاه، میزان استخراج مشخص می‌شود. هرچه هش دستگاه بالاتر باشد، میزان استخراج نیز بیشتر است. برای استخراج رمز‌ارزها، رقابت تنگاتنگ است و نیاز به آمادگی ذهنی و فراهم‌آوردن دستگاه‌ ماینر مربوطه دارد. به یاد داشته باشید که برای ورود به این عرصه باید اطلاعات دقیق و پیش‌بینی‌های حدودی داشته باشید.