همه ما می‌دانیم برای موفقیت احتیاج به زمان‌سنجی و زمان‌بندی امور داریم اما در مورد خود زمان و زمان‌سنجی اطلاعات کمی در اختیار ما است. در حقیقت زندگی ما جریان پیوسته‌ای است از تصمیم‌هایی که با این سوال آغاز می‌شود «کِی؟». کی یک کسب‌ و کار راه‌اندازی می‌کنم؟ کِی یک کلاس جدید می‌روم؟ کِی در یک رابطه عاطفی با فردی وارد می‌شوم؟ و… . این‌ها تصمیماتی است که در زمان خود و بر اساس بینش، نگرش و حدس‌ و گمان‌هایمان اتخاذ خواهیم کرد.

در واقع زمان‌سنجی یک علم است که دنیل پینک در کتاب خود به اسم« کی؟» به آن می‌پردازد ترفندهای علمی زمان‌سنجی عالی را به خوانندگان نشان می‌دهد. در این مقاله خلاصه‌ای کتاب کی اثر دنیل پینک را آورده‌ایم. برای یادگیری این ترفندهای زمانی همراه ما باشید.

درباره دنیل اچ پینک

دنیل اچ پینک نویسنده کتاب کی، آمریکایی‌ تبار و متولد ۱۹۶۴ است. دنیل نویسنده‌ای در حوزه علوم رفتاری و مدیریت است. او رشته حقوق را در دانشگاه دنبال کرد و پس از اتمام تحصیلش موفق به انتشار نشریه کسب‌ و کار هاروارد شد و با این کار توانست نام خود را در فهرست ۵۰ متفکر جهان قرار دهد. دنیل اچ پینک در ابتدا برای مقامات سیاسی مانند الگور معاون کلینتون سخنرانی می‌نگاشت، اما از سال ۱۹۹۸ تصمیم گرفت تا تغییری در شیوه زندگی ایجاد کند و با این تغییر زندگی رویایی خود را بسازد.

 در سال‌های اخیر دنیل اچ پینک برای مجلات نیویورک‌ تایمز و وال‌استریت ژورنال قلم می‌زد. او کتاب‌های زیادی تالیف کرده است که یکی از آن‌ها کی است. نام کتاب دیگر دنیل اچ پینک «ذهن کامل و حقایق شگفت‌انگیز درباره ایجاد انگیزه» است. آنچه که پینک در کتاب‌های خود آورده است بر اساس مجموعه‌ای گسترده و غنی از تحقیقات روانشناسی، بیولوژی و اقتصاد است تا به وسیله این‌ها بتواند بهترین شیوه زندگی، کار و موفقیت را بیان کند و پاسخی مناسب به این سوال‌ها بدهد که چگونه می‌توانیم با کمک الگوهای نهان زندگی روزانه، بهترین برنامه زمان‌بندی را تدوین و اجرایی کنیم؟ یا چگونه می‌توانیم بهترین شروع‌ها را تجربه کنیم؟ چه زمانی بهترین زمان ترک یک شغل، تغییر کار  یا حتی ازدواج کردن است؟ و… .

[su_note]بیشتر بخوانید: بهترین شیوه مدیریت زمان[/su_note]

نکته دیگر در مورد دنیل اچ پینک این است که آموزش‌های او نه تنها مختص به غرب یا تمدن غرب است بلکه جهان شمول است و نیازها را در سطح گسترده و بدون مرز رفع می‌کند. اچ پینک جزو ده سخنران انگیزشی برتر جهان معرفی شده است و در سخنرانی انگیزشی خود با نام معمای شگفت‌‌انگیز انگیزشی، توانست مخاطبان بسیاری را جذب سخنان خود کند.

درباره کتاب کی (when)

نام کامل کتاب (When: The Scientific Secrets of Perfect Timing) به معنی «کی: ترفندهای علمی زمان‌سنجی عالی» است. کتاب کی در هشت فصل نگارش شده است و با خواندن آن دیدی کلی نسبت به زمان‌بندی تصمیم‌های زندگی خود به دست می‌آوریم. گفتیم این که کی شغلمان را عوض کنیم؟ کی خبر بدی را به دیگران بدهیم؟ کی به کلاس خاصی برویم؟ کی طلاق بگیریم؟ کی برای پیاده‌روی بیرون برویم؟ تماما به تصمیم‌های ما بستگی دارد اما اغلب این تصمیم‌ها حاصل شهود و حدس‌های مبهم است.

دنیل اچ. پینک، در کتاب کی، با استفاده از تحقیقات روانشناسی زیست‌شناسی و اقتصاد می‌خواهد به ما نشان‌ دهد که چگونه می‌توانیم از الگوهای پنهان جدید استفاده کنیم تا جدول زمانی ایده‌آلی را برای خود ایجاد کنیم؟ یا چگونه می‌توان شروعی متزلزل را تبدیل به شروعی تازه کرد؟ این کتاب روایتی شگفت‌انگیز و خواندنی درمورد نحوه ایجاد یک زندگی غنی‌تر و پربارتر است و برای تحقق این منظور نکات جذاب و مفیدی در آن مطرح می‌شود. گفتنی است که پس از نگارش کتاب کی، پینک به ‌سرعت به استاد و سخنران انگیزشی بین‌المللی تبدیل شد که این مسئله خود مهر تاییدی بر ارزش این کتاب است.

خلاصه‌ای از کتاب کی

همان‌طور که در بالا عنوان کردیم این کتاب در مورد زمان‌بندی است و این که همه ما از اهمیت زمان‌بندی آگاه هستیم. زمان‌بندی یک هنر و یک علم است و ترکیبی نوظهور از تحقیقات چند منظوره و میان‌ رشته‌ای که نگاه جدیدی به انسان نسبت به شرایطش می‌دهد و آدمی را وا می‌دارد که مفیدتر، هوشمندانه‌تر و بهتر زندگی کند.

در دنیای کنونی که تمامی کتابفروشی‌ها و کتابخانه‌ها از انواع و اقسام کتاب‌های موفقیت و انگیزشی پر است و شما به هر کتاب‌فروشی یا کتاب‌خانه‌ای سر بزنید یک‌ دو جین قفسه پر از کتاب‌های مربوط به روش‌های مختلف زندگی و دوستیابی و اثرگذاری و چه و چه می‌بینید جای خالی کتابی که روش‌های زمان‌بندی اصولی و علمی را آموزش می‌دهد خالی بود. در کتاب کی از زبان نویسنده می‌خوانیم که: «در دو سال گذشته من به همراه دو محقق پرتلاش بیش از هفتصد تحقیق در حوزه اقتصاد، بی‌هوشی، انسان‌شناسی، غدد درون‌ریز، گاه زیست‌شناسی و روان‌شناس اجتماعی را خوانده‌ایم و تحلیل کردیم تا علم پنهان زمان‌بندی را از میان آن‌ها استخراج‌ کنیم.

نتیجه این تحقیق را برای پاسخ به سوال‌هایی استفاده کردیم که حاصل تجربه‌های انسانی است و اغلب از دید ما پنهان است. این که چرا آغازها تا این اندازه مهم هستند؟ چگونه می‌توانیم با وجود موانع سخت آغازی دل‌نشین داشته باشیم؟ چرا رسیدن به نقطه میانی یک پروژه بازی یا زندگی گاهی ما را ناامید کرده و گاهی به ما انگیزه داده است؟ این که چرا پایان‌ها انرژی تلاش بیشتری را به ما می‌بخشند؟ چرا تشویق‌مان می‌کنند تا آرامتر پیش برویم و در جست‌وجوی معانی باشیم؟ چطور تفکر در مورد گذشته باعث می‌شود رفتار خاصی داشته باشیم اما تفکر در مورد آینده ما را به سمت رفتارهای متفاوتی هدایت می‌کند؟ و… سوال‌هایی است که در واقع در مورد خود زمان است و خیلی زود متوجه می‌شویم که چیزهایی که ما به عنوان واحدهای طبیعی زمان می‌دانیم، تنها حصارهایی هستند که اجداد ما برای محاصره زمان ساخته‌اند».

دانیل. اچ. پینک در کتاب خود با تحلیل همین مسایل و با استفاده از الگوهای پنهان روز و با بررسی گنجینه‌ای از تحقیقات در حوزه‌های روانشناسی، زیست‌شناسی و اقتصاد نشان می‌دهد که چگونه و چطور بهترین برنامه را برای خود تنظیم کنیم.

درون‌مایه کتاب کی

بخشی از درون مایه کتاب کی را در سطر قبل شرح دادیم اما در ادامه بهتر است بدانیم که کتاب کی، سعی دارد تا مخاطب را با ارزش زمان بیش از پیش آشنا کند و به او آموزش دهد که زمان می‌تواند چه تاثیرهای مثبت یا منفی بر شیوه زندگی یک فرد بگذارد و سبب موفقیت و شکست او شود. داستان کشتی و زیر دریایی که در ابتدای کتاب آورده شده مهر تاییدی بر این مطلب است.

کتاب کی مخصوص به یک گروه خاص نیست و مخاطبان بسیاری را در بر می‌گیرد زیرا موضوعی است که دغدغه تمامی افراد است. خواننده به هنگام خواندن کتاب احساس جوش‌ و خروشی دارد که از حس آگاهی نشات می‌گیرد. اچ پینک در این کتاب به مخاطب خود این پیام را می‌رساند که شاید تا کنون قدر زمان و تاثیر آن را ندانسته و البته به این نکته نیز اشاره دارد که می‌تواند با یک برنامه‌ریزی درست هر آنچه که از دست‌ داده را دریابد.

اچ پینک با قلم و ذهنی تمیز و روان و به دور از تکلف و زیاده‌گویی هر آ‌نچه لازم است را در اختیار مخاطب خود قرار می‌دهد. به همین واسطه اچ پینک توانست برای افکار خود مخاطبان زیادی را به دست آورد. در طی ۸ فصل ابتدا ریشه افکار نادرست انسان‌ها را نسبت به زمان  واکاوی و پس ‌از آن ذهن مخاطب را برای یادگیری آماده می‌کند. سپس تمامی راهکارهای لازم را برای جبران زمان از دست ‌رفته و شکل‌گیری روشی برای زندگی بهتر به مخاطب یاد می‌دهد. علاوه بر مفهوم کلی زمان در این کتاب، با مباحث حاشیه‌ای چون چگونگی تصمیم‌گیری در زمان مناسب و سعی به برهم نزدن اعتماد به ‌نفس در شرایط بحرانی نیز آشنا می‌شویم.

بخشی از آموزه‌های کتاب کی

در بخشی از کتاب از علم زمان‌بندی سخن گفته می‌شود و در جایی دیگر نویسنده آن را قدرتی نامرئی عنوان می‌کند. محتوای این کتاب‌ به قدری جالب است که در ادامه قصد داریم خلاصه فصل‌هایی از آن را برای شما بیان کنیم شاید که اشتیاق‌تان را برانگیزیم.

از کجا شروع کنیم؟

در کتاب کی پرسش‌ نخست ما درباره خود زمان است با مطالعه تاریخچه زمان از نخستین صفحات شاخص آفتاب در مصر باستان تا ساعت‌های مکانیکی قرن شانزدهم اروپا و تا ظهور مناطق زمانی در قرن نوزدهم و… خیلی زود متوجه می‌شوید.

  • تئوری یکنواختی مکرر بورستین

طبق تئوری یکنواختی مکرر بورستین، یک واحد زمانی از کنترل ما خارج است. چرا که ما در سیاره‌ای زندگی می‌کنیم که با سرعتی ثابت و الگویی مشخص حول محور خود در حال چرخش است و ما را در معرض بازه‌های منظم تاریکی و روشنایی قرار می‌دهد. هر بار چرخش زمین به دور خود یک روز نامیده می‌شود و روز مهمترین روش ما برای تقسیم‌بندی، پیکربندی و ارزیابی زمان است. با این مقدمه در بخش اول کتاب کی تحقیقی درباره زمان‌بندی ‌ارائه شده است.

  • قدرت نامرئی زمان‌بندی

کتاب کی همه چیز را زمان عنوان می‌کند و تصمیم‌های ما را در گروه همان زمان‌هایی می‌داند که قصد نیل به تصمیم را داریم. در حقیقت ما می‌توانیم سازمان‌ها، مدارس و زندگی‌هایی بسازیم که قدرت نامرئی زمان‌بندی را در نظر ‌می‌گیرند. مایلز دیویس نیز در سخنانش درباره زمان‌بندی این گونه می‌گوید: «زمان‌بندی موضوع اصلی نیست، بلکه همه ماجرا است». همه ما از اهمیت زمان‌بندی آگاه هستیم اما مشکل این است که مطلب زیادی از همین زمان نمی‌دانیم. در این کتاب اهمیت زمان‌بندی که برای ما نامرئی است به وضوح شرح داده می‌شود.

  • زمان‌بندی یک هنر است

این مبحث را در بالا شرح دادیم و زمان‌بندی یک علم شمردیم علمی که ترکیبی نوظهور از تحقیقات چند منظوره و میان‌رشته‌ای است تا نگاهی جدید به انسان ببخشد و اورا راهنمایی کند برای زندگی رویایی خود. در این راستا اولین قدم هدفگذاری است. انسان تا هدفی نداشته باشد نمی‌تواند زمانی را برای آن در نظر بگیرد. برای زندگی بهتر هدفمندی و برای هدفمندی، زمان‌بندی لازم است. در این کتاب از آن‌جایی زمان‌بندی را یک علم یا یک هنر تلقی می‌کنند که با شناخت آن می‌توان معنا و مفهوم واقعی زندگی را شناخت. برای آن که بتوانیم از زمان به نحو احسنت استفاده کنیم باید آن را در راستای هدفمان به پیش ببریم. به عنوان مثال اگر برای رسیدن به هدف احتیاج به مطالعه داریم باید زمانی را برای این کار مشخص کنیم و تمرکز خود را بر آن بگذاریم. 

 

سخن آخر

در این مقاله به بیان خلاصه‌ای از کتاب کی اثر دنیل پینک پرداختیم. در این کتاب از اهمیت زمان‌بندی سخن رانده شده است تا خواننده را به ارزش زمان بیش از پیش آشنا کند. در واقع کتاب کی به مخاطب یادآور می‌شود که زمان می‌تواند چه تاثیرهای مثبتی بر روند زندگی او داشته باشد.