اگر تا به حال یک طرح یا نقش نظر شما را به خود جلب کرده است بهتر است بدانید که نقاش یا طراح برای رسم آن، آموزش‌ها دیده است. برای رسم طرح زندگی نیز باید آموزش‌های لازم را ببینیم. در کتاب زندگی خود را طراحی کنید (Designing Your Life) نوشته بیل بورنت و دیو ایوانس که هر دو از اساتید دانشگاه استنفورد هستند نکاتی درباره طراحی جذاب زندگی آورده شده است. اگر شما هم به دنبال پاسخ این سوال هستید که چگونه زندگی خود را طراحی کنید؟ شما را به خواندن این مقاله دعوت می‌کنیم.

معرفی کتاب زندگی خود را طراحی کنید

کتاب زندگی خود را طراحی کنید درباره چگونگی دستیابی به شغل و زندگی رضایت ‌بخش با یادگیری هنر حل مسئله است؛ البته نه مسئله‌های سطحی بلکه مسئله‌های مهم زندگی. در جای جای این کتاب تاکید می‌‌شود که برای حل بسیاری از مسئله‌ها، باید عادت کنیم که آن‌ها را در شرایط متفاوتی ببینیم و در مواجهه با موضوعات مختلف زندگی و دغدغه‌های شغلی بهترین شیوه و مناسب‌ترین برخورد را داشته باشیم. این طرحی است که در کتاب چگونه زندگی خود را طراحی کنیم قدم به قدم به ما آموزش داده می‌شود.

شما با یکی از کتاب‌های انگیزشی پر فروش در زمینه موفقیت‌های شخصی، شغلی و خانوادگی که می‌تواند زندگی شما را به زیبایی هر چه تمام‌تر متحول کند رو به رو هستید. در حقیقت نویسندگان کتاب «بیل بورنت» و «دیوید ایوانس» قصد دارند با مطرح کردن تفکر طراحانه به ما کمک کنند تا زندگی‌ معنادار و موفقی را برای خود رقم بزنیم.

شیوه نگارش کتاب به این صورت است که در ابتدا داستان‌هایی روایت می‌شود و در ادامه نکات مهم در قالب باکس‌‌های پیام به خواننده گفته می‌شود. باکس‌های پیام شامل باورهای غلط و راهکار رفع آن‌ها و تغییر نگرش است.

نویسندگان کتاب آقای بیل برنت (مدیر اجرایی برنامه طراحی استنفورد، استادیار و مهندس مکانیک) و آقای دیو ایوانس (مدرس دانشگاه استنفورد و مشاور مدیریت) هستند که این کتاب را در سال 2016 منتشر کردند و با استقبال زیادی از سوی مردم رو به رو شدند به گونه‌ای که کتاب زندگی خود را طراحی کنید به عنوان یکی از پر فروش‌ترین کتاب‌های 2016 معرفی شد.

خلاصه کتاب زندگی خود را طراحی کنید

کتاب در 11 فصل و با روایت داستانی نوشته شده است که همان‌طور که گفتیم در پایان هر فصل نکات مهمی در قالب پیام به خواننده ارائه می‌شود. با خواندن فصول این کتاب شما یاد می‌گیرید چگونه زندگی شخصی خود را طراحی کنید و بتوانید به راحتی به آن شکل بدهید. فصول این کتاب به ترتیب زیر است:

 1. از جایی که هستید شروع کنید
 2. ساخت جهت‌‌یاب
 3. راه‌یابی
 4. رهایی از دام مشکلات
 5. زندگی‌های متعدد خود را طراحی کنید
 6. ساخت نمونه آزمایشی
 7. چگونه بیکار می‌مانیم
 8. شغل رویایی خود را طراحی کنید
 9. توانایی انتخاب شادی
 10. پذیرفتن شکست
 11. اصلاح باور

در ادامه به خلاصه‌ای از هر فصل اشاره می‌کنیم.

 • فصل اول: پیدا کردن مشکلات

اولین قدم برای پیمودن هر مسیری یافتن جهت حرکت و یافتن مشکلات و موانعی است که بر سر راهمان قرار دارد. یک زندگی خوب با یک طراحی مناسب، یعنی توانایی یافتن مشکلات و حل آن‌ها. زندگی تک بعدی نیست و مشکلات هم اندک نیستند آنچه که در این میان باید به آن دقت کنیم این است که قصد داریم کدام مشکل را انتخاب کنیم تا روی آن کار کنیم. انتخاب یک مشکل اشتباه و کار روی آن می‌تواند باعث شود بخش زیادی از عمر ما هدر رود. پس لازم است متوجه باشیم که از میان مشکلات متعدد روی مشکل درستی کار می‌کنیم. در واقع شناخت مهمترین مشکل اولین مرحله اقدام است.

 • فصل دوم: معنا بخشیدن در زندگی

در فصل دوم کتاب زندگی خود را طراحی کنید گفته می‌شود که برای طرحی اصولی باید یک جهت یاب داشته باشیم و برای ساخت جهت یاب به دو چیز نیاز داریم. اول دیدگاه کاری و دوم دیدگاه زندگی. دیدگاه همان معنایی است که ما به امور زندگی می‌دهیم. دیدگاه کاری یعنی بدانیم معنی کار برای ما چیست؟ و فلسفه کار را برای خود کشف کنیم تا بتوانیم آن را به تفصیل شرح دهیم. دیدگاه زندگی نیز درباره این دنیا و چگونگی کارکرد آن است. این که چه چیزی به زندگی ما معنا می‌بخشد؟ و باعث رضایت ما می‌شود؟

 • فصل سوم: یادداشت آنچه می‌خواهید

پس از کشف جهت حرکت و جهت‌یاب، نویسندگان کتاب در فصل سوم، به دنبال مقصد هستند. در این فصل عنوان می‌شود که برای پیدا کردن مقصد باید به سرنخ‌های پیش رو توجه کرد تا با استفاده از ابزارهایی که در اختیار داریم بهترین مسیر را بسازیم.

یکی از ابزارهایی که می‌توان با آن به کمک سرنخ‌ها، مقصد را شناسایی کرد دفترچه یادداشت است. با نوشتن روزانه کارهایی که انجام می‌دهیم می‌توانیم بفهمیم که از کدام کار خوشمان یا بدمان می‌آید و انجام چه کارهایی به ما انرژی خوب می‌دهد. دانستن این موضوع باعث می‌شود ما کارهای بیهوده‌ای که از ما انرژی می‌گیرد را رها کرده و تمرکز خود را بر اولویت‌ها و کارهای مهم معطوف کنیم.

 • فصل چهارم: ایده ها

در فصل چهارم کتاب زندگی خود را طراحی کنید از ایده‌ها گفته می‌شود. ایده‌هایی که سبب رهایی از مشکلات می‌شود. هر چه ذهن خلاق‌تری داشته باشید و ایده‌های بیشتری را طراحی کنید زندگی بهتری را برای خود رقم خواهید زد، اگر به دنبال راهی هستید تا خلاقیت از دست رفته خود را برگردانید پیشنهاد میکنیم خلاصه کتاب راه هنرمند را مطالعه فرمایید. وجود ایده‌های بیشتر به معنای دسترسی به ایده‌های بهتر است و ایده‌های بهتر به طراحی بهتر منتهی می‌شود. به این نکته نیز دقت کنید که هیچ‌گاه در مورد ایده‌هایتان قضاوت نکنید و در راستای آموزش ابزارهای ایده‌پردازی و پرورش خلاقیت خود قدم بردارید.

[su_note]بیشتر بخوانید: ست گادین در کتاب شیب (کتاب دره موفقیت) چه می‌گوید؟[/su_note]

 • فصل پنجم: طراحی چند بعدی زندگی

طراحی زندگی‌های متعدد را در این فصل می‌آموزید. برای توضیح این مطلب بهتر است بدانید که زندگی کنونی شما تنها یکی از زندگی‌های بی‌شماری است که می‌توانید انجام دهید. بنابراین تلاش کنید از شخصیت‌های متعدد خود استقبال کنید. برای این کار تمرین زیر را انجام دهید: سه نسخه متفاوت از زندگی پنج ساله بعدی خود را تصور و آن را یادداشت کنید. با این عمل دست کم سه راه حل ممکن و متفاوت در شما ایجاد می‌شود و در بروز هر کدام از زندگی‌ها، شما می‌دانید که چگونه عمل کنید.

 • فصل ششم: ساخت نمونه‌های آزمایشی زندگی

در فصل ششم درباره ساخت نمونه آزمایشی زندگی می‌خوانیم. لازم است بدانیم که از هر چیزی می‌توان یک نمونه آزمایشی ساخت حتی زندگی. شاید برای ساخت نمونه در ابتدا داده‌های زیادی در دسترس‌ ما نباشد و یافتن داده قابل اعتماد کار دشواری به نظر آید اما ناامید نشوید و سوالاتی مطرح کنید و مقداری اطلاعات در مورد آن موضوع کسب کنید. نمونه‌های آزمایشی این امکان را به ما می‌دهند تا آینده خود را به طور تجربی امتحان کنیم و آینده را طوری تصور کنیم که انگار همین لحظه در آن هستیم.

 • فصل هفتم: شغل و بیکاری

فصل هفتم کتاب زندگی خود را طراحی کنید برای افرادی که به دنبال کار هستند فصل مهمی است. در این فصل درباره این که چگونه بیکار می‌مانیم؟ صحبت می‌شود. به عنوان مثال در این فصل می‌خوانیم که برای یافتن شغل شما به این نیاز دارید که به جای این که بر روی نیاز خودتان تمرکز کنید بر روی نیاز مدیر استخدامی تمرکز کنید. مورد دیگر این که هیچ شغل کاملی وجود ندارد که کاملا مناسب با روحیات و استعداد شما باشد اما مطمئنا می‌توانید شغل‌های زیادی را پیدا کنید که می‌توانید آن‌ها را برای خود به اندازه کافی کامل کنید.

 • فصل هشتم: پیدا کردن شغل مناسب

بعد از کنکاش در رابطه با این که چرا شغل مناسبی نداریم لازم است شغل رویایی خود را طراحی کنیم. به خاطر داشته باشید شغل رویایی شما از طریق فرایند جستجوی فعالانه و همکاری با دیگران طراحی می‌شود. در واقع ساخت شبکه ارتباطی یکی از مهمترین بخش‌های کار است. رایج‌ترین راه برای درخواست راهنمایی از دیگران، ارتباطات خصوصی است. یعنی از طریق آشنایان با افراد ارتباط بگیرید و از اینترنت تنها برای یافتن و تماس با افرادی استفاده کنید که می‌خواهید داستان آن‌ها را بشنوید.

 • فصل نهم: توانایی انتخاب در زندگی

بیل بورنت و دیو ایوانس در فصل نهم کتاب به موضوع انتخاب شادی پرداخته‌اند. طراحی شغل و زندگی به گزینه‌های متعددی نیاز دارد تا از بین آن‌ها بهترین را انتخاب کنیم و این به آن معنا است که شما آن انتخاب‌ها را پذیرفته‌اید. در کتاب عنوان می‌شود که همه ما در زندگی یک هدف داریم و آن شاد زیستن است. لازم است در هر شرایطی از زندگی این هدف را دنبال کنیم پس شادی را انتخاب کنیم و هر لحظه در راستای تحقق آن کارهای لازم را انتخاب کنیم و به ثمر برسانیم. گفتیم که در زندگی گزینه‌های متعددی وجود دارد اما محدود کردن گزینه‌ها و انتخاب گزینه مناسب در نتیجه‌ی رها کردن انتخاب‌های غیرضروری صورت می‌گیرد. پس آنچه که اولویت نیست و باعث دور شدن یا به تاخیر افتادن شما از هدف‌تان می‌شود را حذف کنید و چیزی را انتخاب کنید که با آن بتوانید بیشترین بازدهی را از طرح زندگی خود داشته باشید.

 • فصل دهم: پذیرفتن شکست

همه ما بارها طعم تلخ شکست را تجربه کرده‌ایم. فصل ده درباره پذیرفتن این طعم و ایمنی در برابر شکست است. واکسنی برای شکست وجود ندارد و غیرممکن است که پس از این نیز هرگز شکست نخوریم اما این امکان وجود دارد که در مقابل شکست‌های احتمالی ایمن شویم. حال سوال این جاست که چگونه می‌توان در مقابل بخش عمده‌ای از احساسات منفی شکست که بی‌خود و بی‌جهت بر زندگی تحمیل می‌شود ایمن شویم.

یکی از این راه‌های ایمن ‌بخشی، ساخت نمونه آزمایشی برای طراحی زندگی است که در بالا شرح دادیم. نمونه آزمایشی را طراحی کنید و با تکرار موردهای بیشتر، واکنش خودتان را در مقابله با رویدادها بسنجید. با این کار یاد می‌گیرید که در شرایط بحرانی بهترین عکس‌العمل چیست. عکس‌العملی که ممکن است احتمال وقوع شکست را به صفر برساند. بهتر است قبول کنیم که شکست مواد اولیه موفقیت است و همه ما اشتباه می‌کنیم و ضعف داریم اما مهم این است که نمی‌خواهیم برای همیشه در آن ضعف باقی بمانیم. پس با طراحی زندگی خود سعی در برطرف کردن آن ضعف خواهیم کرد.

[su_note]بیشتر بخوانید: بهترین راههای تبدیل شکست به موفقیت کدامند؟[/su_note]

 • فصل یازده: اصلاح باور

در فصل آخر کتاب زندگی خود را طراحی کنید باورها زیر سوال می‌روند. ما در زندگی به آنچه که باور داریم می‌رسیم. حتی باور ما نسبت به خودمان بر دیگران تاثیرگذار است. به عنوان مثال اگر شما خود را آدم ارزشمندی بدانید و به این مطلب باور داشته باشد دیگران نیز شما را انسانی لایق و ارزشمند خواهند دید. حال تصور کنید باور غلطی را سالیان متمادی دنبال کرده باشید چه اتفاقی می‌افتد؟ درست است، زندگی شما بر اساس آن باور طراحی خواهد شد.

برای طراحی اصولی زندگی باید باورهای درست داشت و اگر باور غلطی در ما شکل گرفته است باید آن را اصلاح کنیم. چرا که این زندگی مختص ماست و خودمان باید آن را طراحی کنیم و در این راه باور غلط جایگاهی ندارد.

برخی از جملات مهم کتاب زندگی خود را طراحی کنید.

 • هیچ وقت برای طراحی زندگی خوبی که دوستش دارید دیر نیست.
 • باور ناکارآمد این است که فکر کنید تنها زمانی می‌توانید خوشحال باشید که موفق هستید.
 • زندگی شما نمی‌تواند به طور کامل برنامه‌ریزی شود. چرا که تنها یک راه حل برای زندگی شما وجود ندارد و این چیز خوبی است که طرح‌های زیادی برای زندگی‌تان وجود دارد.
 • زندگی منسجم آن نیست که همه چیز همیشه مرتب باشد بلکه شما باید در راستای ارزش‌های خود زندگی کنید و در طول مسیر نیز یکپارچگی خود را فدا نکنید.
 • تا زمانی که نفهمیم کجا هستیم، نمی‌توانیم بفهمیم به کجا می‌رویم.
 • زندگی کاملا برنامه‌ریزی شده که در آن سورپرایزی وجود ندارد در حقیقت یک زندگی خسته‌کننده و بدون طراحی زیبا است که شما را به چالش نمی‌کشاند.

 

سخن آخر

در این مقاله به بررسی کتاب زندگی خود را طراحی کنید پرداختیم. کتابی که زندگی را تماما رشد و تغییر معرفی می‌کند و می‌کوشد در یازده فصل، یازده اصل مهم را برای طراحی زیباتر زندگی به خوانندگان خود معرفی کند. اگر شما هم می‌خواهید یک طراح حرفه‌ای شوید لازم است بر بوم زندگی خود اصولی چون انتخاب شادی، پذیرفتن شکست، اصلاح باور، ایده‌های ناب، معنابخشی و… را نقش بزنید.