اگر شما هم در بازارهای سرمایه فعال باشید، با کارمزد تراکنش آشنا هستید. کارمزد تراکنش که در بعضی مواقع حتی باعث نگرانی سرمایه‌دار می‌شوند، هزینه‌ای برای انتقال سرمایه از حسابی به حساب دیگر است. کارمزد تراکنش در سرمایه‌های مختلف، متفاوت است. در مبحث ارز دیجیتال، کارمزد در هر صرافی متفاوت است. با توجه به مبالغ بالایی که در ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌شوند، انتخاب یک صرافی مناسب که هم امکانات لازم را داشته باشد و هم نگرانی‌ای در باب کارمزد به وجود نیاورد، امر مهمی است. برای انتخاب یک صرافی که کمترین کارمزد ارز دیجیتال را ارائه بدهد، با ما همراه باشید.

کارمزد ارز دیجیتال چیست و چرا باید آن را بپردازیم؟

معنای لغوی واژه کارمزد، دستمزد یا حق‌العمل هست. کارمزد در زندگی روزمره بسیار دیده می‌شود؛ برای مثال برای انجام تراکنش‌های بانکی و یا پرداخت کرایه تاکسی کارمزد می‌پردازیم. کارمزد ارز دیجیتال هزینه‌ای است که یک صرافی به ازای جابه‌جایی تعدادی رمز ارز از حساب شما به حساب فردی دیگر دریافت می‌کند. در‌ واقع منبع درآمد اصلی یک کارگزاری یا صرافی ارز دیجیتال، همین کارمزد هست. همانطور که گفتیم درصد کارمزد هر صرافی متفاوت است و حتی در یک صرافی ممکن است کارمزدهای متفاوتی برای انواع تراکنش وجود داشته باشد.

در همه صرافی‌ها برای انجام یک تراکنش ملزم به پرداخت کارمزد هستیم. صرافی تنها در صورتی معامله شما را انجام می‌دهد که درصد خود را دریافت کرده باشد. در ادامه بیشتر به مبحث کارمزدهای متفاوت صرافی‌ها می‌پردازیم.

کارمزد ارز دیجیتال چیست ؟

کارمزد تراکنش چگونه محاسبه می شود؟

گفتیم نحوه محاسبه کارمزد ارز دیجیتال در صرافی‌ها متفاوت است و هر صرافی بنا به عامل خاصی این عدد را تغییر می‌دهد.  بعضی صرافی‌ها با توجه به هزینه جا‌به‌جا شده و یا حتی نوع واریز یا برداشت این عدد را تغییر می‌دهند. برخی دیگر هزینه صرافی را وابسته به مقدار معاملات شما در گذشته می‌دانند. درصدگیری از مبلغ کل که روش مرسومی هست هم در بین انتخاب‌های صرافی‌ها هست. به طور کلی این عدد حتی در خود صرافی هم یکسان نیست؛ یعنی ممکن است کارمزدی که از شما دریافت می‌شود با کارمزد فرد دیگری که همین هزینه را جابه‌جا می‌کند متفاوت باشد. این تغییر با توجه به فرمول محاسبه کارمزد صرافی به وجود می‌آید و فاکتورهای متنوعی دارد.

عموما در اغلب محاسبه کارمزدها، شرکت واسطه، یک عدد درصدی را ضرب در هزینه‌ای که قصد جابه‌جا شدن را دارد، کرده و عدد به دست آمده را به عنوان کارمزد معامله دریافت می‌کند. در بعضی شرکت‌ها این عدد ثابت است و ربطی به مقدار سرمایه ندارد. البته در صرافی‌ها محاسبه کارمزد محاسبات بیشتری دارد.

کدام صرافی ها کارمزد کمی دارند؟

در ادامه قصد داریم تعدادی از صرافی‌هایی که کارمزد ارز دیجیتال کمتری نسبت به دیگران دارند را به شما معرفی کنیم. استفاده از هر یک از صرافی‌های زیر می‌تواند روی هزینه‌های شما تأثیرگذار باشد؛ ولی بسته به نوع معاملات شما این تأثیر متفاوت است. همانطور که می‌دانید، کارمزد حتی در خود صرافی هم متفاوت است، برای همین ارقامی که مشاهده می‌کنید، میانگینی بین کارمزدهای هر صرافی است.

هیت بی تی سی (HitBtc)

صرافی HitBtc که توسط دیو مریل تاسیس شده، دفتر مرکزی خود را در هنگ گنگ قرار داده و از 841 نوع ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کند. این صرافی که به خاطر حجم بالای معاملات خود محوبیت دارد، روش خاصی برای کارمزد برقرار کرده است. کسی که معامله (خرید یا فروش) را بپذیرد، کارمزد 0.1% می‌پردازد و شخصی که درخواست معامله را داده است، هزینه‌ای پرداخت نمی‌کند. این قابلیت ممکن است دارای استثناء هم باشد، ولی بطور کلی کارمزد این صرافی،‌ جزو کمترین کارمزدهای ارز دیجیتال است.

صرافی کوکوین (kucoin)

کوکوین برای تبدیل ارز (exchange) ۰.۱٪ درصد کارمزد تعیین کرده است و این این عدد ثابت است. البته امکان دریافت تخفیف نسبت معاملات اخیر و یا خرید سهام شرکت کوکوین هم در این صرافی وجود دارد.

دفتر مرکزی این صرافی هم مانند HitBtc در هنگ کنگ است. نکته مهمی که باعث جذابیت این صرافی میان ایرانیان شده، این است که تحریم موجود در این صرافی نسبت به الباقی صرافی‌ها تأثیر کمتری روی خرید و فروش شما دارد و حتی می‌توانید با IP ایران وارد این صرافی بشوید.

صرافی بایننس (Binance)

قطعاً می‌توان گفت بایننس از محبوب‌ترین صرافی‌های ارز دیجیتال است. این صرافی که در ایران هم محبوبیت خاصی داشت،‌ اخیراً به دلیل تحریم‌ها، برخی ایرانیان را مجبور به استفاده از دیگر صرافی‌ها و یا استفاده از IP دیگر کشورها کرده است. کارمزد ارز دیجیتال صرافی بایننس ۰.۱٪ است، اما با توجه به میزان معاملات شما می‌تواند کمتر هم بشود. از آنجایی که احراز هویت در بایننس برای ایرانیان امر ساده‌ای به نظر نمی‌رسد، باید بدانید که در صورتی که احراز هویت نشده باشید تنها قادر به برداشت مقدار دو بیت کوین در روز هستید.

صرافی هیوبی (Huobi)

این صرافی هم مانند دیگر صرافی‌ها تخفیفی در شرایط خاص برای کارمزد خود قرار داده است. در این صرافی اگر از توکن اختصاصی هیوبی به اسم HT استفاده کنید، شامل ۱۵٪ تخفیف در معاملات می‌شوید. از نکات مثبت این صرافی پشتیبانی ۴۲۰ ارز دیجیتال و فضای کاربری موردپسند کاربر هست. کارمزد ارز دیجیتال این صرافی ۰.۲۵٪ برای جفت ارز های موجود است.

صرافی فمکس (Phemex)

فمکس فعالیت خود را از سال ۲۰۱۹ میلادی شروع کرده و همچنان در حال جذب کاربران می‌باشد. فمکس که رابط کاربری آسان و دلپذیری دارد کارمزد ۰.۱٪ از کاربران خود دریافت می‌کند. ولی فمکس هم مانند دیگر صرافی‌ها تخفیف‌های خاص خود را دارد. فمکس برای کاربرانی که ثبت نام حساب خود را تکمیل کرده باشند، کارمزد رایگان برای رمز ارز بیت کوین را ارائه می‌دهد.

صرافی نوبیتکس (Nobitex)

در میان صرافی‌های ایرانی، نوبیتکس از جمله بزرگترینِ بازارهای ارز دیجیتال ایران است. این صرافی بر اساس حجم معاملات انجام شده کارمزد ارز دیجیتال تعیین می‌کند و بین سفارش‌گذار و سفارش‌ پذیر تفاوت کارمزد قائل می‌شود. کارمزد معاملات ارز دیجیتال در این صرافی ۰.۲۵ درصد است که البته ممکن است کمتر و یا بیشتر نیز شود.

صرافی کوین نیک (Coinnik)

از دیگر صرافی‌های مطرح ایرانی کوین نیک هست که کارمزد کمتری نسبت به دیگران می‌گیرد. کارمزد این صرافی ۰.۱۸٪ است که بر اساس حجم معاملات شما ممکن است تغییر کند.

کدام صرافی ها کارمزد کمی دارند؟

در نهایت کدام صرافی را انتخاب کنیم؟

انتخاب نهایی وابسته به شما و خواسته‌های شماست؛ اینکه فعالیت زیادی در بازار سرمایه ارزهای دیجیتال دارید و یا آن را فقط یک محیط برای سرمایه‌گذاری بلند مدت انتخاب کرده‌اید؟ ترجیح می‌دهید از صرافی‌های بین‌المللی که نقدشوندگی بیشتری دارند استفاده کنید یا صرافی‌های داخلی که احتمالا می‌توانند پشتیبانی بهتری به شما ارائه دهند؟ قصد دارید معاملات خود را محدود به یک ارز دیجیتال بکنید و یا مدام سرمایه خود را بین ارزهای دیجیتال جابه‌جا کنید؟ جواب هر کدام از این سؤالات و بسیاری سؤال دیگر که می‌توانند مطرح شوند، تأثیر متفاوتی روی کارمزد ارز دیجیتال معاملات می‌گذارند. در نهایت نمی‌توان با نام بردن یک صرافی آن را به کاربران معرفی کرد؛ چرا که ممکن است صرافی مورد علاقه یک فرد، باب پسند شما نباشد.

صرافی ایرانی یا خارجی؟

سؤال اساسی‌ که ذهن سرمایه‌داران ایرانی را درگیر می‌کند، این است که از صرافی‌های ایرانی استفاده کنیم یا خارجی؟ به طور کلی صرافی‌های خارجی به دلیل داشتن بازار بزرگ‌تر و حجم معاملات بیشتر و یا برخورداری از انواع معاملاتی که در ایران موجود نیستند، می‌توانند انتخاب منطقی‌تر باشند. ولی بعضی امکانات در صرافی‌های ایرانی هست که ممکن است با توجه به آن‌ها انتخاب صرافی ایرانی اولویت شما باشد. از جمله این قابلیت‌ها می‌توان به استفاده از وجه رایج کشور برای واریز یا برداشت، ارائه پشتیبانی بهتر و عدم وجود تحریم‌های دست و پا گیر اشاره کرد. در این‌باره فکر کنید که استفاده از کدام قابلیت را به دیگری ترجیح می‌دهید.

[su_note]بیشتر بخوانید: معرفی انواع روش های خرید و فروش ارز دیجیتال[/su_note]

نکاتی برای انتخاب بهتر صرافی ها 

بعد از بررسی کارمزد ارز دیجیتال و در انتها که صرافی مناسب خود را انتخاب کردید و فرآیند ثبت نام در آن را انجام دادید، باید به نکاتی توجه کنید که دچار مشکل نشوید. در این موارد به تحریم کاربران ایرانی هم توجه کنید، چرا که ممکن است با تغییر IP کشور دچار مشکل شوید.

– اگر در بازار ارزهای دیجیتال تازه کار هستید و تجربه‌ای ندارید، حتماً آموزش استفاده از خدمات آن صرافی را مطالعه کنید.

– نحوه ذخیره ارز دیجیتال در این بازار، از اهمیت بالایی برخودار است. بعضی صرافی‌ها در کنار خدمات خود قابلیت کیف پول ارز دیجیتال را هم ارائه می‌دهند، قبل از استفاده از آن‌ها،اطلاعات کافی درباره آن‌ها را بدست بیاورید

– نحوه عامله صرافی‌ها متفاوت است، خرید و فروش مستقیم از صرافی و یا خرید و فروش از کاربران دیگر با واسطه بودن صرافی است. نوع دوم در بازار جهانی بیشتر مرسوم است که در این مقاله درباره کارمزد همین نوع خواندیم

– از صرافی‌های معتبر استفاده کنید.

سخن آخر

    شاید پیدا کردن کمترین کارمزد ارز دیجیتال در معاملاتی که سرمایه بسیاری در آن استفاده می‌شود امری منطقی و بسیار سودده باشد، اما هرگز نباید امنیت را فدای کارمزد کم بکنید. سعی کنید از صرافی‌هایی استفاده کنید که مورد تأیید دیگر کاربران هست و گذشته خوبی در زمینه هک و امنیت را سپری کرده باشد. وارد شدن به این بازار ریسک‌های خودش را دارد. بدانید که خرید و فروش در این بازار ریسک خودش را دارد و باید کنار فکر کردن به سود، به ضرر آن هم فکر کنید.