جم کوین یکی از اصطلاحاتی است که در دنیای رمزارزها به کار می‌رود. برخی از سرمایه‌گذاران توانایی تشخیص جم کوین را ندارند و تفاوتی بین این ارز دیجیتال با شت کوین‌ها قائل نیستند. اما معنای دقیق جم کوین چیست و چه کاربردی دارد؟ در این مطلب تلاش می‌کنیم تا به این پرسش پاسخ دهیم. همچنین اصلی‌ترین تفاوت‌های بین جم کوین و شت کوین را برای شما تشریح خواهیم کرد.

جم (Gem) کوین چیست؟

جم کوین (Gem coin) به نوعی از ارزهای دیجیتال گفته می‌شود که ارزش زیادی دارند اما قیمت آن‌ها در بازار، بسیار کمتر از ارزش واقعی آن‌هاست. این کوین‌ها اکثرا کمتر از یک سنت قیمت گذاری شده‌اند. با بررسی پروژه‌های جم کوین‌ها به این نتیجه خواهید رسید که این پروژه‌ها بسیار کاربردی هستند و آینده روشنی دارند. این ویژگی‌ها باعث می‌شوند تا سرمایه‌گذاران علاقه زیادی به سرمایه‌گذاری روی این پروژه‌ها داشته باشند.

متاسفانه شمار زیادی از سرمایه‌گذاران به این کوین‌ها اهمیت نمی‌دهند. این در حالی است که جم کوین‌ها قابلیت بازدهی بالایی دارند. با این حال، ارزش کل بازار (MARKET CAP) برای این نوع از ارزهای دیجیتال زیاد نیست. البته باید دقت کنید که به اشتباه به جای جم کوین روی شت کوین‌ها سرمایه‌گذاری نکنید؛ چراکه با این کار دچار ضررهای سنگینی خواهید شد.

ویژگی‌های جم کوین

تقریبا تمامی شت کوین‌ها دارای ویژگی‌های زیر هستند:

  • توسعه‌دهندگان آن افرادی مطرح، شناخته‌شده و حرفه‌ای هستند. افرادی که در دنیای کریپتو کارنسی، نامی معتبر و روزمه‌ای قوی دارند، حاضر نیستند اعتبار خود را با پشتیبانی از شت کوین‌ها هدر بدهند.
  • نقشه راه (Road Map) آن‌ها مشخص و برنامه‌ریزی شده است. به عبارت بهتر، جم کوین‌ها برنامه مشخصی برای آینده خود دارند.
  • تکنولوژی آن‌ها با هدف پاسخ دادن به یکی از مشکلات اساسی بشر طراحی شده است.
  • بیشتر اوقات، این پروژه‌ها دارای سرمایه‌گذاران سازمانی هستند. پروژه‌های معتبر مانند پروژه‌های مربوط به جم کوین‌ها غالبا توسط شرکت‌های معتبر جهانی پشتیبانی می‌شوند. این شرکت‌ها مسئولیت تبلیغ کردن برای این کوین‌ها را برعهده دارند.
  • این نوع از ارزهای دیجیتال، هدفمند هستند.
  • جم کوین‌ها دارای وایت پیپر هستند.
  • تعداد بالای به روزرسانی‌های انجام شده روی پروژه، یکی دیگر از ویژگی‌های جم کوین است. به روزرسانی‌های انجام گرفته روی پروژه نشان‌دهنده سیر صعودی پروژه است.
  • نظرات سایر سرمایه‌گذاران در رابطه با ارز دیجیتال مورد نظر در فضای مجازی، عامل دیگری است که باید به آن توجه کرد. بهتر است روی ارزهایی سرمایه‌گذاری کنید که سایر فعالان بازار دید مثبتی نسبت به آن دارند.

این موارد تنها بخشی از مهم‌ترین ویژگی‌های جم کوین است. با در نظر گرفتن این ویژگی‌ها می‌توانید با اطمینان بیشتری برای شناسایی و تشخیص جم کوین‌ها اقدام کنید.

شت کوین چیست؟

شت کوین (Shitcoin) به آن دسته از ارزهای دیجیتال گفته می‌شود که تکنولوژی خاصی نداشته و کاربرد زیادی در آینده نخواهند داشت. توسعه دهندگان این ارزهای دیجیتال افراد ناشناس هستند. شت کوین‌ها از لحاظ اقتصادی نیز قیمت پایینی دارند. لازم به ذکر است که این کوین‌ها، هدف و آینده مشخصی ندارند و تعداد سرمایه‌گذاران آن‌ها نیز کم است.

قیمت پایین و ناشناخته بودن، دو ویژگی است که بین شت کوین و جم کوین مشترک است. این وجه اشتراک باعث می‌شود تا افراد مبتدی این دو کوین را با یکدیگر اشتباه بگیرند. همانطور که اشاره کردیم، این اشتباه می‌تواند ضررهای سنگینی را برای سرمایه‌گذاران به همراه داشته باشد. توجه به این نکته ضروری است که شت کوین‌ها بر اساس حدس و گمان قیمت‌گذاری می‌شوند و هیچ پشتوانه محکمی ندارند.

سرمایه‌گذاری روی شت کوین می‌تواند سود زیادی برای سرمایه‌گذار به همراه داشته باشد اما احتمال ضرر کردن نیز در این سرمایه‌گذاری بالاست. به همین علت توصیه می‌شود که پیش از خرید این ارزهای دیجیتال، اطلاعات کافی را در رابطه با آن‌ها کسب کنید. از جمله انواع شت کوین می‌توان به شیبا اینو، کیشو، فگ و اکیتا اشاره کرد.

ساده‌ترین راه تشخیص شت کوین

ساده‌ترین راه تشخیص شت کوین را شخصی به نام بن داونپورت (بنیانگذار BitGo) به فعالان در بازار ارزهای دیجیتال معرفی کرده است. داونپورت طی یکی از صحبت‌های خود اعلام کرد، در صورتی که یک ارز دیجیتال باعث شود تا سرمایه‌گذاران به این فکر کنند که آیا رمزارز مذکور یک شت کوین است یا خیر؟، شت کوین بودن آن رمزارز اثبات می‌شود.در حالت کلی، اگر ویژگی‌هایی که در بخش قبلی برای شت کوین ذکر شد در یک ارز دیجیتال وجود داشت، آن رمزارز یکی از شت کوین‌های موجود در بازار است.

تفاوت شت کوین با جم کوین چیست؟

تفاوت‌های بسیاری بین جم کوین و شت کوین وجود دارد. در صورتی که با این دو نوع رمزارز آشنایی داشته باشید، می‌توانید به این تفاوت‌ها پی ببرید. بزرگ‌ترین تفاوت جم کوین و شت کوین مربوط به اهداف آن‌هاست. همانطور که پیش از این اشاره کردیم، جم کوین‌ها با هدف رفع برخی از مشکلات اساسی انسان‌ها طراحی شده‌اند. به عنوان مثال، سولانا نخستین بلاکچینی بود که قابلیت ثبت زمان را داشت و با این کار از اتلاف انرژی جلوگیری می‌کرد. این در حالی است که شت کوین‌ها هیچ هدف و کاربرد خاصی ندارند.

وایت پیپر و نقشه راه شت کوین‌ها به صورت ناقص و بدون پشتوانه علمی تدوین شده‌اند. توسعه‌دهندگان این کوین‌ها تلاش می‌کنند تا برنامه‌هایی رویایی و اهدافی غیرواقعی را به پروژه‌های خود نسبت دهند که از نظر علمی دستیابی به آن‌ها غیرممکن یا بسیار دشوار است. نکته بعدی، مشخص بودن هویت اعضای تیم پروژه است. در برخی مواقع، هویت اصلی توسعه‌دهندگان و اعضای تیم پشتیبانی ارزهای دیجیتال مشخص نیست. این مورد می‌تواند نشان‌دهنده شت کوین بودن ارز دیجیتال باشد.

مالکیت کوین‌ها نیز نشانه دیگری برای شت کوین بودن یا نبودن آن‌هاست. در صورتی که تعداد زیادی از کوین‌ها تحت مالکیت یک یا دو آدرس والت باشند، باید به شت کوین بودن آن‌ها شک کرد.

مطمئن‌ترین روش برای سرمایه‌گذاری روی جم کوین‌ها

سرمایه‌گذاری روی جم کوین‌ها خالی از ریسک نیست. ریسک سرمایه‌گذاری روی جم کوین، از شت کوین کمتر و از سرمایه‌گذاری روی ارزهای برتر بازار کریپتوکارنسی بیشتر است. معامله‌گران حرفه‌ای بازار برای به حداقل رساندن این ریسک، پیشنهادات جالبی ارائه داده‌اند. به عنوان مثال، توصیه می‌شود که تنها روی یک جم کوین سرمایه‌گذاری نشود.

بهترین راه، سرمایه‌گذاری روی چند جم کوین (حدود 10 جم کوین) به صورت همزمان است. قرار دادن تمام سرمایه روی یک ارز دیجیتال تحت هیچ شرایطی ایده درستی نیست. در صورتی که بتوانید جم کوین‌ها را از شت کوین‌ها تشخیص دهید، می‌توانید با کمترین میزان ریسک به سود مناسبی دست پیدا کنید.

روش خرید جم کوین چیست؟

روش خرید جم کوین نیز مشابه با روش خرید سایر ارزهای دیجیتال است. برای این کار می‌توانید از دو روش مراجعه به سایت صرافی یا استفاده از کیف پول الکترونیک کمک بگیرید. در روش اول کافی است تا به وب‌سایت صرافی مورد نظر مراجعه کنید و پس از شارژ کردن حساب خود، برای خرید جم کوین مورد نظر اقدام کنید.

در روش دوم، پس از مراجعه به کیف پول الکترونیک خود، حساب‌تان را شارژ کنید. در مرحله بعد می‌توانید با پرداخت پول از حساب خود، جم کوین مورد نظرتان را بخرید.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا به سوال جم کوین چیست، پاسخ دهیم. در همین راستا اعلام کردیم که جم کوین‌ها نوعی از ارزهای دیجیتال هستند که قیمت پایینی دارند اما آینده روشنی برای آن‌ها پیش‌بینی می‌شود. هدف اصلی پروژه مربوط به یک جم کوین، رفع یکی از مشکلات اساسی بشر است. همچنین مشخص شد که احتمال انتخاب اشتباه شت کوین به جای جم کوین زیاد است. این اشتباه می‌تواند باعث ضرر دیدن صاحب سرمایه شود. بنابراین شخیص این دو نوع کوین از یکدیگر و شناختن ویژگی‌های هر یک از آن‌ها توسط سرمایه‌گذاران اهمیت زیادی دارد.

با مطالعه این مقاله می‌توانید به صورت کامل با این دو نوع کوین آشنا شوید و توانایی تشخیص جم کوین و شت کوین را پیدا کنید. امیدواریم مطالب گفته شده در این مطلب، مورد توجه شما قرار گرفته باشد. در پایان از شما تقاضا می‌کنیم تا نظرات و پیشنهادات خود را در این زمینه از طریق بخش ارسال دیدگاه با ما به اشتراک بگذارید.