سرمایه‌گذاران بعد از فعالیت‌های متنوع در بازارهای سرمایه، با اصطلاحات متنوعی آشنا می‌شوند که هر یک معنی خاص خود را دارند. در برخی موارد یادگیری آن‌ها باعث می‌شود که مراقب ضررهای کلان و یا کارمزد اضافی جلوگیری شود. تله گاوی یا Bull Trap که یکی از این اصطلاحات است، در نمودارهای نزولی کاربرد دارد. اینکه چرا به آن تله می‌گویند و یا اینکه چرا از پسوند «گاوی» برای این اصطلاح استفاده می‌کنند را در ادامه مقاله با هم می‌خوانیم.

معنی عبارت تله گاوی یا Bull Trap چیست؟

فراز و نشیب‌هایی که در نمودارهای مختلف وجود دارند، اغلب قابل پیش‌بینی هستند. استفاده از علم تحلیل نمودار و یا مطالعه درباره وضعیت ارز مورد نظر اطلاعات خوبی در این باره به سرمایه‌گذار می‌دهند؛ اما در این بین برخی از صعود و نزول‌های نمودار ممکن است کاذب باشند. منظور آن است که افزایش قیمت یک ارز می‌تواند سکویی برای سقوط چند برابری آن باشد؛ ولی کاربران آن را به عنوان نقطه پرسود تلقی می‌کنند و از ترس اینکه مبادا از سود جا بمانند، بخشی از سرمایه خود را از دست می‌دهند. تله گاوی به این معنی است که وقتی نمودار در وضعیت نزولی قرار دارد، برای مدتی دچار افزایش قیمت شود. ولی بعد از این افزایش، روند نزولی دوباره ادامه پیدا کند. فراوانی این تله در نمودارهای ارزی و یا بورس بسیار است و اغلب افراد تازه‌کار هم در دام آن می‌افتند.

چرا تله گاوی اتفاق می‌افتد؟

جالب است بدانید که با اینکه اسم این اصطلاح نشان‌دهنده یک دام برای سرمایه‌گذار است، در‌واقع از ابتدا دام نبوده است. به طور کلی در بازارهای سرمایه گفته می‌شود که تا زمانی که از شروع حرکت صعودی یک نمودار مطمئن نشده‌اید، آن ارز یا سهم را خریداری نکنید. چرا که با خریداری کردن آن سهم شما از آن حمایت کرده‌اید ولی ممکن از حمایت کافی به آن نرسیده باشد و نتواند سد محکم مقاومتی که در روبه‌روی آن قرار گرفته است را بشکند؛ در نتیجه سقوط دوباره نمودار باعث ضرر کردن شما به جای سود کردن می‌شود. Bull Trap توسط یک حمایت ایجاد می‌شود. زمانی که یک خریدار یا خریداران مبلغ قابل توجهی روی این ارز سرمایه‌گذاری می‌کنند،‌ به‌قدری که به آن کمک می‌کند حرکت صعودی خود را آغاز کند؛ ولی چون حمایتی کافی نمی‌شود، دوباره مسیر خود را به سمت پایین نمودار تغییر می‌دهد. برای همین است که می‌گویند تا وقتی که مطمئن نشدید حرکت صعودی یک نمودار به طور کامل شروع شده است (حمایت کافی از آن انجام شده است) آن را خریداری نکنید. همین جمله می‌تواند مهم‌ترین عامل پیشگیری از تله گاوی باشد. در ادامه بیشتر درباره روش‌های مقابله با تله گاوی می‌خوانیم.

مثالی از تله گاوی

روند تله گاوی بسیار ساده است. Bull Trap یک صعود و نزول متوالی است که در حال ضرر رخ می‌دهد. ادامه قصد داریم تا یک مثال از آن ببینیم.

مثال از تله گاوی

در مقابل تله گاوی چه کنیم؟

در ابتدا باید تلاش کنید که اصلاً وارد این تله نشوید. قبل از هر معامله نمودار‌ها را بررسی کنید و خبرها را مطالعه کنید. وضعیت‌ قبلی نمودار را ببینید و یا حتی به دنبال تله‌های گاوی قبلی باشید. با پیدا کردن حداقل دو تله گاوی می‌توانید قله‌های آن‌ها را به هم متصل کرده و خط را ادامه دهید، تا اگر قرار بود تله دیگری تشکیل شود، مکان تقریبی آن را بدانید. بررسی حجم معاملات هم می‌تواند در این امر تاثیرگذار باشد. همانطور که گفتیم که اینکه نمودار روند نزولی خود را صعودی کند و آن را ادامه دهد،‌ نیاز به حمایت زیادی دارد. حمایت زیاده هم به دنبال خود حجم زیاد معاملات را با خود می‌آورد؛ ولی در تله گاوی یا Bull Trap این اتفاق با حجم کمی انجام می‌شود.

برای اینکه تشخیص بدهید روندی که پیش رو دارید، تله هست یا خیر، می‌توانید از اندیکاتورها هم استفاده کنید. انیدکاتورها ابزارهایی هستند که در تحلیل تکنیکال استفاده می‌شود. این ابزار عمدتا تغییرات مفیدی روی نمودار انجام می‌دهند تا درک آن را بهتر کنند و یا از روی نمودار، نمودار دیگری را رسم می‌کنند. اندیکاتور RSI که در خرید و فروش به‌موقع هم کمک زیادی به سرمایه‌گذاران می‌کند، می‌تواند در روند تشخیص تله گاوی مفید باشند. اینکه نمودار RSI صعودی باشد یا نزولی هماهنگ با نمودار اصلی قیمت است. ولی اگر شما با یک تله رو‌به‌رو باشید، این هماهنگی به اختلاف تبدیل می‌شود و RSI مخالف نمودار حرکت می‌کند.

اگر در تله گاوی افتاده باشیم، چه کنیم؟

فرض کنیم که شما علی‌رغم رعایت نکات در دام Bull Trap افتادید. حالا باید چه کنید؟ خب مسلماً باید هرچه سریع‌تر سرمایه خود را از آن ارز یا سهم خارج کنید؛ چرا که در هر صورت شما دو حالت بیشتر ندارید.

حالت اول این است که در بخش صعودی نمودار قرار دارید. اینکه این رشد کی تبدیل به ریزش می‌شود معلوم نیست و هر لحظه ممکن است وارد بخش نزولی شوید. احتمال گیر کردن در صف فروش در این حالت کمتر است، پس ممکن است بتوانید از تله خارج شوید.

طبیعتاً حالت دوم هم این است که در بخش نزولی نمودار قرار داشته باشید. و باز هم باید سرمایه خود را خارج کنید تا ضرر بیشتری از مقداری که تا به الان تجربه کرده‌اید را متحمل نشوید. ممکن است در فروختن سهام خود کمی دچار مشکل شوید؛ چرا که روند نزولی شروع شده است و مردمِی نگران سرمایه خود هستند، می‌خواهند از دام خارج شوند.

آیا می‌توان از تله گاوی درآمد کسب کرد؟

بله! البته که اینکار به مهارت بالایی نیاز دارد ولی در آمد کسب کردن از تله گاوی یا Bull Trap کار سختی نیست. در بازارهای سرمایه چند نوع سیستم وجود دارد که یکی از آن‌ها به نام نوسان‌گیری معروف است. در این روش سرمایه‌گذاری در مدت کوتاه ولی با مبلغ زیادی انجام می‌شود تا سوددهی مناسبی داشته باشد. اگر فرد توانایی انجام نوسان‌گیری را داشته باشد، می‌تواند از این تله هم سود بگیرد!

کلام آخر

تله گاوی تنها تله‌ای که در بازار سرمایه وجود دارد نیست و تنها یک مثال از انواع آن است. تله خرسی که دقیقاً برعکس Bull Trap است هم بسیار اتفاق می‌افتد. در هر حال باید بدانید که در کنار تمامی این اصطلاحات نموداری مهم‌ترین دامی که ممکن است برایتان پهن شود، وارد شدن به یک ارز یا سهام بدون اطلاعات کافی است که توسط خودتان انجام می‌شود. حتماً برای سرمایه‌گذاری اطمینان لازم را حاصل کنید.