کارگزاری‌ها و صرافی‌ها سازمان‌هایی هستند که به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهند یک دارایی را به دیگری تبدیل کنند. به طور معمول یک ارز دولتی مانند دلار آمریکا یکی از ارزهای مهم و درگیر در تجارت است. به‌عنوان‌مثال، وقتی بیت‌کوین را با دلار خریداری می‌کنید، دلار خود را به بیت‌کوین تبدیل می‌کنید. کارگزاری‌ها و صرافی‌ها می‌توانند دارایی‌های مختلفی را ارائه دهند و در ساعت‌های مختلفی بنا به خواسته خود فعالیت داشته باشند. باوجود اینکه اصل کار هر دو یکی است اما در پشت‌صحنه و می‌توان گفت در جزئیات، تفاوت‌های اساسی و اصلی با هم دارند و همین تفاوت‌ها باعث می‌شود که معامله-گران بازارهای مختلف نیز بر اساس کارکرد هر یک از آنها استفاده کنند. برای درک بهتر تفاوت بروکر و صرافی، درک مفهوم آن‌ها و… تا انتها همراه ما باشید.

صرافی چیست؟

صرافی چیست؟

صرافی محلی است که در آن ارزهای مختلف را افراد خریدوفروش می‌کنند. صرافی‌های امروزی به‌شدت تنظیم شده‌اند تا اطمینان حاصل شود که بازارها به شیوه‌ای منصفانه و منظم سازماندهی و اداره می‌شوند. صرافی‌ها در مورد روش‌های به‌اشتراک‌گذاری و نشان‌دادن اطلاعات قیمت به خریداران و فروشندگان بالقوه توافق کرده‌اند و از قوانین واضحی پیروی می‌کنند که جزئیات نحوه عملکرد خریداران و فروشندگان را شرح می‌دهد. حتماً زمان عبور از بازار صرافی‌ها را دیده‌اید! این صرافی‌ها به خریدوفروش ارزهای رایج بازار می‌پردازند اما ما در این بخش به دنیای مجازی وارد شده و صرافی ارزهای دیجیتال را بررسی کرده سپس به مقایسه آن با بروکر یا کارگزاری می‌پردازیم.

صرافی ارز دیجیتال

صرافی ارز دیجیتال یک مکان است که در آن می‌توان ارزهای دیجیتال را خریدوفروش کرد و در واقع می‌توان گفت در آن به معامله ارزهای دیجیتال می‌پردازیم. در این پلتفرم آنلاین افراد می‌توانند به خریدوفروش بیت‌کوین که یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال است و سایر ارزهای دیجیتال پرداخت. در صرافی ارز دیجیتال می‌توان ارزها را به‌صورت جفت ارز معامله کرد یعنی می‌توان جفت ارز بیت‌کوین و اتریوم را با یکدیگر معامله کرد.
شاید به‌جای کلمه صرافی کلمه اکسچنج را شنیده باشید که این کلمه نیز به معنای معامله و مبادله است؛ این کلمه چندین سال پیش وارد ایران شد و چون ورود این کلمه با ورود ارزهای دیجیتال همراه بود، در گذشته به صرافی ارزهای دیجیتال اکسچنج می‌گفتند اما باگذشت زمان و استفاده از کلمه صرافی استفاده از لغت صرافی بیشتر شد.

بروکر چیست؟

بروکر چیست؟

بروکر یا کارگزاری یک شرکت در زمینه خدمات مالی است که به افراد معامله‌گر امکان دسترسی به پلتفرمی برای خریدوفروش ارزهای دیجیتال می‌دهد. معامله در بازارها بین جفت ارزها انجام می‌شود. یک کارگزار فارکس به‌عنوان یک کارگزار تجارت ارزهای دیجیتال نیز شناخته می‌شود. بروکرها شرایط تجارت را برای معاملاتی که با پلتفرمشان ممکن و اختصاصی باشد، قابل‌دسترسی می‌سازند.

می‌توان گفت بروکرها واسطه‌ای بین نهادهای مالی و معامله گران هستند و به افراد مختلف کم تجربه اجازه ثبت سفارش را می‌دهند. افراد به کمک بروکرها می‌توانند سفارشات خود را در کسری از ثانیه ثبت کنند. بروکرها با ارائه ابزارهای معاملاتی خاص و اندیکاتورها به مشتریان کمک می‌کنند تا بتوانند بادقت بیشتری به معامله بپردازند.

مزایای صرافی ارزهای دیجیتال

صرافی ارزهای دیجیتال دارای مزایای هستند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

 • امنیت بالا به همراه فضای ذخیره‌سازی با حجم زیاد
 • قابلیت نصب و استفاده بر روی تلفن همراه، تبلت، کامپیوتر
 • می‌توانید از طریق سیستم داخلی به کسب درآمد بپردازید.
 • داشتن پنل معاملاتی حرفه‌ای
 • داشتن نسخه‌های مبتدی و حرفه‌ای برای افراد باتجربه‌های مختلف
 • برخورداری از 150 آلت کوین مختلف
 • دارای نمودارهای تحلیلی پیشرفته
 • امکان خرید مداوم و لحظه‌ای

معایب صرافی ارزهای دیجیتال

بعد از اشاره به مزایای صرافی ها بد نیست به معایب آن‌ها نیز بپردازیم:

 • یکی از عیب‌های اصلی صرافی‌های ارزهای دیجیتال بالا بودن نرخ کارمزد است.
 • روش پرداخت در این صرافی‌ها کردیت کارت و مسترکارت است.

مزایای بروکرها

بروکر ها نیز مزایای دارند که در این بخش از مقاله قصد داریم به آن‌ها اشاره کنیم:

 • رابط کاربری و ساختار ساده مناسب برای تازه‌واردان تریدینگ ارز دیجیتال
 • خریدوفروش ارزهای دیجیتالی با استفاده از ارز فیات و سایر روش‌های پرداخت مانند کارت اعتباری و…
 • ابزارهای تحلیلی و نموداری متنوع
 • کارمزد و تعرفه پایین معاملات
 • قابلیت انتقال سرمایه‌های دیجیتالی به کیف پول ثالث
 • ریسک امنیتی پایین برای حمله هکرها و پشتیبانی همیشگی و در دسترس کارگزار
 • اطمینان از قانونی‌بودن معاملات و نظارت دولتی بر آن‌ها

معایب بروکرها

بد نیست بدانید که بروکرها در کنار مزایایی که دارند، معایبی نیز دارند که به آن‌ها می‌پردازیم:

 • تنوع بسیار پایین‌تر ارزهای دیجیتالی ارائه‌شده از سوی کارگزار
 • عدم وجود ویژگی‌هایی مانند لیمیت اردر، استاپ لاس و مارجین تریدینگ
 • عدم قابلیت انجام معاملات به‌صورت ناشناس
 • احراز هویت اجباری
 • عدم توان واریز یا برداشت ارزهای دیجیتال (واریز یا برداشت به‌صورت پولی است و بنابراین نمی‌توان ارز دیجیتالی در چنین بستری سرمایه‌گذاری کرد.)
 • امکان ردگیری و شناسایی معاملات برای شفاف‌سازی مالیاتی از سوی دولت‌ها

ویژگی های صرافی ارزهای دیجیتال

همان‌طور که صرافی‌ها خدمات متنوع در زمینه ارزهای مختلف را برای افراد ارائه می‌دهند؛ صرافی‌های ارزهای دیجیتال نیز خدمات و ویژگی‌های زیادی را برای کاربران خود ارائه می‌دهند. اولین قدم برای استفاده از خدمات صرافی ارزهای دیجیتال ثبت‌نام کردن در این پلتفرم است! افراد با ثبت‌نام به خدمات این پلتفرم دسترسی پیدا می‌کنند اما این دسترسی‌ها به‌صورت محدود است و افراد برای دستیابی به‌تمامی خدمات نیاز دارند که در این سیستم احراز هویت کنند؛ پس از احراز هویت قابلیت‌های متنوع و زیادی برای کاربران فراهم می‌شود.

افراد می‌توانند از کیف پول‌های صرافی‌ها استفاده کرده و ارز و دارایی‌های خود را در آن نگه دارند اما امنیت کیف پول‌ها بالا نیست (همه صرافی‌ها از امنیت بالایی برخوردار نیستند) و گذاشتن پول در کیف پول‌های صرافی کار معتبری نیست.

کار اصلی صرافی ارزهای دیجیتال خریدوفروش ارز است اما افراد می‌توانند با کمک این پلتفرم به معامله نیز بپردازند. در صرافی‌ها افراد می‌توانند نوع تراکنش (خریدوفروش) و حد ضرر آن را مشخص کنند پس از آن صرافی‌ها به‌صورت خودکار این خریدوفروش را انجام می‌دهند.

ارائه خدمات متنوع

در ابتدای کار صرافی ارزهای دیجیتال شبیه به صرافی‌های موجود در بازار که مشاهده کرده‌اید بودند اما باگذشت زمان امکانات مختلفی مانند خریدوفروش و معامله برای افراد فراهم شد همچنین ویژگی‌هایی مانند معاملات مارجین نیز در این پلتفرم ارائه شد. معاملات مارجین چیست؟ در این معاملات از افراد مقداری پول قرض گرفته شده و بر اساس پولی فرد قبلاً داشته است معامله انجام می‌شود.

همچنین در صرافی‌های ارز دیجیتال نیز OTC که یک معامله بین سرمایه‌گذاران و ماینرها است انجام می‌شود؛ این نوع معاملات بین افراد بدون نظارت صرافی انجام می‌شود. این معاملات برای افرادی که قصد فروش مقادیر زیادی کوین دارند بسیار محبوب است.

مقایسه بروکر و صرافی ارزهای دیجیتال

آشنایی با نحوه کار این دو مورد و درک تفاوت بروکر و صرافی در خدماتی که ارائه می‌دهند از موضوعات اصلی است! صرافی ارزهای دیجیتال محلی است که خریداران و فروشندگان ارزهای دیجیتال و پول فیات با یکدیگر معاملاتی انجام می‌دهند. یک صرافی به‌عنوان واسط این تجارت را فعال کرده و برای ارائه این خدمات مبلغی را با عنوان کارمزد دریافت می‌کند. صرافی‌ها ارزهای مختلفی را ارائه می‌دهند و بنا بر تصمیم مشتری است که یک معامله صورت می‌گیرد.

بروکر یا کارگزاری یک واسط بین معامله گران و بازار است. فردی که از یک بروکر برای معامله استفاده می‌کند در ابتدا پول را به‌حساب کارگزار واریز کرده و بین خدماتی که یک کارگزار دارد یکی را انتخاب می‌کند.

تفاوت بروکر و صرافی

استفاده از بروکر یا همان کارگزاری مناسب‌تر و بهتر است و دلایلی مانند امنیت و نقدینگی بیشتر باعث می‌شود انتخاب اول برای افراد باشد. پس از سپرده‌گذاری افراد می‌توانند فرصت‌های معاملاتی مختلف را بررسی و شروع به معامله کنند. از سمتی دیگر استفاده از صرافی یک راه‌حل ساده برای معامله ارزهای دیجیتال یا پول فیات است.

از دیگر تفاوت بروکر و صرافی مدت‌زمان سرمایه‌گذاری در آنها است. صرافی‌ها بیشتر برای سرمایه‌گذاری بلندمدت یا میان‌مدت یک ارز خاص مورداستفاده قرار می‌گیرند؛ اصولاً در این سرمایه‌گذاری‌ها افراد با ارزیابی احتمالی قیمت به معامله می‌پردازند.

در کارگزاری‌ها سرمایه‌گذاران با کمک ابزارهای مختلف که توسط کارگزاری‌ها ارائه شده است به معاملاتی مانند معاملات مارجین می‌پردازند. اصولاً افرادی که با کارگزاری‌ها همکاری می‌کنند به دنبال سود در کوتاه‌مدت یا میان‌مدت هستند.

مقایسه مراحل ثبت نام بروکر و صرافی

روند ثبت‌نام در هر صرافی مختلف است. برخی از صرافی ارزهای دیجیتال به یک ایمیل و رمز عبور برای ثبت‌نام نیاز دارند اما برخی دیگر، به‌خصوص صرافی‌هایی که با پول فیات کار می‌کنند به‌نوعی تأیید نیاز دارند. این تأیید می‌تواند به هر صورتی مانند تماس ویدئویی، عکس از چهره، عکس از شناسنامه، ارسال ویدئو و… باشد.

روند ثبت‌نام در بروکرها متفاوت است و می‌توان گفت به‌سختی صرافی نیست! با وجود این مورد تأیید هویت بخش مهم و ضروری است چراکه هر کارگزاری تابع مقررات است. اصولاً در بروکرها افرادی که ثبت‌نام می‌کنند نیاز به ارائه یک کارت شناسایی، آدرس منزل و قبض برق یا … دارد. در بروکرها فرایند تأیید کمتر از مدت‌زمان تأیید در صرافی‌ها طول می‌کشد و معامله‌گر می‌تواند پس از تأیید حساب معامله را شروع کند.

مقایسه واریز و برداشت در بروکر و صرافی

در صرافی‌ها دو روش برای واریز و برداشت وجود دارد؛ اولین روش با کمک پول فیات است اما این مورد ممکن است برای برخی از افراد مشکل‌ساز باشد همچنین تمام صرافی‌ها پول فیات را قبول نمی‌کنند و در واقع با آن کار نمی‌کنند. باتوجه‌به این موردنیاز است که از سپرده‌های رمزنگاری استفاده شود چراکه در غیر این صورت نیاز به پرداخت کارمزدهایی بالایی می‌شود. معمولاً واریز پول فیات از طریق حساب بانکی یا کارت اعتباری نیاز با کارمزد دارد در برخی مواقع کارمزد این مورد ممکن است از مانده‌حساب فرد بیشتر باشد به همین دلیل نیاز به رمزنگاری است، زمانی که از سپرده‌های رمزنگاری استفاده می‌شود کارمزدها بسیار کمتر می‌شود.

استفاده از بروکر یا کارگزاری‌ها مزایای بیشتری دارد؛ می‌توان با حساب بانکی، کارت اعتباری، انواع کیف پول الکترونیکی و سایر ارزهای دیجیتال واریز را بدون کارمزد انجام داد. علاوه بر این مورد نیازی به پرداخت کارمزدهای بالا زمان برداشت از حساب نیست و کارمزدها بین 0 تا 3 درصد متغیر است.

مقایسه معامله بین بروکر و صرافی ها

معامله در صرافی کار ساده‌ای است. نقدینگی در هر صرافی بر اساس DOM متفاوت است؛ نقدینگی بیشتر معمولاً به زمان کمتر بین خریدوفروش نیز منجر می‌شود. برخی از صرافی‌ها عملکردهای اساسی را ارائه می‌دهند و برخی از آنها ابزارهای معاملاتی دارند بااین‌حال بزرگ‌ترین مزیت استفاده از صرافی ارائه طیف گسترده‌ای از ارزهای رمزنگاری شده است.

بروکرها ابزارهای اضافی برای تجارت ارائه می‌دهند و مشتری می‌تواند با کمک این ابزارهای تجزیه‌وتحلیل، استفاده از ربات‌های معاملاتی خودکار و تدوین استراتژی صحیح به معامله بپردازند. بروکرها دارای اهرم‌های معاملاتی مختلفی هستند که افراد با کمک این موارد می‌توانند سود خود را چندبرابر کنند اما باید این مورد را نیز در نظر داشت که هرچند با کمک این ابزارها می‌توان سود معاملات را چندبرابر کرد می‌توان ضرر را نیز چندبرابر کرد! به همین دلیل مهم است که افراد باتجربه از این ابزارها استفاده کنند.

می‌توان یکی از مهم‌ترین بخش‌ها، تفاوت بروکر و صرافی در نحوه معامله است!

مقایسه امنیت بین بروکر و صرافی

اما تفاوت بروکر و صرافی در بحث شیرین امنیت! بگذارید یک موضوع را به‌صورت واضح و مشخص بیان کنیم! صرافی‌ها در برابر حملات مختلف آسیب‌پذیر هستند و خواهند بود! و اگر شنیده‌اید که کارگزاری‌های رمزنگاری شده نمی‌توانند هک و دزدیده شوند اشتباه است. موضوع مهمی که در این زمینه وجود دارد این است که این کارگزاری‌ها تحت نظارت هستند و به محافظت‌های ویژه‌ای را از مشتریان خود خواهند داشت. کارگزاری‌ها توسط یک مرجع حسابرسی می‌شوند و این نشانه امنیت آنها است اما باوجود این موارد نمی‌توان گفت که امنیت 100 درصدی را دارند!

یکی از مزایای همکاری با صرافی‌ها این است که شما می‌توانید از کیف پول‌های سخت‌افزاری استفاده کنید. بدهی است که بیش از 100 نوع ارز مختلف در صرافی‌ها وجود دارد و کلید خصوصی برای شما وجود ندارد به همین دلیل افراد می‌توانند از کیف پول‌های سخت‌افزاری برای محافظت از سرمایه خود استفاده کنند.

[su_note]بیشتر بخوانید: امن ترین روش نگهداری ارز دیجیتال چیست؟[/su_note]

سخن آخر

در این بخش با تفاوت بروکر و صرافی ارزهای دیجیتال آشنا شدید؛ همچنین مزایا، معایب و هرآنچه به این دو مورد مرتبط بود را مطلع شدید اما اگر هنوز هم دنبال یک جواب قطعی هستید که بروکر بهتر است یا صرافی باید بگوییم هیچ توصیه مستقیمی وجود ندارد! با توجه ‌به نوع کار شما و هدف شما از تجارت می‌توان یک مورد را انتخاب کرد. لطفا نظرات خود را در پایان همین مقاله با ما به اشتراک بگذارید.