طلا و ارز در سال‌های گذشته بسترهای مهم سرمایه‌گذاری بوده‌اند. در شرایطی که تورم روز به روز ارزش پول را از بین می‌برد، مردم همواره به دنبال این هستند که راهی برای حفظ دارایی‌های خود و در صورت امکان کسب سود پیدا کنند. این شرایط اخیرا تغییر کرده است. سرمایه‌گذاران پیگیر وضعیت این دو بازار هستند و با نگرانی تحولات را دنبال می‌کنند. در این مقاله قصد داریم به تحلیل بازار طلا در سال 99 بپردازیم و عوامل موثر بر تغییر قیمت‌ها را بررسی کنیم.

چه عواملی بر تحلیل بازار طلا در سال 99 تاثیر می‌گذارند؟

قیمت طلا نیز مانند اقلام دیگر، تحت تاثیر میزان عرضه و تقاضا است. این که چه مقدار از طلای تولید شده در جهان ذخیره و چه مقدار از آن فروخته می‌شود نقش مهمی در تعیین قیمت‌ها دارد. در سال 2006 تحقیقی به عمل آمد و کل میزان طلای استخراج شده جهان تا آن زمان تخمین زده شد.

عدد به دست آمده 158 هزار تن بود. از این مقدار، بخشی وارد جواهرسازی می‌شود، بخشی به صنایع و دندان‌پزشکی اختصاص می‌یابد و مقداری وارد بورس و صندوق‌های طلا می‌شود. این یعنی میزان طلای ذخیره شده بسیار بالا است و نشان می‌دهد قیمت طلا بیشتر تحت تاثیر شرایط تغییر می‌کند و کمتر به میزان تولید بستگی دارد.

برای تحلیل بازار طلا در سال 99 و پیش‌بینی قیمت‌ها، لازم است چند فاکتور مهم را در نظر بگیریم. دو عنصر نرخ ارز و قیمت اونس طلا در بازارهای جهانی همیشه بیشترین اهمیت را در تحلیل‌ها دارند اما موارد دیگری نیز باید در نظر گرفته شود:

[su_note]مطالب دیگر: امن‌ترین روش نگهداری ارز دیجیتال چیست؟[/su_note]

نرخ ارز

نرخ ارز یک عامل بسیار مهم است که روی تمامی بازارها تاثیر می‌گذارد بنابراین برای تحلیل بازار طلا در سال 99 نیز باید نوسانات نرخ ارز را در نظر بگیریم. دولت در سال گذشته عزم راسخی برای کنترل نرخ ارز نشان داد و همین مسئله سرمایه‌گذاران را به سمت بورس سوق داد. در حال حاضر ایران و امریکا به گونه‌ای در جنگ اقتصادی به سر می‌برند و مهمترین ابزار ایران برای شکست دادن طرف مقابل، کنترل نرخ ارز است. البته در مقطع زمانی فعلی، منابع ارزی کافی برای کنترل بازار در اختیار دولت نیست و وضعیت شکننده به نظر می‌رسد.

قیمت اونس جهانی طلا

قیمت طلا در بازارهای جهانی نیز با توجه به مسائل کلان ژئوپلتیک و اقتصادی تغییر می‌کند. طلا در همه جای دنیا یک بستر امن برای سرمایه‌گذاری و حفظ ارزش پول به حساب می‌آید و به همین دلیل، میزان عرضه و تقاضای آن با توجه به اوضاع جهانی تغییر خواهد کرد.

یکی از مسائل بحرانی که در سال 2020 با آن مواجه شدیم، ترور سردار سلیمانی بود که موج اول افزایش قیمت طلا را در جهان به راه انداخت. شیوع کرونا باعث سقوط بازارهای سهام جهانی شد و موج دوم افزایش قیمت را به راه انداخت.

در این شرایط قیمت طلا به نزدیک 1700 دلار در اونس رسید. با در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری امریکا و التهاب‌های ناشی از آن، می‌توانیم انتظار یک شوک اقتصادی دیگر را داشته باشیم. هر چقدر فضای اقتصادی و سیاسی جهان التهاب بیشتری داشته باشد، تمایل به سرمایه‌گذاری و ذخیره کردن طلا بیشتر می‌شود و در نتیجه، قیمت‌ها نیز افزایش می‌یابند.

هجوم نقدینگی

یکی از مواردی که باید قبل از تحلیل بازار طلا در سال 99 در نظر بگیریم، جهت حرکت نقدینگی است. افزایش نقدینگی در جامعه یکی از معضلات اقتصادی و یکی از عوامل تورم محسوب می‌شود. همیشه مقداری نقدینگی در دست مردم وجود دارد که به دنبال روشی برای حفظ آن هستند. این سرمایه‌ها جذب بازارهای مختلف می‌شوند. اگر نرخ سود بانکی بالا باشد، بخشی به سمت بانک‌ها سرازیر می‌شود، بخش دیگر به سمت طلا و ارز می‌رود و مسکن و بورس هم سهمی خواهند داشت.

هجوم نقدینگی به سمت هر بازار، قیمت‌های آن را دست‌خوش تغییر می‌کند و به تبع آن، تاثیراتی بر اقتصاد خواهد داشت. در سال 98 بازار ارز به شدت کنترل می‌شد. قیمت‌ها در تمامی بازارها رشد داشتند اما این رشد را در نرخ ارز مشاهده نکردیم. بخشی از نقدینگی که قاعدتا به سمت بازار ارز می‌رفت راهی بورس شد و رشد کم‌سابقه‌ای در بازار سرمایه پدید آورد. بورس نوسان‌های خاص خود را دارد و اگر با شروع اصلاح قیمت‌ها، بخشی از سرمایه‌گذاران از این بازار خارج شوند و به سمت بازارهای دیگری مثل طلا بروند، احتمال ایجاد حباب قیمتی و افزایش بیش از حد قیمت‌ها دور از انتظار نخواهد بود.

[su_note]مطالب دیگر: ارزش بیت کوین چگونه تعیین می شود؟[/su_note]

انتخابات ریاست جمهوری امریکا

تغییر و تحولات سیاسی همه بازارها را تحت تاثیر قرار می‌دهد و البته این فاکتور را نیز باید در تحلیل بازار طلا در سال 99 در نظر بگیریم. انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در راه است و این مسئله دو بعد مهم دارد: پرونده ایران یک نقطه ضعف بزرگ در دوره کاری ترامپ است. او توافق قبلی را از میان برد و قصد داشت با فشار اقتصادی و تحریم‌های بیشتر حکومت ایران را وادار به تسلیم کند و در این راه موفق نبود. حالا در پایان دوره، ممکن است کارهای مختلفی را برای جبران این وضعیت و تبلیغات انتخاباتی انجام دهد.

از سوی دیگر، مخالفان ایران که در حلقه نزدیکان ترامپ قرار دارند، ممکن است احتمال شکست او در انتخابات را در نظر بگیرند و تمام تلاش خود را در این ماه‌های آخر به تصویب قوانین علیه ایران معطوف کنند. تمامی این اقدامات احتمالی، بازار ارز و طلا را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

سخن آخر

با توجه به تمامی مواردی که مطرح شد، به نظر می‌رسد قیمت سکه و طلا در بازارهای ایران وضعیتی صعودی را تجربه خواهد کرد. فاکتورهای متعددی در این زمینه دخیل هستند که یکی از مهمترین‌ها، اقدامات دولت برای کنترل قیمت دلار است. کارشناسان معتقدند پارادایم‌های بازار طلا نسبت به گذشته تغییر کرده است و دیگر یک محل امن برای سرمایه‌گذاری محسوب نمی‌شود.

برخی پیش‌بینی می‌کنند نرخ ارز با توجه به انتخابات امریکا بالا برود و سیاست‌های کنترلی دولت موفق نباشد. با این اوصاف، نتیجه تحلیل بازار طلا در سال 99 نشان‌دهنده افزایش قیمت خواهد بود. در حالت عادی، پیش‌بینی می‌شود قیمت طلا و سکه در ایران همگام با تغییرات جهانی پیش برود اما اگر با رشد ناگهانی نرخ ارز مواجه شویم، قیمت طلا نیز افزایش بیشتری خواهد داشت.