بهترین سرمایه گذاری در ایران در سال ۲۰۲۱ چیست؟ با توجه به شرایط اقتصادی حاکم در کشور و نقش پررنگ تورم در تمام زمینه های مالی و روزمرگی مردم، نگهداری و حفظ پول آن‌چنان عقلانی نیست و همین امر موجب کاهش ارزش سرمایه نقد شما خواهد شد. به همین دلیل تزریق پول و سرمایه در بازارهای مختلف به منظور سرمایه گذاری به عنوان بهترین گزینه برای حفظ سرمایه و کسب سود از این فرآیند است. سرمایه گذاری از ابتدا جزو برنامه ریزی هر شخص و یا هر خانواده ای بوده و بسته به سطح اطلاعات و دانش هر فرد، نتایج مختلفی برای افراد از سرمایه گذاری حاصل می‌شود. در کشور ما ایران، بازارهای مختلفی به منظور سرمایه گذاری وجود دارد و افراد می‌توانند سرمایه خود را به این منظور به این بازارها تزریق نمایند. در این مقاله قصد داریم که بهترین و پرسودترین سرمایه گذاری در ایران در سال 2021 را معرفی نماییم. با ما همراه باشید.

بهترین سرمایه گذاری در سال ۲۰۲۱ چیست؟

همان‌طور که می‌دانید با شرایط حاکم بر وضعیت مالی مردم، سرمایه گذاری جزو جدایی ناپذیر زندگی هر فرد به شمار می‌آید و در همین راستا بیشتر افراد به منظور حفظ سرمایه و کسب سود در کنار آن به سرعت به بازارهای مختلف روی می‌آورند. یک قسمت از سرمایه گذاری در هر زمینه ای، ریسک سرمایه گذاری به حساب می‌آید که همین موضوع امر سرمایه گذاری را جذاب تر می‌کند. شما با شناخت بازار مدنظر و آگاهی از پیچ و خم های احتمالی در سرمایه گذاری خود می‌توانید به شکل موفق تر نسبت به سایرین عمل کنید.

برای سرمایه گذاری شما می‌توانید پول خود را در بانک، خرید سهام در بازار بورس، ارز، طلا و سکه و … تزریق نمایید. هر کدام از این سرمایه گذاری ها دارای چهارچوب های مختص به خود است و شما با توجه به پتانسیل ریسک پذیری خود می‌توانید به منظور سرمایه گذاری بازار مدنظر خود را انتخاب نمایید؛ اما سؤال اصلی این است که بهترین بازار برای سرمایه گذاری چیست؟

با توجه به تجربه و تخصص کارشناسان متخصص در امر سرمایه گذاری، بهترین گزینه های سرمایه گذاری مواردی هستند که با توجه به طرز فکر و نوع استراتژی هر شخص، بازدهی مورد انتظار سرمایه گذار را به همراه داشته باشد و دارای ریسک کمتری نسبت به گزینه های دیگر به منظور سرمایه گذاری باشد و در نهایت پتانسیل بالایی به منظور نقد شوندگی داشته باشد تا در صورت نیاز شخص سرمایه گذار بتواند به پول و سرمایه خود دسترسی سریع پیدا کند. در ادامه قصد داریم به منظور شناخت بهتر چند مورد از روش های سرمایه گذاری را معرفی نماییم.

[su_note]مطالب دیگر: سرمایه گذاری در بورس بهتر است یا ارز دیجیتال؟[/su_note]

خرید ارز به منظور سرمایه گذاری

همواره از ابتدا بین اکثر افراد، فرآیند خرید ارز به منظور سرمایه گذاری مطرح بوده و امروزه به نقطه اوج خود رسیده است. در سراسر دنیا اتفاقات مختلفی در حال روی دادن است و بنا به میزان عرضه و تقاضا، گفتمان های سیاسی، تحریم، جنگ های منطقه ای و … نوسانات مختلفی بر بازار ارز حاکم می‌شود. از همین جهت افراد به منظور سرمایه گذاری پول خود را جهت خرید ارز مهیا می‌کنند. در این زمینه افرادی که نسبت به این بازار و حواشی مربوط به آن اطلاعاتی دارند می‌توانند بهتر عمل کنند تا افرادی که بنا بر شنیده ها و جو حاکم و اخبارهای منتظر شده دست به این نوع سرمایه گذاری می‌زنند. با توجه به عوامل تأثیرگذار که در این بخش به آن اشاره کردیم، نمی‌توان بازار ارز را بهترین بازار به منظور سرمایه گذاری دانست البته که در سال 2021 رشد عجیبی بر این بازار حاکم شد و تمامی آن به خاطر شرایط منطقه ای و تصمیمات سیاسی دولتمردان بوده و از همین جهت این روند همیشه اتفاق نمی‌افتد.

سرمایه گذاری در بازار مسکن

در ایران از ابتدا به مسکن به نوعی به عنوان یک فرصت برای سرمایه گذاری نگاه می‌شده و این امر باعث شد که پتانسیل زیادی در بازار املاک و مستغلات به منظور سرمایه گذاری حاکم شود. این نوع سرمایه گذاری از نوع بلند مدت بوده و نباید در این پروسه انتظار کسب سود در بازه زمانی کوتاه مدت را داشت و با توجه به پتانسیل پایین آن به منظور نقد شوندگی به صورت همه‌گیر برای سرمایه گذاری مورد استقبال قرار نمی‌گیرد. امروزه و به خصوص در سال 2021 در ایران و شرایط اقتصادی نه چندان مناسب،  قیمت مسکن به شدت بالا رفت و در حال حاضر افراد زیادی توان خرید مسکن در ایران را ندارند و به اجبار به سراغ بازارهای موازی خواهند رفت.

سرمایه گذاری در بورس

یکی دیگر از روش های سرمایه گذاری سودآور حتی با سرمایه کم، سرمایه گذاری در بورس و خرید و فروش سهام است که در این بازار شما می‌توانید از نظر بازه زمانی در کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت فعالیت کنید. بازار بورس و سرمایه گذاری در آن دارای مزایای فراوانی است که تمامی آن بنا به سطح دانش و آگاهی شخص امکان پذیر است. در بازار بورس انواع و اقسام سرمایه گذاری وجود دارد و شما می‌توانید به صورت مستقیم و غیرمستقیم در این بازار سرمایه گذاری کنید. در سال های اخیر بازار بورس مورد توجه بسیاری از مردم قرار گرفته و سرمایه زیادی به این بازار وارد شده و باعث رشد و ارزش سهم شرکت ها شده است. سرمایه گذاری در بورس علاوه بر مزایایی که دارد، ریسک هایی هم دارد که شخص سرمایه گذار باید نسبت به آن غافل نباشد. افرادی که ریسک پذیر نیستند می‌توانند سرمایه خود را در صندوق های سرمایه گذاری وارد کنند و افرادی که ریسک پذیر هستند می‌توانند پول و سرمایه خود را به صورت مستقیم و تحت نظارت خود برای خرید و فروش سهام در اختیار بگیرند.

عوامل مختلفی در قیمت سهام و شرایط بازار بورس دخیل هستند. شما به منظور سرمایه گذاری در بورس بهتر است مانند هر بازار دیگری، علم و تکنیک های مربوط به آن را فرا بگیرید و در گام بعدی سرمایه خود را به منظور سرمایه گذاری در این بازار تزریق نمایید.

[su_note]مطالب دیگر: امن‌ترین روش نگهداری ارز دیجیتال چیست؟[/su_note]

سرمایه گذاری در سپرده های بانکی

جالب است که این موضوع را بدانید که اگر شما سرمایه خود را به منظور کسب سود در بانک قرار دهید به منظور دریافت سود کامل تا زمان مقرر باید به سرمایه خود دست نزنید و اگر بنا به شرایطی که داشتید قصد برداشت پول خود را از بانک داشتید باید جریمه‌ای را به این منظور پرداخت نمایید. همین امر به معنی وجود برخی محدودیت ها در نظام بانکی در کشور است که این نوع از سرمایه گذاری نسبت به سایر گزینه ها در کشور به خصوص در سال 2021 مورد استقبال قرار نگرفته و سود آن‌چنانی را برای سرمایه گذاران در بر نداشته است. به نوعی بهتر است این‌گونه بیان کنیم که افرادی که به هیچ عنوان تحمل ریسک بر روی سرمایه خود را ندارند بهتر است به منظور سرمایه گذاری به سمت سپرده های بانکی گام بردارند اما درازای آن ممکن است سود بسیار کمتری نسبت به سایر بازارها عاید سرمایه گذاران شود.

سرمایه گذاری در بازار سکه و طلا

عواملی که بر روی قیمت طلا و سکه دخیل هستند به مراتب بیشتر از عوامل مؤثر بر قیمت ارز بوده و همین امر ریسک سرمایه گذاری در این زمینه را بیشتر می‌کند اما همان‌طور که در جریان هستید در سال 2021 بنا به اتفاقات و تصمیمات سیاسی و … که رخ داد قیمت طلا و سکه در ایران به مراتب نسبت به گذشته رشد بسیار زیادی داشت که البته تا حد زیادی متأسفانه این قیمت در حالت حباب قرار دارد که امیدواریم در آینده نزدیک به ارزش واقعی خود بازگردد.

چیزی که همیشه موجب شده تا طلا و سکه به ‌عنوان یکی از بازارهای سرمایه ‌گذاری شناخته شود، قابلیت نقد شوندگی این بازار است. به این ترتیب که هر زمان نیاز به نقد کردن سرمایه خود داشته باشید، قادر هستید که به‌ سادگی آن را به پول نقد تبدیل کنید و طلا یکی از نقدشونده‌ ترین دارایی ‌ها در جهان به شمار می رود. از دیگر مزایای سرمایه‌ گذاری روی طلا، نبود محدودیت زمانی است و در هر زمان می ‌توان اقدام به انجام معامله آن کرد.

سخن آخر

در این مقاله قصد داشتیم که انواع روش های سرمایه گذاری در کشور را بررسی کنیم و در نهایت به یک تصمیم جامع راجع به بهترین نوع سرمایه گذاری در سال 2021 در کشور برسیم. همان‌طور که در ابتدا اشاره کردیم از نظر متخصصان در زمینه سرمایه گذاری، بهترین بازار برای سرمایه گذاری به نوعی بازاری بود که دارای مزایایی نظیر ارائه بازدهی مورد انتظار سرمایه گذار، نقد شوندگی بالا، کنترل ریسک در فرآیند سرمایه گذاری و … را داشته باشد. با توجه به بازارهایی که به منظور سرمایه گذاری در این مقاله اشاره شد، می توان گفت که بازار بورس از جهات مختلف از بهترین زمینه های سرمایه گذاری در سال 2021 بوده و در حال حاضر بعد از اصلاح شاخص نشانه هایی از قوت بازار و ورود نقدینگی مجدد به آن به چشم می‌خورد. بازار بورس برای تمام اقشار مختلف با میزان مختلف سرمایه زمینه مناسبی برای سرمایه گذاری است و افراد می‌توانند به دو شکل مستقیم و غیر مستقیم در این بازار سرمایه گذاری کنند و تنها بازاری است که برای افراد دارای ریسک پذیری بالا و پایین دارای موقعیت های متناسب با آن‌ها بوده و افراد می‌توانند با توجه به اندازه سرمایه و نوع انتظارشان در این بازار سرمایه گذاری کنند. از این رو نتیجه می‌گیریم که با توجه به بازدهی عالی که بورس در سال داشته، بازار بورس به عنوان بهترین بازار به منظور سرمایه گذاری شناخته شده است و از این به بعد هم زمینه مناسبی برای شروع سرمایه گذاری در این بازار محیا شده است.