در سال‌های اخیر و با توجه به تورم بالا و افزایش روز افزون مخارج و پایین آمدن ارزش پول، توجه اغلب مردم به سرمایه‌گذاری پر سود جلب شده است. حال این مهم مورد سوال قرار می‌گیرد که واقعا چه نوع سرمایه‌گذاری بازده بالاتری دارد. با توجه به شیوع ویروس کرونا و طولانی شدن این بیماری، معادلات و محاسبات دیگر مثل قبل نیستند و دستخوش تغییرات شده‌اند. این نکته در کنار نوسان‌های هر روزه بازارهای مختلف، سرمایه‌گذاران را دچار سردرگمی کرده است. با ما همراه باشید تا فرصت های سرمایه گذاری در سال 1400 را بررسی کنیم.

برای شناخت بهترین سرمایه گذاری در حال حاضر اول باید به بررسی شرایط موجود و بررسی و تحلیل شرایط پیش رو بپردازیم تا با استفاده از منطق و شرایط موجود بتوانیم مشخص کنیم بهترین سرمایه‌گذاری پر سود تا سال 1400 چیست و چگونه می‌توانیم دارایی‌های خود را در برابر تورم حفظ کنیم.

بررسی وضعیت بازارهای مختلف ایران

سیاست‌های دولتی با کاهش میزان درصد سودهای بانکی، باعث کاهش سرمایه‌گذاری در بانک‌ها شده است. نرخ سود بانکی مدت‌ها است که از نرخ تورم عقب افتاده بانک‌ها دیگر قدرت گذشته خود در میان سرمایه‌داران را از دست داده‌اند.

بازار ارز به عنوان یکی از مقاصد نقدینگی در کشور شناخته می‌شد اما سیاست‌های سخت‌گیرانه بانک مرکزی و نوسانات غیر قابل کنترل این بازار، زیان‌های مالی فراوانی را به برخی افراد وارد کرد و اکنون بازاری پر خطر برای سرمایه‌گذاری به شمار می‌رود.

معمولا ارز و طلا در سبد سرمایه‌گذاری خانوارهای ایرانی جای محکمی دارند. عوامل موثر بر قیمت طلا و سکه به ‌مراتب بیشتر از ارز است. به این دلیل که طلا و سکه در کنار اثرپذیری مستقیم از نوسانات نرخ ارز، به اونس جهانی نیز بستگی خواهند داشت. اونس جهانی طلا هم به عوامل بسیاری وابسته است از قبیل: جنگ و درگیری در کشورهای آفریقایی یا آزمایش‌های موشکی کره شمالی، عملکرد اقتصاد چین، نرخ بهره در آمریکا و … .

طلا مانند مسکن در مقابل حوادث طبیعی مقاوم است ولی به هر حال مشکل سرقت و موارد مربوط به نگهداری آن هم وجود دارد. خرید و فروش طلا و سکه در بورس امکان‌پذیر است و می‌توانید به خرید سکه به اندازه پول خود بپردازید یا مقدار گواهی مورد نظر خود را در حوزه طلا خریداری کنید و از نوسانات بازار طلا و سکه منتفع شوید و مشکل نگهداری و سرقت هم دیگر برای آن‌ها وجود نخواهد داشت.

چیزی که همیشه موجب شده تا طلا و سکه به ‌عنوان یکی از بازارهای سرمایه ‌گذاری شناخته شود، خاصیت نقد شوندگی این بازار است. بدین معنی که هر زمان نیاز به نقد کردن سرمایه باشد، می‌‌توان به‌ سادگی آن را به پول نقد تبدیل کرد و طلا یکی از نقدشونده‌‌ترین دارایی‌‌ها در جهان به شمار می‌رود. از دیگر مزایای سرمایه‌‌گذاری روی طلا، نبود محدودیت زمانی است و در هر زمان می‌توان اقدام به انجام معامله آن کرد.

بازار مسکن همیشه بازاری کم‌خطر محسوب می‌شود اما چالش اصلی حوزه مسکن قابلیت نقدشوندگی پایین آن است. خرید و فروش مسکن و انتقال سند دردسرهای بسیاری دارد و نمی‌توان در مواقع نیاز به سرعت مسکن را به پول نقد تبدیل کرد. همواره باید به این نکته توجه داشته باشید که نرخ تورم یکی از اصلی‌ترین عوامل موثر بر بازار املاک و مستغلات محسوب می‌شود. در حال حاضر قیمت پایه بسیاری از مصالح ساختمانی و فلزات اساسی با افزایش چشم‌گیری مواجه شده‌ است و این مورد نشانه‌ای از افزایش دوباره قیمت‌ها در بازار مسکن خواهد بود. البته احتمالا افزایش قیمت قدرت خرید مردم را کم می‌کند و این بازار دوباره به دام رکود می‌افتد.

سرمایه‌گذاری در بورس چه مزایایی دارد؟

بازار بورس نیز یکی دیگر از بسترهای سرمایه‌گذاری پر سود در کشور است که ظرفیت سودرسانی بسیاری نیز دارد. رشد بازار بورس در سال‌های اخیر بیشتر از تمامی بازارهای موازی بوده است و حتی با وجود نوسان‌ها، همچنان بالاترین درصد سود را نصیب سرمایه‌گذاران کرده است.

وقتی وارد بازار بورس می‌شوید لازم و ضروری است که اطلاعات دقیقی در این باره داشته باشید. آموزش ببینید، مهارت‌آموزی کنید و با متخصصان این حوزه مشورت کنید. البته ذکر این نکته نیز ضروری است که همیشه باید مازاد سرمایه خود را به بورس تزریق کنید. 

بازار بورس مزایای بسیاری دارد و مهمترین مزیت‌ آن شفافیت است. تمامی اطلاعات در این بازار به صورت شفاف در اختیار فعالان قرار می‌گیرد و با توجه به نظارت سخت‌گیرانه سازمان بورس، امکان بروز تخلفات از بین می‌رود. از سوی دیگر، قابلیت نقدشوندگی این بازار بالا است و خرید و فروش در آن به سادگی و از طریق سامانه‌های معاملاتی آنلاین صورت می‌گیرد. از دیگر مزایای بورس می‌توان به معافیت‌های مالیاتی و امکان فعالیت با سرمایه اندک اشاره کرد. 

بازار بورس با توجه به عوامل متفاوتی رشد خواهد کرد و عوامل کلان اقتصادی و سیاسی بر آن اثر می‌گذارند. رشد این بازار در سال ۹۸ و ابتدای سال ۹۹ بسیار مثبت بود. بورس اوراق بهادار پر طرفدارترین گزینه‌ برای سرمایه‌گذاری در ایران است با این حال نکات بسیاری را باید در این زمینه باید در نظر گرفت.

همان طور که می‌دانید بازارهای مختلف به اخبار سیاسی و اقتصادی واکنش نشان می‌دهند و این مسئله درمورد بورس با وضوح بیشتری دیده می‌شود. سرمایه‌گذاری که بدون دانش و آگاهی وارد این بازار شود، خود را به دام نوسانات کوچک و بزرگ انداخته است.

برای فعالیت در بورس لازم است ابتدا آموزش ببینید. در دوره‌های آموزشی بورسی مختلف ابتدا با مفاهیم، اصطلاحات و ابزارهای بازار سرمایه آشنا می‌شوید و سپس، مهارت تحلیل را می‌آموزید. تحلیل بازار بورس به دو روش تکنیکال و بنیادی انجام می‌گیرد و هر کدام، با تکنیک‌های خاص خود به دنبال یافتن بهترین سهم و بهترین زمان برای خرید و فروش هستند.

تحلیل بازار یک فرایند زمان‌بر و البته تخصصی است. لازم است مدام بازار را زیر نظر داشته باشید و اخبار و اطلاعات را رصد کنید. افرادی که زمان کافی برای آموزش دیدن و تحلیل بازار را ندارند، بهتر است از روش‌های غیر مستقیم سرمایه‌گذاری در بورس استفاده کنند؛ روش‌هایی مانند خرید واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری یا استفاده از خدمات سبدگردانی که در آن‌ها مدیریت سرمایه خود را به دست افراد متخصص می‌سپارید.

 

سخن آخر

با توجه به مواردی که مطرح شد، متوجه می‌شویم که فعالیت در بورس یکی از بهترین گزینه‌ها برای سرمایه‌گذاران ایرانی محسوب می‌شود. این بازار مزایای بسیاری دارد و می‌تواند هم سود بسیار را نصیب سرمایه‌گذاران کند و هم با تامین سرمایه شرکت‌ها، به اقتصاد مولد کمک کند. سرمایه‌گذاری در بورس باید با دید بلندمدت و دانش و تجربه کافی انجام گیرد و افرادی که زمان کافی برای تحلیل بازار را ندارند، می‌توانند از روش‌های سرمایه‌گذاری غیر مستقیم استفاده کنند.