در دوران شیوع ویروس کرونا، با وجود اقداماتی که دولت‌ها برای پیشگیری از گسترش آن انجام دادند وضعیت اقتصادی از حالت طبیعی خارج شد و یک تعطیلی اقتصادی در جهان رخ داد؛ که به نقل از رویترز این بحران مالی در 90 سال گذشته بی‌سابقه است.

سؤالی که در این بحران و اوضاع به‌ هم‌ ریخته مالی پیش می‌آید این است که در دوران کرونا افراد پول‌های راکدشان را در کدام بازار سرمایه‌گذاری کنند تا بیش از این ضرر نکنند؟ در این مقاله به این سؤال پاسخ می‌دهیم که بهترین سرمایه‌گذاری در دوران کرونا چیست؟ همراه ما باشید.

سرمایه‌گذاری با وجود کرونا در کشور

از پایان جنگ جهانی دوم تا کنون کاهش چرخه اقتصادی و به تعبیر دیگر «رکود» به اندازه دوران فعلی نبوده است. معمولاً رکود با یک کاهش کوچک در فعالیت‌های اقتصادی شروع می‌شود و به تدریج عمیق‌تر می‌شود اما در طی چندین ماه گذشته و با شیوع ویروس کرونا این کاهش به شیوه‌ای ناگهانی و چشمگیر بر اقتصاد جهان تأثیر گذاشته است. می‌توان گفت رکود‌های مالی نیز همانند کرونا اپیدمی هستند. از شکست بخش کوچکی از تجارت آغاز می‌شوند و به سایر قسمت‌های مالی سرایت می‌کنند.

در تاریخ جهان دوره‌های رکود بسیاری وجود داشته اما اکثر آن‌ها در طی چند سال یا چند ماه رخ داده است. به عنوان مثال: در ۲۰۰۸ در طی 18 ماه، تولید صنعتی آمریکا، ۲۰ درصد نسبت به قبل سقوط کرد ولی در رکود فعلی شاهد آن هستیم که مثلاً مصرف حدود ۱۰ میلیون بشکه نفت در روز (معادل ۱۰ درصد)، فقط در طی یک ماه کاهش یافته است.

رکود اقتصادی در زمان کرونا، سریع‌ترین رکود از سال ۱۹۴۵ است و از نظر اندازه و شروع ناگهانی شبیه به ورشکستگی‌های شدید تجاری اوایل قرن بیستم است.

اقتصاد ایران در سال‌های اخیر به علت تورم و تحریم، درحالت معمول خود حال‌ و روز خوبی نداشت. در حال حاضر نیز با وجود کرونا، اوضاع مالی و معیشتی مردم بدتر از قبل شده است. در این شرایط مردم باید بازاری امن برای سرمایه‌گذاری پیدا کنند تا جلوی بی‌ارزش شدن پول‌شان را بگیرد.

در ادامه با معرفی بازارهای سرمایه‌گذاری در دوران کرونا به این موضوع می‌پردازیم که بهترین سرمایه‌گذاری در زمان کرونا چیست؟

بازارهای سرمایه‌گذاری در زمان کرونا

به منظور حفظ  ارزش پول در زمان کرونا، در بازارهای زیر امکان سرمایه‌گذاری وجود دارد:

 1. بازار مسکن
 2. سپرده‌های بانکی
 3. بازار ارز
 4. بازار سکه و طلا
 5. بازار بورس

سرمایه‌گذاری در بازار مسکن

سرمایه‌گذاری در بازار مسکن به علت ریسک پایین و قابلیت درآمدزایی با عناوین خدمات رهن و اجاره در بین مردم ما بسیار محبوب است اما در کشور ما در چند سال گذشته اوضاع مسکن در شرایط نامساعدی قرار دارد. قیمت مسکن آن‌چنان افزایش‌یافته که اغلب مردم اجاره‌نشین شده‌اند و تنها می‌توانند اندک پولی که دارند را برای رهن خانه بدهند. در این میان وام‌های بانکی نیز نمی‌توانند فاصله بزرگ قیمتی مسکن را پر کنند. بازار مسکن همانند بازار خودرو به طور کامل خوابیده است و معامله‌ چندانی در آن صورت نمی‌گیرد. علاوه بر آنچه گفته شد، معایب دیگری نیز وجود دارد تا این بازار را بازار مناسبی برای سرمایه‌گذاری در زمان کرونا ندانیم. در زیر به برخی از این معایب اشاره می‌کنیم:

 • برای شروع سرمایه‌گذاری لازم است پول زیادی داشته باشید.
 • سرمایه‌گذاری در مسکن، سرمایه‌گذاری بلند مدت محسوب می‌شود.
 • قدرت نقدشوندگی آن نسبت به دیگر بازارها پایین است.
 • اگر مسکن شما خالی باشد باید مالیات پرداخت کنید.

سرمایه‌گذاری در بانک

سپرده بانکی در زمان تورم پایین به این دلیل که ریسک کمی دارد و کسب سود آن قطعی و تضمین شده است سرمایه‌گذاری خوبی به حساب می‌آمد اما امروزه سرمایه‌گذاری در بانک‌ها مانند گذشته نیست زیرا تورم سر به فلک کشیده اجازه نمی‌دهد ارزش پول شما حفظ شود و نرخ سودی که بانک می‌پردازد نسبت به سایر بازارهای سرمایه‌گذاری بسیار ناچیز است.

با این وجود اگر شما ریسک گریز هستید و توانایی مقابله با هیچ نوع ریسکی را ندارید و یا با کاهش ارزش پول‌تان در برابر تورم مشکلی ندارید، می‌توانید بانک‌ها را به عنوان گزینه سرمایه‌گذاری در زمان کرونا انتخاب کنید.

سرمایه‌گذاری در بازار ارز

با شیوع ویروس کرونا و تعطیل شدن نسبی سفرهای خارجی قیمت دلار افزایش یافت. بازار ارز همواره علاقه‌مندان مخصوص خود را دارد البته بیشتر افرادی هستند که با نوسان‌گیری در این بازار کسب سود می‌کنند. به همین جهت بازار ارز و دلار، برای دلالان بازار خوبی است اما برای افراد عادی کمی متفاوت است. معایب سرمایه‌گذاری در بازار ارز عبارتند از:

 • ریسک بالایی دارد.
 • تحت تأثیر اتفاقات و خبرهای سیاسی و اقتصادی دنیا است.
 • سرمایه‌گذاری در بازار سیاه به حساب می‌آید.
 • برای قیمت آن پیش‌بینی منطقی وجود ندارد.

سرمایه‌گذاری در بازار سکه و طلا

قیمت جهانی اونس یکی از عوامل تعیین‌کننده در بازار طلا است. از زمان شیوع ویروس کرونا اونس جهانی از کانال هزار و ۶۰۰ دلاری گذشت و این روز‌ها به محدوده هزار و 900 دلار رسیده است. با این وجود سرمایه‌گذاری در بازار طلا و سکه در ایران همواره طرفداران و هواخواهان خود را داشته است.

این دو کالا نسبت به خودرو و مسکن به دلیل سهولت در خرید و فروش برای سرمایه‌گذاری بهتر هستند اما از معایی چون ریسک بالای آن نمی‌توان چشم‌پوشی کرد. استرس ریسکی که به دو دلیل مهم نرخ برابری دلار به ریال و قیمت اونس جهانی باید متحمل آن شوید. از این جهت بازار سکه و ارز در زمان کرونا چندان گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری به شمار نمی‌آید.

سرمایه‌گذاری در بورس، بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری در زمان کرونا

تا این قسمت از مقاله به مزایا و معایب سرمایه‌گذاری در بازارهای دیگر اشاره کردیم و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که در بین آن ها گزینه چندان مناسبی جهت سرمایه‌گذاری در زمان کرونا وجود ندارد. اما بهتر است بدانیم که استقبال بی‌سابقه مردم از بازار بورس و اوراق بهادار در زمان خانه‌نشینی کرونا بی‌علت نبوده است.

در روزهای کرونا با وجود اوضاع نابسامان اقتصاد و تولید، در کشور شاهد رشد بالای بورس و روند صعودی شاخص بودیم. شاید این سؤال برای شما ایجاد شود که رشد واقعی بورس ایران چقدر است؟ و آیا وضعیتی که در حال حاضر شاهد آن هستیم یک حباب قیمتی نیست؟

در جواب باید گفت بورس به تناسب رشد قیمت در بازارهای دیگر رشد می‌کند و همان‌طور که در این مدت قیمت دلار از حدود 13 هزار تومان به حدود 27 هزار تومان رسید، رشد بورس هم نمی‌تواند حباب باشد.

بازار بورس و معاملات سهام دارای مزیت‌های بی‌شماری است که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

 • سود و بازدهی در بورس بالاست.
 • برای شروع سرمایه زیادی لازم ندارید و با حداقل مبلغ 500 هزار تومان قادر به شروع سرمایه‌گذاری هستید.
 • شما به دو شکل مستقیم و غیرمستقیم قادر به سرمایه‌گذاری در این بازار خواهید بود.
 • در این بازار سرمایه شما در برابر تورم بی‌ارزش نمی‌شود.
 • بازار بورس بازاری نقد است و قدرت نقد شوندگی بسیار بالایی دارد.
 • دارای امنیت و شفافیت بالاست.
 • از معافیت مالیاتی برخوردار است.

بورس نیز بازاری با ریسک زیاد است. اما اگر با علم و دانش بورسی وارد این بازار شوید ریسک شما نهایتاً منجر به کسب سود بیشتر خواهد شد. پس بهتر است قبل از ورود به بورس آموزش‌های لازم را ببینیم.

 

سخن آخر

بازار بورس در دوران کرونا به نسبت سایر بازارها دارای ثبات بیشتری بوده و سرمایه بیشتری به خود جذب کرده است. بهترین سرمایه‌گذاری در زمان کرونا بنا بر آمار استقبال عموم و بازدهی بالای آن، بازار بورس است. بورس در سالی که گذشت شرایط خوبی را پشت سر گذاشته و پیش‌بینی می‌شود با عبور از بحران کرونا از وضعیت کنونی خارج شده و  رشد و رونق بیشتری را در بازار بورس مشاهده خواهیم کرد.