در طی چند سال اخیر رشد نرخ تورم به همراه کاهش ارزش پول ملی سبب شد تا مردم بیشتر از قبل به فکر سرمایه‌گذاری پول‌های مازاد خود بیفتند.

در این میان عده‌ای برای حفظ ارزش پول خود وارد بازا‌رهای دلالی شدند، درحالی‌که نمی‌دانند بهترین راه سرمایه‌گذاری، ورود پول به چرخه تولید و رونق بازار است. شاید برخی از شما با خود بگویید که سرمایه‌گذاری با ۵۰ میلیون تومان برای کمک به رونق بازار و تولید ملی بسیار کم است اما این‌طور نیست.

بهتر است بدانیم افرادی در سرمایه‌گذاری موفق می‌شوند که در ابتدا، کار خود را با در نظر گرفتن ریسک شکست، با پول کم شروع ‌کنند و در صورت داشتن بازار مناسب آن را گسترش دهند. در ادامه به شما خواهیم گفت که بهترین سرمایه‌گذاری با 50 میلیون تومان در سال 99 کدام سرمایه‌گذاری است. با ما همراه باشید.

بازارهای سرمایه‌گذاری کدام‌اند؟

اکثر ما با اهداف مختلف و با توجه به درآمدمان سعی می‌کنیم قسمتی از حقوق ماهانه خود را پس‌انداز کنیم. نکته مهم این است که بتوانیم، با پس‌اندازهای کمی که داریم بهترین بازار را انتخاب کرده و در آن سرمایه‌گذاری کنیم. بازاری که در کنار امنیت و نقد شوندگی، ارزش پول‌مان را حفظ کند. در نتیجه مقدار و میزان سرمایه‌گذاری خیلی مهم نیست بلکه بازاری که انتخاب می‌کنیم، مهم است.

سرمایه‌گذاری در بورس

یکی از گزینه‌های مناسب و پربازده برای سرمایه‌گذاری با ۵۰ میلیون تومان یا کمتر بازار بورس است. هم ارزش پول‌تان به مرور زمان کم نمی‌شود هم نقد شوندگی سرمایه شما تضمین شده است هم از طریق دریافت سود نقدی سالانه بعضی از شرکت‌های بورسی شما درآمد ثابت خواهید داشت.

شما با حداقل مبلغ 500 هزار تومان می‌توانید وارد این بازار شوید و به هر میزان که دلخواهتان است، با داشتن استراتژی‌های کوتاه مدت یا بلند مدت این مبلغ را افزایش دهید.

خرید ارز

سرمایه‌گذاری در بازار ارز با ۵۰ میلیون تومان، از دیگر روش‌های سرمایه‌گذاری به حساب می‌آید. تحلیلگران بازارهای مالی معتقدند روند رو به رشد دلار ریسک سرمایه‌گذاری را افزایش می‌دهد زیرا در صورت افت قیمت دلار شما متحمل ضرر زیادی می‌شوید.

عوامل خارجی و داخلی زیادی بر بازار ارز تأثیرگذارند. آینده روابط سیاسی ایران در چند سال اخیر نوسانات شدیدی را در بازار ارز به وجود آورده است. عواملی چون تورم، سیاست‌های بانک مرکزی درباره نرخ ارز و ارز تک‌نرخی، ارزش پول ملی از عوامل تأثیرگذار داخلی بر نرخ ارز هستند.

سرمایه‌گذاری در بانک

برای افرادی که ریسک‌پذیر نیستند و یا به تعبیری ریسک‌گریزند برای سرمایه‌گذاری با ۵۰ میلیون تومان، بانک گزینه ایده‌آلی است. اما مشکلاتی بر سر راه سرمایه‌گذاری در بانک است. اولاً از ارزش پول شما در مقابل تورم محافظت نمی‌کند و ثانیاً نسبت به دیگر روش‌ها سوددهی پایین‌تری دارد. کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی به کمتر از ۱۵‌ درصد، شرایط نامناسبی را به وجود آورد که بیشتر افراد مجبور شدند سرمایه خود را از بانک خارج کنند و به دنبال بازار سودده‌تری برای سرمایه‌گذاری باشند.

خرید سکه

خرید سکه برای کسانی که دید بلند مدت دارند بسیار مناسب است و از نقد شوندگی بالایی برخوردار است. اما عوامل متعددی بر قیمت سکه تأثیرگذار است. مانند: نرخ طلای جهانی، نرخ ارز، تصمیمات کشور چین و آمریکا. این عوامل باعث می‌شود خرید سکه همواره با ریسک بالایی همراه باشد. اما همان‌طور که گفته شد اگر به دنبال سرمایه‌گذاری بلندمدت هستید و به پول خود تا  زمانی که به شما سود برساند احتیاجی ندارید می‌توانید اخبار بازار سکه را دنبال کنید.

کدام بازار سرمایه‌گذاری مطمئن و سودده است؟

در بالا انواع بازارهایی که می‌توانستیم با مبلغ 50 میلیون تومان در آن‌ها سرمایه‌گذاری کنیم نام بردیم. البته برخی از بازارها مانند مسکن و ملک را ذکر نکردیم زیرا با وجود تورم سر به فلک کشیده این روزها، خرید مسکن و سرمایه‌گذاری در این بازار با مبلغ 50 میلیون تومان امری دست‌نیافتنی محسوب می‌شود.

برای بررسی بهترین بازار سرمایه باید به میزان بازدهی و نقد شوندگی و اندازه ریسک بازار توجه کنیم. حال سوال اینجاست که کدام‌یک از این بازارها سودده و مطمئن برای سرمایه‌گذاری است و در زمان مورد نظر ما سود دلخواه را به ما می‌دهد؟

از مواردی که نام برده شد سرمایه‌گذاری در بورس در سال‌های اخیر به لحاظ مزیت‌های بی‌شماری که دارد، افراد زیادی را به خود جلب کرده است. به دلایلی که نام بردیم بازارهای دیگر در نهایت گزینه مناسبی به منظور سرمایه‌گذاری در زمان تورم محسوب نمی‌شوند اما بازار بورس و معاملات سهام دارای مزیت های بسیاری است که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

  • برای شروع در بازار بورس شما نیاز به سرمایه زیاد ندارید.
  • سرمایه شما در برابر تورم حفظ می‌شود.
  • قدرت نقد شوندگی پول شما بسیار بالا است و در صورت لزوم می‌توانید سرمایه خود را در مدت کوتاه نقد کنید.
  • با کسب علم و دانش بورسی شما با مفاهیم دیگر اقتصادی آشنا می‌شوید و هوش مالی و اقتصادی‌تان افزایش می‌یابد.
  • این بازار دارای امنیت و شفافیت زیادی است.
  • به دو روش مستقیم و غیرمستقیم می‌توانید در بورس سرمایه‌گذاری کنید. در روش مستقیم، شما مستقیماً با معامله و خرید و فروش سهام سود دریافت می‌کنید و در روش غیر مستقیم می‌توانید سرمایه خود در صندوق‌های سرمایه‌گذاری قرار داده و از سود آن بهره ببرید.
  • بیمه سرمایه، برای خرید سهام با استفاده از اوراق مختلف در این بازار امکان‌پذیر است.
  • با سرمایه‌گذاری در بازار بورس شما می‌توانید در رونق اقتصادی کشور نقش داشته باشید. سرمایه‌ایی که وارد بورس می‌شود به منظور اجرای طرح‌های توسعه شرکت‌ها صرف می‌شود و این توسعه به تولید داخلی و اقتصاد کشور کمک فراوانی می‌کند.
  • دولت با ارائه طرح‌هایی چون صندوق‌های ETF دولتی به استقبال از این نوع سرمایه‌گذاری شتافته است.
  • معافیت مالیاتی بازار بورس از مزیت‌های دیگر این بازار سرمایه است.

لازم به ذکر است که سرمایه‌گذاری در بازار بورس با ریسک همراه است. اگر با مبلغ 50 میلیون تومان می‌خواهید در این بازار سرمایه‌گذاری کنید بهتر است در ابتدا دانش و علم خود را بالا ببرید تا میزان این ریسک را پایین بیاورید. اگرعلاقه‌مند به بازار بورس هستید ولی دانش کافی از این بازار و سرمایه‌گذاری در آن را ندارید بهتر است از متخصصان این حوزه کمک بگیرید.

 

سخن آخر

با ۵۰ میلیون تومان می‌توان کسب وکارهای کوچک بسیاری راه اندازی کرد اما لازم است راهی را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنیم که سودده باشد و در مدت کوتاه این سرمایه را چند برابر کند. سرمایه‌گذاری در بورس از آن جهت اهمیت دارد که می‌توان در آن با سرمایه اندک وارد شد و طی گذشت چند ماه شاهد رشد چشمگیر آن بود. با توجه به آنچه که گفته شد، بهترین بازار سرمایه‌گذاری با 50 میلیون تومان در سال 99 با توجه به میزان استقبال و میزان سودآوری، سرمایه گذاری در بازار بورس و اوراق بهادار است.