طبق آمار گرفته‌ شده، در طبقات متوسط و ضعیف افراد کمتر از طبقات مرفه به سرمایه‌گذاری می‌پردازند. این موضوع به آن معناست که افراد فقیر، در فقر به دنیا می‌آیند و در فقر هم از دنیا می‌روند. شاید دلیل سرمایه‌گذاری نکردن این قشر درآمد اندک آن‌ها باشد اما با کمی واقع‌بینی متوجه می‌شویم که دلیل اصلی آن است که اکثراً فکر می‌کنند با پول اندک نمی‌توان سرمایه‌گذاری کرد.

بهترین سرمایه‌گذاری با 5 میلیون تومان چیست؟ اگر به آن‌ها 5 میلیارد تومان بدهند، به انواع و اقسام روش‌های سرمایه‌گذاری فکر می‌کنند اما اگر  5 میلیون تومان بدهند آن را سریع خرج می‌کنند و به سرمایه‌گذاری این مبلغ کم فکر نمی‌کنند.

اگر شما هم جزء آن دسته از افراد هستید که سرمایه اندکی دارید و فکر می‌کنید با این پول سرمایه‌گذاری غیرممکن است باید گفت که در اشتباهید. زیرا می‌توان با سرمایه‌گذاری، همان مبلغ کم را سال‌های آتی تبدیل به سرمایه‌ای چشمگیر کرد. ما در این مطلب قصد داریم به بررسی بهترین سرمایه‌گذاری با 5 میلیون تومان بپردازیم و شما را در این زمینه راهنمایی کنیم. با ما همراه باشید.

فاکتورهای مهم در هر سرمایه‌گذاری کدامند؟

برای سرمایه‌گذاری واجب است با فاکتورهای آن آشنا شویم. در هر کجا و با هر مبلغی که بخواهیم سرمایه‌گذاری کنیم تفاوتی ندارد؛ مهم این است که  فاکتورهایی که در ادامه آن‌ها را می‌شمریم رعایت شود.

  • در بهترین جا و بهترین زمان پول خود را سرمایه‌گذاری کنید.

انتخاب بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری دغدغه همیشگی بسیاری از سرمایه‌گذاران است. این انتخاب احتیاج به علم و آگاهی از اوضاع اقتصادی و سیاسی فعلی جامعه و برخورداری از هوش مالی دارد. علاوه بر بهترین‌ جا برای سرمایه‌گذاری، بهترین زمان نیز باید جزو اولویت‌های یک سرمایه‌گذار قرار بگیرد. همواره باید در زمان مناسب اقدام کنید تا از سرمایه خود در مقابل ریزش بازارها و افت ارزش محافظت کنید.

  • نقد شوندگی بازار را در نظر بگیرید.

نقد شوندگی به این معناست که با چه سرعتی و با چه قیمتی می‌توان دارایی خود را به پول نقد  و یا معادل آن تبدیل کرد. یک ماشین که ارزش آن 100 میلیون است را اگر 80 میلیون بفروشید درست است که به سرعت نقد شده است اما زیر قیمت فروختن معیار نقدشوندگی نیست. نقدشونده‌ترین بازارها در ایران به ترتیب: 1-سپرده بانکی 2-ارز و طلا  3-سهام و اوراق بهادار 4-املاک و مستغلات است.

  • هدف از سرمایه‌گذاری خود را مشخص کنید.

نه تنها در سرمایه‌گذاری بلکه در تمامی امور زندگی نداشتن هدف مساوی با شکست است. مشخص کردن هدف ایجاد انگیزه را به همراه دارد و یکی از فاکتورهای تعیین‌کننده در سرمایه‌گذاری است.

  • میزان تحمل ریسک در خودتان را برآورد کنید.

شاید این مطلب برایتان عجیب باشد و جایی آن را نشنیده باشید اما لازم است  قبل از سرمایه‌گذاری اندکی به خودشناسی بپردازید. انسان‌ها در تحمل میزان ریسک به سه دسته تقسیم می‌شوند. پر ریسک‌، کم ریسک و خنثی. باید ببینید که میزان تحمل شما چقدر است. اگر تحمل ضرر و زیان را ندارید به دنبال سرمایه‌گذاری کم ریسک باشید. اگر می‌توانید برای بازدهی بالاتر در آینده، مقدار زیان موقت در حال را تحمل کنید سرمایه‌گذاری‌های پر ریسک را امتحان کنید.

بازارهای سرمایه‌گذاری با مبلغ کم کدامند؟

تورم بالا و کاهش ارزش پول باعث شده است که مبلغی را که امروز پس‌انداز می‌کنیم روز بعد، از ارزش پایین‌تری برخوردار باشد. بهترین راه آن است که آن مبلغ را پس‌انداز کنیم تا حداقل ارزش پول‌مان حفظ شود. در ادامه تعدادی از راه‌های سرمایه‌گذاری با مبلغ 5 میلیون تومان را نام می‌بریم:

 

۱. سپرده‌گذاری در بانک

بسیاری گمان می‌کنند که بانک جای امنی برای پول آن‌هاست. شاید این‌ فکر درست باشد اما همان‌طور که می‌دانید، با بودن سرمایه‌تان در بانک از ارزش پول شما در مقابل تورم محافظت نمی‌شود. تنها افراد ریسک گریز بانک را راهکار مناسبی برای سرمایه‌گذاری می‌شناسند. در حقیقت سپرده‌گذاری در بانک را نمی‌توان یک سرمایه‌گذاری به حساب آورد زیرا سود بانکی در مقابل تورم سالیانه عدد ناچیزی به حساب می‌آید.

۲. خرید سکه و طلا و ارز

طلا و ارز جزء دارایی‌های نقدشونده‌ای هستند که در طولانی مدت تورم را پوشش می‌دهند ولی سرمایه‌گذاری بر روی طلا و ارز عیوبی دارد ازجمله:

  • خرید آن با مبالغ کم نمی‌تواند سود چشمگیری نصیب‌تان کند و باید مدتی طولانی منتظر بمانید تا ارزش آن رشد کند.
  • نگهداری از طلا و ارز دردسرهای خودش را دارد.
  • نکته دیگر آن که طلا و ارز دارایی‌های مولد نیستند؛ به این معنا که اگر یک گرم طلا بخرید 10 سال دیگر هم همان یک گرم طلا را دارید. مولد و زاینده بودن سرمایه‌گذاری شما را ثروتمند می‌کند و سرمایه اندک شما را، به یک سرمایه قابل ‌توجه بدل می‌کند مخصوصاً زمانی که شما پول اندکی سرمایه‌گذاری می‌کنید.

۳. سرمایه‌گذاری در کسب‌وکارهای دیگر

یکی از مدل سرمایه‌گذاری‌هایی که تقریباً منسوخ شده مدل سرمایه‌گذاری در کسب‌وکارهای دیگر است. به این ترتیب که فرد مقداری از دارایی خود را به کاسبان دیگر واگذار می‌کند تا با کار بر روی سرمایه واگذارشده سود دریافت کند. البته اصل پول نیز در این حالت محفوظ است. این کار بر پایه اعتماد و توافق دو طرف صورت می‌پذیرد و روند قانونی ندارد و دقیقاً به همین علت مشکلاتی را برای صاحب سرمایه به وجود می‌آورد.

۴. سرمایه‌گذاری در بورس

از بهترین و سودده‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری با پول کم مثلاً با 5 میلیون تومان، سرمایه‌گذاری در بازار بورس است. شما حداقل با مبلغ 500 هزار تومان می‌توانید وارد این بازار شوید. نقدشوندگی سرمایه شما تضمین شده است و هر زمان مایل بودید می‌توانید از آن خارج شوید. شما با سرمایه‌گذاری در بورس، انتخاب‌های زیادی در اختیار دارید و می‌توانید با استراتژی بلندمدت و یا کوتاه‌مدت به فعالیت در این بازار مشغول شوید.

 

مزیت‌های سرمایه‌گذاری در بورس چیست؟

مزیت اول بورس: با هر مبلغی می‌توانید سرمایه‌گذاری کنید.

با داشتن یک اتصال اینترنتی در هر کجای دنیا که هستید می‌توانید در بورس خرید و فروش کنید. تنها داشتن مهارت و دانش بورسی لازم است و مبلغ حداقل 500 هزار تومان. سرمایه‌گذاری در بورس مانند سرمایه‌گذاری در ملک و مسکن و ماشین و… پول هنگفت نمی خواهد و شما با داشتن مبالغ کم، مثل 5 میلیون تومان هم می‌توانید جزئی از سهامداران اوراق بهادار باشید.

مزیت دوم بورس: از نقدشوندگی سرمایه خود مطمئن هستید.

هر زمان که تمایل داشته باشید می‌توانید سهام خود را بفروشید و سه روز بعد پول آن را در حساب بانکی خود موجود ببینید. تنها زمانی که نماد یک شرکت به دلایلی مانند برگزاری مجمع، تعدیل سود و… به‌طور موقت بسته باشد امکان فروش سهام نیست.

مزیت سوم بورس: به تولید داخلی و اقتصاد کشور کمک می‌کنید.

شما با سرمایه‌گذاری در بازار بورس ایران، به اقتصاد کشور و تولید داخلی کمک می‌کنید. شرکت‌های موجود در بورس  با روش‌های چون افزایش سرمایه منابع مالی خود را تأمین می‌کنند و با سرمایه‌گذاری شما در این بازار امکان رشد آن ‌ها مهیا می‌شود.

مزیت چهارم بورس: از تورم عقب نمی‌مانید.

علاوه بر این که قیمت سهام شما در بورس در طی گذشت زمان افزایش پیدا می‌کند، شما سود نقدی نیز دریافت می‌کنید. بعضی از شرکت‌‌ها، یک ‌بار در سال مقداری از سود خود را بین سهامداران‌شان  تقسیم می‌کنند که به آن سود نقدی یا DPS می‌گویند.

 

سخن آخر

بهترین سرمایه‌گذاری از نظر اقتصاددانان و محققان ، سرمایه‌گذاری در بازاری است که بازدهی بالا و نقدشوندگی بالا داشته باشد و بتوان ریسک سرمایه‌گذاری را در آن کنترل کرد. در این مقاله با شمارش بازارهای سرمایه‌گذاری با مبالغ اندک به این نتیجه رسیدیم که سرمایه‌گذاری در بورس، بهترین سرمایه‌گذاری‌ با 5 میلیون تومان است. این فکر که چون سرمایه من کم است سرمایه‌گذاری نمی‌کنم کاملاً اشتباه است. در واقع سرمایه‌گذاری یک فعالیت اقتصادی است که همه ما با هر سطح تحصیلات و هر میزان دارایی حتی با مبلغ 5 میلیون تومان، باید به نوعی آن را وارد زندگی‌مان کرده تا پیشرفت کنیم.