یکی از مهم ترین سوالاتی که هر کسی در زندگی خود با آن سر و کار دارد این است که بهترین راه پولدار شدن با سرمایه کم چیست؟ پولدار شدن همواره دغدغه همه افراد از جوان تا پیر است. راه های بسیاری برای رسیدن به این هدف وجود دارد. اما با توجه به گزینه های موجود در بازار شاید بتوان گفت که سرمایه گذاری یکی از بهترین راه های پولدار شدن در ایران است.

سرمایه گذاری:

در گذشته خیلی از مردم ترجیح می دادند تا پول هایی را که کسب می کردند در جای مطمئن و خانه های خود نگهداری کنند تا از امنیت آن خاطرشان جمع باشد. آن ها پول هایی را که جمع می کردند بر روی زمین سرمایه گذاری می کردند و تلاش می کردند تا از طریق آن سرمایه خود را افزایش دهند. امروزه با گسترش راه های سرمایه گذاری، پیشرفت تکنولوژی و نوآوری های مختلف در حوزه های سرمایه گذاری، گزینه های متنوعی در برابر افراد برای کسب درآمد بیشتر و سرمایه گذاری فراهم شده است.

سرمایه گذاری چه از زمانی که تنها بر روی زمین و املاک انجام می شود و چه الان که بر روی سهام، دارایی های مالی، طلا و ارز امکان پذیر است، همواره یکی از روش های کسب درآمد بیشتر برای افراد بوده است.

یکی از راه های سرمایه گذاری که چندی است در ایران فراگیر شده است، سرمایه گذاری در بورس و سهام است.

[su_note]بیشتر بخوانید: بهترین راه پولدار شدن با سرمایه کم چیست؟[/su_note]

سرمایه گذاری در بازار بورس

بازار بورس یکی از بازارهایی است که این فرصت را برای افراد ایجاد می کند تا آن ها بتوانند بر میزان سرمایه گذاری خود کنترل بیشتری داشته باشند. بازار بورس همچنین نسبت به سایر بازارهای متداول سرمایه گذاری مانند خرید ملک، طلا و ارز نقدینگی بیشتری دارد. به همین جهت بسیاری از افراد می توانند در بازار بورس به معامله بپردازند و در صورت نیاز سرمایه خود را زودتر نقد کنند و از آن خارج شوند.

یکی از مزیت های دیگر سرمایه گذاری در بورس این است که با سرمایه های بسیار کم هم می توان در آن سرمایه گذاری کرد. برای مثال هر فرد می تواند از طریق کارگزاری ها با ارائه مدارک خود کد بورسی دریافت کند. در صورت استفاده از نرم افزار معاملاتی آنلاین اشخاص می توانند با حداقل صد هزار تومان در بورس سرمایه گذاری خود را آغاز کنند و سهام مورد نظر خود را خریداری کنند.

همچنین افراد می توانند با استفاده از سامانه های معاملاتی آفلاین حتی با هزار تومان نیز سرمایه گذاری در بورس را تجربه کنند. در این سامانه ها معامله گران کارگزاری سفارشات ثبت شده شما را به هسته معاملات بورس ارسال می کنند. بنابراین با هر مبلغی می توان سرمایه گذاری در بورس را آغاز کرد و از آن منفعت برد.

افراد می توانند سود کسب شده از این سرمایه گذاری را دوباره در سهام دیگر سرمایه گذاری کنند تا بتوانند درآمد بیشتری را کسب کنند.

 

استراتژی وارن بافت

یکی از ثروتمندترین مردان جهان، وارن بافت که از کودکی سرمایه گذاری در بورس جهانی را آغاز کرده است و تاکنون جزو فهرست پولدارترین فرد جهان بوده است، همیشه استراتژی های مخصوص خود را برای سرمایه گذاری اجرا کرده است.

وارن بافت متعقد است سرمایه گذاری در بورس فرصتی است که به بسیاری از افراد کمک می کند تا از موقعیت های موجود پولدار شدن استفاده کنند. یکی از استراتژی های مهم سرمایه گذاری او این است که با سود خود در بورس باید دوباره سرمایه گذاری کنید. زمانی که برای اولین بار با خرید سهام سود کسب می کنید به خاطر هیجان کسب سود  شاید تمایل داشته باشید که سود خود را خرج کنید و این موفقیت خود را جشن بگیرید. اما به توصیه وارن بافت بهترین کار، سرمایه گذاری مجدد این پول در بورس است. وارن بافت این استراتژی را زمانی که به مدرسه می رفت به کار برد. او یک دستگاه بازی را خرید و آن را در یک آرایشگاه قرار داد. سپس با پولی که ازین طریق به دست آورد دستگاه هایی بیشتری خریداری کرد و توانست ازین طریق درآمد زیادی را جمع آوری کند.

حتی با سرمایه های کم هم می شود به ثروت رسید. بنابراین انتخاب یک استراتژی درست و رعایت اصولی آن می تواند به افراد کمک کند تا بتوانند به ثروت مد نظر خود دست یابند.

یکی دیگر از فرصت های ویژه در بازار بورس تهران، عرضه های اولیه است.

 

خرید عرضه اولیه

عرضه اولیه زمانی است که یک شرکت برای اولین بار سهام خود را در بازار بورس منتشر می کند. قبل از عرضه اولیه با توجه به سرمایه کلی شرکت، میزان سهام قابل عرضه در بورس توسط شرکت مشخص می شود. همچنین کارشناسان با بررسی صورت های مالی شرکت، قیمت هر سهم را تعیین می کنند. پس از طی این مراحل، سازمان بورس نیز با توجه به شرایط شرکت، زمان عرضه اولیه را اعلام می کند.

افراد با داشتن کد بورسی می توانند در روز عرضه اولیه توانند به تعداد و قیمت سهام اعلام شده سفارش خود را ثبت کنند.

عرضه های اولیه ای که تاکنون در بازار بورس تهران منتشر شده است از بیست هزار تومان تا مبالغ بالاتر بوده است. همچنین به غیر از دو مورد، سایر عرضه های اولیه پس از عرضه در بازار بورس دارای بازدهی مثبت در روزهای بعد از آن بوده است.

افراد با خرید عرضه های اولیه می توانند با مبالغ کم سرمایه گذاری خود را آغاز کنند و از سود این سرمایه گذاری مطمئن باشند.

با توجه به مطالب بیان شده می توان گفت که حتی در شرایط بد اقتصادی و تورم نیز می توان با سرمایه گذاری در گزینه های مختلف بازار کسب سرمایه کرد. یکی از این گزینه ها سرمایه گذاری در بورس و خرید سهام و عرضه های اولیه است. شما با هر میزان سرمایه که در اختیار داشته باشید می توانید وارد بازار پربازده بورس شوید و از طریق خرید و فروش سهام کسب درآمد کنید.