در این مطلب می‌خواهیم درباره راه های تبدیل شکست به موفقیت و اینکه آیا شکست پایان کار است؟ صحبت کنیم، یکی از بزرگترین موانع موجود بر سر راه موفقیت، ترس از شکست است. باید درنظر داشته باشید که ترس از شکست از واقعیت شکست خوردن شما هم خطرناک تر محسوب می شود چون از هر زاویه که به آن توجه کنید زندگی شما را با محدودیت مواجه می کند. برای اینکه از این فرآیند منفی به دور باشید باید نظام باورها و تفکرات خود را تغییر دهید. همینطور دقت کنید که افرادی که همیشه از شکست خوردن دوری می‌کنند و به صورت محافظه کارانه زندگی می کنند بیشتر در معرض شکست قرار می گیرند تا افرادی که تمام تمرکز و نظام باورهایشان در مسیر موفقیت نگاشته شده است.

در این مقاله بیشتر سعی داریم که به بهترین راههای تبدیل شکست به موفقیت بپردازیم. در همین راستا زمانی که با شکست مواجه شدید باید 5 کار را پیشه خود قرار دهید تا اوضاع را تغییر دهید و دید دیگران را نسبت به وضعیت خود تغییر دهید به زبان ساده این 5 روش به نوعی باعث تبدیل شکست به پیروزی خواهد شد. با ما همراه باشید.

راههای تبدیل شکست به موفقیت

در این بخش به راه های تبدیل شکست به موفقیت می پردازیم:

اعلام خبر بد توسط خودتان

اگر در هر زمینه ای از زندگی یا کار با شکست مواجه شدید یا کاری را آن طور که باید پیش نبردید نباید در کنج خلوت خود مشغول دعا باشید که کسی از کار اشتباه شما یا شکستتان باخبر نشود چون هر قدر هم که در این امر حرفه ای باشید دست آخر دیگران متوجه این امر خواهند شد و آن زمان شما بسیار سرخورده و شرمنده خواهید شد. همیشه به خاطر داشته باشید که اگر صبر کنید تا دیگران اشتباه شما را گوشزد کنند، شما مرتکب دو اشتباه بزرگ شده‌اید. با این کار خود را به عنوان یک شخصیت بزدل به اطرافیان معرفی می کنید. همیشه به یاد داشته باشید که حال خوب و رضایت از زندگی در گرو موفقیت های شما نیست بعضی وقت ها این عوامل در گرو بزرگواری در شکست است که شما در گام اول باید مسئولیت آن را به عهده بگیرید و در راستای بهبود وضعیت گام بردارید.

بهانه تراشی ممنوع

طبق توضیحاتی که در بند قبلی به آن پرداختیم، بر عهده گرفتن مسئولیت اشتباهاتتان شخصیت شما را رشد می دهد و به نوعی نشان از اعتماد به نفس بالای شما است به زبان ساده همیشه تقبل مسئولیت امور به نوعی باعث انسجام شخصیت شما می شود. در این راستا همیشه از جملات حقیقی استفاده کنید یعنی به منظور توضیح ماجرا دروغ یا دور از واقعیت صحبت نکنید. همین امر که شما بتوانید از واقعیت صحبت کنید و با صراحت کامل ماجرا را بیان کنید یک اصل مهم به شمار می‌آید. همیشه به یاد داشته باشید که در بیان یک ماجرا برای دیگران مخصوصا در زمانی که مرتکب اشتباه شده اید بهانه تراشی نکنید چرا که این امر برای دیگران واضح است و طرز فکر آنان نسبت به شما تغییر کرده و اعتماد آنها به شما لکه دار خواهد شد. لذا همیشه در واقعیت سیر کنید و جرات بیان آن را داشته باشید که شما را یک شخص با اعتماد به نفس به اطرافیان نشان می دهد.

برای جبران اشتباه برنامه ریزی کنید.

با توجه به اینکه اهمیت تقبل مسئولیت پذیری را بارها متذکر شدیم، اما این کار ختم ماجرا نیست و این فقط گام اول شما در زمان بعد از شکست محسوب می شود. شما در این لحظه باید وارد مرحله بعدی شوید و در راستای آن تلاش کنید. به یاد داشته باشید که هیچ وقت نباید دست روی دست بگذارید تا دیگران بیایند و اشتباهات شما را درست کنند. شما باید خودتان مسیر درست را کشف کنید و برای خود برنامه ریزی داشته باشید. در این راستا سعی کنید دیگران را هم از برنامه ریزی خود مطلع کنید که دست کم در مواقع اضطراری بتوانید از آنها کمک بگیرید.

داشتن برنامه به منظور پیشگیری

برای تبدیل شکست به موفقیت همانطور که در بخش قبلی به داشتن برنامه ریزی یه منظور جبران اشتباه اشاره کردیم، شما به منظور جلوگیری از بروز مجدد این اشتباه نیز باید برنامه ای داشته باشید. این امر خیلی مهم است که شما از یک شکست یا اشتباهی که مرتکب شده اید درس بگیرید و گام های مهمی در راستای جبران آن بردارید. اما باید در نظر داشته باشید که در این فرآیند از این امرغافل نشوید که باید به منظور جلوگیری مجدد از آن خطا یا اشتباه نیز باید برنامه ریزی داشته باشید. این پروسه به دیگران هم اثبات می کند که شما از شکست خود سربلند بیرون آمده اید و قادر به اتخاذ تصمیم های جدید در زندگی خود هستید.

بازگشت مجدد به مسیر خود

یکی از تاثیرات بد شکست بر زندگی هر فرد، کاهش شدید عزت نفس و اعتماد به نفس وی خواهد بود. این امر خیلی مهم است که خود را بیش از حد درگیر این موضوع نکنید. اگر شما با این مشکل گره بخورید و توانایی خروج از این چاه را نداشته باشید یقینا در مواجه با هر شکستی در زندگی از لحاظ روحی توانایی برخورد با آن را نخواهید داشت و روز به روز شخصیت شما دچار آسیب بیشتر خواهد شد. شما با توجه به گام هایی که اشاره شد باید توانایی و نیروی لازم را کسب کنید که هر چه سریع تر به میدان برگردید و زندگی خود را از سر بگیرید. با این کار هم به خود و هم به دیگران می فهمانید که از چه شخصیت محکمی برخوردار هستید و این باعث افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس در شما خواهد شد.

[su_note]بیشتر بخوانید: خلاصه کتاب روانشناسی عزت نفس[/su_note]

سخن آخر

افرادی که در زندگی یا در کار خود با شکست مواجه می شوند دارای دو نوع برخورد هستند، افرادی که دارای توانایی بالا باشند به طور حتم شکست را عاملی خارج از شخصیت خود تلقی می کنند و این موضوع از جایگاه بسیار مهمی از نظر علم روانشناسی برخوردار است. اما افرادی که زمین گیر می شوند و نمی توانند خود را از این شکست نجات دهند و دچار تنبلی شده و منتظر یک معجزه در زندگی خویش هستند یقینا به جایی نخواهند رسید و شخصیت آنها درگیر توسعه و رشد نخواهد شد. این عامل مهم را هم در نظر داشته باشید که بعد از شکست مسیر برای شما باز است و همه چیز به خود شما بستگی دارد. خوشبینی یکی از بهترین ابزارهای ممکن به منظور رشد و توسعه شخصی در راستای بیرون آمدن از جو شکست است. روشن بینی به این منظور نیست که شما در لحظات سخت آرام و بی تفاوت باشید، روشن بینی به این منظور است که شما در لحظات سخت بتوانید هیجانات خود را کنترل کرده و بهترین راه حل ها را اتخاذ کیند.

خوشبینی یکی از این ابزارها در موفقیت است اما پایداری هم به نوبه خود نقش بسزایی در موفقیت شما دارد. در اصطلاح پایداری همان خوشبینی در مرحله عمل است. زمانی که همه می گویند باید دست از تلاش بردارید و این راه برای تو ممکن نیست شما با پایداری می توانید به نتیجه مطلوب خود دست پیدا کنید.