با توجه به هجمه شمار زیادی از معامله‌گران و تریدرهای بازار ارزهای دیجیتال (Cryptocurrency) به معامله انواع رمزارزهای جدید، توسعه‌دهندگان مختلفی در جای‌جای دنیا اقدام به رمزنگاری و توسعه انواع رمزارزهای نو کرده‌اند. در کنار بیت‌کوین که در واقع قدیمی‌ترین ارز دیجیتال شناخته‌شده است و از سال 2008 تا به امروز استخراج و معمامله می‌شود، امروزه هزاران ارز دیجیتال دیگر نیز وجود دارند که به عنوان جایگزینی برای بیت‌کوین (به دلیل قیمت و تقاضای بالای آن به ویژه در چند سال اخیر) شناخته شده‌اند. به این ارزهای دیجیتال آلت‌کوین یا سکه‌های جایگزین گفته می‌شود. واژه Altcoin ترکیبی از واژه‌های «alternative» و «coin» است که به شکل altcoin خلاصه می‌شود. این واژه به طور کلی به همه ارزهای دیجیتال غیر از بیت کوین اشاره دارد.

تا امروز، بیش از 5000 مورد از این ارزهای جایگزین یا آلتکوین‌ها در سراسر جهان توسعه داده شده‌اند. می‌توان در یک جمله به طور خلاصه عنوان کرد که به دلیل نیاز بازار رمزارزها در جای‌جای جهان به ایجاد قابلیت سرمایه‌گذاری در ارزهای رمزنگاری‌شده جدید، بیت‌کوین‌های جایگزینی توسعه داده شده‌اند که آلت کوین یا ارز جایگزین نامیده می‌شوند. در این نوشتار، توضیحاتی درباره ماهیت آلت‌کوین‌ها و انواع مختلف آن‌ها، بهترین آلت کوین، آینده معامله آلت‌کوین‌ها و همچنین خطرات سرمایه‌گذاری در آلت کوین ارائه شده است.

آلت کوین چیست؟

توکن‌ها، ارزهای دیجیتال و دیگر انواع دارایی‌های دیجیتالی که بیت‌کوین نیستند، در مجموع به عنوان ارزهای دیجیتال جایگزین شناخته شده که معمولا به «آلت‌کوین» یا «کوین جایگزین» نیز خلاصه می‌شوند. همچنین به انواع آلت‌کوین‌ها به دلیل کم‌ارزش بودن بسیاری از آن‌ها عنوان شت‌کوین یا «shitcoin» نیز اطلاق می‌شود. آلت کوین ها به عنوان نسخه‌های جایگزین بیت‌کوین با توجه به نقش آن‌ها به عنوان پروتکل مدل برای توسعه‌دهندگان رمزارزها توصیف می‌شوند. این اصطلاح معمولا برای توصیف سکه‌ها و توکن‌های ایجاد شده پس از بیت کوین به کار می‌رود.

آلت‌کوین‌ها اغلب تفاوت‌هایی اساسی با بیت کوین دارند. به عنوان مثال، رمزارز لایت کوین (Litecoin) به جای 10 دقیقه زمان پردازش بیت کوین، می‌تواند یک بلوک را هر 2.5 دقیقه پردازش کند که به لایت کوین امکان می دهد تراکنش‌ها را سریعتر از بیت کوین تأیید کند. مثال دیگری از تفاوت آلت‌کوین‌ها با بیت‌کوین، اتریوم (Ethereum) است که دارای عملکرد قرارداد هوشمند است که به برنامه‌های غیر متمرکز اجازه می‌دهد روی بلاک چین اجرا شوند. بر اساس گزارش بلومبرگ، اتریوم پراستفاده‌ترین بلاک چین در سال 2020 بوده و همچنین طبق گزارش نیویورک تایمز، در سال 2016، بیشترین «دنبال کننده» را در بین آلتکوین ها داشته است.

با توجه به توضیحات یادشده، با وجود اینکه ممکن است آلت‌کوین‌ها ارزشی به مراتب کمتر از بیت‌کوین داشته باشند، اما به عنوان ارزهای رمزنگاری‌شده جایگزین و برای معامله‌گرانی که به نوسانات لحظه‌ای بازار آگاه هستند و می‌توانند به طور لحظه‌ای عوامل و معیارهای مختلف اثرگذار روی قیمت آلت‌کوین‌ها را رصد کنند می‌تواند فرصت مناسبی برای سرمایه‌گذاری به نظر برسد. در ادامه انواع آلت کوین معرفی شده‌اند.

انوع آلت کوین و مزایا و معایب آن‌ها

در بازار رمزارزها به صورت عمده سه نوع آلت‌کوین وجود دارد که عبارت‌اند از آلت‌کوین‌های قابل ماینینگ یا استخراج، آلت‌کوین‌های پایدار (Stablecoin) و همچنین انواع توکن. پروژه‌های آلت کوین های قابل استخراج مانند اتریوم همانند بیت کوین بوده و سامانه امتیازدهی آن‌ها نیز بر همان اساس است. آلتکوین های پایدار یا استیبل کوین ها نیز به عنوان آلتکوین‌هایی در نظر گرفته می‌شوند که جهت مقابله با نوسانات پرشمار رمزارزهای جایگزین توسعه یافته اند. همچنین توکن‌ها نیز ارزهای دیجیتالی هستند که بر خلاف اتریوم یا بیت کوین دارای یک سیستم بلاک‌چین (BlockChain) نبوده و روی یک زنجیره‌بلوک عمومی قرار می‌گیرند.
تا امروز هزاران نوع آلت کوین روانه بازار ارزهای رمزنگاری‌شده شده‌اند و ورود انواع جدیدی از آن‌ها به این بازار همچنان ادامه دارد. از آلت‌کوین‌های معروفی که امروزه معامله‌گران در صرافی‌های دیجیتال خرید و فروش می‌کنند می‌توان به Litecoin (LTC)، Bitcoin Cash (BCH)، تتر، ریپل، لیبرا (LIBRA) و مونرو (XMR) اشاره کرد. بسیاری از آلت‌کوین‌های موجود در بازار مانند شت‌کوین‌ها ارزش چندانی برای خرید و فروش ندارند و یا با توجه به ارزش استخراج و شبکه‌ای که روی آن توسعه یافته اند ارزش‌گذاری نمی‌شوند. همچنین ممکن است بسیاری از آلت‌کوین‌ها ممکن است توسط افراد سرشناس رسانه‌های مجازی مانند ایلان ماسک یا مارک زاکربرگ در یک توییت یا آگهی تبلیغ شده و در عرض چند لحظه ارزشی نجومی پیدا کنند. به همین دلیل، معامله‌گران بازار رمزارزها به ویژه معامله‌گران آلت‌کوین‌ها باید همواره نسبت به نوسانات لحظه‌ای آلت‌کوین‌ها از هر دسته و نوعی که خریداری می‌کنند آگاه باشند.

[su_note]بیشتر بخوانید: بهترین سرمایه گذاری در بورس[/su_note]

بهترین آلت کوین های بازار برای سرمایه گذاری

در ادامه، چهار رمزارزی که در دسته آلت‌کوین‌ها قرار می‌گیرند به صورت مختصر معرفی شده‌اند.

اتریوم (Ethereum or ETH)

اتریوم یک بلاک‌چین غیر متمرکز و منبع باز (open source) با قابلیت قرارداد هوشمند است. اتر (ETH یا Ξ) ارز دیجیتال بومی این پلتفرم است. در بین ارزهای دیجیتال، اتر از نظر ارزش بازار پس از بیت کوین در رتبه دوم قرار دارد. اتریوم در سال 2013 توسط برنامه‌نویس Vitalik Buterin طراحی شد. در سال 2014، کار توسعه این رمزارز با سرمایه جمعی آغاز و این شبکه در 30 ژوئیه 2015 فعال شد. برنامه‌های مالی غیر متمرکز مجموعه گسترده‌ای از خدمات مالی را بدون نیاز به واسطه‌های مالی معمولی مانند کارگزاری‌ها، صرافی‌ها یا بانک‌ها ارائه می‌کنند، مانند اینکه به کاربران ارزهای دیجیتال اجازه می‌دهند در مقابل دارایی‌های خود وام بگیرند یا آن‌ها را در ازای بهره مشخص قرض دهند. علاوه بر این، تا به امروز بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر به عنوان توکن در بلاک‌چین اتریوم عمل کرده و از این پلتفرم برای عرضه اولیه آلت‌کوین‌های خود استفاده می‌کنند.

ریپل (Ripple or XRP)

Ripple یک سیستم تسویه ناخالص آنی، شبکه تبادل ارز و حواله است که توسط Ripple Labs Inc، یک شرکت فناوری مستقر در ایالات متحده ایجاد شده است. ریپل که برای اولین بار در سال 2012 توسعه یافته است بر اساس یک پروتکل منبع باز (open source) رمزنگاری شده است و از توکن‌هایی پشتیبانی می‌کند که نشان دهنده ارز دیجیتال، کالاها یا واحدهای دارای ارزش دیگر مانند مایل‌ها یا دقیقه‌های تلفن همراه هستند. توسعه‌دهندگان رمزارز ریپل مدعی اند که می‌توانند تراکنش‌های مالی امن، فوری و تقریبا رایگان را در هر مقیاسی و بدون بازپرداخت هزینه انجام دهند.

لایت کوین (Litecoin or LTC)

لایت کوین (LTC یا Ł) یک پروژه نرم‌افزاری برای ارز دیجیتال جایگزینی مبتنی بر بلاک‌چین و با ویژگی منبع باز است که تحت مجوز MIT/X11 منتشر شده است. لایت‌کوین یک نسخه جانبی اولیه و مشابه با بیت کوین یا آلت‌کوینی بر پایه شبکه بیت‌کوین است که توسعه آن از اکتبر 2011 شروع شد. در جزئیات فنی، لایت کوین تقریبا مشابه بیت کوین بوده و بر بستر بلاک‌چین استخراج می‌شود.

تتر (Tether or USDT)

تتر (که اغلب با نماد آن USDT نامیده می‌شود) یک ارز دیجیتال است که در بلاک‌چین اتریوم و بیت‌کوین پشتیبانی می‌شود. توکن‌های آن توسط شرکت هنگ‌کنگی Tether Limited صادر می‌شود، که به نحوی خود توسط صاحبان Bitfinex، یکی دیگر از انواع آلت‌کوین‌ها، کنترل می‌شود. تتر یک استیبل‌کوین نامیده می شود زیرا در ابتدا به گونه ای طراحی شده بود که همیشه ارزش یک دلار آمریکا داشته باشد و برای هر تتر صادر شده یک دلار ذخیره داشته باشد.

آینده آلت کوین

همان طور که اشاره شد، به جزء تعداد محدودی از آلت‌کوین‌ها که دارای شبکه پشتیبانی قوی هستند و بر بسترهای بلاک‌چین توسعه یافته اند، سایر انواع آلت‌کوین‌ها تنها جهت نوسان‌گیری بازار و یا رشدهای غیر منطقی و تبلیغاتی توسعه می‌یابند و کاربرد و معامله آن‌ها برای درازمدت امری غیر منطقی و خلاف واقع است. به همین دلیل، مطالعه درباره آینده سرمایه‌گذاری روی آلت‌کوین‌ها می‌تواند نه تنها مانع از بروز زیان‌های مالی شود، بلکه در بسیاری از موارد معامله‌گران را به سودهایی کلان، تا هزار برابر ارزش واقعی رمزارز خریداری‌شده خود برساند.

در میان رمزارزهای آینده‌داری که ارزش سرمایه‌گذاری روی آن‌ها بر خلاف سایر انواع پرشمار آلت‌کوین‌ها منجر به ریسک بزرگی نبوده و سبب زیان چندانی نخواهد شد، می‌توان به اتریوم اشاره کرد. همچنین آلت‌کوین لیبرا (Libra) نیز یکی دیگر از پروژه‌های ارز دیجیتال است که می‌توان آن را یک شبکه مالی استیبل کوین برای فیسبوک دانست. همانند سایر استیبل‌کوین‌ها، لیبرا دارای پشتوانه‌ای از ارزهای کم‌نوسان مانند دلار، یورو، پوند و ین ژاپن است و می‌تواند در آینده دارایی‌های ثابت دیگری را نیز به خود جلب کند. همچنین ارزهای دیگری مانند تزوس (XTZ)، انجین کوین (Enjin Coin)، مونرو (Monero) و نئو (NEO) نیز تعدادی از انواع پرشمار آلت‌کوین‌های آینده‌دار برای سرمایه‌گذاری به شمار می‌آیند.

خطرات سرمایه گذاری در آلت کوین

با توجه به اینکه سرمایه‌گذاری روی رمزارزها همانند ارزهای سنتی یا بازار طلا و بورس دارای نوسان است و ممکن است در مدتی کوتاه تمامی دارایی افراد تبدیل به چندین برابر سود یا زیان شود، دانش نحوه سرمایه‌گذاری روی رمزارزها که شناخت کمتری از آن‌ها در بازار و توسط معامله‌گران وجود دارد بسیار ضروری و مهم است. هزاران نوع آلت‌کوین امروزه در بسترهای مختلفی توسعه می‌یابند و دارای ارزش‌های نوسانی مقطعی هستند و می‌توانند تریدرهایی که قصد سوبردن کلان از یک رمزارز دارند را در یک روز با ضررهای هنگفت مواجه کنند.

به طور کلی، مشورت با کسانی که تجربه خرید و فروش رمزارزها از انواع مختلف آن‌ها را دارند، اعتماد به صرافی‌های دیجیتال مجاز داخلی و خارجی و ارتباط با افرادی که بیشترین درگیری را با بازار رمزارزها دارند می‌تواند برای تصمیم‌گیری درباره خرید هر نوع رمزارز و آشنایی با خطرات احتمالی این نوع سرمایه‌گذاری مناسب باشد.

سخن آخر

در این مقاله، به معرفی آلت کوین پرداختیم. کلمه آلت کوین به تمامی ارزهای دیجیتال غیر از بیت کوین اشاره دارد. در حال حاضر تعداد زیادی آلت کوین در بازار وجود دارد که برای نمونه می‌توان به اتریوم، ریپل و … اشاره کرد. هر یک از این ارزها شرایط خاص خود را دارد و برای پیدا کردن بهترین گزینه سرمایه‌گذاری در بورس، لازم است از روش‌های تحلیلی استفاده کنید.