همه می‌خواهند انسان موفقی باشند و جایگاه خود را در زندگی کشف کنند ولی هر کسی توان انجام این کار را ندارد. بعضی از افراد ریسک‌های موجود را دست کم می‌گیرند و سرمایه خود را از دست می‌دهند، این افراد صبر لازم را ندارند و بعضا راه را به اشتباه انتخاب می‌کنند. در این مقاله به معرفی 10 نفر از موفق‌ترین سرمایه‌گذاران دنیا خواهیم پرداخت. کسانی‌که هیچ وقت انگیزه و امید خود را برای ساختن یک زندگی بهتر از دست ندادند.

موفق‌ترین سرمایه‌گذاران دنیا چه کسانی هستند؟

در تلاش برای رسیدن به موفقیت گاهی اوقات ممکن است دچار ناامیدی شویم و احساس کنیم که دیگر شکست خورده‌ایم. دلایل زیادی برای این احساس وجود دارد اما یک واقعیت غیرقابل انکار این است که اکثر ما، تمایل داریم مسئولیت کارهای خودمان را خود به عهده نگیریم و دیگران را عامل شکست خود بدانیم. در این زمان است که فقط باید از افرادی الگو بگیریم که در شرایط مشابه ما قرار داشتند و تسلیم نشدند و توانستند این اوضاع را مدیریت کنند. افرادی که در ادامه از آن‌ها نام می‌بریم جزو این گروه هستند.

بنجامین گراهام (Benjamin Graham)

بنجامین گراهام به عنوان یک مدیر سرمایه‌گذاری یک مربی مالی شناخته می‌شود که در این زمینه آثار بسیاری تالیف کرده است. در میان آثار او، دو کتاب بی‌نظیر با موضوع سرمایه‌گذاری کلاسیک وجود دارد که بسیار مورد توجه قرار گرفته است. بنجامین گراهام را به عنوان پدر اصول سرمایه‌گذاری و ارزش سرمایه‌گذاری معرفی کرده‌اند. بر اساس دیدگاه گراهام، ارزش هر سرمایه‌گذاری باید به میزان قابل توجهی بیشتر از دارایی سرمایه‌گذار برای پرداخت آن باشد. او به تحلیل‌های اساسی اعتقاد داشت و به دنبال شرکت‌هایی با ترازنامه قوی یا شرکت‌هایی با بدهی اندک و حاشیه سود بالاتر از حد متوسط بود.

جان تمپلتون (John Templeton)

جان تمپلتون معامله‌گر سهام، صاحب کسب و کار و خیر بریتانیایی بود که در دوران رکود اقتصادی خریدهایی با ارزش اقتصادی پایین انجام داد و هنگامی که بازار اینترنت رونق گرفت فروش بالایی داشت و توانست ارتباط خوبی بین این دو برقرار کند. جان یکی از پیشگامان سرمایه‌گذاری و صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک بود و توانست موفق‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری بین‌المللی را در جهان ایجاد کند. او به عنوان یکی از موفق‌ترین سرمایه‌گذاران دنیا، شرکت سرمایه‌گذاری Templeton را در سال ۱۹۹۲ به گروه  Franklin  فروخت. در سال ۱۹۹۹، مجله پول او را به عنوان بزرگترین سهامدار سهام جهانی قرن و یکی از موفق‌ترین سرمایه‌گذاران دنیا معرفی کرد.

فیلیپ فیشر (Philip Fisher)

 فلیپ فیشر از نظریه‌پردازان بزرگ سرمایه‌گذاری در بازار است که کتابی با عنوان سهام عادی و سود غیر عادی دارد. وارن بافت او را پس از گراهام یکی از بزرگترین نظریه‌پردازان بازار سهام می‌داند و خود شخصا در حضور وی تعلیم یافته است. تاکید اصلی فیشر بر انتخاب شرکت برتر است. از دید او شرکت برتر یعنی شرکتی که فروش، حاشیه سود، گردش نقد بالا و هزینه پایین داشته باشد.

جان نف (John Neff)

جان نف یکی از موفق‌ترین سرمایه‌گذاران دنیا و عضو سابق و مدیر اسبق موسسه CFA بود که در سال ۱۹۶۴ به شرکت مدیریت Wellington پیوست، بیش از 30 سال در این شرکت ماند و سه صندوق سرمایه‌گذاری خود را مدیریت کرد. تاکتیک سرمایه‌گذاری او شامل سرمایه‌گذاری در صنایع عامه از طریق مسیرهای غیر مستقیم بود. از او به عنوان سرمایه‌گذار ارزشی نام می‌برند زیرا روی شرکت‌هایی با نسبت P/E  پایین و بازده سود سهام قوی تمرکز داشت. نف برای مدت ۳۱ سال صندوق سرمایه‌گذاری Windsor را اداره کرد.

وارن بافت (Warren Buffett)

وارن بافت بورس‌باز مشهور وال استریت و مالک شرکت  Berkshire Hathaway است. او کارآفرین، بازرگان، سرمایه‌گذار و نیکوکار آمریکایی است که به ‌عنوان موفق‌ترین سرمایه‌گذار قرن بیستم شناخته می‌شود. او هم‌اکنون به ‌عنوان مدیر عامل اجرایی و رییس هیئت‌مدیره شرکت برکشایر هاتاوی فعالیت می‌کند.

[su_note]بیشتر بخوانید: وال استریت چیست و کجاست؟[/su_note]

بافت از سیستم شناور برای سرمایه‌گذاری روی شرکت خود استفاده می‌کند. او در ابتدای کارش در برکشایر  روی سرمایه‌گذاری بلندمدت در بازار بورس متمرکز بود، ولی به تازگی تصمیم به خرید تمامی سهام شرکت را دارد. بافت با استفاده از این استراتژی و فعالیت مداوم در حوزه مبادلات سهام اختصاصی، امروزه از طریق شرکت برکشایر هاتاوی، کنترل و مدیریت شرکت‌های تابعه، زیرمجموعه و فرعی فراوانی را بر عهده دارد. به ‌عنوان نمونه می‌توان به شرکت‌های گایکو، دیری کوئین، هاینز و مارس اینکورپوریتد اشاره کرد. بافت  همچنین میزان قابل ‌توجهی از سهام شرکت‌های بیشماری را در اختیار دارد، که مشهورترین آن‌ها عبارتند از: ولز فارگو، شرکت کوکاکولا، آمریکن اکسپرس و آی‌بی‌ام.

مایکل بلومبرگ (Michael Rubens Bloomberg)

بلومبرگ سیاستمدار، تاجر و نویسنده آمریکایی و همچنین مدیرعامل، سهامدار اصلی و یکی از بنیان‌گذاران بلومبرگ ال. پی است. بلومبرگ در سن 24 سالگی برای برادران سلومان به مدت 15 سال معامله‌گری کرد و روحش هم خبردار نبود که بعدها به یکی از موفق‌ترین سرمایه‌گذاران دنیا تبدیل خواهد شد. زمانی که کمپانی توسط فرد دیگری خریداری شد، بلومبرگ از این بانک سرمایه‌گذاری اخراج می‌شود و آژانس اطلاعاتی بلومبرگ را در سال 1981 تاسیس می‌کند. او در آژانس خود تحلیل بازارهای مالی را به صورت آنلاین ارائه می‌داد. مزیت این آژانس تحلیلی، استفاده از فناوری‌های رایانه‌ای بود که در زمان خود استفاده از این تکنولوژی رایج نبود.

پیتر لینچ (Peter Lynch )

پیتر لینچ مدیریت  یکی از بزرگترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشاع را بر عهده داشت که ارزش آن از 20‌ میلیون دلار در 1977 به 14‌ میلیارد دلار در 1990 رسید. او معتقد بود باید شرکتی را که در آن سرمایه‌گذاری می‌شود به خوبی شناخت و با دانش کافی اقدام به خرید سهام آن کرد.

لینچ که جزو موفق‌ترین سرمایه‌گذاران دنیا است روش منحصر به فرد خود را در سرمایه‌گذاری ارائه داده است که نکات مهم روش او عبارتند از:

  • از دانش خود برای انتخاب سهام مناسب استفاده کنید. شما به عنوان کارمند بهتر از تحلیل‌گران دیگر درباره صنعت خود دانش دارید و به عنوان مصرف‌کننده نیز با جست‌ و جو در محصولات، شرکت بهتر را می‌توانید پیدا کنید.
  • شرکت‌های انتخابی خود را دسته‌بندی کنید. لازم نیست خیلی دسته‌بندی دقیقی داشته باشید. می‌توانید شرکت‌ها را به شرکت‌های با رشد سریع، تازه‌کار و در حال نوسان تقسیم کنید. در طول زمان شرکت‌ها در بین دسته‌ها جا به ‌جا می‌شوند.

جان سی باگل (John C. Bogle)

جان. سی. باگل بنیان‌گذار صندوق سرمایه‌گذاری مشترک گروه ونگارد است. او این صندوق را در سال ۱۹۴۷ تاسیس و آن را به یکی از بزرگترین صندوق‌ها تبدیل کرد. باگل رهبری صندوق‌های سرمایه‌گذاری بدون کارمزد را بر عهده داشت و قهرمان میلیون‌ها سرمایه‌گذار با استراتژی کم‌ هزینه در سرمایه‌گذاری در شاخص بود. او با معرفی صندوق ونگارد ۵۰۰ در سال ۱۹۷۶ اولین صندوق سرمایه‌گذاری در شاخص را ابداع و به جهانیان معرفی کرد.

کارل آیکان (Carl Icahn)

کارل آیکان یکی از موفق‌ترین سرمایه‌گذاران دنیا و بسیار فعال و سرسخت است. او از موقعیت‌های مالکیت در شرکت‌های سهامی عام استفاده کرد تا تغییرات را برای افزایش ارزش سهام خود ایجاد کند. او در اواخر دهه ۱۹۷۰ فعالیت‌های شرکتی خود را با جدیت شروع کرد و با تصرف خصمانه TWA در سال ۱۹۸۵ به لیگ‌های بزرگ ضربه زد. این جدول مقدماتی وال استریت است که افزایش قیمت صعودی سهام شرکت را توصیف می‌کند. این اتفاق معمولا زمانی می‌افتد که  Carl Icahn شروع به خرید سهام شرکتی می‌کند که به عقیده وی ضعیف اداره می‌شود.

دیوید درمن (David Dreman)

دیوید درمن با استراتژی‌های سرمایه‌گذاری معکوس شناخته می‌شود. اولین کتاب او با نام  (استراتژی سرمایه‌گذاری معکوس) در سال ۱۹۸۰ چاپ شد. او مقالات متعددی با موضوع سرمایه‌گذاری در نشریات معتبر مالی و سرمایه‌گذاری چون  Journal of Investing، Financial Analysts Journal  و The Journal of Financial Behavior  منتشر کرده است. همچنین در مجله فوربس ستون بسیار معروفی تحت عنوان «استراتژی معکوس» دارد که برای بیشتر از ۲۰ سال، مقالات خود را در این ستون یادداشت می‌کند.

کلام آخر

10 نفر از موفق‌ترین سرمایه‌گذاران دنیا را به شما معرفی کردیم. این سرمایه‌گذاران در استراتژی‌ها و فلسفه‌هایی که برای تجارت خود به کار گرفته‌اند، تفاوت‌های زیادی دارند. آن‌ها روش‌های جدید و خلاقانه‌ای برای تجزیه و تحلیل سرمایه‌گذاری‌های خود ارائه داده‌اند که در این مقاله به بیان بخشی از این استراتژی‌ها پرداختیم. ویژگی مشترک این افراد تلاش و پشتکار آن‌ها در زندگی است. با تبعیت از این پشتکار و پیروی از استراتژی‌های مناسب، ما نیز می‌توانیم در فهرست موفق‌ترین‌ها قرار بگیریم. همچنین برای شروع می‌توانید با انتخاب بهترین سرمایه گذاری تا سال ۱۴۰۰ به لیست موفق‌ترین سرمایه‌گذاران دنیا نزدیک شوید.