اپرا وینفری یکی از مشهورترین شخصیت‌های جهان است. کمتر کسی را می‌توان یافت که نام این زن قدرتمند را نشنیده باشد یا حداقل با گوشه‌ای از فعالیت‌هایش آشنایی نداشته باشد. زندگی او به یکی از نمادهای رویای آمریکایی تبدیل شده است. رویایی که در آن فرصت رشد و پیشرفت در اختیار همه قرار داده می‌شود و با تلاش و کوشش می‌توانید به هر چیزی که می‌خواهید برسید.
اپرا بدون شک یکی از تاثیرگذارترین شخصیت‌های جهان است. زنی که با تصمیم‌گیری‌های شجاعانه به ملکه رسانه‌ها شهرت یافت و ثروتی افسانه‌ای به دست آورد. زنی که می‌تواند روی افکار عمومی تاثیر بگذارد و مردم به او اعتماد دارند. بعضی ارزیابی‌ها، اپرا را قدرتمندترین زن جهان می‌دانند و مجله تایم او را به عنوان یکی از ۱۰۰ شخصیت بانفوذ قرن بیستم معرفی کرده است. یک شخصیت تلویزیونی، تهیه‌کننده، نویسنده، بازیگر، اولین زن سیاه پوست میلیاردر جهان و مهمتر از همه اینها، الهام‌بخش بسیاری افراد، اپرا وینفری، زندگی پرماجرایی داشته است که در ادامه بیشتر با آن آشنا می‌شویم.

زندگینامه اپرا وینفری

افراد بسیاری در سراسر جهان از زندگی اپرا الگوبرداری می‌کنند و او شخصا راهنمایی‌های بسیاری در اختیار مردم می‌گذارد. اپرا همواره با صراحت از زندگی دشوار و پرماجرای خود صحبت کرده و همه جهان با مسیر شگف‌انگیزی که او طی کرده است آشنایی دارند. خلاصه فلسفه زندگی اپرا را می‌توان این گونه بیان کرد: راه خودت را پیدا کن، از شکست نترس و با منبع قدرت درونی خودت ارتباط برقرار کن.

 

دوران کودکی

به نظر می‌رسد دوران کودکی سخت و دشوار فصل مشترک زندگی بسیاری از افراد موفق است. روش مواجهه انسان‌ها با دشواری‌ها متفاوت است. برخی افراد در برابر سختی‌ها و بی عدالتی‌ها تسلیم می‌شوند و شکست را قبول می‌کنند و برخی دیگر، انگیزه مضاعفی برای تغییر شرایط خود پیدا می‌کنند. اپرا از گروه دوم بود. کودکی و نوجوانی او بسیار سخت و دشوار گذشت. او تا شش سالگی نزد مادربزرگ فقیر خود در یکی از روستاهای می‌سی‌سی پی زندگی می‌کرد. در خانه‌ای که حتی برق و آب لوله کشی هم نداشت.

ماردبزرگ تا سه سالگی، خواندن و نوشتن و بسیاری از دعاهای انجیل را به نوه باهوش خود آموزش داد. اپرا در روز اول مهد کودک با نوشتن نامه‌ای مربی خود را شگفت‌زده کرد. در نامه گفته بود که به نظرش جای او در مهد کودک نیست. چون کلمات بزرگ زیادی را بلد است و باید به کلاس اول برود! او را به کلاس اول فرستادند و در تمام دوران تحصیل، اپرا یک شاگرد درس‌خوان و زرنگ محسوب می‌شد.

دوران نوجوانی او از کودکی نیز بدتر بود. وقتی که برای زندگی نزد مادرش رفت فقر همچنان پابرجا بود اما این بار آزار و اذیت جنسی هم به آن اضافه شد. اپرا در نه سالگی برای نخستین بار توسط نزدیکان خود مورد تجاوز قرار گرفت و این آزارها ادامه داشت.

بر اثر تجاوزها در 14 سالگی باردار شد. در این دوران به خودکشی هم فکر می‌کرد و تنها چیزی که او را از این کار باز می‌داشت، به گفته خودش، این بود که روش مناسبی برای خودکشی کردن نمی‌شناخت. فرزندش مدت کوتاهی پس از به دنیا آمدن درگذشت و اندوه بیشتری را به زندگی اپرا اضافه کرد. او در این دوران، برای زندگی نزد پدرش فرستاده شده بود. پدری ارتشی و اهل نظم که با قوانین سخت‌گیرانه دخترش را به کتاب خواندن تشویق می‌کرد.

 

آغاز موفقیت‌ها

زندگی با پدر نقطه عطف زندگی اپرا بود. آرامش نسبی که در این زندگی به دست آورد و آموزش‌های پدر، باعث شد مسیر موفقیت اپرا وینفری آغاز شود. او در دوران مدرسه بسیار سخت‌کوش و فعال بود و در کنار درس خواندن، در برنامه‌های جانبی مانند نمایش، بحث و تبادل نظر و مشاوره نیز فعالیت می‌کرد. همین فعالیت‌ها باعث شد بورسیه‌ کامل دانشگاه دولتی تنسی را دریافت کند. توانایی او به ویژه در سخنرانی و اجرا بی‌نظیر بود. این ویژگی باعث شد به یک کنفرانس با موضوع جوانان در کاخ سفید دعوت شود و همان ‌جا یکی از رادیوهای محلی نشویل او را برای خواندن اخبار عصرگاهی استخدام کرد.

در سال اول دانشگاه، اپرا در مسابقه دختر شایسته رنگین پوست نشویل و تنسی شرکت می‌کند و برنده می‌شود. در نهایت شبکه CBS پیشنهاد یک شغل را به او می‌دهد و اپرا وینفری عنوان اولین زن آفریقایی-آمریکایی مجری اخبار عصرگاهی را به دست می‌آورد.

مسیر فعالیت اپرا در تلویزیون یک مسیر پر فراز و نشیب بوده است. اولین همکارش، حضور او را در برنامه نمی‌خواست. بسیاری افراد به او می‌گفتند برای بخش اخبار زیادی احساساتی است و بیش از حد با سوژه‌ها همدردی می‌کند. شاید یکی از مهمترین درس‌های زندگی اپرا همین باشد. او در مواجهه با انتقادها سعی نکرد شخصیت واقعی‌اش را تغییر دهد بلکه از ویژگی‌هایی که بقیه نقطه ضعف می‌دانستند، در جهت موفقیت استفاده کرد.

 

شوی اپرا وینفری

در سال 1984 یک برنامه گفت‌وگوی زنده در شیکاگو به اپرا پیشنهاد شد. قرار بود مجری و مسئول برنامه خودش باشد و به همین دلیل، بی تردید این پیشنهاد را پذیرفت و راهی غرب کشور شد. این برنامه مسیر زندگی اپرا را تغییر داد. او در کنار مهارت سخنوری، از احساسات، همدلی و روراستی خود بهره برد. همان ویژگی‌هایی که دیگران به عنوان نقط ضعف از آن‌ها یاد می‌کردند.

به تدریج برنامه او چنان مورد استقبال قرار گرفت که در سال 1985 نام آن به «The Oprah Winfrey Show» تغییر پیدا کرد. برنامه‌ای که پخش آن 25 سال ادامه داشت و شخصیت‌های بزرگ بسیاری را به بحث و گفت‌وگو کشاند. برای مثال می‌توان به باراک و میشل اوباما، جورج بوش، خانواده مایکل جکسون و … اشاره کرد.

 اپرا در این برنامه درباره بسیاری از موضوعات حساس و تابوها با صراحت صحبت کرد و تاثیر بسیاری بر افکار عمومی جامعه گذاشت. همچنین او یک باشگاه کتابخوانی راه انداخت و افراد بسیای در این طرح شرکت کردند. هر کتابی که توسط اپرا معرفی می‌شد به صدر جدول پرفروش‌ها می‌رفت.

با افزایش شهرت، اپرا پیشنهادهای سینمایی نیز دریافت کرد. اولین بار اسپیلبرگ بزرگ او را برای بازی در فیلم رنگ بنفش دعوت کرد. اپرا برای بازی در این نقش، تحسین و تشویق تماشاگران و منتقدان را به دست آورد و در جشنواره‌های اسکار کاندید دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن شد.

در سال 2011 اپرا یک تصمیم شجاعانه دیگر گرفت. او برنامه شوی اپرا وینفری را پس از 25 سال تعطیل کرد و شبکه تلویزیونی شخصی خود را به راه انداخت. شبکه OWN که در ابتدا چندان موفق عمل نکرد اما به تدریج جایگاه خود را در میان مردم به دست آورد.

 

فعالیت‌های خیرخواهانه

یکی دیگر از ویژگی‌های اپرا، سخاوت او است. در برنامه خود بارها به تماشاگران هدیه‌های گران قیمت اهدا کرد اما به هدیه و جایزه محدود نشد. برای مثال یک بار با اهدای ۱۰ میلیون دلار به ساخت یک مدرسه در مرتون انگلیس کمک کرد. مدرسه‌ای که به افرادی با استطاعت مالی پایین اختصاص دارد.

 او همچنین یک موسسه با هدف آموزش، توانمندسازی و تامین سلامت و رفاه زنان و کودکان فقیر تاسیس کرد که در سراسر جهان و به ویژه آفریقا فعالیت دارد. این موسسه تا به حال میلیون‌ها دلار صرف آموزش، تاسیس مدرسه، تامین مایحتاج و رسیدگی به سلامت کودکان کرده است.

اپرا وینفری در 66 سالگی، همچنان با قدرت و شجاعت به کار خود ادامه می‌دهد و خود را با چالش‌های جدید مواجه می‌کند. دختر فقیر روستاهای می‌سی‌سی پی با تلاش و پشتکار خود به جایی رسید که توانست با بزرگترین و مشهورترین شخصیت‌های جهان، افرادی مانند دالایی لاما، نلسون ماندلا و مایا آنجلو، مصاحبه کند و تجربیات و روش زندگی آن‌ها را به مردم منتقل کند. اپرا از این راه پول فراوانی به دست آورد و به اولین زن سیاهپوست میلیاردر جهان تبدیل شد اما ثروت او به پول محدود نمی‌شود. مهمترین سرمایه اپرا وینفری، تاثیرگذاری او است.