اگر برای شما هم پیش آمده که بعضی اوقات، از وضعیت خود مایوس و دلسرد شده و ‌حوصله‌ و انگیزه کاری را نداشته‌اید؛ بهتر است بدانید که این کسالت و دلسردی موضوعی کاملا طبیعی است و همه دچار آن می‌شوند اما ماندن در این حالت دیگر طبیعی نیست و شما باید کاری کنید که از این ناامیدی و دلزدگی بیرون بیایید.

در این مقاله قصد داریم شما را با راه‌کارهایی آشنا کنیم که بتوانید به وسیله آن ها شور و هیجان زندگی خود را افزایش دهید و 10 روشی که باعث افزایش انگیزه در زندگی شما می‌شود را بیان می‌کنیم. همراه ما باشید.

 انگیزه چیست؟

در تعریفی ساده، به نیرویی درونی که خواهان تغییر در روند زندگی است انگیزه می‌گویند. نیروهای بیولوژیکی، عاطفی، اجتماعی و شناختی که فرد را به حرکت وا می‌دارد تا برای برطرف کردن نیازهای خود دست به اقداماتی بزند، در اصل انگیزه آن فرد است. به‌ عنوان‌ مثال، خانمی که رژیم غذایی می‌گیرد به انگیزه لاغری و داشتن اندام خوب است که به خود سخت می‌گیرد و یا دانش‌آموزی که صبح‌ها زود از خواب بیدار می‌شود و درس می‌خواند به انگیزه قبولی در کنکور به این کار اقدام می‌کند.

تغییر در خود و یا محیط برای ارضای نیازهای ضروری انسان و برای حفظ زندگی و رفاه و رشد لازم است. برخی از این نیازها به محرکی بدل می‌شوند تا ما را به فعالیت وادار کنند. نه تنها نیازهای اولیه که در هرم مازلو بیان شده، بلکه نیازهایی چون نیاز به موفقیت، قدرت، رستگاری، معنا و عزت نفس نیز در انسان ایجاد انگیزه می‌کنند.

10 روش افزایش انگیزه در زندگی

با داشتن انگیزه همه کارها ممکن است. اگر بر انگیزه خود مسلط باشید می‌توانید بهترین راه‌ها را برای بهتر زندگی کردن پیدا کنید. می‌توانید از عقب ماندگی‌های زندگی جلوگیری کرده و الهام بخش باشید، تجارب جدید به دست بیاورید و رشد و پیشرفت کنید. در ادامه روش‌هایی را برای افزایش انگیزه در زندگی به شما پیشنهاد می‌کنیم:

1. میزان پیشرفت خود را اندازه‌گیری کنید.

برای به دست آوردن انگیزه اولین قدم، داشتن هدف است. اهداف قدرت عجیبی دارند که شما را به جلو هل می‌دهند. تمامی هدف‌هایی که می‌خواهید در زندگی به ‌آن برسید بنویسید و هر از گاهی به آن ها سر بزنید. اهدافی که به آن دست یافته‌اید را تیک بزنید. هرچقدر تعداد تیک‌ها زیاد باشد اهداف بعدی را با قدرت بیشتری دنبال می‌کنید.

بعد از مدتی متوجه می‌‌شوید که در چه مرحله ای قرار دارید؟ به یاد بیاورید که چطور توانستید با ترس‌ها و موانع اولیه شروع هدفتان کنار بیایید و آن ‌ها را سپری کنید. به این ترتیب از موفقیتی که تاکنون به دست آورده‌اید احساس لذت خواهید کرد و انگیزه و شور و اشتیاق‌تان برای از سر گرفتن اهداف بیشتر خواهد شد.

2. انگیزه درونی و بیرونی برای خود ایجاد کنید.

ویکتور فرانکل در کتاب‌های خود به راهکار دیگری برای افزایش انگیزه در زندگی اشاره می‌کند. این راهکار ایجاد انگیزه درونی است. کسانی که معنای واقعی زندگی را می‌دانند انگیزه بیشتری برای انجام دادن کارها دارند. تنها کافیست با خودشناسی بیشتر به مفهوم زندگی پی ببریم و در خود انگیزه‌ایی درونی و پایدار ایجاد کنیم.

دن آریلی در تحقیقات خود به انگیزه بیرونی اشاره می‌کند و نقش پاداش در ایجاد انگیزه را بسیار مهم می‌شمرد. هر کدام از اهدافتان را که تیک زدید برای خود جایزه بگیرید.

3. مثبت فکر کنید.

با مثبت‌اندیشی و حذف افکار منفی هر مشکلی که سد راهتان باشد، برطرف شدنی است. ممکن است بگویید در شرایط سخت و بحرانی مثبت‌اندیشی سخت است اما بیایید قبول کنیم که این سخن شما نیز ریشه در تفکر شما دارد. باور داشته باشید که با تغییر تفکرتان از اندیشه‌های منفی به مثبت کلید رهایی از زندان ذهن خود را به دست می‌آورید. بسیاری از محققان و روانشناسان مانند نورمن وینسنت پیل، برایان تریسی و… در کتاب‌های خود به قدرت تفکر مثبت اشاره کرده‌اند.

 تریسی در کتاب‌هایش به موضوع ارتباط تفکر مثبت و انگیزه پرداخته است. کتاب «راه‌های مؤثر برای ایجاد انگیزه» به توسعه فردی اشاره می‌کند و یکی از راه‌کارهای توسعه فردی را داشتن تفکر مثبت می‌داند. از دیگر روش‌هایی که او برای افزایش انگیزه عنوان کرده قانون پارتو است.

قانون پارتو یا همان قانون ۸۰-۲۰، از کاربردی‌ترین راهکارهای رسیدن به موفقیت و ایجاد انگیزه در زندگی است و به این معناست که ۸۰ درصد نتایج از ۲۰ درصد فعالیت‌ها ناشی می‌شوند و مابقی ماحصل تفکر شما نسبت به مسائل است.

4. آهسته و پیوسته حرکت کنید.

اگر در رسیدن به هدف خود عجله داشته باشید، این شتاب بیش از حد شما را خسته کرده و از پا می‌اندازد. بنابراین از مؤثرترین روش‌های افزایش انگیزه، آهسته و پیوسته به جلو پیش رفتن است. در کتاب اثر مرکب نوشته دارن هاردی می‌خوانیم که بهترین راه جهت انگیزه، تغییر عادات  است. شانس تنها ترکیبی از آمادگی، نگرش، فرصت و اقدام است و افرادی که آن‌ها را خوش شانس می‌دانیم در واقع با پیدا کردن آمادگی، تغییر دیدگاه، استفاده از فرصت‌هایشان دست به اقدام می‌زنند و موفق می‌شوند. البته این مسیر به توالی و پیوسته باید صورت بگیرد.

پیام‌هایی که شما را تحریک می‌کنند چگونه سریع پولدار شویم یا چگونه در یک ماه لاغر شویم تنها در ما ایجاد انگیزه موقتی می‌کنند.

5. مدیریت زمان داشته باشید.

راه حل دیگر برای ایجاد انگیزه در زندگی، مدیریت زمان است. با زمان‌بندی درست و اصولی شما می‌توانید بسیاری از کارهای خود را در موعد مقرر انجام دهید و به فعالیت‌های خود نظم دهید. با مدیریت زمان شما می‌توانید کارهای خود را اولویت‌بندی کنید. کارهای ضروری را ابتدا انجام داده و حتی فعالیت‌هایی که از درجه اولویت پایینی برخوردارند به دیگران بسپارید و از نیروی دیگران  کمک بگیرید. با مدیریت و اولویت بندی زمانی در پایان روز مشاهده می‌کنید میزان فعالیت‌های مفید شما بسیار افزایش‌ یافته و برای ادامه دادن مسیر انگیزه بیشتری دارید.

6. برای انجام کارهای خود متعهد باشید.

تعهد در کار از اصول اساسی ایجاد انگیزه است. برای این که تعهد کافی داشته باشید پیشنهاد می‌کنیم برای خودتان تنبیه و پاداش در نظر بگیرید. با در نظر گرفتن تنبیه، در صورت عدم انجام کار احتمال اینکه تلاش خود را دو چندان کنید بیشتر می‌شود. به‌عنوان‌ مثال اگر دو کیلو در این ماه کم نکنم دو ماه به سفر نمی‌روم.

7. هنگام صبح چند سؤال مثبت از خود بپرسید.

هر روز صبح از خودتان 5 سؤال امیدوار کننده مانند سوال‌های زیر بپرسید:
• در زندگی خود از چه چیزی راضی هستم؟
• چه کار یا فعالیتی مرا خوشحال می‌کند؟
• چه چیزی سبب می‌شود این حالت خوشحالی در من به وجود آید؟

و…
این که بدانید چه چیزی و چگونه در شما حس خوب ایجاد می‌کند بسیار مهم است. در واقع این پرسش‌های صبحگاهی و پاسخی که به آن می‌دهید در شما حس مثبت را تلقین می‌کند و به شما امکان درک عمیق‌تری از شرایط موجود می‌دهد.

8. در زمان حال زندگی کنید.

در زمان حال و در لحظه زندگی کردن هنری است که باید بیاموزید. درخاطرات گذشته ماندن و دائما آن ها را مرور کردن انرژی و انگیزه شما را می‌گیرد و فکر به آینده‌ی نامعلوم در شما ایجاد ترس می‌کند. در حالی که همان‌طور که گفته شد؛ برای داشتن شور و نشاط در زندگی باید راه‌هایی پیدا کرد تا چیزها را به احساسات خوب پیوند داد.

9. برای سلامتی جسم و جان خود وقت بگذارید.

اهمیت رسیدگی به سلامت جسمی و روحی بر کسی پوشیده نیست. همه ما در راستای سلامتی و پیشگیری از بیماری‌ها و ناراحتی‌ها دست به اقداماتی می‌زنیم. اما داشتن برنامه منظم برای کار، غذاخوردن یا استراحت و پیروی از این برنامه به ما انگیزه بیشتری برای ادامه می‌دهد. زمانی که به سلامتی و زیبایی خود اهمیت می‌دهید در واقع به ارزش واقعی زندگی کردن دست یافته‌اید و بیشتر تلاش خواهید کرد که این زندگی را در جهت درست آن به پیش ببرید.

10. ارزش‌هایتان را جدی بگیرید و روی نقاط قوت خود کار کنید.

همه انسان‌ها استعدادهایی در درون خود دارند و در برخی از کارها توانایی‌ بیشتری نسبت به دیگران دارند. این ها نقاط قوتی است که در افراد مختلف متفاوت هستند. با پیدا کردن نقاط قوت خود به سادگی می‌توانید مسیر و راه اصلی زندگی خود را تشخیص دهید. در مقابل با زمان گذاشتن بر روی ضعف‌هایتان انرژی خود را برای ادامه مسیر کاهش می‌دهید.

 

سخن آخر

ایجاد انگیزه در خود که به آن خودانگیختگی نیز می‌گویند کار چندان ساده‌ایی نیست. برای این کار لازم است ابتدا نیازهای خود را تشخیص داده؛ رویکرد مناسبی را برای تغییر در خود و یا محیط انتخاب کنید و با ایجاد حس خوب دست به عمل بزنید. برای ایجاد حس خوب، می‌توانید برای خود پاداش و جایزه در نظر بگیرید. با استفاده از تکنیک‌های که در این مقاله برای ایجاد انگیزه در زندگی گفته شد، می‌توانید برای انجام وظایف ناخواسته و یا اجباری نیز به خود انگیزه‌ی لازم را بدهید.